miejsca asesorskie i sędziowskie

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

miejsca asesorskie i sędziowskie

Postprzez lila1 » piątek, 30 czerwca 2017, 18:31

Witam, czy ktoś orientuje się jak po dniu 21 czerwca 2017 roku będzie wyglądał nabór na wolne stanowiska sędziowskie dla osób (asystentów sędziów), którzy zdali egzamin sędziowski w 2007 roku? Czy mają szansę umieszczenia na liście kwalifikacyjnej kandydatów na stanowisko asesora sądowego? Czy MS będzie ogłaszać zarówno wolne miejsca sędziowskie jak i asesorskie? Pytania powstały w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawny o KSSiP, ustawy -Prawo o USP i niektórych innych ustaw (DZ. U.2017r., poz. 1139). Dziękuję za odpowiedzi.
lila1
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: miejsca asesorskie i sędziowskie

Postprzez kola_iwan » sobota, 1 lipca 2017, 08:58

Miejsca asesorskie są przeznaczone wyłącznie dla absolwentów KSSiP oraz referendarzy i asystentów, którzy zdqli egzamin sędziowski w KSSiP w latach 2011-2016.
Asystent sędziego z odpowiednim stażem i zdanym "starym" egzaminem sądowym będzie mógł jeszcze przez 7 lat startować na dotychczasowych zasadach w konkursach na wolne stanowiska SSR (o ile jakiekolwiek będą ogłaszane, w co szczerze wątpię).
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » niedziela, 2 lipca 2017, 09:46

kola_iwan napisał(a):Miejsca asesorskie są przeznaczone wyłącznie dla absolwentów KSSiP oraz referendarzy i asystentów, którzy zdqli egzamin sędziowski w KSSiP w latach 2011-2016.
Asystent sędziego z odpowiednim stażem i zdanym "starym" egzaminem sądowym będzie mógł jeszcze przez 7 lat startować na dotychczasowych zasadach w konkursach na wolne stanowiska SSR (o ile jakiekolwiek będą ogłaszane, w co szczerze wątpię).

No to jak ktoś się na dotychczasowe konkursy nie załapał to ma kiepsko :/:

A jest jeszcze trochę "ofiar likwidacji asesury"...
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » niedziela, 2 lipca 2017, 11:05

kola_iwan napisał(a):Miejsca asesorskie są przeznaczone wyłącznie dla absolwentów KSSiP oraz referendarzy i asystentów, którzy zdqli egzamin sędziowski w KSSiP w latach 2011-2016.

Będą, ale oczywiście mniej, ale osób ze starym egzaminem sędziowskim jest także co raz mniej. W ciągu 7 lat obowiązywania przepisów przejściowych wszyscy chętni uprawnieni powinni objąć stanowiska.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 2 lipca 2017, 13:28

lila1 napisał(a):Witam, czy ktoś orientuje się jak po dniu 21 czerwca 2017 roku będzie wyglądał nabór na wolne stanowiska sędziowskie dla osób (asystentów sędziów), którzy zdali egzamin sędziowski w 2007 roku?

Zapewne będą miejsca dla takich osób. Przede wszystkim asesor nie może orzekać w sprawach rodzinnych. Czyli tam gdzie w SR-ach są miejsca w wydziałach rodzinnych nadal nieobsadzone zapewne można będzie spodziewać się konkursu. Może w 2017 jak się uruchomią w ogóle ogłoszenia. Tyle tylko, że takich miejsc będzie niewiele. Kto mógł zapełnił wakat w rodzinnym sędziami z innych wydziałów i zgłosił miejsca w innych wydziałach jako asesorskie. Wszędzie się jednak na pewno nie udało.

Co do dalszych możliwości to wiele wynika z komunikatu Dyrektora KSSiP z 30 czerwca 2017 r.
jest tutaj: https://www.kssip.gov.pl/node/4810

Przede wszystkim:
aktualnie jest 352 kandydatów na asesorów,
w roczniku zdającym w 2017 jest 98 aplikantów,
w roku 2018 jak na razie zdawać będzie 65 aplikantów.

Z tego samego komunikatu wynika, że w lipca MS ogłosi 245 miejsc dla asesorów. To na pewno nie wszystkie miejsca wakujące, a zatem zapewne pula około 100 miejsc (podejrzewam 98, chyba, że będzie ciut mniej w "Rz" stało ostatnio o przekształceniu 314 etatów w asesorskie. Ale do sierpnia-września pewnie się nazbiera 29 czyli różnic a między 98, a 69 /różnica miedzy 314, a 245/ ) będzie przeznaczona dla zdających we wrześniu 2017.
Zakładając, że te 245 plus 98 obejmie asesury to zostanie jakieś 107 osób oraz 65 z rocznika 2018. Łącznie 172. To wszystko oczywiście plus/minus bo może jakieś osoby dojdą, jakieś odpadną z różnych przyczyn.
Jak taką liczbę rzucimy na normalny ruch kadrowy i około 200 miejsc już teraz w SA i SO (mniej więcej bo liczba nieobsadzonych rośnie) to najprawdopodobniej w roku 2018 pojawią się (najpóźniej jesienią?) jakieś ogłoszenia wolnych etatów w SR-ach których nie zajmą asesorzy.
Wniosek taki, że w sumie czysta arytmetyka wskazuje na pojawienie się w przeciągu półtorej roku etatów sędziowskich w SR dla ludzi po starej aplikacji.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » poniedziałek, 3 lipca 2017, 15:00

wb02 napisał(a):
lila1 napisał(a):Witam, czy ktoś orientuje się jak po dniu 21 czerwca 2017 roku będzie wyglądał nabór na wolne stanowiska sędziowskie dla osób (asystentów sędziów), którzy zdali egzamin sędziowski w 2007 roku?

Zapewne będą miejsca dla takich osób. Przede wszystkim asesor nie może orzekać w sprawach rodzinnych. Czyli tam gdzie w SR-ach są miejsca w wydziałach rodzinnych nadal nieobsadzone zapewne można będzie spodziewać się konkursu. Może w 2017 jak się uruchomią w ogóle ogłoszenia. Tyle tylko, że takich miejsc będzie niewiele. Kto mógł zapełnił wakat w rodzinnym sędziami z innych wydziałów i zgłosił miejsca w innych wydziałach jako asesorskie. Wszędzie się jednak na pewno nie udało.

Co do dalszych możliwości to wiele wynika z komunikatu Dyrektora KSSiP z 30 czerwca 2017 r.
jest tutaj: https://www.kssip.gov.pl/node/4810

Przede wszystkim:
aktualnie jest 352 kandydatów na asesorów,
w roczniku zdającym w 2017 jest 98 aplikantów,
w roku 2018 jak na razie zdawać będzie 65 aplikantów.

Z tego samego komunikatu wynika, że w lipca MS ogłosi 245 miejsc dla asesorów. To na pewno nie wszystkie miejsca wakujące, a zatem zapewne pula około 100 miejsc (podejrzewam 98, chyba, że będzie ciut mniej w "Rz" stało ostatnio o przekształceniu 314 etatów w asesorskie. Ale do sierpnia-września pewnie się nazbiera 29 czyli różnic a między 98, a 69 /różnica miedzy 314, a 245/ ) będzie przeznaczona dla zdających we wrześniu 2017.
Zakładając, że te 245 plus 98 obejmie asesury to zostanie jakieś 107 osób oraz 65 z rocznika 2018. Łącznie 172. To wszystko oczywiście plus/minus bo może jakieś osoby dojdą, jakieś odpadną z różnych przyczyn.
Jak taką liczbę rzucimy na normalny ruch kadrowy i około 200 miejsc już teraz w SA i SO (mniej więcej bo liczba nieobsadzonych rośnie) to najprawdopodobniej w roku 2018 pojawią się (najpóźniej jesienią?) jakieś ogłoszenia wolnych etatów w SR-ach których nie zajmą asesorzy.
Wniosek taki, że w sumie czysta arytmetyka wskazuje na pojawienie się w przeciągu półtorej roku etatów sędziowskich w SR dla ludzi po starej aplikacji.

To dobra analiza. <okok>
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » wtorek, 4 lipca 2017, 04:21

Miejsc na konkursach będzie więcej, bo nie wszyscy absolwenci KSSiP pójdą na asesurę.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Modern_judge » wtorek, 4 lipca 2017, 08:03

kola_iwan napisał(a):Miejsc na konkursach będzie więcej, bo nie wszyscy absolwenci KSSiP pójdą na asesurę.

Skąd to przypuszczenie?
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez lila1 » wtorek, 4 lipca 2017, 08:45

Czyli najbardziej prawdopodobny scenariusz to miejsce w 2018r. w sądzie rodzinnym?
lila1
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » wtorek, 4 lipca 2017, 09:31

W 2018 to może być po wyczerpaniu kandydatów na asesorów nawet 100-150 miejsc w SR w ogóle, a nie tylko w rodzinnym . Wtedy szanse będą na wszystkie wydziały. Te 100-150 to szacunek rzędu wielkości, a nie dokładna prognoza. Liczę to około 200 w SO i SA oraz co najmniej 100 normalnego ruchu kadrowego przez kilka miesięcy od jesieni do lata 2018 z czego część się zwolni w SR i może być do wykorzystania od razu, a część w SO i SA nie bo będzie na konkursach i do wykorzystania w SR będzie na przełomie 2018-2019. Jak te mniej więcej 300 przeliczy się na około 170 pozostałych kandydatów na asesorów (około, bo się zgadzam, że nie wszyscy wezmą asesurę, stąd też wcześniej pisałem plus/minus oraz, że jacyś odpadną) to pojawia się moja prognoza 100-150 etatów w 2018 roku. Oczywiście może to nie być w jednej puli, a jakieś przed wakacjami, a jakieś po obsadzaniu przez zdajacych w KSSiP egzamin w 2018. Mnie się wydaje jednak, że najpewniej dadzą pierwszeństwo asesorom, chyba, że po tych ruchach kadrowych do SO i SA będzie tak dużo etatów, że część ktoś wypuści na ogłoszenia. To się da zrobić bo wystarczy zrobić sondaż zainteresowań wśród aplikantów ostatniego rocznika jakimi okręgami będą zainteresowani jako wybór 1, 2, 3 itd. Wtedy te "niechodliwe" mogą być wcześniej ogłoszone. Oczywiście rodzinne też mogą puścić od razu do ogłoszeń.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 4 lipca 2017, 09:38

Znowu jednak jest niekompatybilność, gdyż Dreed wspominał o tym, jak dużo generują SO rozwody. Przekazanie orzekania rejonom w zakresie ułożenia spraw rodzinnych, zwykle dotąd rozstrzyganych przy okazji rozwodów było jakimś kierunkiem, choć znowu przerzut nadmiaru wpływu na rejony (vide też wywindyowanie wartości przedmiotu sporu w cywilnym i gospodarczym).

No a teraz wieści są o pracach utrudniających postępowanie rozwodowe, a zatem znowu ciężar orzekania pójdzie w całości na SO. No i znowu bez sensu nastąpi generacja orzekania na poziomie SO w sprawach, o których jawnie się mówi, że tylko ideologia, a nie merytoryka, je tam umiejscowiła.

I tak ta troska o sprawność, sensowne poukładanie wygląda. Wszystkie elementy powinny być zgrane (kognicja, procedury, pracownicy etc.). Tylko wtedy może być jakaś poprawa. A bez tego takie tam ciąganie jak zwykle, co przekłada się na opcję, kto sobie lepiej etatów naciągnie i jako zarządca odpocznie. Sorry ale regulamin nie zadział w sposób postulowany onegdaj via IS.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez wb02 » wtorek, 4 lipca 2017, 09:39

http://ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news,950 ... lnych.html ... lnych.html ... lnych.html

I tu jest przedsmak ogłoszeń - wymagane nowymi przepisami ogłoszenie o wolnych miejscach w sądach. teraz wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać do przeniesienia do nich, a teoretycznie po wyczerpaniu procedury przenoszenia te miejsca będą kierowane do ogłoszenia. Jak widać ja sam ostrożnie szacowałem 200 w SO i SA, a jest już łącznie 283. Nawet więcej bo to dane na końcówkę czerwca, a od 1 lipca w moim SO jest już wolnych nie 11, a 13 miejsc. To jest proces dynamiczny.
Jeżeli to ogłoszą jesienią to obsadzą do II kwartału 2018 i tyle miejsc zwolni się w SR. Jak widać przy obecnej prognozowanej komunikatem Dyrektora KSSiP liczbie kandydatów na asesorów będą miejsca dla ludzi ze starym egzaminem.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » środa, 5 lipca 2017, 08:10

Modern judge: jestem absolwentem KSSiP i nie pójdę na asesurę. Znam kilkanaście osób, które zrobią podobnie.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » środa, 5 lipca 2017, 09:14

kola_iwan napisał(a):Modern judge: jestem absolwentem KSSiP i nie pójdę na asesurę. Znam kilkanaście osób, które zrobią podobnie.
A można wiedzieć dlaczego - o ile to nie sprawa osobista i nic mi do tego. Kiedyś coś tam się mówiło o zwrocie stypendium.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Modern_judge » środa, 5 lipca 2017, 09:23

kola_iwan napisał(a):Modern judge: jestem absolwentem KSSiP i nie pójdę na asesurę. Znam kilkanaście osób, które zrobią podobnie.

Kola, rozumiem. Każdy ma swoje plany. Tylko po co, u licha, iść do szkoły, blokując innym drogę do służby? :roll:
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez suzana22 » środa, 5 lipca 2017, 11:53

romanoza napisał(a):
A można wiedzieć dlaczego - o ile to nie sprawa osobista i nic mi do tego. Kiedyś coś tam się mówiło o zwrocie stypendium.

Przypuszczam, że to idzie o subiektywne przekonanie niektórych absolwentów KSSIP, że są zbyt dobrzy, żeby być asesorami. Życie jednak uczy, że nikt tak świetny nie jest, jak mu się wydaje...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez kola_iwan » środa, 5 lipca 2017, 16:26

suzana22 napisał(a):
romanoza napisał(a):

Przypuszczam, że to idzie o subiektywne przekonanie niektórych absolwentów KSSIP, że są zbyt dobrzy, żeby być asesorami. Życie jednak uczy, że nikt tak świetny nie jest, jak mu się wydaje...

Jesteś bardzi bardzo niesprawiedliwa- przykro mi bardzo że ktoś taki nie znając mojej sytuacji tak mnie ocenia i jest w Polsce sędzią.
O nieprzyjęciu asesury zdecyduje moja sytuacja osobista.
Stypendium nie będę zwracał, bo od 4 lat pracuję ku chwale Wymiaru Sprawiedliwości i Pokrycia Wpływu jako referendarz.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez totep » środa, 5 lipca 2017, 17:00

Myślę, że nie każdy jest gotowy rzucać wszystko i jechać np. 300 km od domu
totep
Moderator
Moderator

Postprzez kola_iwan » środa, 5 lipca 2017, 17:54

Zdecydowanie nie każdy. Zwłaszcza jak raz już to zrobił. Nie będę drugi raz zmuszał żony do zmiany do pracy, dziecka do zmiany przedszkola itd. Ja i moja rodzina to nie pionki, ktore można co chwilę przestawiać po szachownicy.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » środa, 5 lipca 2017, 18:44

Wyrazy szacunku, Kola.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez stanisław.k » środa, 5 lipca 2017, 23:34

rozumiem osoby, zwłaszcza kobiety które nie chcą być asesorami, asesor będzie pracować ok 70-80 godzin tygodniowo podczas gdy referendarz po 8 godzinach pracy dziennie gasi komputer i idzie do domu dostając 80% pensji sędziego - czyli w przeliczeniu na godzinę zarabia więcej. Do tego asesor nie wie co z nim będzie po 4 latach i czy otrzyma nominację, a praca referendarza jest raczej dożywotnia, o ile komuś się nie znudzi. Mam sfrustrowane koleżanki będące sędziami, które praktycznie nie widują się ze swoimi dziećmi oraz koleżanki na stanowisku referendarza które prowadzą fantastyczne życie rodzinne i mają czas na wszystko. Dodatkowo asesor musi upublicznić swój i małżonka majątek w oświadczeniu, a referendarz nie musi.
stanisław.k
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez seszele » czwartek, 6 lipca 2017, 00:28

:|
seszele
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: tyle pytań i żadnych odpowiedzi... <cytat>

Postprzez Ramelov » czwartek, 6 lipca 2017, 04:42

stanisław.k napisał(a):rozumiem osoby, zwłaszcza kobiety które nie chcą być asesorami, asesor będzie pracować ok 70-80 godzin tygodniowo podczas gdy referendarz po 8 godzinach pracy dziennie gasi komputer i idzie do domu dostając 80% pensji sędziego - czyli w przeliczeniu na godzinę zarabia więcej. Do tego asesor nie wie co z nim będzie po 4 latach i czy otrzyma nominację, a praca referendarza jest raczej dożywotnia, o ile komuś się nie znudzi. Mam sfrustrowane koleżanki będące sędziami, które praktycznie nie widują się ze swoimi dziećmi oraz koleżanki na stanowisku referendarza które prowadzą fantastyczne życie rodzinne i mają czas na wszystko. Dodatkowo asesor musi upublicznić swój i małżonka majątek w oświadczeniu, a referendarz nie musi.

Referendarz również musi upubliczniać swój majątek. Z czasem pracy bywa różnie w różnych wydziałach i nie zawsze jest tak różowo. Natomiast z pewnością szeregowy sędzia liniowy w SR ma pracy więcej.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
Ramelov
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez Harry » czwartek, 6 lipca 2017, 11:30

Masz rację Kola, gdybym mógł cofnąć czas wiódłbym dalej szczęśliwe życie referendarza i nie zgłaszał się do konkursu na stanowisko sędziowskie...
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » czwartek, 6 lipca 2017, 15:57

Dziś pokazało się zarządzenie MS określające wykaz miejsc dla asesorów z rozbiciem na piony w których sąd miejsca
https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/d ... osci/2017/ ... osci/2017/

Zarządzenie jest pod pozycją 167 Dziennika Urzędowego z tego roku
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty