miejsca asesorskie i sędziowskie

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: miejsca asesorskie i sędziowskie

Postprzez andrzej74 » czwartek, 6 lipca 2017, 17:06

Dzięki, a bylismy przekonywani ze do nas do karnego trafia 2 osoby.... :twisted: a tu niespodzianka ....dalej mamy 6 długotrwałych nieobecności, kolega któremu skończyła sie delegacja ms a potem inna instytucja wraca...na wychowawczy...
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Modern_judge » czwartek, 6 lipca 2017, 18:50

andrzej74 napisał(a):Dzięki, a bylismy przekonywani ze do nas do karnego trafia 2 osoby.... :twisted: a tu niespodzianka ....dalej mamy 6 długotrwałych nieobecności, kolega któremu skończyła sie delegacja ms a potem inna instytucja wraca...na wychowawczy...

Można zrozumieć to rozgoryczenie. Świadczy to jednak o tym, że delegacje nie są wieczne ( <okok> ), a potrzeby kadrowe zdecydowanie większe w pionie cywilnym i gospodarczym niż w karnym. Dochodzi też problem nierównego obciążenia.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez ropuch » czwartek, 6 lipca 2017, 19:36

Jak dla mnie podział dla Fabryki super <okok> ... choć proporcje bym odwrócił ;)
ropuch

Postprzez kola_iwan » czwartek, 6 lipca 2017, 22:05

Mimo że kandydatow na liście jest więcej niż miejsc, jestem skłonny sie założyć, że nie wszystkie etaty zostaną obsadzone (z całym szacunkiem dla Hrubieszowa i Tucholi).
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez gonzo » czwartek, 6 lipca 2017, 22:09

Do mojej fabryki 1 sztuka, dobre i to. Grunt, że do cywilnego :D
Zwięzłość jest siostrą talentu - Anton Pawłowicz Czechow
gonzo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: cywilistą

Postprzez wb02 » czwartek, 6 lipca 2017, 22:17

Dyrektor KSSiP wyznaczył 9 sierpnia 2017 r. jako dzień dokonywania wyboru miejsc
linki do zarządzenia i komunikatu
https://www.kssip.gov.pl/node/4822
https://www.kssip.gov.pl/node/4821

Co do tego Hrubieszowa czy Tucholi (z całym szacunkiem dla tych miejscowości, bo ja się zastanawiam nad niektórymi miejscowościami w moim okręgu) to zobaczymy. Jeżeli jest tych miejsc 245 jak miało być (nie liczyłem) na 352 potencjalnych chętnych to może się obsadzą. Jak nie - to pójdą na ogłoszenia. Zakładać się nie będę, ale póki co pozostaną ostrożnym optymistą.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » czwartek, 6 lipca 2017, 22:25

Nie pójdą na ogłoszenia, bo niedługo będzie kolejny nabor - dla aplikantów zdających egzamin we wrześniu.

Miejsc jest 324.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » czwartek, 6 lipca 2017, 22:31

Oczywiście, że będzie kolejny nabór. Nie budzi to wątpliwości. Tyle tylko, że jeżeli się nie obsadzą w październiku to pójdą na ogłoszenia. W to jakoś nie wątpię, bo kolejny rok nie będą czekać. Zresztą w 2018 na razie prognozują tylko 65 zdajacych egzamin sędziowski, a w SA i SO jest już ponad 283 miejsca jak wynika z obwieszczenia. Jak to obsadzą to tyle miejsc w SR-ach będzie.

PS. Do następnego ogłoszenia w sierpniu tego roku to do tych miejsc dojdzie jeszcze pewnie kilkanaście innych.

PPS. No to wychodzi, że wbrew komunikatowi ze strony KSSiP nie ogłosili tylko 245. O tym myślałem zastanawiając się na miejscami bo w moim okręgu widziałem, że są ogłoszone wszystkie etaty przekształcone na asesorskie czyli chyba nic nie odłożono dla nowego rocznika.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kola_iwan » piątek, 7 lipca 2017, 08:28

Zdających będzie więcej niż 65 - jest jeszcze kilkanaście osób z zeszłego rocznika, ktore będą zdawały egzamin poprawkowy.

Etaty nieobsadzone pojdą na wykaz sierpniowy. Po to nasz wybór jest przed jego ogłoszeniem.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » piątek, 7 lipca 2017, 10:13

Podobno nie zdaje średnio około 10 % (zasłyszane, nie liczyłem bo mnie to nie interesowało bliżej) więc pewnie będą. I właśnie dlatego napisałem "na razie prognozują".

Nie mam też wątpliwości, że wybór ma być 9 sierpnia aby jeżeli coś zostanie dołączyć to do tego co się w międzyczasie zwolni można to było dopisać do wykazu wolnych stanowisk, który powinien się pojawić na miesiąc przed egzaminem. Może ten wykaz z sierpnia 2017 nie będzie w tej sytuacji zawierał 98 stanowisk, ale pewnie też ktoś nie zda. Bardziej się zastanawiam co z tymi którzy z tego nowego rocznika, zdającego we wrześniu 2017, nie załapią się na etat asesorski.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » piątek, 7 lipca 2017, 10:16

u mnie zwolniony etat został przydzielony pismem Ministra do pionu rodzinnego, a teraz z zarządzenia MS dowiaduje się, że ma zostać obsadzony przez asesora i to w wydziale cywilnym. Znaczy, że sędzia z określonym stażem musi zostać przerzucony z innego wydziału, żeby objąć działkę rodzinną, bo chyba innego wyjścia nie ma. Nie jestem pewien czy tego rodzaju postępowanie jest fair wobec takiego sędziego. Zaznaczam, iż potrzeba wzmocnienia kadrowego wydziału rodzinnego istnieje nadal.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » piątek, 7 lipca 2017, 10:24

Harry
pewnie masz rację, że może to być nie fair.
Ale na moją znajomość tego co się działo to raczej wykonano to na szczeblu lokalnym, a nie narzucił to MS.
Bo te 5 etatów w SR które obwieścili w tym tygodniu w ogłoszeniu "o zamiarze ogłoszenia" to raczej na pewno etaty w wydziałach rodzinnych.
Moim zdaniem Prezes (może i SO i SR) podjął decyzję, że etat powinien pójść na asesora do cywilnego bo może się ktoś zgodzi przesunąć sam. A może mają np. spadek wpływu w karnym?
W każdym bądź razie - nie widziałem aby MS zmusił do tego. Był wykaz z możliwością zgłaszania uwag przez prezesów, jak były miejsca w rodzinnym to MS pytało prezesów co z tym robią - utrzymują w rodzinnych czy też dają do innych pionów.
Każdy próbuje rozwiązać problemy kadrowe i pewnie Prezes miał koncepcję, że woli asesora do cywilnego i przesunięcie niż etat do ogłoszenia w Monitorze i konkurs z rozstrzygnięciem w II kwartale 2018.

To czy to nie fair to jedno, a konieczność bieżącego rozwiązania problemów to drugie. Niestety.

PS. I oczywiście to tylko moje domysły co do intencji.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » piątek, 7 lipca 2017, 10:28

Wobec tego z niecierpliwością czekam aż ktoś uwali instytucję asesora, bo jak widać jest z tego tylko absur.
Miał tylko TA nie orzekać, a w ten sposób jw. to dziękuje. Albo orzeka, albo nie.
To już jest osoba po studiach, więc bez przesady z tymi matuzalemami. Zbierze się landrynkowo i pitu pitu ustala wbrew rozsadowi życia.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez magdam » piątek, 7 lipca 2017, 11:03

W SR w Elblągu przewidziano stanowisko asesorskie do wydziału gospodarczego. W wydziale tym jest 6 sędziów i pw oświadczyła, że taka obsada jest wystarczająca. Asesor trafi więc do wydziału gdzie nie ma braków kadrowych, a nie tam gdzie jest taka potrzeba, chyba, że jeden z sędziów gospodarczych zostanie przeniesiony np. do karnego.
Regulacje prawne, które dają MS kompetencje do obsadzania asesorów w poszczególnych wydziałach w powiązaniu z prawem asesorów do wyboru nie tylko sądu, ale i wydziału, nie służą poprawie pracy sądu, a wręcz przeciwnie, dezorganizują ją.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez andrzej74 » piątek, 7 lipca 2017, 11:13

Z gospodarczego do karnego, r e w e L a c j a , juz to przerabialismy na przykładzie Waszej koleżanki ktora przeniosła sie do nas / przy de facto 3 rożnych procedurach i nigdy nie orzekała w karnych / , bardzo, bardzo sie starała, ale...długotrwałe zwolnienie ....
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » piątek, 7 lipca 2017, 11:15

O to chodzi magdam, pełna zgoda. Asesor sobie może wybrać wydział, a sędzia niestety czasami musi być zapchajdziurą...
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » piątek, 7 lipca 2017, 11:17

Poza tym nie rozumiem czemu w wydziale rodzinnym potrzebne jest szczególne doświadczenie życiowe, a w innych wydziałach nie. Czyż wydziały karne, cywilne, gospodarcze i pracy nie rozstrzygają równie istotnych kwestii? Asesor może więc skazać oskarżonego na wieloletnie więzienie, wyeksmitować go, zlicytować, decydować o dorobku jego życia, ale o alimentach, kontaktach z dzieckiem czy skierowaniu go na leczenie alkoholowe już nie.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » piątek, 7 lipca 2017, 11:19

W ustawie jest mowa że asesor nie może orzekać w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, a w sprawach nieletnich? Przecież może rozstrzygać o przestępstwach i wykroczeniach popełnianych przez osoby po ukończeniu 17 lat, nie może zaś decydować o czynach karalnych popełnionych przez nieletnich? Tu mam poważną wątpliwość.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » piątek, 7 lipca 2017, 12:04

A w karnych nie ma dyżurów aresztowych i nie orzeka w kp w kończących, a sam moze zastosować t.a. po skierowaniu a.o. do sadu i umorzyć postępowanie na posiedzeniu po skierowaniu a.o.... Przeciez wiekszosc z nas na asesurze i stosowała areszty w przygotowawczym i orzekała w kp w kończących , o co wiec tutaj chodzi ...
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rosan » piątek, 7 lipca 2017, 13:15

to jest brak pamięci tzw.instytucjonalnej
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 7 lipca 2017, 15:12

andrzej74 napisał(a):A w karnych nie ma dyżurów aresztowych i nie orzeka w kp w kończących, a sam moze zastosować t.a. po skierowaniu a.o. do sadu i umorzyć postępowanie na posiedzeniu po skierowaniu a.o.... Przeciez wiekszosc z nas na asesurze i stosowała areszty w przygotowawczym i orzekała w kp w kończących , o co wiec tutaj chodzi ...

Sprawy rodzinne wymagają zdecydowanie wyczucia z uwagi na ich specyfikę oraz naprawdę doświadczenia życiowego, w nich oraz w aresztowych podejmuje się często decyzje które nie da się "wyprostować" w normalnym trybie odwoławczym.
Błędna decyzja w sprawie rodziny, dziecka lub aresztu naprawdę może wywołać nieodwracalne skutki.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez andrzej74 » piątek, 7 lipca 2017, 15:54

Ok a areszt z sali czy po skierowaniu a.o. jsk nie ma obroncy ? Czym różni sie od aresztu w przygotowawczym skoro o postanowieniu dowie sie np. przy zatrzymaniu ?
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » piątek, 7 lipca 2017, 16:03

Tu masz rację... Ale chyba nie jest się w stanie skutecznie przewidzieć wszystkich okoliczności i jedyne co można to ograniczać zagrożenia.

"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Włóczykij » piątek, 7 lipca 2017, 22:31

Dreed napisał(a):
andrzej74 napisał(a):A w karnych nie ma dyżurów aresztowych i nie orzeka w kp w kończących, a sam moze zastosować t.a. po skierowaniu a.o. do sadu i umorzyć postępowanie na posiedzeniu po skierowaniu a.o.... Przeciez wiekszosc z nas na asesurze i stosowała areszty w przygotowawczym i orzekała w kp w kończących , o co wiec tutaj chodzi ...

Sprawy rodzinne wymagają zdecydowanie wyczucia z uwagi na ich specyfikę oraz naprawdę doświadczenia życiowego, w nich oraz w aresztowych podejmuje się często decyzje które nie da się "wyprostować" w normalnym trybie odwoławczym.
Błędna decyzja w sprawie rodziny, dziecka lub aresztu naprawdę może wywołać nieodwracalne skutki.

Rafał nie rób z nas ułomnych. Jak nie nadaje sie,m to nie i wszystko. To kto to ten sędzia. Jakieś przedszkole.
Może dla kogoś to norma, że pani z 20letnim doświadczeniem w prokuraturze o Amber mówi, że sprawa ją przerosła. Skoro sobie Państwo na taką żenadę kadr pozwala, a pozwala, no to jest świetnie.

Nie są mi znane żadne badnia lub inne potwierdzone fakty, że asesorzy sobie nie radzili, w tym z TA.

Oburzające jest to podejście, a potem sami się dziwicie, że ludzie mają nas "w poważaniu".
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez suzana22 » piątek, 7 lipca 2017, 22:41

Popieram Włóczykija. Nie należy robić z asesorów sędziów II kategorii a z drugiej strony nie brać na urząd byle kogo choćby i same szóstki z egzaminów miał.
suzana22
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty