biegli "samochodowi"

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

biegli "samochodowi"

Postprzez bull78 » piątek, 10 lipca 2009, 15:24

Poszukuje instytutu (za wyj Sehna), który wyda szybko i fachowo opinię w sprawie wypadku drogowego (sprawa karna). Czy ktoś może mi coś polecić?
Proszę Pana ja się wiążę z takim problemem...
Avatar użytkownika
bull78
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 262
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 00:14
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez totep » piątek, 10 lipca 2009, 15:32

LAboratorium KRyminalistyczne przy KWP LUblin
Avatar użytkownika
totep
Moderator
Moderator
 
Posty: 4763
Dołączył(a): niedziela, 6 stycznia 2008, 00:54

Postprzez agnieszka5 » piątek, 10 lipca 2009, 16:11

Nie znam instytutu, ale rzetelny, skrupulatny, rzeczowy biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków - Piotr Augustyniak z Rawicza. Nie zawiodłam sie na nim, a sporo do niego wysyłam.
agnieszka5
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 131
Dołączył(a): piątek, 11 lipca 2008, 13:07

Postprzez larakroft » piątek, 10 lipca 2009, 16:50

Bardzo dobre opinie robi Laboratorium Komendy Głównej Policji, ale czeka się około 4 - 5 miesięcy
larakroft
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2101
Dołączył(a): piątek, 7 marca 2008, 00:53
Lokalizacja: Gdańsk / Lublin

Postprzez Whitemead » piątek, 10 lipca 2009, 17:03

najlepiej szukać we własnym okręgu - z listy, jeżeli miejscowa KWP oferuje zbyt długie terminy.
Niestety - trochę roboty w fachu telemarketera :lol:
Whitemead
 

Postprzez Rafalski » piątek, 10 lipca 2009, 20:33

Wypadkowcy z LK KWP w Radomiu - masz stosunkowo blisko, może tam się uda w miarę rozsądny termin ustalić. To samo w Lublinie, tyle że dalej (o ile ma to znaczenie). Znam jednych i drugich i polecam z czystym sumieniem.
Rafalski
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 58
Dołączył(a): środa, 8 października 2008, 22:32
Lokalizacja: Gdańsk
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez loleus182 » piątek, 10 lipca 2009, 22:20

Biegili dr -rzy Robert Janczur i Piotr Świder z Politechniki Krakowskiej. Co prawda korzystałem tylko raz, ale opinię zrobili mi na cito i na najwyższym poziomie (oznaczało to również - co nieczęsto się zdarza - logiczność i zarazem prostotę i jasność argumentacj). Serdecznie polecam.
I to jest groźne, ale formalizm jest jeszcze groźny dlatego, że jak nie ma tam treści, to po prostu można tam sobie podkładać różne treści i nawet takie, które by nam tu nie odpowiadały.
loleus182
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 508
Dołączył(a): piątek, 28 listopada 2008, 02:26
Lokalizacja: stąd

Postprzez bull78 » sobota, 11 lipca 2009, 09:38

Dzięki bardzo.
Proszę Pana ja się wiążę z takim problemem...
Avatar użytkownika
bull78
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 262
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 00:14
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez Darkside » niedziela, 12 lipca 2009, 10:54

Jacek Poleszak, Politechnika Lubelska, szybko, rzetelnie, dokładnie, nie znam lepszego.
Darkside
 

Postprzez Brus » niedziela, 12 lipca 2009, 11:15

Wiem, że opinie robi np. Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) w Warszawie. Nie miałem ich w mojej sprawie, więc trudno mi oceniać PIMOT merytorycznie, ale zdaje się, że są dość drodzy więc teoretycznie powinni być dobrzy ;)
Avatar użytkownika
Brus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 394
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 17:07

Postprzez totep » niedziela, 12 lipca 2009, 13:29

Darkside napisał(a):Jacek Poleszak, Politechnika Lubelska, szybko, rzetelnie, dokładnie, nie znam lepszego.


Facet jest niesamowity. Prowadziłem kiedyś sprawę oskarżonej, która potrąciła policjanta i przewiozła go na masce Seicento. Policjant złapał się za górną krawędź maski i po krótkiej chili zeskoczył. Podczas rozprawy obrona twierdziła, że to niemożliwe, że policjant miałby obrażenia. Biegły w celu zrekonstruowania zdarzenia pożyczył skądś taki samochód i osobiście dawał się przewieźć na masce samochodu. wykazał,ze to możliwe, a później z wypiekami oglądaliśmy to na sali - bo wszystko nagrywał. Poświęcenie godne podziwu.
Avatar użytkownika
totep
Moderator
Moderator
 
Posty: 4763
Dołączył(a): niedziela, 6 stycznia 2008, 00:54

Postprzez Rafalski » niedziela, 12 lipca 2009, 14:58

Brus napisał(a):trudno mi oceniać PIMOT merytorycznie, ale zdaje się, że są dość drodzy więc teoretycznie powinni być dobrzy ;)


Nawet perskie oko nie uzasadnia tego, co napisałeś...
Miałem kiedyś okazję przeczytać opinię za 1800 zł, która warta była najwyżej 180. Kilkanaście stron pseudonaukowego bełkotu, zadawania sobie pytań pozostawionych bez odpowiedzi, bezsensowna "symulacja komputerowa" i to wszystko uwieńczone wnioskami nie mającymi żadnego oparcia we wcześniejszym sprawozdaniu. A wystarczyło po analizie materiału dowodowego napisać, że nie pozwala on na odtworzenie przebiegu wypadku i udzielenie odpowiedzi na pytania w postanowieniu, do tego krótkie uzasadnienie. Albo inna sprawa - tuz pewnego dużego stowarzyszenia rzeczoznawców, który pisze kategoryczną opinię, tzw. szkodówkę, na potrzeby sprawy cywilnej. Swój wniosek wykluczający zaistnienie zdarzenia opierał na odręcznym, schematycznym i totalnie niedokładnym szkicu sporządzonym przez zgłaszającego szkodę. Na podstawie tego szkicu ustalił dokładnie kąty, odległości, z tegoż zgłoszenia wziął prędkości i wydał kategoryczną opinię. Nie zastanawiając się na ile niedokładne są te informacje i w efekcie nie odpowiadając na zadane pytanie czy w ogóle w tych okolicznościach jakie wynikają z materiału do takiego zdarzenia mogło czy nie mogło dojść.
Cena nie (zawsze) idzie w parze z jakością - dotyczy to szeregu towarów, w tym również opinii biegłych. Odzwierciedla natomiast z pewnością mniemanie o sobie i oczekiwania co do dochodów. Kilkakrotnie miałem do czynienia z opinią tego samego autora pisaną dla różnych zleceniodawców, w której za każdym razem pojawiał się kilkustronicowy wstęp opowiadający ogólnie co to jest wypadek drogowy, na czym polega, skąd się bierze itd. Metoda ctrl+c, ctrl+V, ale zawsze kilka kart ekstra i można do rachunku doliczyć (w końcu im większa objętość opinii, tym musi być droższa, prawda? A że niekoniecznie na konkretny temat...).

Dygresja o charakterze ogólnym, nie ma związku z żadną z wymienionych wyżej osób.
Rafalski
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 58
Dołączył(a): środa, 8 października 2008, 22:32
Lokalizacja: Gdańsk
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Brus » niedziela, 12 lipca 2009, 15:57

Widzę że powinienem dać co najmniej dwa perskie oka... Mój błąd :)

A poważniej, całkowicie się zgadzam, że cena nie zawsze świadczy o jakości.
Avatar użytkownika
Brus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 394
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 17:07

Postprzez Darkside » niedziela, 12 lipca 2009, 20:36

totep napisał(a):Facet jest niesamowity. Prowadziłem kiedyś sprawę oskarżonej, która potrąciła policjanta i przewiozła go na masce Seicento. Policjant złapał się za górną krawędź maski i po krótkiej chili zeskoczył. Podczas rozprawy obrona twierdziła, że to niemożliwe, że policjant miałby obrażenia. Biegły w celu zrekonstruowania zdarzenia pożyczył skądś taki samochód i osobiście dawał się przewieźć na masce samochodu. wykazał,ze to możliwe, a później z wypiekami oglądaliśmy to na sali - bo wszystko nagrywał. Poświęcenie godne podziwu.


... a do tego wszystkiego bez zarzutu merytorycznie.

To jedyny biegły jakiego od dłuższego czasu powołuję , wart jest każdej złotówki.
Darkside
 

Postprzez bull78 » niedziela, 12 lipca 2009, 20:54

totep napisał(a):
Darkside napisał(a):Jacek Poleszak, Politechnika Lubelska, szybko, rzetelnie, dokładnie, nie znam lepszego.


Facet jest niesamowity. Prowadziłem kiedyś sprawę oskarżonej, która potrąciła policjanta i przewiozła go na masce Seicento. Policjant złapał się za górną krawędź maski i po krótkiej chili zeskoczył. Podczas rozprawy obrona twierdziła, że to niemożliwe, że policjant miałby obrażenia. Biegły w celu zrekonstruowania zdarzenia pożyczył skądś taki samochód i osobiście dawał się przewieźć na masce samochodu. wykazał,ze to możliwe, a później z wypiekami oglądaliśmy to na sali - bo wszystko nagrywał. Poświęcenie godne podziwu.


Jest pasjonatem i to mnie przekonuje...
Proszę Pana ja się wiążę z takim problemem...
Avatar użytkownika
bull78
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 262
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 00:14
Lokalizacja: Piotrków Tryb.


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość