Piszą o nas w marcu 2019r.

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w marcu 2019r.

Postprzez Geralt » sobota, 23 marca 2019, 16:09

https://plus.polskatimes.pl/tomasz-siem ... r/13986709

Kiedy polityka zwycięża w starciu z prawem, to nie może skończyć się dobrze, choć wiem, że brzmi to jak truizm. Oczywistą konsekwencją jest ucieczka od merytoryki i argumentacja personalna, a tego nie da się obronić intelektualnie - mówi mecenas Tomasz Siemiątkowski.

Mądrze prawi. Polecam.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 23 marca 2019, 17:11

Przesłanka "rażące i oczywiste" nie sprawdza się- vide orzecznictwo w sprawach skarg na orzeczenie referendarza, gdzie pojawia się taka przesłanka przy podstawie zwrotu opłaty (notabene zamiast prostej instytucji, by referendarz jak sąd sam mógł uznać skargę za zasadną.
Po kolejnym szkoleniu mam kolejną obserwację, jak sądy same powiększają sobie kognicję rozcieńczającą system wykładnią.
Przykład podany przez Regina wydaje się oczywisty, ale sana możniść prowadzi do rzeźbienia coraz dalej. Zatem pytanie czy i ewentualnie jak pozostaje. Ile można znaleźć przypadków jak w podanym przykładzie?
Notabene kolejny z niemal wszystkich nieprzepracowanych przez lata kwestii tych wszystkich szanownych prześwietnych krs, którym baty były tylko w to graj.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez regis » sobota, 23 marca 2019, 18:23

Włóczykij napisał(a):Przesłanka "rażące i oczywiste" ...
Przykład podany przez Regina wydaje się oczywisty, ale sana możniść prowadzi do rzeźbienia coraz dalej. Zatem pytanie czy i ewentualnie jak pozostaje. Ile można znaleźć przypadków jak w podanym przykładzie?...j.

Z Regisa zostałem reginem <luzik> przykład podałem wydumany i celowo przejaskrawiony..ale miałem doczynienia np z orzeczeniem kary łącznej w wymiarze ponad maximum(suma kar),poniżej minimum czy nawet z orzeczeniem kary rodzajowo nieznanej za to przestępstwo...prostowalismy to w instancji odwoławczej ale nawet wówczas nikt z tego nie robił dyscyplinarki a co najwyżej wytyk..może też dlatego że żadna kara nie była wprowadzona jeszcze do wykonania..więc i "szkody"realnej jeszcze nie bylo
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » sobota, 23 marca 2019, 20:35

Szczerze mówiąc w moich stronach nie ma praktyki by w takich sytuacjach robić dyscyplinarkę. Co najwyżej wytyk i to rzadko.

Ale jak wiemy bywa różnie w różnych miejscach.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Beatka » sobota, 23 marca 2019, 20:51

Włóczykij napisał(a):Przesłanka "rażące i oczywiste" nie sprawdza się- vide orzecznictwo w sprawach skarg na orzeczenie referendarza, gdzie pojawia się taka przesłanka przy podstawie zwrotu opłaty (notabene zamiast prostej instytucji, by referendarz jak sąd sam mógł uznać skargę za zasadną.

1. skarga na orzeczenie referendarza nie jest typowym środkiem odwoławczym, jej celem jest doprowadzenie do rozpoznania sprawy przez niezawisły sąd, nie zaś urzędnika, jakim jest referendarz,

2. w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest przewidziana=y zwrot opłaty od skargi na orzeczenie referendarza w razie uwzględnienia skargi z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd (art. 79 ust. 1f uksc). Tylko jest mały problem - w jakim trybie, na jakiej podstawie prawnej sąd orzekający w sprawie, w której wniesiono skargę, ma stwierdzić, że doszło do oczywistego naruszenia prawa.
Beatka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 23 marca 2019, 22:06

Beatka napisał(a):
Włóczykij napisał(a):Przesłanka "rażące i oczywiste" nie sprawdza się- vide orzecznictwo w sprawach skarg na orzeczenie referendarza, gdzie pojawia się taka przesłanka przy podstawie zwrotu opłaty (notabene zamiast prostej instytucji, by referendarz jak sąd sam mógł uznać skargę za zasadną.

1. skarga na orzeczenie referendarza nie jest typowym środkiem odwoławczym, jej celem jest doprowadzenie do rozpoznania sprawy przez niezawisły sąd, nie zaś urzędnika, jakim jest referendarz,

2. w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest przewidziana=y zwrot opłaty od skargi na orzeczenie referendarza w razie uwzględnienia skargi z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd (art. 79 ust. 1f uksc). Tylko jest mały problem - w jakim trybie, na jakiej podstawie prawnej sąd orzekający w sprawie, w której wniesiono skargę, ma stwierdzić, że doszło do oczywistego naruszenia prawa.

dyskutujmy na argumenty, a nie na kopiuj - wklej z komentarza

napisałam o tym, jak orzecznictwo rozwałkowało przepis

a co do kwestii, że rozwiązanie jest słabe, gdyż argumenty pragmatyczne są do obrony systemowi, to już nie będę rozpisywać, bo nie temu ten wątek służy
/1. wyjątek - skoro referendarz o czymś orzeka, to powinien sam móc to zweryfikować jak sąd przy zażaleniu czy i komornik
2. sąd jak zawsze - orzeka, a w formie adekwatnej/
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Beatka » sobota, 23 marca 2019, 22:54

Włóczykij napisał(a):
Beatka napisał(a):

dyskutujmy na argumenty, a nie na kopiuj - wklej z komentarza

Wypraszam sobie insynuacje, jakobym skopiowała wypowiedź z komentarza. Zbyt wiele spraw ze skarg rozpoznałam, by nie mieć doświadczeń, które upoważniają mie do formułowania wypowiedzi.
Beatka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 24 marca 2019, 08:55

ale to, że nie jest to "kopiuj-wklej" z komentarza to wiem, bo widzę po stylu (jest jak z komentarza)
zdania jednak nie zmieniam, bo właśnie chodzi mi o to, że to jest pisanie jak z komentarza, a tu chodziło o kazus w sensie "kazusu budowy przepisu prawnego" i należało odnieść się do argumentacji problemu

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jak2006 » niedziela, 24 marca 2019, 18:54

jak2006
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 24 marca 2019, 20:25

jak2006 napisał(a):https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/alina-czubieniak-skazana-przez-izbe-dyscyplinarna-sn-na-kare-upomnienia/n1bf22e.amp

coś się pokręciło z tym stosowaniem prawa

"odwołam się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" -
to z prawa do sądu chce sędzia wywodzić swoją skargę ... ?
no jak czytamy, co czytamy w ostatnim czasie, to cóż może zdziwić

ale
"Ja uznałam, że zarówno konstytucja, jak Konwencja Praw Człowieka gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do obrony."

no nie, prawo do obrony nie statuuje egzekwowania pełnomocnika samo z siebie, a do tego nasze ustawodawstwo tego nie przewiduje
rzecz polega na rzetelności organów procesowych (np. sprawa Homendy pokazuje, że sam udział pełnomocnika nie zastępuje rzetelności)
a w tym kazusie obrońca był przewidziany na etapie sądu
"Ja uznałam, że zarówno konstytucja, jak Konwencja Praw Człowieka gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do obrony. "

więc o czym jest ten tekst ...
jest w nim o prawotwórczej wykładni sędziego
nadal to jednak nie powinno być na delikt
pytanie, kto uporządkuje system tych pseudowykładni prokonstytucyjnych
prawotwórcze działanie sądu to cała wiedza prawa precedensowego, a nie takie ot popisy bez należytego wyważenia wykładni

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » niedziela, 24 marca 2019, 23:05

W poniedziałek w południe TK ogłosi wyrok ws. przepisów ustawy o KRS
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019 ... awy-o-krs/

Czy obecna KRS działa w zgodzie z konstytucją? Odpowie Trybunał Konstytucyjny
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/3032 ... cyjny.html
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez chomik » poniedziałek, 25 marca 2019, 15:12

chomik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 25 marca 2019, 16:09

chomik napisał(a):Wyrok Tk ogłoszony
Bez niespodzianek.

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » poniedziałek, 25 marca 2019, 21:45

Geralt napisał(a):
chomik napisał(a):Wyrok Tk ogłoszony
Bez niespodzianek.

Wręcz przeciwnie.
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez magdam » poniedziałek, 25 marca 2019, 22:24

Spodziewałeś się przeciwnego werdyktu ? <rotfl> <rotfl> <rotfl>
magdam

Postprzez Hammurabi » poniedziałek, 25 marca 2019, 22:59

Zróbmy małe resume dzisiejszego dnia:

1. zapada wyrok TK, którego nieprzekonani nie uznają, ale dla przekonanych jest listkiem figowym,
2. respect dla tego wyroku jest wymuszany przez odwołanie się do § 16 zbioru zasad etyki, ponieważ TK okopany w jakichś książkach (przepraszam, nie wiem w jakich, bowiem grzbietami były odwrócone do PTK) nie jest w stanie przekonać sędziów siłą swojego autorytetu,
3. mimo prawidłowego dobrania składu przez (v?)PTK, wyrok jednak zapada niejednogłośnie,
4. w razie uznania przez TSUE, że polskie ustawy ustrojowe są niezgodne z prawem unijnym ww. wyrok TK postawi pod ścianą partię rządzącą, zmuszając ją do zmiany Konstytucji (no bo ta musi być niezgodna z prawem unijnym, skoro zgodne z nią ustawy ustrojowe są niezgodne z prawem unijnym),
5. jeden z największych sądów w Polsce ogłasza, że działa na pół gwizdka z uwagi na zapaść etatową na odcinku sędziowskim i sekretarskim,
6. prezes tego sądu, z nadania obecnego MS, ale z misją, więc mogący być ludzką twarzą reform, zapowiada podanie się do dymisji.

Coś pominąłem? <mysli>
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez rbk » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:03

Hammurabi napisał(a):Zróbmy małe resume dzisiejszego dnia:

1. zapada wyrok TK, którego nieprzekonani nie uznają, ale dla przekonanych jest listkiem figowym,
2. respect dla tego wyroku jest wymuszany przez odwołanie się do § 16 zbioru zasad etyki, ponieważ TK okopany w jakichś książkach (przepraszam, nie wiem w jakich, bowiem grzbietami były odwrócone do PTK) nie jest w stanie przekonać sędziów siłą swojego autorytetu,
3. mimo prawidłowego dobrania składu przez (v?)PTK, wyrok jednak zapada niejednogłośnie,
4. w razie uznania przez TSUE, że polskie ustawy ustrojowe są niezgodne z prawem unijnym ww. wyrok TK postawi pod ścianą partię rządzącą, zmuszając ją do zmiany Konstytucji (no bo ta musi być niezgodna z prawem unijnym, skoro zgodne z nią ustawy ustrojowe są niezgodne z prawem unijnym),
5. jeden z największych sądów w Polsce ogłasza, że działa na pół gwizdka z uwagi na zapaść etatową na odcinku sędziowskim i sekretarskim,
6. prezes tego sądu, z nadania obecnego MS, ale z misją, więc mogący być ludzką twarzą reform, zapowiada podanie się do dymisji.

Coś pominąłem? <mysli>

Trochę pominąłeś, trochę zmanipulowałeś..., a może Ty z Łodzi, to zmienia postać rzeczy ?
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:09

rbk napisał(a):a może Ty z Łodzi, to zmienia postać rzeczy ?

Przypomniał mi się taki dowcip z czasów nieboszczki PRL, po '56:
- W formularzu paszportowym należy wpisać, czy posiada się rodzinę za granicą* (*dotyczy to również Poznania).

Oj, ale niektórych Łódź i Kraków wkurzają :mrgreen: Pewnie jakbym napisał hymn pochwalny, to byłbym z Podkarpacia <rotfl>
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:20

Coś pominąłem? <mysli>

1. TSUE musi się zmierzyć (czy ominie przedkładając inne argumenty) z tym, że może wejść w zwarcie z TK
/inne państwa już się zmierzały i TK broniły się/

2. ? ktoś wykorzysta kwestię obsady TK i TSUE by się pokusiło o zajęcia stanowiska (będzie szedł na całość :roll: , no słabo to wróży)

3. rozgrywki na poziomie krajowym na długi ciąg (czy i co honorujemy, co podważamy, skoro jest "wada" jednego z sędziów, więc świadomie czas gry jest na różne warianty rozciągany)

4. to UE ma problem, czy wyrzuci Polskę, nie Polska (no rozejrzyjmy się :roll: )

5. kazus sędziów portugalskich dotyczył wynagrodzenia, a więc kwestia ta bardziej zachodziła na sprawy unijne, a tu mamy czystą konstrukcję ustrojową - TSUE poprzez nasz kazus będzie chciało ułożyć sądownictwo w całej Europie ? bo u nas było daleko dalej od pozostałych władz (wynikało to z naszego doświadczenia komunistycznego i dlatego po transformacji tyle pomagaliśmy, a przez lata, w tym wiadomo kto najdłużej, pozbawiono nas tego)

6. TSUE idzie do przodu, a po wyborach unię przejmuje prawica i gratuluję tworzenia zabawek unifikujących (teraz łączy kapitał, więc opcja, że sprzyjanie narodowości rozwali tę wspólnotę jest takie sobie :roll: )

? jaki sąd ma zapaść ? to jakie masz doświadczenie dotychczasowe z tego w jakich warunkach można orzekać
w szpitalach też muszą planować, więc i do takiej pracy sądów czas bardziej przywyknąć

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:33

Hammurabi napisał(a):

- W formularzu paszportowym należy wpisać, czy posiada się rodzinę za granicą* (*dotyczy to również Poznania).

Oj, ale niektórych Łódź i Kraków wkurzają :mrgreen: Pewnie jakbym napisał hymn pochwalny, to byłbym z Podkarpacia <rotfl>

Wystarczy napisać prawdę, a jak o czymś nie ma się wiedzy, to nie udaje się, że ją się posiada... :shock:
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:36

Włóczykij napisał(a):

Coś pominąłem? <mysli>

1. TSUE musi się zmierzyć (czy ominie przedkładając inne argumenty) z tym, że może wejść w zwarcie z TK
/inne państwa już się zmierzały i TK broniły się/

2. ? ktoś wykorzysta kwestię obsady TK i TSUE by się pokusiło o zajęcia stanowiska (będzie szedł na całość :roll: , no słabo to wróży)

3. rozgrywki na poziomie krajowym na długi ciąg (czy i co honorujemy, co podważamy, skoro jest "wada" jednego z sędziów, więc świadomie czas gry jest na różne warianty rozciągany)

4. to UE ma problem, czy wyrzuci Polskę, nie Polska (no rozejrzyjmy się :roll: )

5. kazus sędziów portugalskich dotyczył wynagrodzenia, a więc kwestia ta bardziej zachodziła na sprawy unijne, a tu mamy czystą konstrukcję ustrojową - TSUE poprzez nasz kazus będzie chciało ułożyć sądownictwo w całej Europie ? bo u nas było daleko dalej od pozostałych władz (wynikało to z naszego doświadczenia komunistycznego i dlatego po transformacji tyle pomagaliśmy, a przez lata, w tym wiadomo kto najdłużej, pozbawiono nas tego)

6. TSUE idzie do przodu, a po wyborach unię przejmuje prawica i gratuluję tworzenia zabawek unifikujących (teraz łączy kapitał, więc opcja, że sprzyjanie narodowości rozwali tę wspólnotę jest takie sobie :roll: )

? jaki sąd ma zapaść ? to jakie masz doświadczenie dotychczasowe z tego w jakich warunkach można orzekać
w szpitalach też muszą planować, więc i do takiej pracy sądów czas bardziej przywyknąć

Ja także Włóczykiju dostrzegam to, że TK może skontrolować sposób obsady TSUE. :(

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:42

rbk napisał(a):
Hammurabi napisał(a):

Wystarczy napisać prawdę, a jak o czymś nie ma się wiedzy, to nie udaje się, że ją się posiada... :shock:

Oj, rbk, rbk. Wystarczyło prezesa nie upokarzać i odjąć jedną z funkcji koledze. I nie kisić etatów do czasu wymiany kolegi Ż. na kolegów D., M., P., J. i paru o jeszcze innych inicjałach. Przy czym nie kieruję tego akurat pod Twoim adresem, bo za takie kierowanie WS odpowiedzialność polityczna ponosi kierownictwo resortu, a nie jego - przepraszam za słowo - urzędnicy.

[edit:]

I żeby nie było - co do pkt. 6. to rozumiem motywację, ale uważam, że to nie przyniesie pozytywnych skutków. Szczerze mówiąc, wolałbym, aby akurat 6. się nie spełniło, a jedynie przyniosło jakieś refleksje na Ujazdowskich.
Ostatnio edytowano wtorek, 26 marca 2019, 00:19 przez Hammurabi, łącznie edytowano 1 raz
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » poniedziałek, 25 marca 2019, 23:55

Coś pominąłem? <mysli>

po pierwsze pominąłeś, że orzeczenia TSUE są tzw. "źródłem prawa pomocniczego" UE, więc jako "prawo" podlegają ocenie zgodności z naszą Konstytucją przez nasz TK.
Tak więc Traktat i Konstytucja pozostaną sobie bez zmian i w całkowitej zgodzie, natomiast zakwestionowane może zostać to prawo pomocnicze, jako niezgodne z naszą Konstytucją. A tu już nie ma problemu, żadne państwo nie będzie zmieniać swojej Konstytucji z powodu niezgodności z prawem pomocniczym, które jest tylko interpretacją traktatu, a nie samym traktatem.

Druga opcja to zakwestionowanie niezależności sądownictwa niemieckiego i domaganie się przed TSUE zmian niemieckiej konstytucji - w pierwszej lepszej sprawie Polaków toczacej się w Niemczech. Mogę podać podstawę prawną :
Art. 9. Zasada równości obywateli Unii
Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony
We wszystkich swoich działaniach Unia przestrzega zasady równości swoich obywateli, którzy są traktowani z jednakową uwagą przez jej instytucje, organy i jednostki organizacyjne. Obywatelem Unii jest każda osoba mająca obywatelstwo Państwa Członkowskiego. Obywatelstwo Unii ma charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego i nie zastępuje go.

Tak więc prawniczo sprawa leży i kwiczy.
Dlatego zostanie ona rozegrana wyłącznie politycznie, bo prawniczo się tego wygrać nie da - i stąd ta złośliwa data 23 maja
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » wtorek, 26 marca 2019, 00:25

"druga" strona wierzy w opcję w materialną koncepcję państwa prawa, co przekłada się pewnie na przekonanie, że statuujący jest traktat i orzeczenie tsue tylko to stwierdzi, więc tk nie może podważyć wykładni traktatu

dokąd prowadzi powyższe widać, a rzecz sprowadza się do tego, co może państwo, a co ue
i jednak wciąż konstyuującej mocy państwa, jego suwerenności, nie oddaliśmy tak daleko
tsue staje przed opcją poszerzenia sklejania unii w jedno (notabene podobieństwo do komunistycznej organizacji państwa od dawna się nasuwa, a euroentuzjaści straszą Rosją :roll: )

zatem rzecz się sprowadza do tego, że ue nie może nam mówić jak mamy ustrojowo się regulować,
ale próbuje nam powiedzieć - przestajecie spełniać warunki brzegowe przyjęcia, więc wypadacie

no i widać, że ani mi aż tak nie odeszliśmy od warunków brzegowych, ani ue nas tak rączo nie wyrzuca
a co wyjdzie z tego mocowania ? czy jakaś modyfikacja ?
na wybory kadrowe nie poradzi się, a same instytucje mogą w pewnych zakresach wzbudzać obawy

szykują teraz budżet w UE pod opcję przycinania w finansowaniu i wówczas będą w grę wchodziły raporty, że nie ma u nas praworządności
i tu znowu pytanie, na ile u nas będą dygać wobec takich ocen, a wpierw jak UE rzetelnie będzie robić takie raporty

a swoją drogą śmieszne jest to, że podważa się kwestie formalne (czyli jakie są obecnie instytucje), a chce się wywodzić skutki materialne - czyli że piana jest bita o nowe rozwiązania, a nie zapewnienie standardów ochrony (np. brak u nas wyjaśnienia, że nie ma deliktu za orzekanie chyba, że mamy przestępstwo, a na to jest stosowny tryb)
i tak się to plecie z tą rzekomą obroną wartości (nie wdraża się wartości, ale opowiada się, że ma się jedyną rację obrońców konstytucji)

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » wtorek, 26 marca 2019, 01:11

Włóczykij napisał(a):"druga" strona wierzy w opcję w materialną koncepcję państwa prawa, co przekłada się pewnie na przekonanie, że statuujący jest traktat i orzeczenie tsue tylko to stwierdzi, więc tk nie może podważyć wykładni traktatu

Traktat jest lakoniczny. W naturalny więc sposób pojawia się ryzyko przekroczenia uprawnień przez TSUE, polegające na przekazaniu UE, w drodze wykładni Traktatu, kompetencji, których UE nie posiada.
Dlatego, skoro TK miał prawo oceniać i oceniał Traktaty pod względem ich zgodności z Konstytucją, to tym bardziej może ocenić źródło prawa pomocniczego w postaci wykładni TSUE tych Traktatów - w szczególności gdyby ta wykładnia mogła prowadzić do nieuprawnionego poszerzenia kompetencji UE, i tym samym naruszenia Konstytucji.
Innymi słowy jeśli TSUE dokona wykładni przepisu Traktatu, to TK może tą wykładnię podważyć, bo do TK należy ostatnie słowo, z tej racji, że Konstytucja jest wyżej niż prawo unijne (także to pomocnicze).

Wydaje mi się, że TSUE mogłoby się wypowiadać np. w kwestii obsady sądów pokoju przez osoby nie posiadające prawniczego wykształcenia - bo trudno w tej sytuacji mówić o skutecznej ochronie prawnej.
Natomiast systemy sądownictwa są w każdym kraju UE inne, a KRS jest na dodatek organem konstytucyjnym.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..