Piszą o nas w marcu 2019r.

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w marcu 2019r.

Postprzez Włóczykij » środa, 13 marca 2019, 22:04

magdam napisał(a):Myśli:
I tak:

Art. 37h u.s.p.
§ 1a. Prezes sądu okręgowego sporządza informację roczną o działalności sądów, działających na obszarze okręgu, w zakresie powierzonych mu zadań, którą po zaopiniowaniu przez zgromadzenie ogólne sędziów okręgu przedkłada prezesowi sądu apelacyjnego.

O tym, że opinia zgromadzenia dotyczy wykonywania funkcji przez prezesów sadów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych w zakresie administrowania sądami świadczą m.in.:

• umieszczenie tego przepisu w rozdziale "Wewnętrzny i zewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością administracyjną sądów", przepisy te dot. m.in. nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad prezesem sądu (wykładnia systemowa).

• wyrok TK z 7.11.2013 r. K 31/12: "Minister Sprawiedliwości, w ramach sprawowanego nadzoru, analizuje informacje roczne o działalności sądów, o których mowa w art. 37h § 1 p.u.s.p. (...) dotyczące oceny działań prezesa danego sądu, w zakresie powierzonych mu zadań, tj. kierowania sądem i wewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością sądu określoną w art. 8 pkt 2 p.u.s.p. (...). Tak samo problematykę tą ujęto w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie u.s.p. ogłoszonej 28 lipca 2017 r. (Dz.U. 2017 r., poz. 1452).

• zwroty użyte w przepisie, np: § 1 "Prezes sądu apelacyjnego sporządza informację roczną o działalności sądów, działających na obszarze apelacji, w zakresie powierzonych mu zadań". Gdyby chodziło o ocenę działalności sądów z obszaru apelacji, to ustawodawca użyłby zwrotu "w zakresie powierzonych im zadań.". To samo wynika z pozostałych paragrafów tego przepisu (wykładnia literalna).

• komentarz Barbary Godlewskiej-Michalak (dostępny w programie Lex): "Określenie „w zakresie zadań powierzonych prezesowi" oznacza ograniczenie treści informacji do zakresu obowiązków prezesa."

• pierwotne brzmienie przepisu 37h § 2 u.s.p. (w brzmieniu wg u.s.p. z 2011 r. Dz.U z 2011, Nr 203, poz. 1192): "§ 2. Jeżeli z informacji, o której mowa w § 1, wynika, że prezes sądu apelacyjnego nie podejmował w okresie sprawozdawczym niezbędnych czynności zmierzających do usunięcia uchybień w działalności administracyjnej sądów (...)". Trybunał Konstytucyjny w dniu 7.11.2013 r. sprawie K 31/12 uchylił ten przepis uznając go za "niekonstytucyjny w zakresie w jakim nie przewiduje możliwości odwołania się od odmowy przyjęcia przez organ władzy wykonawczej - Ministra Sprawiedliwości informacji rocznej o działalności sądów, działających na obszarze apelacji, w zakresie powierzonych prezesowi zadań".

• § 11 i § 12 "Dokonanie negatywnej oceny może być połączone z obniżeniem dodatku funkcyjnego w stopniu odpowiadającym wadze uchybienia, w granicach od 15% do 50%", "W przypadku dokonania przez Ministra Sprawiedliwości oceny pozytywnej z wyróżnieniem może on podwyższyć dodatek funkcyjny prezesa do wysokości 150% maksymalnej wysokości tego dodatku" - celem tego uregulowania było zmotywowanie prezesów do efektywnego zarządzania sądem w zakresie wewnętrznego nadzoru administracyjnego.

Jeśli referujesz, to rzetelnie , bo się już dość nasłuchałam pani z SA w Łodzi referującej sprawę Volvera na zebraniu IS. Powinszowania dla stron, gdy sędzia II instancyjny w ich sprawach tak "rzetelnie" referuje. Ale to nieustanna promocja ave prezesa IS dla tej pani, więc taki zarząd mamy ( i redakcję Kwartalnika).

Akcent w przepisie jest na przedłożenie informacji (prezes jest tylko bardziej protokolantem faktów, które nastąpiły i sprawozdawcą).
Taka informacja, to naturalny podsumowanie roczne. Normalne, że jednostka organizacyjna, co jakiś ustalony okres dokonuje przeglądu swej pracy, by stwierdzić, co było, co korygować. Rutyna działalności.
I tu należy przypomnieć, jakie są tryby powoływania i odwoływania prezesa, by stwierdzić, czy i co można z taką opinią. Negatywna opinia to tylko zabawa tą instytucją i uczciwsze jest, gdy obok oceny podejmowana jest osobna uchwała, że nie chcemy prezesa. I wtedy widać faktyczną możność wypowiadania się ogółu na temat tego, czy mogę mieć widoczny wpływ na wybór prezesa czy nie. Jak wiemy prezes to częściowo przedstawiciel nadzoru i nie jest wybierany przez sędziów. Skoro ustawodawca nie widzi roli sędziów, to wybór ustawodawcy. Sędziowie już nie tak byli ograniczani w swym statusie wpływu na sąd, by teraz wypadali wiarygodni, że uskuteczniają bunt, bo nie podobają im się określone porządki. Oczywiście można pisać, uchwalać, wypowiadać się, ale powstaje pytanie o podstawę prawną skuteczności tych działań, a zaraz zasadność podejmowania takich działań i ich ocenę.

i ta wybiórcza przypadłość:
komentarz Barbary Godlewskiej-Michalak (dostępny w programie Lex): "Określenie „w zakresie zadań powierzonych prezesowi" oznacza ograniczenie treści informacji do zakresu obowiązków prezesa."

tu jest napisane, że prezes jest tym protokolantem-sprawozdawcą (odpowiada, by sporządzić i przedstawić, a nie odpowiada za to co w środku)
gdyby odpowiadał, to należałoby napisać, że zebranie udziela absolutorium lub inne podobne (a nie napisali, bo nie dali sędziom takiej kompetencji, by mieli instrumenty formalne wpływ na decyzje kadrowe co do prezesa)

zatem to jak w firmie, gdy pracownicy mówią - szef nam się nie podoba
firma jest państwowa, bo co można z tym zrobić w prywatnej ?

i dalej TK wypowiedział się na temat

a na koniec !!! dopiero jest ważny punkt o dodatku i tu dopiero można myśleć nad argumentem w całej tej słabej konstrukcji
i dochodzimy do absurdu - zebranie ocenia, że menadżer slaby, a on nadal na funkcji, a tylko ma parę stówek mniej
i to taka wielka samorządność ? dokopać na te parę stówek, a takiej osobie i tak się będzie opłacało hołubić tych, z którymi sobie stale jakąś funkcje zapewni ? no bo co innego może wyrażać głosowanie o całości, skoro wyniki są w ramach jak zwykle, sprawy administracyjne są procedowane, jakoś się toczy

reasumując ? jakiś pomysł na instytucję, ale fikcja z tego wychodzi ?
powinny być plany naprawcze skoro jest źle i rozliczanie prezesa z wdrożenia ich i wtedy można mówić o skutku, ale on tego nie zrobi, bo przecież te parę stówek i takie ot kółeczko szczytnej samorządności
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » środa, 13 marca 2019, 22:07

censor napisał(a):
jak2006 napisał(a):Dzisiaj Prezes SO w Warszawie nie uzyskala, jak to określa MS "swoistego wotum zaufania" sędziów warszawskich- będzie rezygnacja?
A co, zgłaszasz się na ochotnika do funkcji? W ogóle Cię to cieszy? Znasz kulisy głosowania? Masz wiedzę, że była nadzwyczaj merytoryczna dyskusja zwieńczona bardzo merytoryczną oceną wyrażoną w głosowaniu? Wiesz, że każdy z głosujących miał uzasadnione zastrzeżenia do pracy Pani Prezes?
Weź lepiej nie drwij sobie.

w znanej mi sytuacji to akurat znam absurd, że co są odpowiedzialni za słaby wynik pracy opiniowali negatywnie
chwała praworządnym ...
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał 007 » środa, 13 marca 2019, 22:08

Magdam.
I co z tego, że ustalił MS? Dane są jaki są, nijak dotyczące w większości zadań prezesa. przytoczenie przepisu i komentarza nie czyni Twojej argumentacji bardziej merytorycznej. Poczucie wyższości przez Ciebie przemawia, wiec koncze dyskusję bo w tej sytuacji nie widzę jej celu.
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez magdam » środa, 13 marca 2019, 22:17

@Michał - przedstawiłam analizę przepisu. Sorry, ale nie będę dokonywała wykładni przepisu przez pryzmat konstrukcji sprawozdania (jak dokładnie przeczyta się to co należy tam przedstawić, to również nie ma wątpliwości co do tego, że dot. ono zarządzania sądem przez prezesa).
Ostatnio edytowano środa, 13 marca 2019, 22:23 przez magdam, łącznie edytowano 1 raz
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez Włóczykij » środa, 13 marca 2019, 22:19

magdam napisał(a):@Michał - przedstawiłam analizę przepisu. Sorry, ale nie będę dokonywała wykładni przepisu przez pryzmat konstrukcji sprawozdania.

ale ono doprecyzwuje, co oceniamy, więc doprecyzowuje przepis *

* to się nazywa wykładania prawa (taka instytucja z fachu prawników)

ps. i nawiążę do cytatu, czytelnego dla pewnego czytelnika - owszem teraz też nie mam czasu na czytanie regulaminu, ale i poprzednio miało to sens, bo on dopisywał wprost to co wynikało z wykładni. Niestety niektórzy piszą monografie, profesorowie i wszyscy święci im to zaklepują, a praktyk widzi słabości i luki.
Ostatnio edytowano środa, 13 marca 2019, 22:22 przez Włóczykij, łącznie edytowano 1 raz

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » środa, 13 marca 2019, 22:21

magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » środa, 13 marca 2019, 22:24

magdam napisał(a):O najnowszym prezesie:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl

w innym mieście jest do niedawna referendarz
ale akurat to nie ja wiem, dlaczego był to najlepszy kandydat w tym jakże ciekawym regionie kraju ...

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » środa, 13 marca 2019, 22:36

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

Zaskakujące to prawda, ale jak zawsze zabrakło rzetelności dziennikarskiej, czyli informacji, że wybór nastąpił spośród 6-ciu osób, bo cały ten sąd jest 7-mio osobowy, a poprzedni prezes pewnie nie mógł z mocy ustawy być kolejną kadencję oraz drugiej ważnej informacji, czy w ogóle inne osoby były zainteresowane...No ale to onet <luzik>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez sebus » środa, 13 marca 2019, 22:48

Dreed napisał(a):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

Zaskakujące to prawda, ale jak zawsze zabrakło rzetelności dziennikarskiej, czyli informacji, że wybór nastąpił spośród 6-ciu osób, bo cały ten sąd jest 7-mio osobowy, a poprzedni prezes pewnie nie mógł z mocy ustawy być kolejną kadencję oraz drugiej ważnej informacji, czy w ogóle inne osoby były zainteresowane...No ale to onet <luzik>

Weź przestań, po 3 tygodniach od nominacji prezes :?: Z łapanki :?: Dziwny ten świat ...
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » środa, 13 marca 2019, 23:04

Dreed napisał(a):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

Rafał, proszę Cię ..... Rok temu z mojego, średniej wielkości Sądu, zabrano koleżankę na Prezesa Sądu dwa razy większego. Teraz od nas wzięto kolejną na Wiceprezesa tego samego, dwa razy większego Sądu. Rozumiemy i akceptujemy, że wśród kilkudziesięciu sędziów sąsiedniego Sądu nie znaleziono osób z odpowiednimi kwalifikacjami zarządczymi i wytypowano koleżanki od nas. To dla nas powód do dumy. O ile wiem, podobnie jest w kierowanym przez Ciebie Sądzie Okręgowym - wśród Sędziów tego Sądu nie znalezio osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zarządczymi, więc zaproponowano Tobie. Jest jak jest, też uważam, że nie każdy nadaje się na Prezesa.
Ale bądźmy konsekwentni.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kaos » środa, 13 marca 2019, 23:06

ale to onet :roll: i tak bez przerwy: ale to GW ale to TVN ale to oko, szkoda że nic w"cośtam" bo to rzetelnie by było
kaos
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » środa, 13 marca 2019, 23:10

Dreed napisał(a):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

Jak Ty wszystko potrafisz gładko wyjaśnić. Jestem pełna podziwu :shock:
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez Geralt » środa, 13 marca 2019, 23:20

magdam napisał(a):Michał, to jest ocena pracy prezesa w zakresie powierzonych mu zadań związanych z zarządzaniem sądem.

To nie jest ocena pracy własnej i kolegów.

Nawet w MS-ie to wiedzą :mrgreen:
Nie. Jest to ocena sprawozdania rocznego sporządzonego przez prezesa.

Sprawozdanie dotyczy pracy całego sądu (okręgu). Prezesa też, ale również jest to samoocena innych sędziów.

Wyciąganie dalej idących wniosków jest nieuprawnione. Także przez MS.

Fakt, że obecnie używa się tego narzędzia jako formy dezaprobaty dla obecnej władzy ale to równie bezsensowne jak odmowa opiniowania kandydatów.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » środa, 13 marca 2019, 23:23

jak2006 napisał(a):To nie ja zacząłem, to nasz kochany Minister mówiąc o wotum zaufania!
Uważasz, że MS ma zawsze rację?

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » środa, 13 marca 2019, 23:33

sebus napisał(a):
Dreed napisał(a):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

Weź przestań, po 3 tygodniach od nominacji prezes :?: Z łapanki :?: Dziwny ten świat ...

Nie znam szczegółów tego Sądu ale znam kilka innych historii dotyczących małych jednostek (wydziałów i sądów) gdzie na zasadzie na złość mamie odmrożę sobie uszy i swoistej walki z MS były postawy dwojakiego rodzaju. Jedna albo Pan X i nikt inny, a my solidarnie nie przyjmujemy propozycji albo nikt nie chciał brać odpowiedzialności i nie było żadnego wyrażającego zgodę. Wtedy zostaje albo osoba z innego terenu albo ktoś nowy, nawet jeśli jest aż tak nowy.
Z punktu widzenia zarządzania mnie to wcale nie dziwi. Różne rzeczy można robić ale jednostka organizacyjna musi działać.
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Geralt » środa, 13 marca 2019, 23:33

Włóczykij napisał(a):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ry/blsq3sl ... ry/blsq3sl

w innym mieście jest do niedawna referendarz
ale akurat to nie ja wiem, dlaczego był to najlepszy kandydat w tym jakże ciekawym regionie kraju ...
Kiedyś miałem kontakt z Działdowem. Byliśmy połączeni po Gowinie. Spróbuję zobaczyć o co tam chodzi. Bo rzeczywiście wygląda to trochę dziwnie.

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Kynas » środa, 13 marca 2019, 23:43

Czy nikt nikt nie doczytał do końca tego "ale to onet jest"?
"Jak mówi Onetowi rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak, problem z objęciem funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie powstał po rezygnacji dotychczasowego prezesa. - Sędzia, która przejęła tymczasowo jego obowiązki, nie zadeklarowała chęci pełnienia tej funkcji po 1 kwietnia. W sądzie tym pracuje jeszcze tylko kilku sędziów. Dwóch ma postępowania dyscyplinarne, a pozostała dwójka także nie zgłosiła chęci objęcia funkcji prezesa - wyjaśnia. - W tej sytuacji Minister Sprawiedliwości zdecydował o powierzeniu funkcji prezesa innemu, niedawno powołanemu sędziemu."
<luzik>
Kynas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » środa, 13 marca 2019, 23:46

Kynas napisał(a):Czy nikt nikt nie doczytał do końca tego "ale to onet jest"?
"Jak mówi Onetowi rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak, problem z objęciem funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie powstał po rezygnacji dotychczasowego prezesa. - Sędzia, która przejęła tymczasowo jego obowiązki, nie zadeklarowała chęci pełnienia tej funkcji po 1 kwietnia. W sądzie tym pracuje jeszcze tylko kilku sędziów. Dwóch ma postępowania dyscyplinarne, a pozostała dwójka także nie zgłosiła chęci objęcia funkcji prezesa - wyjaśnia. - W tej sytuacji Minister Sprawiedliwości zdecydował o powierzeniu funkcji prezesa innemu, niedawno powołanemu sędziemu."
<luzik>

powtórzę - jest wiele sądów różnych szczebli (od rejonowych, poprzez okręgowe po apelacyjne) gdzie funkcję prezesa pełni Sędzia z innego Sądu. Więc albo stawiamy na wybitne kompetencje i nie patrzymy na kadrę danego Sądu, albo na siłę wybieramy spośród danego Sądu. Wybierzmy jakąś drogę. Konsekwentnie.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » czwartek, 14 marca 2019, 09:15

violan napisał(a):
Dreed napisał(a):

Jak Ty wszystko potrafisz gładko wyjaśnić. Jestem pełna podziwu :shock:

Lecz i tak trudno walczyć z dezinformacją,która przeraża co poniektórych sędziów, ktorym brakuje sił lub zwyczajnej ludzkiej odwagi.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Geralt » czwartek, 14 marca 2019, 11:31

Kynas napisał(a):Czy nikt nikt nie doczytał do końca tego "ale to onet jest"?
<luzik>

Czyli jednak... Nie było sensownych chetnych na miejscu... a i na dojeżdżanie podejrzewam, że mało kto by się zgodził...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » czwartek, 14 marca 2019, 13:32

Sensowni byli, został ten, kto miał zostać.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » czwartek, 14 marca 2019, 13:37

magdam napisał(a):Sensowni byli, został ten, kto miał zostać.
Sensowni byli ci co mają dyscyplinarki czy ci co nie chcieli objąć funkcji?
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez chomik » czwartek, 14 marca 2019, 16:57

chomik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » czwartek, 14 marca 2019, 17:39

Konstatacja dość oczywista, choć w dzisiejszych czasach lepiej, że takie zapewnienie pada.

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rosan » czwartek, 14 marca 2019, 19:59

nie zauważacie,że to jest łotrowstwo?
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..