Problemy z biegłymi

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Vilgefortz » niedziela, 11 lutego 2018, 12:23

cezary napisał(a):o to chodzi że kontaktu brak, stąd nie wiem jakie są tego przyczyny, w tej chwili priorytet to odzyskanie akt, chyba rzeczywiście najpierw spróbować posłać pod adres biegłego kogoś z sądu. A zlecenie policji odebranie akt to w jakim trybie bo ja nie widzę w kpc takiej podstawy(mówimy o sprawie cywilnej)?


Wizyta Policji to ostateczność i czynność procesowa już w ramach kpk. Trzeba wpierw szukać kontaktu z tym biegłym - może ktoś z innych biegłych (lub pracowników sądu) zna tę osobę, lub chociaż wie czy i ewentualnie gdzie pracuje. Często komunikacja urywa się jak biegły poważnie zachoruje, to by trzeba spróbować sprawdzić przed uruchomieniem karnych trybów.
Justitias vestras judicabo.
Avatar użytkownika
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1922
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 11:28
Lokalizacja: (...)

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » piątek, 4 stycznia 2019, 10:03

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/bieg ... 51678.html

"Brak kompetencji, doświadczenia, liberalne przepisy dotyczące wyboru, brak narzędzi do weryfikacji umiejętności - to tylko niektóre źródła problemów z biegłymi sądowymi. Wina - jak mówią prawnicy - leży też częściowo po stronie sędziów, bo często nie mają podstawowej wiedzy z danej dziedziny i ślepo wierzą przedstawionej opinii. Resort prace nad projektem zapowiadał już w 2016 r. i nadal są one na etapie analityczno-koncepcyjnym."
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » wtorek, 29 stycznia 2019, 12:49

Czy jednostka zależna od władzy politycznej będzie dobrze zarządzała systemem ekspertyz? Jedni mówią, że gorzej niż teraz nie będzie. Inni, że to ryzyko dla uznawania polskich wyroków za granicą.

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... isach.html
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Włóczykij » środa, 30 stycznia 2019, 01:00

niedawno miałam sprawę z opinią biegłego kominiarza, na szczęście był na liście, bo wstępnie szukałam ad hoc
rękojmie są rzadko, ale biegły obuwnik, meblarz itd.
aż szacowny instytut będzie się musiał wypowiadać ? oczywiście możemy zapaść pogłębiać, skoro ktoś tak woli


Póki co dla mnie jako nieporozumienie pojawia się centralizacja z 2006 r. w postaci Prokuratorii Generalnej. Pomysł wydawał się może sensowny. Wysoki poziom pracy jest respektowany, ale wciąż testuję. Jednak nie dziwię się lokalnym statio fisci, że mają obawy przed taki rodzajem ich reprezentowania. A pełnomocnicy, którzy w sprawach dużych wps nie pojawiają się na sprawie, jakie dają gwarancje ? no jednak jest kontradyktoryjność, a nie barki sądu. Rozumiem oczywiście absurd jeżdżenia po całej Polsce w delegacjach. Niby ustawa ma jakąś możność zmiany w danej sprawie tej centralnej delegacji. Póki co testowanie jednak nie przekonuję, że problemy są ogarnięte.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24213
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » środa, 30 stycznia 2019, 08:31

Proponowana centralizacja z całą pewnością problem pogłębi.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » czwartek, 7 lutego 2019, 13:47

Pomysł resortu sprawiedliwości, by biegłymi nie mogli być ludzie po ukończeniu 70. roku życia, w ocenie ekspertów jest niegłupi. Tyle że trzeba znaleźć sposób na to, by znaleźć na miejsce emerytów młodszych fachowców, a o to może być trudno.

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... ustwy.html
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez censor » czwartek, 7 lutego 2019, 14:15

Geralt napisał(a):Pomysł resortu sprawiedliwości, by biegłymi nie mogli być ludzie po ukończeniu 70. roku życia, w ocenie ekspertów jest niegłupi
Ja oceniam inaczej. Nie powinno być barier wieku.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP
 
Posty: 10175
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Włóczykij » czwartek, 7 lutego 2019, 15:38

może w końcu mieliby czas
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24213
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Kamson » czwartek, 7 lutego 2019, 21:59

Jeśli chodzi o kwestię wieku to ja osobiście nie byłbym taki restrykcyjny. Obecny system wymaga bardziej kontroli nierzetelnych opinii aniżeli kontroli wieku biegłych.
Kamson
aplikant
aplikant
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2019, 09:31
Kim jestem ?: Biegły Sądowy z zakresu Analizy Plam krwawych - SO w Legnicy

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Orlando » piątek, 8 lutego 2019, 10:05

Geralt napisał(a):https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/biegli-sadowi-konieczne-zmiany-w-ministerstwie-sprawiedliwosci,351678.html

"Brak kompetencji, doświadczenia, liberalne przepisy dotyczące wyboru, brak narzędzi do weryfikacji umiejętności - to tylko niektóre źródła problemów z biegłymi sądowymi. Wina - jak mówią prawnicy - leży też częściowo po stronie sędziów, bo często nie mają podstawowej wiedzy z danej dziedziny i ślepo wierzą przedstawionej opinii. Resort prace nad projektem zapowiadał już w 2016 r. i nadal są one na etapie analityczno-koncepcyjnym."

Wiedza nie jest aż taka potrzebna, wystarczyłoby dociekliwie pytać biegłych o wyjaśnienie znaczenia specjalistycznych pojęć i o źródła ich fachowej wiedzy. Dla mnie nieporozumieniem są opinie złożone w połowie z fachowego żargonu, bez żadnego słowniczka, bez przypisów. Tak samo jak biegły który na pytanie "na jakiej podstawie pan wycenił to i tamto?" odpowiada że "mam wiedzę z doświadczenia".
"To do our work, we all have to read a mass of papers. Nearly all of them are far too long. This wastes time, while energy has to be spent in looking for the essential points." (W. Churchill, Brevity. Memorandum by the Prime Minister, 9.8.1940)
Orlando
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 573
Dołączył(a): piątek, 29 lipca 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Kamson » piątek, 8 lutego 2019, 18:58

Wiedza jest kwestia dyskusyjna
Z jednej strony zarówno Prokuratorzy jak i sędziowie powinni znać nauki kryminalistyczne w ich podstawowych zakresach. Z drugiej jednak strony (i to jest kluczowe) - biegly ma obowiązek w sposób logiczny przedstawić przesłanki na których oparł swój wniosek. Nie oczekujmy od Sądu aby miał znać się na wszystkim. Tak jak napisał Orlando- to biegly ma czytelnie przedstawić opinie w oparciu o konkretne przeslanki
Kamson
aplikant
aplikant
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2019, 09:31
Kim jestem ?: Biegły Sądowy z zakresu Analizy Plam krwawych - SO w Legnicy

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » wtorek, 12 lutego 2019, 12:38

Oczekiwany od dawna projekt zmian w prawie o ekspertach sądowych jeszcze nie został upubliczniony, a już spotkał się z ostrą krytyką.

https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/3021 ... glych.html
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Kamson » wtorek, 12 lutego 2019, 21:05

Geralt na chwilę obecną bez publikacji samego projektu trudno mi się wypowiedzieć. Jednak z postów krytycznie odnoszących się do wskazanej regulacji odnoszę jedno wrażenie - Temat z powodu którego powstała idea ustawy nie został rozwiązany - chodzi mianowicie o weryfikację umiejętności kandydatów na biegłych jak i wprowadzenie swoistego systemu kontroli nad jakością wydawnych opinii. Osobiście uważam, iż system chociażby stosowany w Policji się sprawdza - przed rozpoczęciem szkolenia egzamin predyspozycji, przed nadaniem uprawnień kolejny egzamin - tym razem sprawdzający kompetencje biegłego. Po nadaniu uprawnień cykliczna kontrola rzetelności opinii. Dopiero taki system jest w stanie unormować dotychczasowe problemy z biegłymi.
Ja zdaję sobie sprawę, iż Policja nie jest w stanie testować każdej dziedziny, ale te z zakresu ścisłej kryminalistyki jak najbardziej . A umówmy się - najwięcej wątpliwości jest w sprawie ekspertów od grafologii/ badań klasycznych dokumentów bo to tutaj potworzyły się rozmaite kursy prowadzone przez osoby różnej maści... .
Jeśli ustawa ma się zająć opłatą za certyfikat i kolejnym formalnym sprawdzeniem dokumentacji(może nieco bardziej rygorystycznym) to w dalszym ciągu problem biegłych pozostanie aktualny
Kamson
aplikant
aplikant
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2019, 09:31
Kim jestem ?: Biegły Sądowy z zakresu Analizy Plam krwawych - SO w Legnicy

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » piątek, 5 kwietnia 2019, 10:55

Ministerstwo Sprawiedliwości: dobry biegły sądowy musi kosztować

https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/3040 ... towac.html ... towac.html
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez mysik » sobota, 6 kwietnia 2019, 18:12

Geralt napisał(a):Ministerstwo Sprawiedliwości: dobry biegły sądowy musi kosztować

https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/3040 ... towac.html ... towac.html

Po długim zastanowieniu... niesamowite.
mysik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 230
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2018, 21:57
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Geralt » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 09:42

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace "analityczno-koncepcyjne" nad kwestiami związanymi z pracą biegłych sądowych. Dopiero po zakończeniu prac projekt ma zostać przedstawiony – wynika z zapowiedzi resortu. Tymczasem biegli zgłaszają postulat, aby wprowadzić ogólnopolską listę biegłych, co pozwoliłoby na usprawnienie systemu.

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/cent ... 31706.html
REWIZJONISTOM TWARDE NIE!
Avatar użytkownika
Geralt
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 10789
Dołączył(a): piątek, 24 lutego 2012, 19:38
Lokalizacja: z Mazovii

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez mathra » środa, 14 września 2022, 12:42

Mam już dość problemów z biegłymi. Właśnie odbyłam super miłą rozmowę z biegłym...Ja dzwonię, bo z sekretariatem nie wszyscy jaśnie państwo chcą rozmawiać...
Od lat zgłaszane są problemy z biegłymi. Na liście warszawskiej jest chyba jeden stomatolog, nie ma endokrynologa prawie nigdzie, biegli ze specjalizacjami dziecięcymi są w ogóle nieosiągalni. Szpitale kliniczne robią łaskę i te opinie są bardzo drogie i czekać trzeba niesamowicie długo...
A nasze Państwo umie tylko straszyć biegłych karami.
Trzeba w końcu zrobić coś, by bycie biegłym się opłacało i było rodzajem nobilitacji, a nie kulą u nogi.
Co chwilę jakiś biegły się wypisuje....Część biegłych się średnio nadaje, ale nikt ich nie skreśli, bo z braku laku...

Endokrynolog dziecięcy potrzebny mi....
"Nic tak nie denerwuje kobiety jak wszystko"
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 662
Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 22:33
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Poprzednia strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron