Piszą o nas w styczniu 2020r.

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w styczniu 2020r.

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 11:46

czuję, że posypią się glosy
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez abak » piątek, 24 stycznia 2020, 11:52

"Czy orzeczenia sędziów wybranych przez nową KRS są nieważne z automatu?

Nie, przynajmniej jeśli chodzi o "zwykłych" sędziów, a więc tych orzekających w sądach powszechnych. Skład sądu zawierający "nowego" sędziego będzie nieprawidłowy, a jego orzeczenia nieważne wtedy, gdy "wadliwość procesu powoływania prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

Sąd Najwyższy stwierdził więc, że nowa KRS brała udział w powoływaniu sędziów w "wadliwy" sposób, ale nie musi naruszać to niezawisłości każdego konkretnego sędziego. To, czy tak było, musi być zbadane w każdym konkretnym przypadku. - W przypadku sądów powszechnych są mechanizmy kontrolne, tu nie jesteśmy pod ścianą - wyjaśniał sędzia Włodzimierz Wróbel, uzasadniając czwartkową uchwałę. Kontrola ta będzie więc należała do sądów wyższej instancji, które już teraz oceniają prawidłowość składów sędziowskich instancji niższych.

Nie ma raczej większych wątpliwości, że strony niezadowolone z rozstrzygnięć sądów będą korzystać z tej możliwości i będą próbować podważać bezstronność "nowych" sędziów. Orzekanie każdego takiego sędziego będzie więc od początku obciążone poważnymi wątpliwościami. - Ci sędziowie w poczuciu odpowiedzialności powinni powstrzymać się od orzekania. Muszą mieć świadomość, że te wyroki będą obarczone wadą prawną - mówił wczoraj w TVN24 sędzia SN Krzysztof Rączka.

Podsumowując: wyroki "nowych" sędziów sądów powszechnych nie będą automatycznie nieważne, ale będą mogły być łatwo podważone w sądzie wyższej instancji."

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/co-dokl ... ie/43bjtp7

Powiem tak... w świetle orzeczenia SN podpis sędziego na liście popierającej kandydata na członka KRS może mieć teraz duuuużą wagę....
Ostatnio edytowano piątek, 24 stycznia 2020, 11:55 przez abak, łącznie edytowano 1 raz
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez arczi » piątek, 24 stycznia 2020, 11:54

arczi
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » piątek, 24 stycznia 2020, 11:56

iga napisał(a):czuję, że posypią się glosy

Miażdżące, ale nic to nie będzie znaczyło, bo to jest czysta polityka. Argument siły ma znaczenie, a nie siła argumentu.

Zasłyszane dziś przy bramkach w moim sądzie:
- a co tu tak pilnują i nas tak prześwietlają?
- a bo to sędziowie się nas boją!
suzana22
VIP
VIP

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 12:08

KE wspiera "kastę". Złożyła wniosek do TSUE przeciwko Polsce
https://wpolityce.pl/polityka/483795-ke ... wko-polsce
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » piątek, 24 stycznia 2020, 12:14

Darkside napisał(a):
tygrysek napisał(a):
inanna napisał(a):
jaaga napisał(a):
tygrysek napisał(a):Ja dalej nie do konca rozumiem jakie sa skutki tej uchwaly...
Czy nowomianowani sedziowie sr maja dalej orzekac, czy maja sie wstrzymac z orzekaniem? Jezeli sie wstrzymsc to jak to ma wygladsc, jezeli sa zaplanowane sesje na pol roku do przodu?
Nie jest to dla mnie jasne.

Jeżeli zostałeś sędzią SR za czasu nowego KRS, to zostałeś poproszony o powstrzymanie się od orzekania ze względu na obywateli- jeżeli będziesz orzekać, to strony mogą podważać Twoje umocowanie a wyroki mogą zostać za uznane za wadliwe.
Tak mi się wydaje.
Dla dobra obywateli, młodych sędziów (którzy się ciężko napracowali, żeby zostać sędziami, o czym pisał tygrysek) neoKRS powinien podać do dymisji.
Tyle, że ja nie wierzę, że się poda.

poproszeni zostali SSN, a nie sędziowie powszechnych

Ekh
Byloby milo gdyby ktos z SN, chocby rzecznik, powiedzial jak ten wyrok ma byc rozumiany. Tak lopatologicznie...

Bo sentencja jest napisana tak ze ja rozumiem - tak jak napisali tu inni - ze mam orzekac, a zarzuty ewentualnie niech strony podnosza w apelacji, zazaleniu itd. W nowych sprawach, w sprawych tez

Kpc nie przewiduje w ogole trybu wstrzymania sie od orzekania, chyba ze przez to rozumiec skladanie wniosku o wylaczenie sie

SSN Laskowski mówił, anpod wyżej link wrzuciła

Prezes Zabłocki na FB potwierdził nasze powyższe ustalenia co do sensu wczorajszej uchwały.

Czyli nie ma powodu, by wstrzymywać się od orzekania.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » piątek, 24 stycznia 2020, 12:22

abak napisał(a):będzie RZEŹNIA na lata... 99% adwokatów i radców będzie skarżyło orzeczenia sądów powszechnych powołując się na brak niezawisłości... macie to jak w banku, prawdopodobieństwo wykazania nie ma nic tu do rzeczy, strategia procesowa i odwleczenie sprawy to się będzie liczyło, a także ... nadzieja... a nuż chwyci... w obecnych czasach i przyszłych (jak nadejdzie ta dobra praworządna władza co to będzie przywracać praworządność metodami oczywiście demokratycznymi), wszystko jest możliwe,

Nie sądzę. W 99% przypadków będą to zarzuty oczywiście niezasadne. W moim okręgu zakładam, że w 100%.

Wczorajsza uchwała ratuje sądy powszechne przed chaosem, który zaczął się pojawiać od momentu uchwał o wstrzymaniu się od opiniowania (które notabene okazały się niepotrzebne) aż do działań s. Juszczyszyna (również - jak się okazuje - przedwczesnych).
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez abak » piątek, 24 stycznia 2020, 12:33

Geralt jeśli nawet niezasadne to nie doprowadzi do opóźnień?? Przecież ja nie twierdzę, że będą zasadne, ale skoro w konkretnej sprawie należy badać to... będzie badane, a to będzie trwać...i w tym kontekście rzeźnia będzie
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez rosan » piątek, 24 stycznia 2020, 12:54

iga napisał(a):Dodał, że wynika z tego, że "my mówimy, że można badać status sądów, w którym tacy sędziowie zasiadają, natomiast nie sędziego personalnie pod kątem prawidłowości powołania".
przyznam, że tego fragmentu nie rozumiem - wyłączeniu od orzekania w sprawie podlega przecież sędzia, a nie sąd, więc jak można badać status sądu.

ciekawe też ,czy wystarczy jednokrotne badanie statusu
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez hardy50 » piątek, 24 stycznia 2020, 13:06

przy podobnej arguemntacji myślę, że tak
hardy50
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 13:31

Olena napisał(a): A co do ustawy grudniowej to tylko taka wątpliwość - zakazuje ona podważania statusu konkretnego sędziego, uchwała SN odnosi się do sądu, co i sprawozdawca i rzecznik SN podkreślali, licząc się z tym, że ta różnica nie będzie zrozumiana (obrazowy przykład auta).

w naiwności swojej snułam rozważania prawne, a sprawa jest tak jaskrawie jasna - "myk" z zastosowaniem badania statusu sądu zamiast statusu sędziego pozwala na:
- uniknięcie zarzutu naruszenia Konstytucji (prerogatywy Prezydenta)
- pozwoli na badanie statusu sądu, bo ustawa zakazuje badania jedynie statusu sędziego

czysta polityka, czysta polityka, ja wysiadam
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez inanna » piątek, 24 stycznia 2020, 13:40

rosan napisał(a):
iga napisał(a):Dodał, że wynika z tego, że "my mówimy, że można badać status sądów, w którym tacy sędziowie zasiadają, natomiast nie sędziego personalnie pod kątem prawidłowości powołania".
przyznam, że tego fragmentu nie rozumiem - wyłączeniu od orzekania w sprawie podlega przecież sędzia, a nie sąd, więc jak można badać status sądu.

"jeżeli wadliwość procesu powoływania prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności"

wg. mnie nie chyba, ponieważ wówczas zdanie powinno brzmieć: jeżeli wadliwość procesu powoływania prowadzi, .... do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności"

ponadto jednorazowe badanie przez odwoławczy sąd prowadziłoby do wkroczenia przez SO lub SA w kompetencje jokera

ps. SSN uszanują
[url]https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/sędziowie-odwołują-rozprawy-pierwsze-skutki-przełomowej-uchwały-sądu-najwyższego/ar-BBZhKlt?ocid=spartanntp[/url]
Ostatnio edytowano piątek, 24 stycznia 2020, 13:46 przez inanna, łącznie edytowano 2 razy
inanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez arczi » piątek, 24 stycznia 2020, 13:46

mysle ze wszyscy nominowani z sądow powszechnych ostatnio powinni wstrzymać się od orzekania a wplyw rozlozyć na pozostalych. ewentualnie nowi mogą wpaść do sądu i zapytać kolegów czy wynagrodzenie już wplynelo na konto...
Nie wiem czy w takiej sytuacji nowi nie urządzą marszu dziękczynnego dla SN.
arczi
VIP
VIP

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 13:51

inanna napisał(a):
rosan napisał(a):

"jeżeli wadliwość procesu powoływania prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności"

wg. mnie nie chyba, ponieważ wówczas zdanie powinno brzmieć: jeżeli wadliwość procesu powoływania prowadzi, .... do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności"

i jedno i drugie - nie
niezawisłość i bezstronność to atrybuty sędziego, a nie sądu. Sąd ma być niezależny. Niezawisłość i bezstronność a niezależność to zupełnie inne zagadnienia.

Konstytucja:

Art. 173.
Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

Art. 178.
Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

Więc nie można badać sądu pod kątem niezawisłości i bezstronności., a wyłącznie pod kątem niezależności od innych władz. Tym samym osoba sędziego, a w szczególności proces jego nominacji, o ile został zakończony nominacją Prezydenta, nie podlega badaniu. Można natomiast badać niezależność sądu - i tu od zawsze powstaje kwestia np. prezesów sądów, bo oni są potencjalnie zależni od MS. Badanie niezależności sądów to badanie czy sąd ten nie podlega służbowo innej władzy. Sędziowie nominowani przez nową KRS nie podlegają władzy sejmu, który wybrał sędziów do KRS.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez suzana22 » piątek, 24 stycznia 2020, 14:07

arczi napisał(a):mysle ze wszyscy nominowani z sądow powszechnych ostatnio powinni wstrzymać się od orzekania a wplyw rozlozyć na pozostalych. ewentualnie nowi mogą wpaść do sądu i zapytać kolegów czy wynagrodzenie już wplynelo na konto...

O tototo :!: Tygrysek też powinien się wstrzymać, dyspensa udzielona mu tu na forum nie ma mocy prawnej :lol:

Ci sędziowie powini jednak przychodzić codziennie do sądu, odbijać kartę i pisać projekty orzeczeń i zarządzeń sędziom niekwestionowanym przez SN - robić im za asystentów tak, jak to niegdyś robili asesorzy bez votum, w przeciwnym razie to co najwyżej postojowe z kodeksu pracy :twisted:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 14:33

Przewodniczący KRS wyjaśnia: Uchwała SN nie jest źródłem prawa i żaden sędzia nie jest nią bezpośrednio związany
https://wpolityce.pl/polityka/483809-sz ... dlem-prawa
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez arczi » piątek, 24 stycznia 2020, 14:33

suzana22 napisał(a):
arczi napisał(a):mysle ze wszyscy nominowani z sądow powszechnych ostatnio powinni wstrzymać się od orzekania a wplyw rozlozyć na pozostalych. ewentualnie nowi mogą wpaść do sądu i zapytać kolegów czy wynagrodzenie już wplynelo na konto...

O tototo :!: Tygrysek też powinien się wstrzymać, dyspensa udzielona mu tu na forum nie ma mocy prawnej :lol:

Ci sędziowie powini jednak przychodzić codziennie do sądu, odbijać kartę i pisać projekty orzeczeń i zarządzeń sędziom niekwestionowanym przez SN - robić im za asystentów tak, jak to niegdyś robili asesorzy bez votum, w przeciwnym razie to co najwyżej postojowe z kodeksu pracy :twisted:

Jak to kiedyś orzekl SN pod przewodnictwem SSN M.Gersdorf tu kp sie nie stosuje ... bo usp to reguluje <dokuczacz>
arczi
VIP
VIP

Postprzez arczi » piątek, 24 stycznia 2020, 14:35

iga napisał(a):Przewodniczący KRS wyjaśnia: Uchwała SN nie jest źródłem prawa i żaden sędzia nie jest nią bezpośrednio związany
https://wpolityce.pl/polityka/483809-sz ... dlem-prawa ... dlem-prawa

Zwlaszcza ze teraz są już 2 uchwaly równorzędne i.. przeciwstawne- wczorajsza i ID.

Podkreśliła, że sądy powinny respektować uchwałę, „ale co zrobią, to jest co innego”.
Natomiast zawsze będzie to dawało (uchwała - PAP) - kiedyś w przyszłości - podstawę do wzruszenia tych orzeczeń
— powiedziała.
arczi
VIP
VIP

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 14:35

I prezes SN lekceważy wniosek premiera?! "Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów"
https://wpolityce.pl/polityka/483802-ge ... e-ma-prawa
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez suzana22 » piątek, 24 stycznia 2020, 14:38

arczi napisał(a):
suzana22 napisał(a):

Jak to kiedyś orzekl SN pod przewodnictwem SSN M.Gersdorf tu kp sie nie stosuje ... bo usp to reguluje <dokuczacz>

A, to jak sędzia Gersdorf tak każe, to tak ma być; Roma locuta causa finita.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez iga » piątek, 24 stycznia 2020, 14:41

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7 ... mieli.html
Sąd Apelacyjny w Katowicach odracza sprawy, w których mieli orzekać sędziowie powołani przez nową KRS
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez arczi » piątek, 24 stycznia 2020, 14:45

iga napisał(a):https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25629730,sad-apelacyjny-w-katowicach-odracza-sprawy-w-ktorych-mieli.html
Sąd Apelacyjny w Katowicach odracza sprawy, w których mieli orzekać sędziowie powołani przez nową KRS

A na co czekają? <mysli>
Na zbawienie z TSUE?
arczi
VIP
VIP

Postprzez Volver » piątek, 24 stycznia 2020, 14:55

iga napisał(a):https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25629730,sad-apelacyjny-w-katowicach-odracza-sprawy-w-ktorych-mieli.html

Jakże trudno uciec od skutków
Zabaw przedszkolnych fartuszków.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez jaaga » piątek, 24 stycznia 2020, 14:58

Geralt napisał(a):
abak napisał(a):będzie RZEŹNIA na lata... 99% adwokatów i radców będzie skarżyło orzeczenia sądów powszechnych powołując się na brak niezawisłości... macie to jak w banku, prawdopodobieństwo wykazania nie ma nic tu do rzeczy, strategia procesowa i odwleczenie sprawy to się będzie liczyło, a także ... nadzieja... a nuż chwyci... w obecnych czasach i przyszłych (jak nadejdzie ta dobra praworządna władza co to będzie przywracać praworządność metodami oczywiście demokratycznymi), wszystko jest możliwe,

Nie sądzę. W 99% przypadków będą to zarzuty oczywiście niezasadne. W moim okręgu zakładam, że w 100%.

Wczorajsza uchwała ratuje sądy powszechne przed chaosem, który zaczął się pojawiać od momentu uchwał o wstrzymaniu się od opiniowania (które notabene okazały się niepotrzebne) aż do działań s. Juszczyszyna (również - jak się okazuje - przedwczesnych).

W Warszawie na pewno będą.
Nie wiem dlaczego nie podejmuje się dyskusji o różnicy pomiędzy pracą sędziego w dużym mieście a pracą w małym. Inna wielkość referatów, inne sprawy, inni pełnomocnicy (tu jest od groma dużych kancelarii zajmujących się sprawami gospodarczymi)
No więc zapewniam Cię Geralcie, że będzie Sajgon.
jaaga

Postprzez Michał 007 » piątek, 24 stycznia 2020, 15:05

Najlepsze będzie jak np. w odwoławczym w sprawie na 11.00 adwokat będzie kwestionował status sedziego bo klient przegrał sprawę a w sprawie na 11.30 juz nie bo klient wygrał sprawę a bedzie o czynił przeciwnik procesowy :cool:
Michał 007
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..