Piszą o nas w styczniu 2020r.

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w styczniu 2020r.

Postprzez Darkside » sobota, 25 stycznia 2020, 13:48

efa napisał(a):no nie - stare Izby stanowią jeden SN. Dwie nowe stanowią w istocie odrębne sądy. Więc w zasadzie możliwe są trzy orzeczenia wydane przez trzy sądy (w tym dwa nieznane Konstytucji RP). Możliwe jest jeszcze wydanie czwartego orzeczenia przez TK, który zawiesi pozostałe 3 sądy (SN, ID i IKNiSP z uwagi na spór kompetencyjny pomiędzy sądem istniejącym i dwoma nieistniejącymi). :roll:
IKNiSP jest jednak w pelni w strukturze SN ;)

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez rosan » sobota, 25 stycznia 2020, 14:15

...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » sobota, 25 stycznia 2020, 15:09

iga napisał(a):
jaaga napisał(a):sąd z udziałem niektórych sędziów może nie spełniać warunków koniecznych by został potraktowany jako sąd europejskich.

czyli jednak będziemy badać sędziów , skoro to ich udział w sądzie przesądza o tym czy sąd jest czy nie jest europejski

Tak chyba stwierdził SN?
Swoją drogą ciekawe jakie odszkodowania Polska będzie musiała płacić...
jaaga

Postprzez tygrysek » sobota, 25 stycznia 2020, 15:19

Jaaga, nie siejcie zametu
Jest domniemanie ze sad jest zgodny prawem i wyroki wazne i skuteczne dopoki ktos ich nie uchyli. Te sprzed uchwaly i te po uchwale
Owszem to bedzie mozna podwazac ale trzeba to wykazac w apelacji. Ze ten konkretny sedzia w tej sprawie z jakichs przyczyn byl nieobiektywny, nie dawal gwarancji . SN napisze w uzasadnieniu jakie kryteria podlegaja ocenie gdy to badamy

Moim skromnym zdaniem - badajmy wyroki, nie sedziow. Wyrok moze byc niesluszny, nawet glupi ale to nie oznacza ze sedzia jest nieobiektywny
Ostatnio edytowano sobota, 25 stycznia 2020, 16:06 przez tygrysek, łącznie edytowano 1 raz
tygrysek

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 15:25

efa napisał(a):pan poseł donosi Niemcom :oops:

Kaczyński skarży się w "Bildzie": To polskie sądy naruszają prawo, a nie PiS.
- Sędziowie to uprzywilejowana grupa, która broni swoich interesów - zapewnia w tabloidzie "Bild" prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodaje, że "nigdy nie prześladowano u nas homoseksualistów"

https://wyborcza.pl/7,75399,25632436,ka ... szaja.html ... szaja.html

i skutek

Prasa: PiS „wykatapultował” Polskę z systemu prawnego UE
Niemiecka prasa krytykuje konfrontacyjne jej zdaniem stanowisko polskiego rządu w sporze o reformę sądownictwa.

https://www.dw.com/pl/prasa-pis-wykatapultował-polskę-z-systemu-prawnego-ue/a-52146350?maca=pl-Facebook-sharing&fbclid=IwAR3yOYFrpszty0ZICC6Yo2x2ZFa5tB27dVDOIx0ZbWhR3V1aMUM68j4626A

nie wiem, czemu link nie chce się poprawnie wkleić

Zdaniem komentatorów wiodących niemieckich gazet demokracja i praworządność w Polsce są poważnie zagrożone; grozi Polexit.
Der Spiegel: Upadek Polski
„Reforma sądownictwa nie jest wewnętrzną sprawą Polski. Szkodzi całej UE” – pisze Jan Puhl w najnowszym wydaniu tygodnika „Der Spiegel”.
Uchwalając trzeci stopień kontrowersyjnej reformy sądownictwa (tzw. ustawę kagańcową) PiS naruszył w dwojaki sposób podstawowe wartości europejskie: naruszył zasadę podziału władz oraz zignorował jednoznaczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE – uważa komentator. „Narodowi konserwatyści faktycznie wykatapultowali Polską z unijnego systemu prawa” – podkreślił. Jego zdaniem polskie reformy stały się „problemem europejskim”, a Polacy „niszczą Europę od środka”.
„Podczas najbliższej tury negocjacji o budżecie UE Polska dostanie prawdopodobnie mniej pieniędzy. Władze w Warszawie będą miały coraz więcej trudności z przeforsowaniem w Brukseli swoich interesów i swojego punktu widzenia. Europa coraz bardziej obywa się bez Polski” – pisze Puhl. Zwraca uwagę na głosy sugerujące „ukryty Polexit”.
„Władcy Polski oszukują własny naród. Organizatorzy Brexitu mogą przynajmniej powiedzieć, że w referendum poparła ich większość. PiS nie posiada natomiast mandatu do wyprowadzenia kraju z UE. Unia cieszy się wśród Polaków ciągle jeszcze rekordowym poparciem” – czytamy w „Spieglu”.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Chaos
„Polskiemu wymiarowi sprawiedliwości grozi całkowity chaos: sędziowie odmawiają innym sędziom prawa do wydawania orzeczeń. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że wkrótce nie będzie wiadomo, które wyroki są ważne, a które nie” – pisze Reinhard Veser.
Zdaniem „FAZ” obecna sytuacja jest wynikiem oporu sędziów przeciwko coraz bardziej jawnym zapędom rządu w Warszawie, zmierzającym do narzucenia sądom politycznej kontroli.
„Polska jest jeszcze krajem demokratycznym i państwem prawa. Jednak obie wartości są poważnie zagrożone ze strony partii, która zdobyła władzę w sposób bez wątpienia demokratyczny, ale obecnie najwidoczniej chce zapobiec, by w taki sposób stracić władzę” – czytamy w „FAZ”.
Ostre stanowisko UE jest słuszne – ocenia Veser. „Chodzi w końcu o to, czy Polska może pozostać członkiem Unii Europejskiej, która może funkcjonować tylko jako wspólnota demokratycznych państw prawa” – podsumowuje Veser.
„Sueddeutsche Zeitung”: Rząd PiS idzie na konfrontację
„Rząd Polski zamierza zignorować orzeczenia z Warszawy i Luksemburga, które zakazują politycznych nominacji sędziów” – pisze Florian Hassel. Jak podkreśla, Komisja Europejska jest „bardzo zaniepokojona” sytuacją w Polsce.
W tej samej gazecie Stefan Ulrich pisze o „epickiej walce” pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z PiS-em.
Gersdorf i jej koledzy zastosowali się do orzeczenia TSUE, zgodnie z którym prawo europejskie ma prymat wobec prawa polskiego. Prawo UE wymaga, by sędziowie byli niezawiśli. „W Polsce, jednym z najważniejszych krajów UE, ta zasada przestała być oczywistością” – ocenił Ulrich.
Komentator zastrzega, że „upadek prawa” w Polsce jest zgodny z globalnym trendem. „W wielu miejscach pod presją znajdują się nie tylko wolność i demokracja, lecz także prawo. Dotyczy to zarówno prawa międzynarodowego, jak i europejskiego i narodowego” – czytamy w „SZ”.
„Polska nie jest wyjątkiem. Należałoby wymienić Węgry autorytarnego premiera Viktora Orbana, który próbuje przejąć kontrolę nad kulturą, nauką oraz mediami i chce demontować państwo prawa. Czy może Hiszpanię, gdzie w postępowaniach przeciwko katalońskim separatystom, którzy są wybranymi eurodeputowanymi, sędziowie naginają prawo europejskie” – czytamy w „SZ”.
„Prawo nie jest wszystkim w relacjach między obywatelami a państwem. Jednak tam, gdzie przestaje obowiązywać prawo, tracą wkrótce wartość także wolność, godność i życie. Społeczeństwu potrzebne jest prawo, tak jak ciału potrzebny jest szkielet. Gdy zostaje zniszczony, wszystko ulega załamaniu” – ostrzega Ulrich i przyznaje rację Gersdorf, że należy bronić „każdego centymetra kwadratowego państwa prawa”.
Niniejszy artykuł prezentuje opinie wyrażone na łamach niemieckiej prasy i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko redaktora Sekcji Polskiej Deutsche Welle.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez inanna » sobota, 25 stycznia 2020, 15:48

tygrysek napisał(a):Jaaga, nie siejcie zametu

zastanawiam się czy właśnie nie o to chodzi niektórym, kiedy uchwała wydaje się być próbą stabilizacji
inanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Vilgefortz » sobota, 25 stycznia 2020, 16:02

Te powyższe doniesienia medialne są mniej-więcej na poziomie naszej "Kasty", tyle, że "a rebours". Czysta propaganda. Nie rozumie jak może niemiecki dziennikarz krytykować "polityczny system nominacji sędziów w Polsce", gdy akurat w Niemczech nieporównanie bardziej polityczny system obowiązuje od lat :roll: . Dla naszego wspólnego dobra warto też pamiętać, że prawo UE (czyli ratyfikowane umowy międzynarodowe) nie ma prymatu nad Konstytucją RP.
Ostatnio edytowano sobota, 25 stycznia 2020, 16:07 przez Vilgefortz, łącznie edytowano 1 raz
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » sobota, 25 stycznia 2020, 16:06

inanna napisał(a):
tygrysek napisał(a):Jaaga, nie siejcie zametu

zastanawiam się czy właśnie nie o to chodzi niektórym, kiedy uchwała wydaje się być próbą stabilizacji

Uwielbiam ten głuchy telefon. Odnosiłam się do wpisów Igi, zaklinającej rzeczywistość prerogatywami prezydenta.
Lepiej byłoby powiedzieć: Jaaga, nie histeryzujcie.
Zament już mamy. I jak stwierdził SN, tylko ustawodawca ma narzędzia by doprowadzić tę sytuację do pełnego ładu.
Sejm jednak uchwala ustawę kneblującą (mimo nawiasem mówiąc "zabezpieczenia" Julii Przyłębskiej).
Po pierwsze ustawodawca, po drugie neoKRS - ani jeden ani drugi organ nie stanął na wysokości zadania.
Zaklęcia Igi i powoływanie się na prerogatywy prezydenta nic tu nie pomogą. Żeby zapanował lad prawny, musi dojść do rozmów i porozumienia. W przeciwnym wypadku zostaną interpretacje.
(pominęłam kwestię wymiany długopisu)
jaaga

Postprzez Darkside » sobota, 25 stycznia 2020, 16:15

Vilgefortz napisał(a):Te powyższe doniesienia medialne są mniej-więcej na poziomie naszej "Kasty", tyle, że "a rebours". Czysta propaganda. Nie rozumie jak może niemiecki dziennikarz krytykować "polityczny system nominacji sędziów w Polsce", gdy akurat w Niemczech nieporównanie bardziej polityczny system obowiązuje od lat :roll: . Dla naszego wspólnego dobra warto też pamiętać, że prawo UE (czyli ratyfikowane umowy międzynarodowe) nie ma prymatu nad Konstytucją RP.

<brawo>
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez jano1976 » sobota, 25 stycznia 2020, 16:43

Darkside napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):Te powyższe doniesienia medialne są mniej-więcej na poziomie naszej "Kasty", tyle, że "a rebours". Czysta propaganda. Nie rozumie jak może niemiecki dziennikarz krytykować "polityczny system nominacji sędziów w Polsce", gdy akurat w Niemczech nieporównanie bardziej polityczny system obowiązuje od lat :roll: . Dla naszego wspólnego dobra warto też pamiętać, że prawo UE (czyli ratyfikowane umowy międzynarodowe) nie ma prymatu nad Konstytucją RP.

<brawo>

Darki, Ustawy i Konstytucja nie mogą być stosowane jeśli stoją na drodze wykonaniu wyroku TSUE. Można je pominąć i nie stosować. I tak będzie w przyszłości. Czytaj, nie można zmienić nic, bo zawsze będzie można tego nie stosować.
jano1976
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 25 stycznia 2020, 16:52

jano1976 napisał(a):Ustawy i Konstytucja nie mogą być stosowane jeśli stoją na drodze wykonaniu wyroku TSUE. Można je pominąć i nie stosować. I tak będzie w przyszłości. Czytaj, nie można zmienić nic, bo zawsze będzie można tego nie stosować.
Bardzo proszę o rozwinięcie i uzasadnienie tej myśli w kontekście całej tej sytuacji. Innymi słowy: czy i dlaczego uważasz, że Vilgefortz i (akceptujący oklaskami) Darkside nie mają racji.
Ostatnio edytowano sobota, 25 stycznia 2020, 17:07 przez censor, łącznie edytowano 1 raz
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 16:54

censor napisał(a):
jano1976 napisał(a):Ustawy i Konstytucja nie mogą być stosowane jeśli stoją na drodze wykonaniu wyroku TSUE. Można je pominąć i nie stosować. I tak będzie w przyszłości. Czytaj, nie można zmienić nic, bo zawsze będzie można tego nie stosować.
Bardzo proszę o rozwinięcie i uzasadnienie tej myśli w kontekście całej tej sytuacji.

<radocha>
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » sobota, 25 stycznia 2020, 17:09

censor napisał(a):
Bardzo proszę o rozwinięcie i uzasadnienie tej myśli w kontekście całej tej sytuacji. Innymi słowy: czy i dlaczego uważasz, że Vilgefortz i (akceptujący oklaskami) Darkside nie mają racji.

no- nie ma nic.
p.s. ironizować zdarza się obu stronom poglądowych dyskusji tu i censorze, najwyraźniej w przypadku obu stron masz problem z odczytaniem tej ironii.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 25 stycznia 2020, 17:16

anpod napisał(a):ironizować zdarza się obu stronom poglądowych dyskusji tu i censorze, najwyraźniej w przypadku obu stron masz problem z odczytaniem tej ironii.
Jeśli założyć, że Jano ironizował, to istotnie nie odczytałem jego wypowiedzi w ten sposób.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Darkside » sobota, 25 stycznia 2020, 17:32

jano1976 napisał(a):
Darkside napisał(a):

<brawo>

Darki, Ustawy i Konstytucja nie mogą być stosowane jeśli stoją na drodze wykonaniu wyroku TSUE. Można je pominąć i nie stosować. I tak będzie w przyszłości. Czytaj, nie można zmienić nic, bo zawsze będzie można tego nie stosować.
Doskonałe ;)

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 18:49

Jakie to przewidywalne... Strzembosz atakuje ministra Ziobrę: "Patrzę na to z zawstydzeniem, że można takie rzeczy wypowiadać"

https://wpolityce.pl/polityka/483932-st ... stydzeniem

muszę przyznać, że ten artykuł jest wyjątkowo obiektywny, albowiem w zasadzie składa się prawie wyłącznie z samych cytatów ;)
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 25 stycznia 2020, 18:58

efa napisał(a): https://wpolityce.pl/polityka/483932-st ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem
Cytat (z wypowiedzi A. Strzembosza):
Czy może być sądem taki organ, który nie podlega pierwszemu prezesowi [Sądu Najwyższego], który ma własny budżet, administrację, sprawy gospodarcze?
Aha, to już zaczynam "czaić" o co biega. Może jeszcze o art.48 par.7 zdanie pierwsze ustawy z dnia 8 grudnia 2017r. o Sądzie Najwyższym? :roll:
censor
VIP
VIP

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 19:03

censor napisał(a):
efa napisał(a): https://wpolityce.pl/polityka/483932-st ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem ... stydzeniem
Cytat (z wypowiedzi A. Strzembosza):
Czy może być sądem taki organ, który nie podlega pierwszemu prezesowi [Sądu Najwyższego], który ma własny budżet, administrację, sprawy gospodarcze?
Aha, to już zaczynam "czaić" o co biega. Może jeszcze o art.48 par.7 zdanie pierwsze ustawy z dnia 8 grudnia 2017r. o Sądzie Najwyższym? :roll:

wydaje mi się, że raczej chodzi o art. 175 ust 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2. kwietnia 1997 r., która została przez nas, Polaków, przyjęta w referendum konstytucyjnym, które odbyło się 25. maja 1997 r.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » sobota, 25 stycznia 2020, 19:19

Powiedzcie, proszę, że to nieprawda!
https://oko.press/policja-sciga-ponad-5 ... -z-krakowa
jaaga

Postprzez iga » sobota, 25 stycznia 2020, 19:29

jaaga napisał(a):Powiedzcie, proszę, że to nieprawda!
https://oko.press/policja-sciga-ponad-5 ... -z-krakowa

nie wiem, ale oklejanie sądu ulotkami jest podobno wykroczeniem;
a to jest już kolejny raz, z tego co mi wiadomo :| ;

swego czasu też protestowałam - ale nikt niczego nie naklejał (nie sądzę by przy poprzednim prezesie się odważył :lol: ), grzecznie chodziłam po sekretariatach i roznosiłam kartki
btw. mam nadzieję że nic z tego nie będzie, ale sąd to nie jest przestrzeń prywatna gdzie każdy sobie może nakleić co chce
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 19:35

iga napisał(a):
jaaga napisał(a):Powiedzcie, proszę, że to nieprawda!
https://oko.press/policja-sciga-ponad-5 ... -z-krakowa ... -z-krakowa

nie wiem, ale oklejanie sądu ulotkami jest podobno wykroczeniem;
a to jest już kolejny raz, z tego co mi wiadomo :| ;

swego czasu też protestowałam - ale nikt niczego nie naklejał (nie sądzę by przy poprzednim prezesie się odważył :lol: ), grzecznie chodziłam po sekretariatach i roznosiłam kartki
btw. mam nadzieję że nic z tego nie będzie, ale sąd to nie jest przestrzeń prywatna gdzie każdy sobie może nakleić co chce

a ja swego czasu, pewnie jakieś ponad 10 lat temu, rozwieszałam jakieś plakaty o DBW. Pamiętam, jak z kolegą poszliśmy prosić o zgodę naszą ówczesną Prezes i zgodę otrzymaliśmy (co mnie zdumiało wtedy).
Natomiast istotne jest, że w sprawach o wykroczenia nie działa zasada legalizmu ;) i to powinno być brane pod uwagę w kontekście działań tych funkcjonariuszy, którzy o tym rzekomym wykroczeniu zawiadomili odpowiednie służby
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » sobota, 25 stycznia 2020, 19:56

efa napisał(a): Pamiętam, jak z kolegą poszliśmy prosić o zgodę naszą ówczesną Prezes i zgodę otrzymaliśmy (co mnie zdumiało wtedy).

Twoje zdumienie (i w ogóle zwrócenie się o zgodę do prezesa) wskazuje, że sama widzisz, że samowolne oklejanie sądu nie jest dopuszczalne
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez efa » sobota, 25 stycznia 2020, 19:59

iga napisał(a):
efa napisał(a): Pamiętam, jak z kolegą poszliśmy prosić o zgodę naszą ówczesną Prezes i zgodę otrzymaliśmy (co mnie zdumiało wtedy).

Twoje zdumienie (i w ogóle zwrócenie się o zgodę do prezesa) wskazuje, że sama widzisz, że samowolne oklejanie sądu nie jest dopuszczalne

samowolnie chyba nie okleiłabym sądu. Tak myślę. Ale nie przyszłoby mi do głowy, aby w sytuacji, w której sędziowie (moje koleżanki i moi koledzy) okleili bez zgody prezesa - zawiadamiać o tym policję czy prokuraturę. To poniżające nas, jako sędziów :? a powtórzę - w sprawach o wykroczenia nie działa zasada legalizmu.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 25 stycznia 2020, 20:06

efa napisał(a):w sprawach o wykroczenia nie działa zasada legalizmu
:?:
censor
VIP
VIP

Postprzez Joasia » sobota, 25 stycznia 2020, 20:07

iga napisał(a):
rosan napisał(a):Tygrysku,w ogóle sié nie przejmuj ,telewizjá nie czytaj, internetu nie badaj ,patrz na akta ,dbaj o ustne uzasadnienia,terminy trzymaj,i wszystko będzie ok

nie będzie. Rozpoznanie zażalenia na oddalenie wniosku o wyłączenie u nas trwa co najmniej pół roku. Tak stracą strony. Z kolei sędziom powszechnym przybędzie głupiej, niepotrzebnej roboty.
Oczywiście przy założeniu, że TK nie przywróci porządku. Ale mam nadzieję, że przywróci.

Czemu tak długo? Pół roku? Odmowa wyłączenia?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..