Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :)

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :)

Postprzez Sebetwane » środa, 24 września 2008, 16:08

„wynagrodzenie ulega odpowiedniemu obniżeniu w przypadku, jeżeli praca została wykonana wadliwie, niezgodnie z zaleceniem lub ze znacznym nieusprawiedliwionym opóźnieniem”.

„Uzasadnienie.

Biegli w toku postępowania przygotowawczego wnioskowali o przyznanie im wynagrodzeń w kwocie po 180 zł tytułem wynagrodzenia za sporządzenie opinii w sprawie. Postanowieniem z dnia *** Prokurator *** przyznał biegłym wynagrodzenie w kwocie po 160 zł wskazując iż charakter sprawy, stopień złożoności problemu oraz warunki jej opracowania nie uzasadniają przyznania wynagrodzenia w maksymalnej wysokości. Na powyższe postanowienie biegli złożyli zażalenie, podnosząc, iż wydanie opinii wymagało szczegółowej prawno medycznej analizy materiału dowodowego oraz przeprowadzenie diagnostyki u opiniowanego zaburzeń stanu psychicznego. Czynności te mają charakter bardzo złożony, wymagają znacznego nakładu pracy. Prokurator *** wniósł o utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia akcentując iż wydanie opinii nie wiązało się ze znacznym nakładem pracy, złożonością problemu, ani szczególnymi warunkami w jakich opinia została opracowana.

Sąd *** zważył co nastepuje, zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu brak podstaw aby kwestionować wysokość wynagrodzenia przyznaną biegłym przez prokuratora (po 160 zł). Biegli wskazali prawie maksymalną wysokość wynagrodzenia ale stosowanie prawie maksymalnej stawki nie powinno być regułą, lecz dotyczyć tylko tych opinii, które charakteryzują się znacznym stopniem skomplikowania. Prokurator słusznie uznał że w realiach tej sprawy brak podstaw aby przyznać ją w pełnej żądanej wysokości. Wprawdzie poza dwoma psychiatrami do zespołu został dokooptowany psycholog ale nie decyduje to automatycznie o wyjątkowej złożoności opinii – psycholog otrzymał wynagrodzenie niezależnie od wynagrodzenia psychiatrów.
Niewątpliwie, sporządzenie opinii wymagało nakładu pracy, ale nie w takim stopniu, aby uzasadniało to uwzględnienie żądania finansowego.”
Sebetwane
 

Postprzez suzana22 » środa, 24 września 2008, 16:28

Żenada sebetwane i tyle :oops:
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Postprzez Johnson » środa, 24 września 2008, 16:29

No i ?
Ale rzeczywiście żeby obniżyć wynagrodzenie o 20 zł trzeba być idiotą. Ale nie jest też mądre składanie zażalenia o 20 zł.
A poza tym ponawiam apel do Volvera "weź zrezygnuj".
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 11813
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Postprzez CR » środa, 24 września 2008, 16:41

Niektóre prokuratury arbitralnie tną do pewnej ustalonej wewnętrznie wysokości wszystkie rachunki biegłych, które tę wartość przekraczają. W jednostkowej sytuacji też zapewne nie walczyłbym o 20 zł, ale moim zdaniem należy sprzeciwiać się podobnej zasadzie.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez meluzyna » środa, 24 września 2008, 23:04

Johnson napisał(a):No i ?
Ale rzeczywiście żeby obniżyć wynagrodzenie o 20 zł trzeba być idiotą. Ale nie jest też mądre składanie zażalenia o 20 zł.



Właśnie dlatego że wystepuje punkt pierwszy, moim zdaniem należy składać zażalenie o 20 zł.
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Postprzez Montana » czwartek, 25 września 2008, 20:15

meluzyna napisał(a):
Johnson napisał(a):No i ?
Ale rzeczywiście żeby obniżyć wynagrodzenie o 20 zł trzeba być idiotą. Ale nie jest też mądre składanie zażalenia o 20 zł.



Właśnie dlatego że wystepuje punkt pierwszy, moim zdaniem należy składać zażalenie o 20 zł.



No właśnie - przecież jak :roll: biegły nie wniesie zażalenia to za każdą następną opinię również będzie miał mniej płacone
Montana
 

Postprzez CR » poniedziałek, 29 września 2008, 20:32

Bywa, że prokuratura obniża wynagrodzenie o 5 zł. Znam takie przypadki. Oczywiście prokurator pisze postanowienie z uzasadnieniem (2 str.), a sekretariat wysyła je pocztą. To wszystko za zaoszczędzone w ten sposób 5 zł :wink: :roll: :mrgreen:
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez SRS » wtorek, 7 kwietnia 2009, 21:03

Sebetwane napisał(a):„wynagrodzenie ulega odpowiedniemu obniżeniu w przypadku, jeżeli praca została wykonana wadliwie, niezgodnie z zaleceniem lub ze znacznym nieusprawiedliwionym opóźnieniem”.

„Uzasadnienie.

Biegli w toku postępowania przygotowawczego wnioskowali o przyznanie im wynagrodzeń w kwocie po 180 zł tytułem wynagrodzenia za sporządzenie opinii w sprawie. Postanowieniem z dnia *** Prokurator *** przyznał biegłym wynagrodzenie w kwocie po 160 zł wskazując iż charakter sprawy, stopień złożoności problemu oraz warunki jej opracowania nie uzasadniają przyznania wynagrodzenia w maksymalnej wysokości. Na powyższe postanowienie biegli złożyli zażalenie, podnosząc, iż wydanie opinii wymagało szczegółowej prawno medycznej analizy materiału dowodowego oraz przeprowadzenie diagnostyki u opiniowanego zaburzeń stanu psychicznego. Czynności te mają charakter bardzo złożony, wymagają znacznego nakładu pracy. Prokurator *** wniósł o utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia akcentując iż wydanie opinii nie wiązało się ze znacznym nakładem pracy, złożonością problemu, ani szczególnymi warunkami w jakich opinia została opracowana.

Sąd *** zważył co nastepuje, zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu brak podstaw aby kwestionować wysokość wynagrodzenia przyznaną biegłym przez prokuratora (po 160 zł). Biegli wskazali prawie maksymalną wysokość wynagrodzenia ale stosowanie prawie maksymalnej stawki nie powinno być regułą, lecz dotyczyć tylko tych opinii, które charakteryzują się znacznym stopniem skomplikowania. Prokurator słusznie uznał że w realiach tej sprawy brak podstaw aby przyznać ją w pełnej żądanej wysokości. Wprawdzie poza dwoma psychiatrami do zespołu został dokooptowany psycholog ale nie decyduje to automatycznie o wyjątkowej złożoności opinii – psycholog otrzymał wynagrodzenie niezależnie od wynagrodzenia psychiatrów.
Niewątpliwie, sporządzenie opinii wymagało nakładu pracy, ale nie w takim stopniu, aby uzasadniało to uwzględnienie żądania finansowego.”




... a mi sie podoba to postanowienie- uzasadnienie i stanowisko zajete - serio

[ Dodano: Wto Kwi 07, 2009 9:05 pm ]
CR napisał(a):Bywa, że prokuratura obniża wynagrodzenie o 5 zł. Znam takie przypadki. Oczywiście prokurator pisze postanowienie z uzasadnieniem (2 str.), a sekretariat wysyła je pocztą. To wszystko za zaoszczędzone w ten sposób 5 zł :wink: :roll: :mrgreen:



... i tak musi wyslac.

ale zeby zaraz zazalenie - innym razem wezma innego bieglego - chyba ze maja monopol.

ogromna kase ciagna psychiatrzy ...
Avatar użytkownika
SRS
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 397
Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 21:54

Postprzez meluzyna » wtorek, 7 kwietnia 2009, 23:12

ja nie jestem psychiatrą ale jestem opłacana z tego samego załącznika :twisted:

i chyba nie chce mi sie gadać... :evil:
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez Sebetwane » środa, 8 kwietnia 2009, 01:35

SRS napisał(a):ogromna kase ciagna psychiatrzy ...
Prokuratorzy to dostrzegli i wywalczyli wam matysiaka. Sędziowie dostaną podwyżki, będzie jak plaster na czyrak na..... powiedzmy ranie.
Sebetwane
 

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez CR » środa, 8 kwietnia 2009, 08:15

SRS napisał(a):ogromna kase ciagna psychiatrzy ...

Ogromna to jest, jak widać, siła takich obiegowych opinii :???:
W sumie też nie mam ochoty polemizować. Wszystko już w tym wątku zostało powiedziane.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez suzana22 » środa, 8 kwietnia 2009, 10:35

Sebetwane napisał(a):
SRS napisał(a):ogromna kase ciagna psychiatrzy ...
Prokuratorzy to dostrzegli i wywalczyli wam matysiaka. Sędziowie dostaną podwyżki, będzie jak plaster na czyrak na..... powiedzmy ranie.


Szanowni biegli weźcie pod uwagę, że słowa ,,ogromna kasa'' w kontekście dochodów biegłych psychiatrów za opiniowanie na użytek sądu i prokuratury używa sędzia, który dostał matysiaka - otrąbionego jednorazową podwyżką najwyższą w dziejach tego zawodu :mrgreen:

Ogromna kasa dla sędziego nie musi być ogromną kasą dla innych :wink:

A tak na poważnie, to wiele zależy od lokalnych warunków (czasem być może i układów).
W moim rejonie biegłych psychiatrów jest dosłownie paru; 3 może 4 nazwiska opiniują non stop dla prokuratury i sądu (akurat w wykroczeniach to naprawdę często) No wiem, wiem, że to mała kaska za poszczególne opinie :grin: , ale jak szacuję z grubsza jeden biegły opiniuje miesięcznie co najmniej kilkanaście razy. Pomnożyć to przez stawki (ja nie obcinam, nie zauważyłam, żeby inni sędziowie i prokuratorzy obcinali), to wychodzi określona kwota. Wziąwszy pod uwagę, że oprócz tego ci biegli pracują też gdzieś na etacie, no to sobie sędziowie świeżo po matysiaku :wink: sumują, przeliczają i wychodzi im ,,ogromna kasa'' :mrgreen: :mrgreen:
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez censor » środa, 8 kwietnia 2009, 10:56

Sebetwane napisał(a):Prokuratorzy ... wywalczyli wam matysiaka

Czy to sen, czy jawa? :shock:
censor
VIP
VIP
 
Posty: 10184
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez katelra » środa, 8 kwietnia 2009, 10:56

a może by tak po prostu nie zagladać innym w kieszeń...będzie bezpieczniej i milej.. Osobiście uważam, że każdy powinien dostać tyle ile mu sie nalezy ale tytuł tego watku nasuwa mi podejrzenia o jakoweś szykany :roll: Co innego kiedy biegły nie wywiązuje się ze zlecenia a co innego kiedy wykona swoja pracę rzetelnie, wtedy jak najbardziej należy się godziwe wynagrodzenie. Jeszcze inna sprawa to naciaganie ilości godzin poświęconych sporzadzeniu opinii(karta pracy), mnie wychodzi niekiedy,że prosta opinia jest sporzadzana przez ponad tydzień przyjmujac 8 godzin dziennie non stop. Wtedy bez emocji ograniczam ilość tych godzin do ilości realnej. Tak czy inaczej chylę czola przed biegłymi sądowymi rzetelnie przykładajacymi się do swoich obowiązkow a niekiedy wrecz wyręczajacymi sąd w pewnych kwestiacj :wink: Mam w swoim doświadczeniu zawodowym w pamięci kilka opinii naprawdę powalajacych na kolana i kilka takowych przesluchań biegłych:) wszystkich serdecznie pozdrawiam.
Avatar użytkownika
katelra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1420
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2008, 12:53

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez romanoza » środa, 8 kwietnia 2009, 11:08

censor napisał(a):
Sebetwane napisał(a):Prokuratorzy ... wywalczyli wam matysiaka

Czy to sen, czy jawa? :shock:

censor, tylko nie mów, że nie zauważyłeś ironii :shock:
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12728
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez Sebetwane » środa, 8 kwietnia 2009, 12:49

suzana22 napisał(a): No wiem, wiem, że to mała kaska za poszczególne opinie :grin: , ale jak szacuję z grubsza jeden biegły opiniuje miesięcznie co najmniej kilkanaście razy. Pomnożyć to przez stawki (ja nie obcinam, nie zauważyłam, żeby inni sędziowie i prokuratorzy obcinali), to wychodzi określona kwota. Wziąwszy pod uwagę, że oprócz tego ci biegli pracują też gdzieś na etacie, no to sobie sędziowie świeżo po matysiaku :wink: sumują, przeliczają i wychodzi im ,,ogromna kasa'' :mrgreen: :mrgreen:
No to możecie zaproponować w proteście, że chcecie uzasadnienia pisać poza etatem, po jakieś 180 zł za sztukę ryczałtem. Już widzę te oceny okręgu - uzasadnienie nie wymagające szczególnego nakładu pracy(poniżej 20 stron), sprawa typowa, nieskomplikowana nie uzasadnia przyznania wynagrodzenia 180, przyznajemy 150 (minus podatek). Pewnie niektórzy wiedzą, ile czasu zajmuje napisanie dobrego uzasadnienia. Proponuję dla zabawy podzielić sobie sumę 180 zł przez liczbe godzin poświęconych na takie. Jeśli wyjdzie suma, jaką chcecie zarabiać na godzinę to odszczekam wszystko :D :mrgreen: :D
Sebetwane
 

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez censor » środa, 8 kwietnia 2009, 13:01

romanoza napisał(a):
censor napisał(a):
Sebetwane napisał(a):Prokuratorzy ... wywalczyli wam matysiaka

Czy to sen, czy jawa? :shock:

censor, tylko nie mów, że nie zauważyłeś ironii :shock:

Przyznam, że nie zauważyłem. :oops:
censor
VIP
VIP
 
Posty: 10184
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez efa » środa, 8 kwietnia 2009, 13:07

Problemem jak zwykle jest uogólnianie. Jeżeli chodzi o pisanie uzasadnień poza etatem, zapewne wielu sędziów z radością na to przystałoby.
Prawdą jest, że stawki za opinie, zwłaszcza - jeżeli chodzi o działkę karną - opinie psychiatryczne, są niskie. To powoduje, że np. wszystkie opnie w moim powiecie sporządzają dwie biegłe. Nikt nie pcha się bowiem na biegłego, więc siła rzeczy opinie są wykonywane sztampowo i hurtowo. Konsekwencją są pewne zarzuty co do ich jakości.
Ale przecież jak już wyżej wskazano, nie chodzi o to, żeby sobie do kieszeni zaglądać.
Nie w porządku jest myślenie, że co prawda za jedną opinię przyznajemy 180 złotych, ale dany biegły sporządził w miesiącu kilkanaście czy kilkadziesiąt takich opinii, więc zarobił, że ho,ho.
Sami oczekujemy, że z uwagi na nasze kwalifikacje nasza praca powinna być odpowiednio wynagradzana, więc również stawki za opinie powinny odpowiadać kwalifikacjom, jakie wymagane są od biegłych.
Niestety, ale w naszym kraju panuje przekonanie, że praca umysłowa to nie jest żadna praca, a kolejne lata nauki to przedłużanie sobie młodości.
Jeżeli mamy zarzuty do konkretnej opinii czy do pracy konkretnego biegłego, możemy sobie na forum o nich opowiadać. Nie sądzę, aby któryś z biegłych zarejestrowanych na forum czuł się przez to dotknięty.
Jeżeli jednak uogólniamy, to jesteśmy niesprawiedliwi.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4316
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 17:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak obciąć biegłemu wynagrodzenie za nieskopaną opinię :

Postprzez Sebetwane » środa, 8 kwietnia 2009, 13:09

censor napisał(a):Przyznam, że nie zauważyłem. :oops:
Censor, sorry, nie mam daru opowiadania dowcipów. To miał być żart w 110% :mrgreen:
Sebetwane
 

Postprzez katelra » środa, 8 kwietnia 2009, 13:20

taaaa...przed chwilka miałam na sali akta z opinią biegłego w sprawie oszacowania strat związanych z istnieniem stacji trafo na nieruchomości.. sprawa niezbyt skomplikowana, przyznacie, stawki jak stawki... ile biegły pracował? 87 godzin :roll: czyli dwa tygodnie i jeden dzień przyjmujac 8 godzin dziennie i przerwe weekendową. Wynagrodzenie blisko 3 matysiaki.. coby nie mówić.. trochę długo zbierał dane do opinii.. ponadto kilka godzin studiowania akt liczących kilkadziesiąt kart razem ze zwrotkami..przyznacie Państwo biegli, że to troche długo? a może się mylę...
Avatar użytkownika
katelra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1420
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2008, 12:53

Postprzez CR » środa, 8 kwietnia 2009, 13:27

efa napisał(a):Jeżeli mamy zarzuty do konkretnej opinii czy do pracy konkretnego biegłego, możemy sobie na forum o nich opowiadać. Nie sądzę, aby któryś z biegłych zarejestrowanych na forum czuł się przez to dotknięty.

W każdym razie ja nie będę się czuł dotknięty. No chyba, że to będzie moja opinia :razz: :mrgreen:
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez Sebetwane » środa, 8 kwietnia 2009, 13:27

katelra napisał(a):taaaa...przed chwilka miałam na sali akta z opinią biegłego w sprawie oszacowania strat związanych z istnieniem stacji trafo na nieruchomości.. sprawa niezbyt skomplikowana, przyznacie, stawki jak stawki... ile biegły pracował? 87 godzin :roll: czyli dwa tygodnie i jeden dzień przyjmujac 8 godzin dziennie i przerwe weekendową. Wynagrodzenie blisko 3 matysiaki.. coby nie mówić.. trochę długo zbierał dane do opinii.. ponadto kilka godzin studiowania akt liczących kilkadziesiąt kart razem ze zwrotkami..przyznacie Państwo biegli, że to troche długo? a może się mylę...
Wracam do początku dyskusji. Mówiliśmy wcześniej o obcinaniu rachunku o kilkanaście złotych np. ze 180 do 170. Psychiatrzy mają widełki gdzie górna granica jest w tej chwili 189 zł za opiniię. Jeśli ta jego opinia byłą warta tylko 189 zł to oczywiści masz rację. Jeśli pracował góra dwie godziny to już zarobił mniej niż mechanik samochodowy w salonie Renault. Tam stawka godzinowa za pacę jest powyżej 100 zł na godzinę. :mrgreen: Jeśli natomiast użyjemy argumentu, że stawki są jakie są, no to i ten sam argument będzie się tyczył zarobków sędziów. Zarobki są jakie są, trzeba dalej pracować dla etosu :D
Sebetwane
 

Postprzez efa » środa, 8 kwietnia 2009, 13:30

mój kolega - cywilista, powiedział coś innego. Na przykład biegli geodeci na wolnym rynku za taką opinie, która sporządzają na potrzeby Sądu otrzymaliby kilka razy większe wynagrodzenie. Nasze stawki za opinie nie odpowiadają bowiem stawkom rynkowym. Dlatego biegli czasami "wyrównują" sobie tę różnicę ilością godzin, którą wpisują jako czas przeznaczony na sporządzenie opinii. Może jest to nie w porządku, ale nie w porządku jest również płacenie ludziom z odpowiednimi kwalifikacjami znacznie poniżej cen rynkowych. To doprowadzi do tego, że coraz trudniej będzie skorzystać z opinii biegłego będącego prawdziwym specjalistą w danej dziedzinie. Argumenty takie same, ja w przypadku odchodzenia sędziów z zawodu. Zostaną tylko słabsi oraz ci z powołania ;)
To są oszczędności krótkoterminowe.
Niskie stawki to coraz częściej ryzyko słabej opinii, a w konsekwencji ryzyko powtórzenia procesu. A więc zwiększenie kosztów, w tym tzw, kosztów społecznych, które u nas uwzględnia się tylko na papierze.

[ Dodano: Sro Kwi 08, 2009 1:33 pm ]
CR napisał(a):
efa napisał(a):Jeżeli mamy zarzuty do konkretnej opinii czy do pracy konkretnego biegłego, możemy sobie na forum o nich opowiadać. Nie sądzę, aby któryś z biegłych zarejestrowanych na forum czuł się przez to dotknięty.

W każdym razie ja nie będę się czuł dotknięty. No chyba, że to będzie moja opinia :razz: :mrgreen:

Bierzesz w ogóle pod uwagę, że może to być Twoja opinia? :shock: ;)
Ja nie spodziewam się zobaczyć w temacie gnioty I instancji swojego orzeczenia :P
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4316
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 17:29
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez CR » środa, 8 kwietnia 2009, 13:50

efa napisał(a):
CR napisał(a):
efa napisał(a):Jeżeli mamy zarzuty do konkretnej opinii czy do pracy konkretnego biegłego, możemy sobie na forum o nich opowiadać. Nie sądzę, aby któryś z biegłych zarejestrowanych na forum czuł się przez to dotknięty.

W każdym razie ja nie będę się czuł dotknięty. No chyba, że to będzie moja opinia :razz: :mrgreen:

Bierzesz w ogóle pod uwagę, że może to być Twoja opinia? :shock: ;)
Ja nie spodziewam się zobaczyć w temacie gnioty I instancji swojego orzeczenia :P

To, że istnieje zarzut w stosunku do opinii nie oznacza jeszcze, że jest on uzasadniony ;)
No dobra - żartowałem :grin:
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez suzana22 » środa, 8 kwietnia 2009, 13:53

efa napisał(a): .... To doprowadzi do tego, że coraz trudniej będzie skorzystać z opinii biegłego będącego prawdziwym specjalistą w danej dziedzinie. Argumenty takie same, ja w przypadku odchodzenia sędziów z zawodu. Zostaną tylko słabsi oraz ci z powołania ;)
To są oszczędności krótkoterminowe.
Niskie stawki to coraz częściej ryzyko słabej opinii, a w konsekwencji ryzyko powtórzenia procesu. A więc zwiększenie kosztów, w tym tzw, kosztów społecznych, które u nas uwzględnia się tylko na papierze.



Jak chodzi o opiniowanie przez psychiatrów, to jest jeszcze jedna kwestia - oczywiście w żadnym stopniu nie spowodowana przez biegłych i w niczym tu nie są winni - otóż wysyłają prokuratorzy i sądy karne w sprawach o przestępstwa (o wykroczenia oczywiście też) do badania wcale nie tylko wtedy, gdy mają rzeczywiście jakieś wątpliwości co do poczytalności delikwenta, ale po prostu zawsze, gdy tylko gość coś przebąknie, że się leczył, gdzieś tam się uderzył i miał podobno utratę przytomności itp. Niestety sama też tak robię, bo nie mam ochoty kopać się z koniem: jeżeli gościa nie przebadam, to mi odwoławczy uchyli i to z urzędu. A kaska ze Skarbu Państwa płynie...
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Następna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości