Prezydenckie projekty o SN i KRS

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Prezydenckie projekty o SN i KRS

Postprzez ropuch » środa, 27 września 2017, 10:32

Vilgefortz napisał(a):
hardy50 napisał(a):Skarga - biorąc pod uwagę nadgorliwość poselską - będzie powszechna.

Tudzież z uwagi na powszechność poczucia krzywdy, za którą w wymiarze wyjątkowo łatwo znaleźć kogoś "winnego" ;) Dla mnie np. krzywdzące jest to, że jak zjem pączka to nie ma pączka, ale winnego nie szukam (może dlatego, że go znam) :D

Ale tam ... patrzycie tylko na jedną stronę medalu. A gdzie powtórka połowy procesów lustracyjnych, Sawicka, Garlicki, lekarze z Krakowa, że o setkach albo tysiącach spraw o ochronę dóbr osobistych nie wspomnę, no i jak wskazywały media co i który poseł ma swoją sprawę do powtórzenia, jak nie karną to cywilną ... pracy nie zabraknie <luzik>
ropuch

Postprzez romanoza » środa, 27 września 2017, 10:34

A potem tymi sprawami zapchamy Sztrasburgera, bo pewnie na tym się nie skończy.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez jaro123 » środa, 27 września 2017, 10:43

Geralt napisał(a):
jaro123 napisał(a):Co nie znaczy, że panowie profesorowie mają rację.

Jaro, każdy ma swoją rację... dla mnie w tych projektach jest sporo zagrożeń, ale mniej niż w poprzednich.

No właśnie to może porozmawiajmy o tych zagrożeniach.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » środa, 27 września 2017, 10:45

Jak SN pouchyla do ponownego rozpoznania jakieś prawomocnie zakończone sprawy z końcówki lat 90-tych to pojawią się w statystykach 20-30 latki na "dzień dobry". Będzie to dodatkowym argumentem potwierdzającym jak źle funkcjonuje wymiar :D I że w związku z tym potrzebna jest reforma.
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » środa, 27 września 2017, 10:54

romanoza napisał(a):A potem tymi sprawami zapchamy Sztrasburgera, bo pewnie na tym się nie skończy.

Do Sztrasburgera sprawy dotrą za minimum 5 lat po ich uchyleniu przez SN i będą wtedy wszystkie mocno pełnoletnie :lol:

Prezydentowi zwyczajnie brakuje wyobraźni. Że też tam nie ma nikogo, kto by mu to wszystko tak na zdrowy rozum wytłumaczył :| Tak w sumie to smutne to :cry:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez ropuch » środa, 27 września 2017, 10:57

suzana22 napisał(a):
Prezydentowi zwyczajnie brakuje wyobraźni. Że też tam nie ma nikogo, kto by mu to wszystko tak na zdrowy rozum wytłumaczył :| Tak w sumie to smutne to :cry:

Już Mu wytłumaczył Pan Wojciechowski : "sądy skrzywdziły tysiące ludzi, trzeba to naprawić".
ropuch

Postprzez Vilgefortz » środa, 27 września 2017, 11:00

jaro123 napisał(a):
Geralt napisał(a):
jaro123 napisał(a):Co nie znaczy, że panowie profesorowie mają rację.

Jaro, każdy ma swoją rację... dla mnie w tych projektach jest sporo zagrożeń, ale mniej niż w poprzednich.

No właśnie to może porozmawiajmy o tych zagrożeniach.

Zagrożenia są zawsze. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że - że o ile IPSN dostanie przedłużenie - zaproponowane rozwiązania w usn nie są w żadnym wypadku sprzeczne wprost z Konstytucją. I to chyba Prezydentowi chodziło, bo reformy zgodne z K są po prostu prawnie dopuszczalne. A Dywagować co złe a co dobre oczywiście można i trzeba.
Ostatnio edytowano środa, 27 września 2017, 11:02 przez Vilgefortz, łącznie edytowano 1 raz
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » środa, 27 września 2017, 11:01

Może to po prostu realizacja obietnicy wyborczej "Duda pomoc".
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Geralt » środa, 27 września 2017, 11:39

stanisław.k napisał(a):
suzana22 napisał(a):
stanisław.k napisał(a):
bladyswit napisał(a):Skarga nadzwyczajna to absurd. Mamy rozbudowane postępowanie odwoławcze, skargę o wznowienie, kasację. Po co wprowadzać kolejny byt prawny?
Pomijając czy SN poradzi sobie z zalewem spraw, rodzi to niebezpieczeństwo dla stabilności obrotu prawnego. A tego zagraniczni przedsiębiorcy nie lubią.

ja stawiam na jakieś milion spraw, które będzie musiał rozpatrzeć SN, ciekawe ilu dodatkowych sędziów dostaną aby to zrobić.

Wszystko jedno ilu dostaną. I tak się nie wyrobią :lol: W SN nikt nie będzie orał jak w sądzie rejonowym <luzik>

Wyjść jest kilka, albo zatrudnią setki dodatkowych sędziów w SN, albo ta skarga nadzwyczajna będzie tylko przysługiwała w wyjątkowych sytuacjach, tak aby nie była zbyt często wnoszona, albo te skargi będą rozpatrywać tylko ławnicy bez udziału sędziów.

Teraz wpływa jakieś 30.000 skarg rocznie na wyroki sadów (do MS, KRS, SN, RPO). Skardze podlegac ma okres 20 lat, czyli jak nic 600.000 skarg. W wersji optymistycznej, bo pesymistycznie to może iśc w miliony.

SN rocznie załatwia obecnie 11.300. Czas rozpoznania skarg - 53 lata.

Nawet jak zrobią odsiew to i tak instytucje filtrujące (PG, RPO, biura poselskie i senatrorskie) zatkają się na amen. I guzik z tego w praktyce wyjdzie, bo akturzy nie zdają sobie sprawy z rozmiarów pieniactwa.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 27 września 2017, 11:46

Geralt napisał(a):Nawet jak zrobią odsiew to i tak instytucje filtrujące (PG, RPO, biura poselskie i senatrorskie) zatkają się na amen. I guzik z tego w praktyce wyjdzie, bo akturzy nie zdają sobie sprawy z rozmiarów pieniactwa.

Nie bój, nie bój ... z tego co trzeba to wyjdzie ... a obywatel jak zwykle zostanie na lodzie <luzik>
ropuch

Postprzez Dreed » środa, 27 września 2017, 11:51

Do MS to według ostatnich mi znanych danych wpłynęło ponad 40.000 skarg ale to było mniej więcej w połowie roku <luzik>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez totep » środa, 27 września 2017, 11:56

Dreed napisał(a):Do MS to według ostatnich mi znanych danych wpłynęło ponad 40.000 skarg ale to było mniej więcej w połowie roku <luzik>
X 20 lat to już milion się robi
totep
Moderator
Moderator

Postprzez Vilgefortz » środa, 27 września 2017, 13:02

Czyli wychodzi na to, że jedyną realną barierą dla sn jest to, że te skargi ktoś będzie musiał fizycznie napisać za stronę :D
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » środa, 27 września 2017, 14:02

Skargi będzie pisał ZZ. A jak już przestanie być prokuratorem, też będzie pisał, bo zawsze znajdzie sobie 20 posłów do napisania, zwłaszcza przed wyborami. Widzę też niszę dla siebie... zostanę ławnikiem <szok>
I będę pisać skargi na skargi... życie jest piękne, nieprawdaż <radocha>
jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: always look on the bright side of life

Postprzez jaaga » środa, 27 września 2017, 15:48

jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » środa, 27 września 2017, 16:09

jaaga napisał(a):http://wyborcza.pl/7,75398,22433990,ukryta-zmiana-w-reformie-prezydenta-prezydent-z-pis-em-moga.html

dopiero teraz to odkryli :roll:
przecież to było jasne od początku

a swoją drogą jest zakres spraw, które mogą być pożywką, czyli rozstrzygnięcia II instancji, gdzie nie ma kasacji, a kiedyś w zielonym orzecznictwie dobór spraw wskazywał, że często czytało się, iż SN wracał do rozstrzygnięcia I instancji (oczywiście mogło to dotyczyć tylko okresu, gdy przeglądałam te zeszyty, no i tam też były przebrane sprawy)
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez jaaga » środa, 27 września 2017, 16:24

Włóczykij napisał(a):
jaaga napisał(a):http://wyborcza.pl/7,75398,22433990,ukryta-zmiana-w-reformie-prezydenta-prezydent-z-pis-em-moga.html

dopiero teraz to odkryli :roll:
przecież to było jasne od początku

a swoją drogą jest zakres spraw, które mogą być pożywką, czyli rozstrzygnięcia II instancji, gdzie nie ma kasacji, a kiedyś w zielonym orzecznictwie dobór spraw wskazywał, że często czytało się, iż SN wracał do rozstrzygnięcia I instancji (oczywiście mogło to dotyczyć tylko okresu, gdy przeglądałam te zeszyty, no i tam też były przebrane sprawy)

Oh, za wiele wymagasz od gazet :) mają dużo do ogarnięcia...
http://siedlecka.blog.polityka.pl/2017/ ... ieli-lupy/
jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » środa, 27 września 2017, 17:26

ropuch napisał(a):
Geralt napisał(a):Nawet jak zrobią odsiew to i tak instytucje filtrujące (PG, RPO, biura poselskie i senatrorskie) zatkają się na amen. I guzik z tego w praktyce wyjdzie, bo akturzy nie zdają sobie sprawy z rozmiarów pieniactwa.

Nie bój, nie bój ... z tego co trzeba to wyjdzie ... a obywatel jak zwykle zostanie na lodzie <luzik>

Nie wątpię, że pojedyncze, wybrane sprawy przedrą się przez ten tłum. Ale dla mamionych ludzi zostanie figa.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez doktor » środa, 27 września 2017, 22:34

Geralt napisał(a):Najbardziej rażących rzeczy jednak w tych projektach nie ma. Jak słusznie powiedzieli Strzembosz i Zoll: tamte projekty były dramatyczne, te są tylko (albo aż) złe. O ile można stopniowac zło.

Właśnie po to były te projekty lipcowe, żebyśmy teraz tak uważali.
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez doktor » środa, 27 września 2017, 22:35

Geralt napisał(a):
ropuch napisał(a):

Nie wątpię, że pojedyncze, wybrane sprawy przedrą się przez ten tłum. Ale dla mamionych ludzi zostanie figa.

Oczywiście, że figa, ale kolejna kadencja zapewniona.
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez ropuch » czwartek, 28 września 2017, 07:50

doktor napisał(a):
Geralt napisał(a):
ropuch napisał(a):

A jak się okaże, że co drugiej sprawy zwykłych ludzi nie można powtórzyć bo akta zmielone to czyja będzie wina ? <okok>
ropuch

Postprzez Dreed » czwartek, 28 września 2017, 09:14

ropuch napisał(a):
doktor napisał(a):
Geralt napisał(a):
ropuch napisał(a):

A jak się okaże, że co drugiej sprawy zwykłych ludzi nie można powtórzyć bo akta zmielone to czyja będzie wina ? <okok>
BTW to jest generalnie ciekawe zagadnienie, bo są akta zmielone tydzień po obowiązkowym przechowywaniu, często też zagubione w archiwum wcześniej, a są takie które leżą na półkach i czekają na mielenie 15 lat dłużej niż powinny. :roll:

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez ropuch » czwartek, 28 września 2017, 09:19

Dreed napisał(a): BTW to jest generalnie ciekawe zagadnienie, bo są akta zmielone tydzień po obowiązkowym przechowywaniu, często też zagubione w archiwum wcześniej, a są takie które leżą na półkach i czekają na mielenie 15 lat dłużej niż powinny. :roll:

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

A na to akurat jest wytłumaczenie. Skierowanie akt do zniszczenia wymaga całego korowodu, komisji, przeglądania, protokołów itd. A były czasy, że tych akt były grube tysiące. Przy czym przeglądanie tych akt nie jest ani przyjemne ani zdrowe. Jednym słowem cała masa brudnej (i to dosłownie) roboty i zmarnowane całe dnie. Stąd mogła wynikać niechęć do inicjowania całej procedury.
ropuch

Postprzez bladyswit » czwartek, 28 września 2017, 09:23

Problem jest realny. Pamiętam jak w SR w Wydziale Karnym odtwarzaliśmy zmielone po ustawowym okresie przechowywania akta spraw z lat 80, gdzie opozycjoniści występowali do sądów okręgowych o odszkodowanie za niesłuszne skazanie i pozbawienie wolności.
Zwykle udaje się takie akta odtworzyć tylko w takim zakresie, jaki wynika z zapisów w Rep. i tych dokumentów, których odpisy maja strony. Nie wiem, jak na tej podstawie miałby orzekać SN rozpoznający skargi nadzwyczajne.
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez jaaga » czwartek, 28 września 2017, 10:33

A nie da rady tych akt archiwizować na nośnikach elektronicznych przed zniszczeniem? Zwykle wtedy zajmują mniej miejsca, nie niszczą zdrowia itd. itp.
jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty