miejsca asesorskie i sędziowskie

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: miejsca asesorskie i sędziowskie

Postprzez Modern_judge » piątek, 7 lipca 2017, 23:14

suzana22 napisał(a):Popieram Włóczykija. Nie należy robić z asesorów sędziów II kategorii a z drugiej strony nie brać na urząd byle kogo choćby i same szóstki z egzaminów miał.

Też tego nie rozumiem. Wszyscy zaczynaliśmy od wysokiego C.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez andrzej74 » sobota, 8 lipca 2017, 10:12

Teoria teorią, wszystko sprawdza sie w praniu czyli na sali gdy samemu trzeba podejmować decyzje, znam osoby z ogromna wiedza, ale decyzyjność ....
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » sobota, 8 lipca 2017, 13:02

Modern_judge napisał(a):
suzana22 napisał(a):Popieram Włóczykija. Nie należy robić z asesorów sędziów II kategorii a z drugiej strony nie brać na urząd byle kogo choćby i same szóstki z egzaminów miał.

Też tego nie rozumiem. Wszyscy zaczynaliśmy od wysokiego C.

Asesorzy są sędziami na próbę, a nie sędziami gorszymi.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 13:12

Harry napisał(a):Poza tym nie rozumiem czemu w wydziale rodzinnym potrzebne jest szczególne doświadczenie życiowe, a w innych wydziałach nie. Czyż wydziały karne, cywilne, gospodarcze i pracy nie rozstrzygają równie istotnych kwestii? Asesor może więc skazać oskarżonego na wieloletnie więzienie, wyeksmitować go, zlicytować, decydować o dorobku jego życia, ale o alimentach, kontaktach z dzieckiem czy skierowaniu go na leczenie alkoholowe już nie.

A z tym akurat się nie zgadzam i uważam, że rzeczywiście największa potrzeba człowieka doświadczonego - jest w sprawach rodzinnych. Sędzia bez większego doświadczenia spokojnie może dobrze obsądzić bardzo trudną sprawę cywilną czy gospodarczą. W gruncie rzeczy, przy rygorystycznym zastosowaniu zasad dowodzenia - poradzi sobie i z karną. Ale w sprawach rodzinnych- wcale w gruncie rzeczy nie chodzi o przepisy (te są dodatkiem), tylko o rzetelny ogląd sprawy, wyczucie sytuacji, znajomość realiów życiowych i wychwycenie tego, gdzie leży dobro dziecka. W sprawie cywilnej stosując przepisy i właściwe zasady ciężaru dowodów - da się ogarnąć każdą sprawę. W karnym - trzeba do tego dołożyć inicjatywę dowodową, umiejętności dochodzeniowe, nieraz wręcz śledcze. Ale w rodzinnych - przepisy niczego nie wyjaśniają. To znaczy: dają kierunek, np.L dobro dziecka; ochrona rodziny itp. - a tak naprawdę można pod to podłożyć każde rozstrzygnięcie. Żeby zrobić to naprawdę dobrze - trzeba być po prostu mądrym, nie: wykształconym, ale MĄDRYM człowiekiem. A takiej mądrości sprzyja doświadczenie życiowe i nabywana wraz z nim pokora. Żeby tzw. głupie alimenty wymierzyć - trzeba wiedzieć, jakie są ceny, koszty życia, jak często dziecku się kupuje buty i za ile... Trzeba np. wiedzieć, że jeśli chodzi o obuwie kwalifikowalne do Dobrej Stopy - to tylko Ecco produkuje chłopięce buty nr 39 (Bartek już przestał), a męskie zaczynają się od 40 - więc buty na ten numer po prostu muszą kosztować drogo, nawet jak się je kupi w outlecie. Trzeba po prostu wiedzieć, że sprawa wyboru szkoły jest ultra pilna w marcu, i trzeba to zrobić na niejawnym w składzie bez ławników natychmiast - bo wtedy się kończy internetowa rekrutacja i we wrześniu to się może okazać, że gmina zapewni uczniowi z Mokotowa miejsce na Białołęce. Takie drobiazgi. Po prostu - ŻYCIE. Trzeba je znać. Tego się po prostu NIE DA zrobić bez doświadczenia życiowego.
Dlatego zresztą uważam, że sprawy rodzinne są najtrudniejsze, a praca w nich - najcięższa. Przy tym niestety chyba najbardziej w sądownictwie niedoceniona, a wręcz - lekceważona.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » sobota, 8 lipca 2017, 13:17

andrzej74 napisał(a):A w karnych nie ma dyżurów aresztowych i nie orzeka w kp w kończących, a sam moze zastosować t.a. po skierowaniu a.o. do sadu i umorzyć postępowanie na posiedzeniu po skierowaniu a.o.... Przeciez wiekszosc z nas na asesurze i stosowała areszty w przygotowawczym i orzekała w kp w kończących , o co wiec tutaj chodzi ...

Za to akurat, że asesorzy nie mogą człowieka aresztować - to powinniśmy jakieś dziękczynne modły odprawić. Napiszę krótko: pamiętasz, Andrzej, areszty wydobywcze za pierwszego ZZ? To nie prokuratorzy je stosowali, tylko sądy, a w nich - asesorzy :(
W obecnym czasie radykalizacji wszystkich i we wszystkim, w czasie nagonki na sądy, w czasie gróźb polityków pod adresem sędziów za orzeczenia, które się im nie podobają - osobiście ogromnie się cieszę, że o aresztach nie będą decydować asesorzy, których los (czy zostanie sędzią, czy nie) zależy od ministra.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » sobota, 8 lipca 2017, 13:43

Pamietam multum wnioskow o t.a. jeszcze za ministra Lecha Kaczyńskiego, wówczas byłem jeszcze asesorem, No i słowa pewnego proka jak nie uwzględniłem wniosku i na tej sesji (jedna z pierwszych) uchyliłem mu kp, ze ja go jeszcze popamiętam i co ja sobie myśle :mrgreen:
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » sobota, 8 lipca 2017, 18:03

Joasia napisał(a):Żeby tzw. głupie alimenty wymierzyć - trzeba wiedzieć, jakie są ceny, koszty życia, jak często dziecku się kupuje buty i za ile... Trzeba np. wiedzieć, że jeśli chodzi o obuwie kwalifikowalne do Dobrej Stopy - to tylko Ecco produkuje chłopięce buty nr 39 (Bartek już przestał), a męskie zaczynają się od 40 - więc buty na ten numer po prostu muszą kosztować drogo, nawet jak się je kupi w outlecie. Trzeba po prostu wiedzieć, że sprawa wyboru szkoły jest ultra pilna w marcu, i trzeba to zrobić na niejawnym w składzie bez ławników natychmiast - bo wtedy się kończy internetowa rekrutacja i we wrześniu to się może okazać, że gmina zapewni uczniowi z Mokotowa miejsce na Białołęce. Takie drobiazgi. Po prostu - ŻYCIE. Trzeba je znać.

Idąc tym tokiem myślenia należałoby wprowadzić zasadę, że w tego rodzaju sprawach orzekać powinni tylko sędziowie, którzy mają dzieci, bo skąd ci ich niemający mieliby to wiedzieć. Znam wielu sędziów, którzy jako młodzi asesorzy zaczynali w wydziałach rodzinnych, bo to było zjawisko nader częste, świetnie sobie radzili i są teraz cenionymi sędziami, nie tylko rodzinnymi. Obawiam się, że system robi z asesorów sędziów specjalnej troski. Skoro, jak ciągle słyszymy, KSSiP tak wspaniale kształci kandydatów na sedziów, to nie rozumiem takiego braku zaufania do nich.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 8 lipca 2017, 19:25

do wszystkiego trzeba mieć wyobaraźnię (realizm, roząsądek), a i tuzin dzieci nie da doświadczenia i nie przytoczą znanych anegdot o ojcach co poszli na wywiadówkę do przedszkola, a pociechy w szkole
i z wiekiem to niewiele ma wspólnego
owszem z wiekiem widać sarkazm, zwapnienie etc. i to dopiero jest niebezpieczne
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez abak » wtorek, 18 lipca 2017, 15:55

Naprostujcie mnie.
czyli jak dobrze rozumiem osoby takie jak ja, które zdały egzamin w 2007 r. i nie zdążyły dostać nominacji asesorskiej prz, to teraz w ogóle są wyrzucone na śmietnik i o asesurę starać się nie mogą? Warunek zostania sędzią dla takich jak ja to bycie asystentem lub refem? a i na to to chyba już za późno tak??, Czyli jak ktoś, po egzaminie zdanym w 2007 nie załapał się na asesurę i nie poszedł do wymiaru sprawiedliwości jako ref lub asystent to aktualnie może sobie podpalić w piecu dokumentem z orzełkiem zaświadczającym zdany egzamin sędziowski ........... to lubię .......
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez wb02 » wtorek, 18 lipca 2017, 16:49

Skoro chcesz naprostowania to masz:
W statusie takich osób, które nie poszły nigdzie pracować po egzaminie sędziowskim co do zostania sędzią ta ustawa akurat nic nie zmienia. Z art. 61 usp przed zmianą wynikało, że na stanowisko SSR można było powołać kogoś kto zdał egzamin i 5-6 lat był asystentem bądź referendarzem. Jeżeli zatem ktoś zdał egzamin i nie pracował nie mógł zostać sędzią.

Jeżeli chodzi o asesora to dla tych co zdali w roku 2007 nie było już chyba asesur. Art. 106h który pojawił się w roku 2016 (uchwalony jesień 2015) dał możliwość objęcia stanowiska asesora tym którzy zdali egzamin. Pojawiła się formalna możliwość zostania asesorem tych którzy zdali sędziowski (stary) i nie pracowali - czyli dzięki egzaminowi.
Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że nawet według tych przepisów objęcie stanowiska asesorskiego przez kogoś kto zdał w 2007 i w ogóle nie pracował jako asystent/referendarz/czy też przy ogólnie stosowaniu prawa było wysoce nieprawdopodobne.

Dla tych natomiast którzy po egzaminie zostali asystentami/referendarzami, istniej możliwość ubiegania się o stanowisko sędziowskie. Po przewaleniu zaległych nominacji do SO i SA doliczyliśmy się wyżej chyba ze 200 przyszłych etatów ponad ilość potencjalnych asesorów.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » wtorek, 18 lipca 2017, 19:02

mylisz się, osoby które zdały w 2007 r. egzamin (w apelacji Katowickiej) otrzymały nominacje asesorskie, nie wszystkie ok 20 (o ile się nie mylę) te co dostały bdb z egzaminu pozostałe (dostałem db) miały szansę po uwolnieniu etatów w 2008 r. co jednak z uwagi na listopadowy wyrok TK nie nastąpiło. Masz rację w tej sytuacji wybór był jeden zostać asystentem lub refem na ten moment bez szans na etat sędziowski (no chyba że po upływie tych 5 czy 6 lat na stanowisku refa lub asystenta). Ja z przyczyn osobistych, tak naprawdę finansowych, nie mogłem zostać w sądzie biorąc pod uwagę dojazdy ok 80 km i etap w życiu na którym byłem. Asesor to jednak była inna półka jeśli chodzi o finanse i szanse zostania bliżej domu były większe. Jak wiesz uchwalono ustawę w której takim jak za stworzono możliwość pod warunkiem.. no właśnie asystent lub ref przez określony czas i stawanie w konkursie ......., czy aktualnie miałbym szansę zostać asesorem? nie wiem, pewnie nie (pytam o zasady), choć jakieś tam doświadczenie w stosowaniu prawa mam wprawdzie to tylko SKO i w gruncie rzeczy prawo administracyjne plus 6 lat pracy w zespole radców prawnych ale mniejsza o to w sumie to ...... bogate jest nasze Państwo i tyle, w złym czasie dostałem się na aplikację bo i asesura poszła w las i darmowy wpis na listę radców czy adwokatów również (do grudnia 2006 lex Ziobro), wyroki TK i moment mojej aplikacji a także działania Państwa cudownie się zbiegły, nie ma to jak znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym czasie ...... i szczerze trudno mieć pretensje do siebie w takiej sytuacji czy też przede wszystkim do siebie .......

i tak sobie myślę teraz asesor już jest konstytucyjny?? ehhhhh nasze państwo jest naprawdę tu WULGARNE SŁOWO...
i nie chce mi się już pisać co wielokrotnie pisałem zdałem egzamin sędziowski nie asesorski skoro asesor stał się niekonstytucyjny osoby po zdanym egzaminie winny dostawać nominację sędziowską, Konstytucja nie przewidywała i nie przewiduje etapu pośredniego i tak, tak planowałem swoją przyszłość i miałem prawo oczekiwać od Państwa wywiązania się z pewnych rzeczy, gdybym chciał być asem to nie szedłbym w ogóle na aplikację bo i po co, gdybym chciał być refem to poszedłbym na aplikację referendarską. Jeżeli uważasz (i nie zamierzam się spierać) że to w jakiej sytuacji znalazły się takie osoby jak ja w wyniku wyroku TK i późniejszych działań naszego kochanego Państwa to okej Twoje prawo. Ja uważam inaczej. Nie da się ciągle iść pod wiatr, ale w sumie to może i dobrze.
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » środa, 19 lipca 2017, 00:49

Nie dyskutuję o tym czy asesor jest konstytucyjny. Jeżeli TK do tego dojdzie to będzie pewnie taki wyrok jak kiedyś. Do tego momentu - wybacz, interesuje mnie obsadzenie wolnych etatów. Co do regulacji. Wskazałem jakie są.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez abak » środa, 19 lipca 2017, 13:41

napisałem długaśnego posta, ale zeżarło :( w skrócie, do Ciebie pretensji nie mam, bo o co?
TK stwierdził m. in że" W szczególności niedopuszczalne jest: uzależnienie asesora od Ministra Sprawiedliwości, brak określenia ram czasowych powierzenia asesorom funkcji sędziowskich, eliminacja udziału Krajowej Rady Sądownictwa w procedurze powierzania asesorowi czynności sędziowskich, uzależnienie od kolegium sądu okręgowego oraz od sędziego konsultanta, brak gwarancji apolityczności asesorów."
obecna regulacja chyba nie do końca spełnia te standardy? ale w sumie nieważne, poprzednia regulacja wskazywała że nie można powołać na asesora osoby po upływie 5 lat od egzaminu (co do zasady) ale w moim przypadku to nie ja się ociągałem :-P ,
wnioski są proste, prawem jest to co tu i teraz postanowią aktualnie rządzący i podległe im organy reszta to mit tworzony na potrzeby szaraczków,
standardem są wyroki TK orzekające niezgodność w zakresie z uzasem "powyższa sytuacja wymaga pilnej interwencji ustawodawcy" i nie odraczaniem wejścia w życie wyroku, standardem jest wygaszanie decyzji administracyjnych przyznających świadczenia z mocy prawa i wreszcie standardem nie nowym jest zmiana reguł gry w jej trakcie, zmiana ustaw celem podporządkowania sobie różnych organów czyli zmieniamy sposób powołania, wygaszam aktualne i powołujemy nowe zadziało się to już naprawdę sporo razy,
ale koniec żalu Panno lalu nie będę się pchał tam gdzie mnie nie chcą :-P
pójdę sobie do WSA tam mój egzamin plus doświadczenie w administracji publicznej jest cenne
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » środa, 19 lipca 2017, 14:18

abak napisał(a):
ale koniec żalu Panno lalu nie będę się pchał tam gdzie mnie nie chcą :-P
pójdę sobie do WSA tam mój egzamin plus doświadczenie w administracji publicznej jest cenne

I to się nazywa rozsądne i konstruktywne myślenie <brawo>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez abak » środa, 19 lipca 2017, 14:58

jasne, jeszcze tylko przebrnąć konkurs :-P , etat asesorski był jednak pewny jak w banku (no przynajmniej tak mi się wydawało po zdanym egzaminie a przed wyrokiem TK <rotfl> ), ale spoko kto wie co przyniesie los :-P
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia strona

Powrót do Projekty