Lista biegłych w internecie

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Lista biegłych w internecie

Postprzez CR » środa, 24 września 2008, 17:08

:evil: Rewelacja! Chyba jako pierwszy SO w Lublinie opublikował na swojej stronie listę biegłych! Z ich adresami domowymi i telefonami :roll: . No to już teraz niezadowoleni z opinii (chorzy lub zdrowi) będą mogli udać się do biegłego osobiście w celu wyrażenia swego niezadowolenia. Nie wspominając o innych dostępnych w taki sposób środkach wyrażenia dezaprobaty.
Pytam w związku z tym, gdzie ochrona danych osobowych?
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez RogerMortimer » środa, 24 września 2008, 17:23

ale numer, chyba upadli na głowę :shock:
Avatar użytkownika
RogerMortimer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 639
Dołączył(a): czwartek, 24 lipca 2008, 14:58
Lokalizacja: śląsk

Postprzez Sebetwane » środa, 24 września 2008, 17:38

Trzeba zrezygnować z listy i opiniwać jako biegły do sprawy. Rosną wymagania a sąd jeszcze lekkomyśleni zwiększa nasze ryzyko pracy. Nie mamy statusu funkjconariusza publicznego. Oskarżony może nam grozić na sali i wyzywać nas i nikt nie zareaguje, bo możemy na niego tylko wnieść powództwo cywilne. Umieszczanie naszych danych w internecie to skandal bez względu czy jest to zgodne z prawem czy nie.
Sebetwane
 

Postprzez elew » środa, 24 września 2008, 17:42

to teraz powinni umieścić w Internecie również adresy zamieszkania i nr telefonów sędziów, referendarzy i kierowników sekretariatów
Avatar użytkownika
elew
VIP
VIP
 
Posty: 1190
Dołączył(a): sobota, 15 grudnia 2007, 22:49
Lokalizacja: Praga

Postprzez CR » środa, 24 września 2008, 17:47

elew napisał(a):to teraz powinni umieścić w Internecie również adresy zamieszkania i nr telefonów sędziów, referendarzy i kierowników sekretariatów

Przede wszystkim dane tych, którzy decydowali o takiej formie opublikowanej listy :evil:
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez filozof » poniedziałek, 13 października 2008, 10:01

Szukam dobrego merytorycznie, szybkiego biegłego sądowego z zakresu rolnictwa z terenu apelacji warszawskiej, najlepiej - jej północnej lub środkowej części.

Byłbym wdzięczny za pomoc.
filozof
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 6 czerwca 2008, 08:15

Postprzez kudłaty » poniedziałek, 13 października 2008, 11:56

Żarty żartami, ale myślę, że jedyny sposób, to wystąpienie zbiorowe biegłych do Prezesa SO o niezwłoczne zdjęcie tego z witryny najlepiej z warunkowym od razu oświadczeniem o rezygnacji z wpisu na listę.
Co innego lista na wewnętrznym portalu sądowym, choć i tu jest kwestia zabezpieczeń, ale dokumenty generowane przez system wysyłane do biegłych też są przecież przechowywane na serwerze, więc ryzyko ataku jest i tutaj.
kudłaty
 

Postprzez CR » poniedziałek, 13 października 2008, 12:45

kudłaty napisał(a):Żarty żartami, ale myślę, że jedyny sposób, to wystąpienie zbiorowe biegłych do Prezesa SO o niezwłoczne zdjęcie tego z witryny najlepiej z warunkowym od razu oświadczeniem o rezygnacji z wpisu na listę.
Co innego lista na wewnętrznym portalu sądowym, choć i tu jest kwestia zabezpieczeń, ale dokumenty generowane przez system wysyłane do biegłych też są przecież przechowywane na serwerze, więc ryzyko ataku jest i tutaj.

Zgadzam się w 100%. Nie wiem, czy wchodziłeś na stronę SO Lublin, ale lista jest do ściągnięcia w formacie .doc lub .pdf, bez konieczności jakiegokolwiek uwierzytelnienia. Oznacza to, że może ją ściągnąć KAŻDY!
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez romanoza » poniedziałek, 13 października 2008, 13:12

CR napisał(a):
kudłaty napisał(a):Żarty żartami, ale myślę, że jedyny sposób, to wystąpienie zbiorowe biegłych do Prezesa SO o niezwłoczne zdjęcie tego z witryny najlepiej z warunkowym od razu oświadczeniem o rezygnacji z wpisu na listę.
Co innego lista na wewnętrznym portalu sądowym, choć i tu jest kwestia zabezpieczeń, ale dokumenty generowane przez system wysyłane do biegłych też są przecież przechowywane na serwerze, więc ryzyko ataku jest i tutaj.

Zgadzam się w 100%. Nie wiem, czy wchodziłeś na stronę SO Lublin, ale lista jest do ściągnięcia w formacie .doc lub .pdf, bez konieczności jakiegokolwiek uwierzytelnienia. Oznacza to, że może ją ściągnąć KAŻDY!

Ja wchodziłem i zauważyłem, że niektórzy biegli mają jednak adres np. szpitala podany. Ale fakt pozostaje faktem, strony nie powinny absolutnie mieć dostępu do adresów biegłych, a tam dodatkowo jeszcze telefony są!!!!!!!!
A tak na marginesie, zastanawiam się, czy z Twoją żoną na aplikacji nie byłem. No chyba że trafiłem kulą w płot :mrgreen:
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12728
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez markosciel » poniedziałek, 13 października 2008, 18:07

Amoże by tak skargę do GIODO?
Do tego, żeby żyć normalnie, trzeba mieć wiele odwagi - Søren Kierkegaard
Avatar użytkownika
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2727
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2008, 02:05

Postprzez Rafalski » wtorek, 14 października 2008, 20:56

Witam forumowiczów jako nowy uczestnik i to nie sędzia, ale biegły (nie jedyny jak zauważyłem).
Tego typu praktyka kilka lat temu pojawiła się w SO w Słupsku. Początkowo też się wzburzyłem, ale po jakimś czasie mi przeszło. Przecież o ile wiem lista biegłych jest jawna - każdy z ulicy może przyjść i poprosić o wgląd. Poza tym jeśli ktoś ma coś przeciwko zamieszczaniu swego adresu i dokładniejszych danych, to można poprosić o ich usunięcie z internetu - tak mi odpowiedziano wówczas na zastrzeżenia. W zasadzie jedyne co moim zdaniem powinno się przed umieszczenim listy w sieci zrobić, to poprosić o zgodę biegłego (ewentualnie zastrzeżenie, że tego sobie nie życzy) - najlepiej przy ustanawianiu go.
Rafalski
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 58
Dołączył(a): środa, 8 października 2008, 22:32
Lokalizacja: Gdańsk
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez CR » środa, 15 października 2008, 14:50

Rafalski napisał(a):Witam forumowiczów jako nowy uczestnik i to nie sędzia, ale biegły (nie jedyny jak zauważyłem).
Tego typu praktyka kilka lat temu pojawiła się w SO w Słupsku. Początkowo też się wzburzyłem, ale po jakimś czasie mi przeszło. Przecież o ile wiem lista biegłych jest jawna - każdy z ulicy może przyjść i poprosić o wgląd. Poza tym jeśli ktoś ma coś przeciwko zamieszczaniu swego adresu i dokładniejszych danych, to można poprosić o ich usunięcie z internetu - tak mi odpowiedziano wówczas na zastrzeżenia. W zasadzie jedyne co moim zdaniem powinno się przed umieszczenim listy w sieci zrobić, to poprosić o zgodę biegłego (ewentualnie zastrzeżenie, że tego sobie nie życzy) - najlepiej przy ustanawianiu go.


Witamy kolegę w naszej nielicznej (jeszcze :razz: ) grupie :grin:

Postanowiłem trochę pogrzebać w przepisach i oto rezultat:

Z rozporządzenia w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. z 2005 r, Nr 15, poz. 133):
"§ 8. 1. Prezes prowadzi listy biegłych sądowych - według poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności, i listy tłumaczy przysięgłych - według języków, dla których zostali ustanowieni. Prezes prowadzi również wykazy biegłych sądowych i wykazy tłumaczy przysięgłych na kartach założonych dla każdego biegłego lub tłumacza; w listach i wykazach podaje się adres biegłego i termin, do którego został ustanowiony, oraz adres biura tłumacza, a także inne dane dotyczące specjalizacji.";
"§ 8. 3. Listy biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych są dostępne dla zainteresowanych w sekretariatach sądowych. W szczególności listy te udostępnia się stronom, uczestnikom postępowania oraz organom prowadzącym postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych i sądom wojskowym."
"§ 15. Ustanowienie biegłym uprawnia po złożeniu przyrzeczenia do wydawania opinii na zlecenie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych w zakresie tej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności, dla której ustanowienie nastąpiło. Biegły wydając opinię używa tytułu biegłego sądowego z oznaczeniem specjalności oraz sądu okręgowego, przy którym został ustanowiony."

Z ustawy o ochronie danych osobowych;
"art. 26.2. Przetwarzanie danych w celu innym niż ten, dla którego zostały zebrane, jest dopuszczalne, jeżeli nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą"
"art. 29.3. Dane osobowe udostępnia się na pisemny, umotywowany wniosek, chyba że przepis innej ustawy stanowi inaczej. Wniosek powinien zawierać informacje umożliwiające wyszukanie w zbiorze żądanych danych osobowych oraz wskazywać ich zakres i przeznaczenie."
"art. 29.4. Udostępnione dane osobowe można wykorzystać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały udostępnione."

I w konsekwencji:
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z 17 stycznia 2007 r. na interpelację nr 5880 w sprawie zasad wyboru biegłych przez organa wymiaru sprawiedliwości, korzystania z tych opinii oraz odpowiedzialności biegłego za błędną opinię:
"Zagadnienia dotyczące statusu biegłych sądowych zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. Nr 15, poz. 133) (...)
Stosownie do § 5 rozporządzenia biegły sądowy może podejmować czynności, działając wyłącznie na zlecenie sądów oraz organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego. W związku z tym brak jest podstaw prawnych, aby dane osobowe biegłych sądowych były udostępniane innym podmiotom niż sądy i organy uprawnione do prowadzenia postępowania karnego".


Wniosek z tego jest taki, że zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych listy mogą być dostępne wyłącznie na umotywowany, pisemny wniosek organu uprawnionego do powołania biegłego. Czyli tak, jak się to odbywa do tej pory. W żadnym razie nie może być mowy o jakiejkolwiek innej formie rozpowszechnienia tego typu informacji. W szczególności informacje te nie mogą być udzielane stronom ani uczestnikom postępowania. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie sytuacji procesowej, w której dostęp tych podmiotów do prywatnych danych teleadresowych biegłego byłby celowy z punktu widzenia dobra postępowania. Jest dokładnie odwrotnie. A jeżeli tak - mamy chyba do czynienia z określonym w art. 26.2 ustawy przetwarzaniem (udostępnianiem) danych w celu innym niż ten, dla którego zostały zebrane. Ponieważ działanie to narusza prawa osób wpisanych na listę biegłych, jest niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.
Czy taka interpretacja wg prawników jest do przyjęcia?
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez kudłaty » czwartek, 16 października 2008, 09:55

kolejny przykład, jak to się ministru wydaje że rozporządzeniem wykonawczym do innej ustawy może uchylić moc obowiązującą ustawy
macie słuszność, choć przyznaję: wszystkich źródeł prawa nie przeanalizowałem
to żeby nie było że sie tylko tych bieglych czepiam :razz:
kudłaty
 

Postprzez CR » czwartek, 16 października 2008, 12:08

Nie odnoszę wrażenia, że czepiasz się biegłych :mrgreen: .
Twoje posty wskazują natomiast, że potrafisz czytać w myślach (biegłych również :razz: )
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez Ex ante » czwartek, 26 marca 2009, 15:27

wklejam link dot. wykazu biegłych SO Częstochowa
http://www.czestochowa.so.gov.pl/so/druki/biegli.pdf
Ex ante
 

Postprzez CR » czwartek, 26 marca 2009, 17:59

Ex ante napisał(a):wklejam link dot. wykazu biegłych SO Częstochowa
http://www.czestochowa.so.gov.pl/so/druki/biegli.pdf

A tymczasem lista biegłych SO w Lublinie zniknęła ze strony sądu.
Czyżby czytali nasze posty? ;)
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez suzana22 » czwartek, 26 marca 2009, 18:05

CR napisał(a):
Ex ante napisał(a):wklejam link dot. wykazu biegłych SO Częstochowa
http://www.czestochowa.so.gov.pl/so/druki/biegli.pdf

A tymczasem lista biegłych SO w Lublinie znikła ze strony sądu.
Czyżby czytali nasze posty? ;)


Każdy, kto chce wiedzieć, co w trawie piszczy, czyta :mrgreen:
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Postprzez CR » poniedziałek, 23 listopada 2009, 13:22

Lista biegłych jest ponownie na stronie SO w Lublinie. Tym razem bez prywatnych adresów, są jedynie telefony i miejscowość. Z czymś takim mogę się zgodzić.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez meluzyna » wtorek, 24 listopada 2009, 21:31

Zlikwidowali adresy, zostawili nr telefonów, łaskawcy. :twisted:

A ja nie zgadzam się na to, :twisted: Podałam nr telefonu służbowego a nr tel komórkowego - tylko do wiadomości sądu.
Ciekawe jest, że przy niektórych nazwiskach brak jest nr tel, lub podany jest tylko służbowy.

dzisiaj w rozmowie telefonicznej z pracownikiem działu odpowiedzialnego za wprowadzenie danych - odesłano kolegę do ministerstwa....... :shock: Jutro będę - wraz kolegami - interweniować. Tak być nie może.
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Postprzez CR » środa, 25 listopada 2009, 12:55

No, jeżeli podałaś numer tylko do wiadomości sądu, to rzeczywiście...
Podobnie, jeżeli zamieszczono na liście numery zastrzeżone u operatora.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez pioneer » wtorek, 20 listopada 2012, 11:52

elew napisał(a):to teraz powinni umieścić w Internecie również adresy zamieszkania i nr telefonów sędziów, referendarzy i kierowników sekretariatów

Skoro na stronie MS jest lista syndyków z adresami i telefonami :cool:
Avatar użytkownika
pioneer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2012, 19:49
Kim jestem ?: Rozdzial 7 ustawy z 17.VII.2001 r., art. 42 ustawy z 23.IV.1964 r., art. 26 ustawy z 20.VIII.1997 r.

Re: Lista biegłych w internecie

Postprzez mathra » czwartek, 22 listopada 2012, 11:52

Listy biegłych w internecie to wg mnie dobry pomysł, ja tak kiedyś znalazłam biegłego na liście sąsiedniego sądu, bo nasi wszyscy podlegali wyłączeniu (podawali tylko nr telefonów). Gdyby nie ta lista, trzeba byłoby pisać do sąsiedniego sądu, czekać na odpowiedź, w najlepszym wypadku tydzień, a ja to załatwiłam w 30 min.
Odkąd się dowiedziałam, że jest coś takiego jak intranet (a było to jakieś 8 lat temu), to dziwię się, że nie mamy czegoś takiego tzn. że wszystkie sądy w kraju i ewentualnie prokuratury nie są połączone intranetem. Wówczas można by podawać pełne listy biegłych tzn. z adresami. To by naprawdę ułatwiło nam, sędziom życie. Kiedyś szukałam biegłego psychologa dzięcięcego do przesłuchania małoletniej pokrzywdzonej przestępstwem na tle seksualnym...Specjaliści z Fundacji Dzieci Niczyje mieli za duże obciążenie, w sumie spędziłam na telefonie kilka dni, czułam się jak telemarketer, w końcu znalazłam biegłego, ale ile to mi czasu zajęło ....
"Nic tak nie denerwuje kobiety jak wszystko"
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 665
Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 22:33
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Lista biegłych w internecie

Postprzez buszmen » czwartek, 22 listopada 2012, 13:05

mathra napisał(a):Odkąd się dowiedziałam, że jest coś takiego jak intranet (a było to jakieś 8 lat temu), to dziwię się, że nie mamy czegoś takiego tzn. że wszystkie sądy w kraju i ewentualnie prokuratury nie są połączone intranetem. ....


Nie jest to takie proste i tanie. Nadto te komputery połączone w Intranet nie powinny mieć połączenia z siecią Internetu ze względu na bezpieczeństwo danych. Nadto robić tylko w tym celu aby udostępniać dane biegłych to już może lepiej aby takie dane zbiorczo były dostępne na stronie MS.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3072
Dołączył(a): poniedziałek, 13 września 2010, 21:15

Re: Lista biegłych w internecie

Postprzez mathra » czwartek, 22 listopada 2012, 17:01

buszmen napisał(a):
mathra napisał(a):Odkąd się dowiedziałam, że jest coś takiego jak intranet (a było to jakieś 8 lat temu), to dziwię się, że nie mamy czegoś takiego tzn. że wszystkie sądy w kraju i ewentualnie prokuratury nie są połączone intranetem. ....


Nie jest to takie proste i tanie. Nadto te komputery połączone w Intranet nie powinny mieć połączenia z siecią Internetu ze względu na bezpieczeństwo danych. Nadto robić tylko w tym celu aby udostępniać dane biegłych to już może lepiej aby takie dane zbiorczo były dostępne na stronie MS.


Nie wiem, nie znam się, wiem, że taki Intranet mają np. banki i taka jedna organizacja pozarządowa, wcale nie taka bogata. Nie wiem jak jest w bankach, ale w tej pozarządówce, na tych samych komputerach jest intranet i internet, na tej podstawie myślę, że to nie może być aż takie drogie i skomplikowane. I nie tylko o przekazywanie danych biegłych chodzi, ale o wszelką korespondencję itp. np. odezwy o przesłuchanie świadka, można by na Intranecie publikować informacje potrzebne dla wszytskich sędziów np. nietypowe orzeczenia, pisma MS itd
"Nic tak nie denerwuje kobiety jak wszystko"
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 665
Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 22:33
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Lista biegłych w internecie

Postprzez buszmen » wtorek, 27 listopada 2012, 15:28

mathra napisał(a):
buszmen napisał(a):
mathra napisał(a):
Nie wiem, nie znam się, wiem, że taki Intranet mają np. banki i taka jedna organizacja pozarządowa, wcale nie taka bogata. Nie wiem jak jest w bankach, ale w tej pozarządówce,


System intranetu mają mieć prokuratura - tzw. sip jest to na etapie wdrożenia pomiędzy rejonową a okręgową
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3072
Dołączył(a): poniedziałek, 13 września 2010, 21:15

Następna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron