Zmiany w kosztach

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Zmiany w kosztach

Postprzez kam » piątek, 1 grudnia 2017, 08:02

Wysokość opłat w poszczególnych progach jest zbyt wysoka. 30% opłaty (150 zł od wps 501)?, progów powinno być mniej.
Idea obniżenia opłaty przy wykazaniu próby rozwiązania sporu przed sądem polubowny jest niezła, ale dlaczego również przeciwnik konsumenta ma korzystać z jej obniżenie (obniżenia kosztów procesu)? Proponuję zastąpić zarówno to rozwiazanie, jak i obniżoną opłatę przy czynnościach bankowych częściowym ustawowym zwolnieniem powoda od oplaty. Wówczas będzie można rozliczyć całą opłatę na końcu procesu.

Roszczenia z 618 kpc oczywiście powinny podlegać odrębnej opłacie. Czy zgłoszenie takich żądań w toku postępowania nie będzie przypadkiem rozszerzenia powództwa?

Opłatą od rozwodu jest absurdalnie wysoka. Może ja zróżnicować w zależności od tego czy sąd rozstrzyga o wladzy, kontaktach itd.? I wprowadzić ulgę za mediację przed wszczeciem postępowania?

Opłata od wniosku o wezwanie świadka... Może dać każdej że stron prawo do dwóch świadków A opłatę pobierać od kolejnych? W gospodarczym może być inaczej.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2275
Dołączył(a): wtorek, 15 stycznia 2008, 08:37
Lokalizacja: niedaleko Warszawy

Re: Zmiany w kosztach

Postprzez Vilgefortz » piątek, 1 grudnia 2017, 10:39

kam napisał(a):...Roszczenia z 618 kpc oczywiście powinny podlegać odrębnej opłacie. Czy zgłoszenie takich żądań w toku postępowania nie będzie przypadkiem rozszerzenia powództwa?


Nieprocesu na razie nie ruszono, więc to sprawa na przyszłość ;)
Justitias vestras judicabo.
Avatar użytkownika
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1470
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 11:28
Lokalizacja: (...)

Re: Zmiany w kosztach

Postprzez Trebor » piątek, 1 grudnia 2017, 13:33

właśnie mam zniesienie współwłasności 3 uczestników
wnioskodawca - znieść, spłaty, dopłaty (normalny wniosek, bez szaleństw)
uczestnika ad. 1 to ja nakład 50.000 ( za ostatnie kilkanaście lat)
uczestnik ad 2 a co będę gorszy 95.000
i się bujamy za państwowe
do tego służebności grosze
Trebor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 603
Dołączył(a): piątek, 14 marca 2008, 09:57

Re: Zmiany w kosztach

Postprzez jaspers » piątek, 1 grudnia 2017, 18:57

Spokojnie. Na stronie MS już wisi komunikat, że ministerstwo wycofuje się ze zmian w uksc. W sumie było do przewidzenia, bo wg suwerena sąd musi być przyjazny dla obywatela, czyli m.in tani. Wątek chyba do zamknięcia.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 6 listopada 2015, 22:37
Kim jestem ?: Jestem fanem:)

Re: Zmiany w kosztach

Postprzez Hammurabi » piątek, 1 grudnia 2017, 20:19

Wyjaśnienie w sprawie opłat sądowych

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że zmiany dotyczące opłat, zawarte w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego, miały charakter propozycji i jak cała reforma zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym. Z uwagi na negatywne opinie w kwestii opłat Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać tych propozycji.

Intencją projektowanych wcześniej zmian było urealnienie opłat sądowych, które nie były podwyższane od 12 lat, czyli uwzględnienie inflacji czy wzrostu przeciętnej płacy. Plany zwiększenia opłat za wnioski rozwodowe wynikały m.in. z tegorocznego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zgodnie z którym przeciętny, realny koszt postępowań sądowych w sprawach rozwodowych wynosi 2322,57 zł. Projektodawcy chcieli ograniczyć koszty ponoszone przez podatników, którzy są obciążani wynoszącą ponad 1700 zł różnicą między stałą sądową opłatą za wniosek o rozwód (dziś 600 zł) a rzeczywistym kosztem tego rozwodu. Ocenili bowiem, że podatnik nie powinien ponosić kosztów cudzych rozwodów.

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa jednocześnie, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać propozycji podwyższenia opłat, a ostateczny kształt reformy zostanie uzgodniony w ramach trwających konsultacji społecznych, prac rządu, a następnie parlamentu.

Ministerstwo zwraca ponadto uwagę, że bez względu na ostateczny kształt reformy będą obowiązywać zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi niezamożnych, a osoba, która wygra proces, otrzyma pełny zwrot kosztów. Darmowe będą postępowania o wynagrodzenia za pracę i o świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Istotną zmianą ma być zniesienie opłaty za wydanie tytułu wykonawczego potrzebnego do egzekucji zasądzonego świadczenia.Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości


Mam nadzieję, że tylko nie podtrzymają zmian w sprawie rozwodów - co nawet my tutaj w większości krytykowaliśmy (ewentualnie można dodać zwrot opłaty w całości przy zwrocie pozwu, ale już nie przy cofnięciu) , ale pozostałe zmiany podtrzymają... :cry: To naprawdę była dobra propozycja.
Avatar użytkownika
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1961
Dołączył(a): niedziela, 10 sierpnia 2014, 19:53
Kim jestem ?: Born to be online

Re: Zmiany w kosztach

Postprzez jaspers » piątek, 1 grudnia 2017, 20:32

A moim zdaniem w parlamencie uwalą projekt zmian w kosztach po całości (nawiasem mówiąc opłaty stałe w uproszczonych też były zbyt rozdrobnione). Ewentualnie, na zasadzie wahadła, w ramach sądu przyjaznego dla obywatela, może być uchwalona kolejna promocja, jak dla frankowiczów.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 6 listopada 2015, 22:37
Kim jestem ?: Jestem fanem:)


Powrót do Projekty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość