Prezydenckie projekty o SN i KRS

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Prezydenckie projekty o SN i KRS

Postprzez Dreed » wtorek, 26 września 2017, 17:34

Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez jaspers » wtorek, 26 września 2017, 17:38

Przejrzałem pobieżnie projekt ustawy o SN. Ciekawy jest art. 115 par. 1 (powinno być chyba ust. nie par. bo to nie kodeks - tak na marginesie). Zgodnie z tym przepisem przez okres 3 lat od wejścia w życie ustawy można składać skargę nadzwyczajną od orzeczeń, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r., czyli 20 lat wstecz. Co prawda par. 2 tego art. łagodzi trochę skutki ewentualnych orzeczeń, ale i tak jeśli to przejdzie przez parlament, to może być ciekawie, a nowa Izba w SN może mieć dużo pracy już od startu.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem:)

Postprzez suzana22 » wtorek, 26 września 2017, 17:50

Dreed napisał(a):Projekt ustawy o SN

O mój Boże, Sąd Najwyższy - Sąd Dyscyplinarny będzie wydawał wyroki nakazowe :shock: nie wiem, czy śmiać się czy płakać :roll:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez doktor » wtorek, 26 września 2017, 17:52

jaspers napisał(a): nowa Izba w SN może mieć dużo pracy już od startu.

Moim zdaniem tych skarg wcale nie będzie jakaś wielka ilość - to będzie kilka-kilkanaście spraw rocznie, za to odpowiednio nagłośnionych przez sprzyjające władzy media.

Natomiast frapująca jest końcówka art. 25 ustawy o SN bo wynikałoby z niej, że SN ma rozpoznawać "skargi dotyczące przewlekłości postępowania przed sądami powszechnymi i wojskowymi" - autor projektu ustawy nie wspomina jednak w niej o nowelizacji art. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (a z tego przepisu wynika, że SN rozpoznaje tylko skargę na przewlekłość zaistniałą w postępowaniu przed SA).
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez suzana22 » wtorek, 26 września 2017, 18:06

suzana22
VIP
VIP

Postprzez jaspers » wtorek, 26 września 2017, 18:21

doktor napisał(a):
jaspers napisał(a): nowa Izba w SN może mieć dużo pracy już od startu.

Moim zdaniem tych skarg wcale nie będzie jakaś wielka ilość - to będzie kilka-kilkanaście spraw rocznie, za to odpowiednio nagłośnionych przez sprzyjające władzy media

Zobaczymy jak będzie i w jakim kształcie ustawa o SN zostanie uchwalona. Moim zdaniem jednak suweren zachęcony retoryką o rozbiciu kasty i usunięciu złogów z SN, o wreszcie sprawiedliwym SN, o ławnikach gwarantujących "rzeczywiście sprawiedliwe" wyroki może zdecydować się wyjąć z szafy przykurzone akta spraw sprzed 5, 10 czy 15 lat, w których niedouczony/skorumpowany sąd wydał skandaliczny wyrok i będzie próbował rzeźbić skargę nadzwyczajną. Ale zobaczymy jak będzie.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » wtorek, 26 września 2017, 18:26

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale sąd dyscyplinarny 1 instancji ni ze być tylko dla sędziów spoza danej apelacji?? art. 105 pkt 16 projektu. W takim razie który sąd będzie właściwy? Zdaje się, że będzie to robił każdorazowi prezes SN, który wskaże właściwy sąd.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Michał 007 » wtorek, 26 września 2017, 18:38

prekluzja dowodowa,
sędzią sądu I inst w powszechnych każdy sędzia z 10 letnim stażem , rzecznikiem chyba każdy, super rzecznik tylko spośród sędziów
możliwe skazanie w II instancji uniewinnionego w I instancji, wtedy odwołanie do równorzednego składu Sądu II instancji

możliwe prowadzenie postępowania mimo usprawiedliwionej obecności obw i obrońcy :/:
ławnik + 2 sędziów w drugiej instancji , w pierwszej bez ławników
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » wtorek, 26 września 2017, 20:23

Z całą pewnością jest to lepszy projekt niż ten zawetowany. Ilość skarg nadzwyczajnych trudno przewidzieć, zwłaszcza tych z inicjatywy posłów i senatorów. Wątpliwym jest aby to dodatkowe sito marszałkowskie było jakoś szczególnie selekcyjne ;) Gdyby zostawić jako uprawnionych PG, RPO, itp. i wyrzucić z przesłanek tą sprzeczność ustaleń faktycznych sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego (co jest sztampowym zarzutem chyba każdej apelacji :roll: ) i ograniczyć termin składania do roku, to ok.
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » wtorek, 26 września 2017, 20:39

Komentarz prof.Matczaka w TVn coś tam , odrobinę wyblakły i niekonsekwentny.Gdzie tu PAD a porównywać do Prezesa...
Pan profesor powinien ochłonąć.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez bladyswit » wtorek, 26 września 2017, 21:36

Skarga nadzwyczajna to absurd. Mamy rozbudowane postępowanie odwoławcze, skargę o wznowienie, kasację. Po co wprowadzać kolejny byt prawny?
Pomijając czy SN poradzi sobie z zalewem spraw, rodzi to niebezpieczeństwo dla stabilności obrotu prawnego. A tego zagraniczni przedsiębiorcy nie lubią.
bladyswit
Global Moderator
Global Moderator

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez ropuch » wtorek, 26 września 2017, 21:54

jaro123 napisał(a):
ropuch napisał(a):
Chyba sam Pan Prezydent uznał, że była skoro proponował zmianę Konstytucji.
W tym uznaniu niekonstytucyjności był wprawdzie mocno niekonsekwentny ale to nie zmienia istoty rzeczy ...

No właśnie chodzi o tę istotę rzeczy...

Istota rzeczy jest taka, że Pan Prezydent wreszcie sam doszedł do wniosku, że organy władzy publicznej nie mogą sobie domniemywać kompetencji ... ale doszedł tak niekonsekwentnie niestety ... <bezradny>
ropuch

Postprzez jaspers » wtorek, 26 września 2017, 22:20

bladyswit napisał(a):Skarga nadzwyczajna to absurd. Mamy rozbudowane postępowanie odwoławcze, skargę o wznowienie, kasację. Po co wprowadzać kolejny byt prawny?
Pomijając czy SN poradzi sobie z zalewem spraw, rodzi to niebezpieczeństwo dla stabilności obrotu prawnego. A tego zagraniczni przedsiębiorcy nie lubią.

Polscy przedsiębiorcy też nie lubią niestabilności. A jak np ktoś dostał 17 lat temu nakaz zapłaty, który się uprawomocnił na awizo, bo pozwany już tam nie mieszkał, a jak mu komornik zajął konto to nie wiedział co zrobić. I teraz wniesię skargę bo może, bo nie ma wymogu przejścia obu instancji, a izba sprawiedliwości - z panem Słomką jako ławnikiem - orzeknie, że to naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu było? To wracamy do "cold cases" jak mówią Amerykanie. Nie chcę być złym prorokiem, ale doręczenie na awizo w kontekście prawa do sądu może być hitem skargi nadzwyczajnej w sprawach cywilnych.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 26 września 2017, 22:42

jaspers napisał(a):
bladyswit napisał(a):Skarga nadzwyczajna to absurd. Mamy rozbudowane postępowanie odwoławcze, skargę o wznowienie, kasację. Po co wprowadzać kolejny byt prawny?

Polscy przedsiębiorcy też nie lubią niestabilności. A jak np ktoś dostał 17 lat temu nakaz zapłaty, który się uprawomocnił na awizo, bo pozwany już tam nie mieszkał, a jak mu komornik zajął konto to nie wiedział co zrobić. I teraz wniesię skargę bo może, bo nie ma wymogu przejścia obu instancji, a izba sprawiedliwości - z panem Słomką jako ławnikiem - orzeknie, że to naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu było? To wracamy do "cold cases" jak mówią Amerykanie. Nie chcę być złym prorokiem, ale doręczenie na awizo w kontekście prawa do sądu może być hitem skargi nadzwyczajnej w sprawach cywilnych.

jesli nie mieszkał, to nie ma skutecznego doręcznia i to rozwala egzekucję
i ten termin 17 lat nie jest realny, bo wierzyciel szybciej pójdzie do komornika, a ten zwykle znajduje dłużnika
awizo służy dobrze sprawności postępowania
przez lata tysiące takich spraw przeszło przez moje ręce, a problemy z doręczeniem to sporadyczne przypadki i trzeba wtedy rozsądnie, a nie formalistycznie oceniać uprawdopodobnienie niedoręczenia

a co do ilości spraw - to po tworzyć tę Izbę ? Uzasadnienie do jej tworzenia też jest inne.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez stanisław.k » wtorek, 26 września 2017, 22:51

ja stawiam na jakieś milion spraw, które będzie musiał rozpatrzeć SN, ciekawe ilu dodatkowych sędziów dostaną aby to zrobić.
stanisław.k
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » wtorek, 26 września 2017, 23:18

stanisław.k napisał(a):

ja stawiam na jakieś milion spraw, które będzie musiał rozpatrzeć SN, ciekawe ilu dodatkowych sędziów dostaną aby to zrobić.

Wszystko jedno ilu dostaną. I tak się nie wyrobią :lol: W SN nikt nie będzie orał jak w sądzie rejonowym <luzik>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 27 września 2017, 08:42

ropuch napisał(a):
jaro123 napisał(a):
Geralt napisał(a):
jaro123 napisał(a):
Włóczykij napisał(a):http://wiadomosci.onet.pl/kraj/marszalek-senatu-ma-propozycje-do-ustawy-prezydenta/fe894pv
senat, gdy pat w sejmie w wyborach do krs

Dla mnie projekty te wnoszą niewiele więcej ponad to, co było wcześniej Nie trzeba było wetować, a wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, aby tamte projekty poprawić. Dziś nie byłoby tego pata.

Nie no, jednak wnoszą sporo. Zostało jakieś 30% dotychczasowej niekonstytucyjności. <luzik>

A była ona w ogóle, bo jakoś na razie nie słyszałem ani jednego przekonującego argumentu o tej całej niekonstytucyjności... same stereotypy i ogólniki typu zagrożenie dla niezawisłości sędziów (nie wiadomo zresztą w jaki sposób) moim zdaniem nie wystarczą.

Chyba sam Pan Prezydent uznał, że była skoro proponował zmianę Konstytucji.
W tym uznaniu niekonstytucyjności był wprawdzie mocno niekonsekwentny ale to nie zmienia istoty rzeczy ...

Najbardziej rażących rzeczy jednak w tych projektach nie ma. Jak słusznie powiedzieli Strzembosz i Zoll: tamte projekty były dramatyczne, te są tylko (albo aż) złe. O ile można stopniowac zło.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » środa, 27 września 2017, 08:53

Co nie znaczy, że panowie profesorowie mają rację.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 27 września 2017, 08:54

jaro123 napisał(a):Co nie znaczy, że panowie profesorowie mają rację.

Jaro, każdy ma swoją rację... dla mnie w tych projektach jest sporo zagrożeń, ale mniej niż w poprzednich.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez stanisław.k » środa, 27 września 2017, 08:59

suzana22 napisał(a):
stanisław.k napisał(a):

Wszystko jedno ilu dostaną. I tak się nie wyrobią :lol: W SN nikt nie będzie orał jak w sądzie rejonowym <luzik>

Wyjść jest kilka, albo zatrudnią setki dodatkowych sędziów w SN, albo ta skarga nadzwyczajna będzie tylko przysługiwała w wyjątkowych sytuacjach, tak aby nie była zbyt często wnoszona, albo te skargi będą rozpatrywać tylko ławnicy bez udziału sędziów.
stanisław.k
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » środa, 27 września 2017, 09:01

Ta skarga i tak ma przysługiwać w wyjątkowych wypadkach. Przesłanki skargi wcale nie otwierają szeroko możliwości ze skorzystania z niej.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez hardy50 » środa, 27 września 2017, 09:42

Skarga - biorąc pod uwagę nadgorliwość poselską - będzie powszechna.
hardy50
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » środa, 27 września 2017, 10:04

hardy50 napisał(a):Skarga - biorąc pod uwagę nadgorliwość poselską - będzie powszechna.

Tudzież z uwagi na powszechność poczucia krzywdy, za którą w wymiarze wyjątkowo łatwo znaleźć kogoś "winnego" ;) Dla mnie np. krzywdzące jest to, że jak zjem pączka to nie ma pączka, ale winnego nie szukam (może dlatego, że go znam) :D
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » środa, 27 września 2017, 10:16

hardy50 napisał(a):Skarga - biorąc pod uwagę nadgorliwość poselską - będzie powszechna.

podzielam tą opinię, co do powszechności ,choć by stwierdzić jakim konkretnym liczbom będzie odpowiadać ,trudno ocenić .. słyszałem głosy od mln do setek tysięcy
ale zakładając że taka Izba będzie liczyć ok 30 SSN to ile są w stanie "przerobić " w ciągu roku ?/ tysiąc -dwa ??
czyli już nie procent a promil niezadowolonych..de facto niewykonalne ..czysty PR
są z pewnością jednostkowe sprawy "niesprawiedliwie" osądzone. . i u nas i na świecie i w innych profesjach ..tak jak i np. u lekarzy są złe diagnozy zakończone śmiercią pacjenta ale w skali ogólnej nie można tak działać
zresztą gdzie jest pewność że po odmownym rozpoznaniu skargi nadzwyczajnej skarżący pogodzi się z tym werdyktem ?

+ zdziwił mnie komentarz s.Gerdorf która teraz po zaliczonej wpadce (obecność u Prezydenta) stanowczo się wypowiada że ma kadencję i nie opuści gabinetu podczas gdy wcześniej..za I projektów mówiła że przecież nie zabarykaduje się w gabinecie jak skrócą jej kadencję <mysli> jak to się wszystko zmienia
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 27 września 2017, 10:28

Geralt napisał(a):
jaro123 napisał(a):Co nie znaczy, że panowie profesorowie mają rację.

Jaro, każdy ma swoją rację... dla mnie w tych projektach jest sporo zagrożeń, ale mniej niż w poprzednich.

Ale proszę Cię jakie mniej ... im dłużej się to czyta tym jaśniejsze się staje, że Pan Prezydent uczciwie powiedział :"to samo tylko inaczej" i słowa dotrzymał.
ropuch

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Projekty