biegły d/s telekomunikacji

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

biegły d/s telekomunikacji

Postprzez bull78 » niedziela, 2 maja 2010, 11:02

Mam sprawę po uchyleniu. SO w wytycznych zobowiązał sąd I instancji do przeprowadzenie biegłego d/s telekomunikacji- chodzi o weryfikację wyjaśnień oskarżonego odnośnie miejsca i czasu wykonanych przez niego połączeń telefonicznych w oparciu o lokalizację stacji przekaźnikowych. Lokalna KWP oświadczyła, że takich badań nie wykonują. Czy ktoś z Was spotkał się z biegłym z tej specjalności? Jeśli tak to proszę o namiary.
Proszę Pana ja się wiążę z takim problemem...
Avatar użytkownika
bull78
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 262
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 00:14
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez naiwny.super » niedziela, 2 maja 2010, 18:43

mam wrażenie, że wystarczy zwrócić się do operatora!
naiwny.super
 

Postprzez ida » niedziela, 2 maja 2010, 19:03

Możliwe, że taką opinię wykona dr inż. Ryszard Sobczak z Politechniki Gdańskiej (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).
ida
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 522
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 01:39

Postprzez markosciel » niedziela, 2 maja 2010, 20:49

naiwny.super napisał(a):mam wrażenie, że wystarczy zwrócić się do operatora!


Dokładnie tak - operator może podać miejsca, gdzie konkretny telefon się logował do sieci :]
Do tego, żeby żyć normalnie, trzeba mieć wiele odwagi - Søren Kierkegaard
Avatar użytkownika
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2727
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2008, 02:05

Postprzez bull78 » poniedziałek, 3 maja 2010, 09:37

markosciel napisał(a):
naiwny.super napisał(a):mam wrażenie, że wystarczy zwrócić się do operatora!


Dokładnie tak - operator może podać miejsca, gdzie konkretny telefon się logował do sieci :]


Ja też miałem i mam takie nieodparte wrażenie z tym, że mam też jasne wytyczne SO.

[ Dodano: Pon Maj 03, 2010 9:38 am ]
ida napisał(a):Możliwe, że taką opinię wykona dr inż. Ryszard Sobczak z Politechniki Gdańskiej (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).


Dzięki.
Proszę Pana ja się wiążę z takim problemem...
Avatar użytkownika
bull78
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 262
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 00:14
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez giedrys » środa, 30 czerwca 2010, 09:20

markosciel napisał(a):
naiwny.super napisał(a):mam wrażenie, że wystarczy zwrócić się do operatora!


Dokładnie tak - operator może podać miejsca, gdzie konkretny telefon się logował do sieci :]

To nie takie proste. Operator może tylko wskazać lokalizacje przekaźników do których logował się aparat delikwenta. O ile chodzi o przemieszkanie się klienta na dużych przestrzeniach to nie ma problemu. Inaczej jest przy lokalizacji telefonów w dużych miastach, gdzie jest wiele przekaźników. Jeśli klient znajduje się na granicy zasięgu przekaźników to nie można wykluczyć, że przeprowadzi dwie rozmowy nie ruszając się z miejsca i każda będzie obsłużona przez inny przekaźnik. W skrajnym wypadku może nawet być na granicy działania trzech czy czterech przekaźników. Jeśli odstępy między losowaniami są minimalne, np. 10, czy 30 sekund, to wiadomo, ze mamy taką sytuację, ale jeśli rozmowy dzieli godzina, to nie można ustalić, czy abonent przemieścił się czy tylko telefon zalogował się do innego nadajnika.
Najgorsze jest tez to, że o zalogowaniu się do określonego przekaźnika telefonii cyfrowej nie decyduje tylko odległość, ale tez warunki propagacji fal radiowych. Oznacza to, że np. abonent może być 300 metrów od przekaźnika znajdującego się za wzgórzem, (czy choćby wieżowcem) a zaloguje się do nadajnika znajdującego się 2 kilometry dalej, ale w linii prostej.
Na upartego jeśli chce się zweryfikować możliwość pobytu abonenta w danym miejscu, to oprócz uzyskania logowań jego telefonu, należało by się wybrać na eksperyment procesowy w dane miejsce i zbadać z jakimi przekaźnikami można się stamtąd połączyć. Ale do tego trzeba chyba by mieć odpowiedni sprzęt no i dobrać pogodę zbliżoną do tej z dnia zdarzenia :/: .

[ Dodano: Sro Cze 30, 2010 10:24 am ]
W uzupełnieniu, nie korzystałem, ale znalazłem, może komuś się przyda
http://www.ekspertyzy.net.pl/index.php? ... ch.inc.php
giedrys
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 553
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:22
Lokalizacja: Białystok
Kim jestem ?: jestem prokuratorem :)

Postprzez Policeman69 » środa, 30 czerwca 2010, 18:57

Analitycy kryminalni robią takie cuda :mrgreen: O konkrety zapraszam na priv, z uwagi na fakt, iż źli ludzie też czytają forum :cool:

a tu jest trochę więcej na temat Analizy Kryminalnej
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1905

[ Dodano: Sro Cze 30, 2010 7:44 pm ]
bull78 napisał(a):Mam sprawę po uchyleniu. SO w wytycznych zobowiązał sąd I instancji do przeprowadzenie biegłego d/s telekomunikacji- chodzi o weryfikację wyjaśnień oskarżonego odnośnie miejsca i czasu wykonanych przez niego połączeń telefonicznych w oparciu o lokalizację stacji przekaźnikowych. Lokalna KWP oświadczyła, że takich badań nie wykonują. Czy ktoś z Was spotkał się z biegłym z tej specjalności? Jeśli tak to proszę o namiary.


Wyjścia są trzy powołać biegłego analityka z listy, powołać analityka kryminalnego biegłego ad hoc lub powołać instytucję a konkretnie analityka zatrudnionego w Wydziale Wywiadu Kryminalnego z KWP Łódź w Twoim przypadku. Osobiście wykonywałem takie analizy jako Policjant i jako analityk powołany jako biegły ad hoc dla Sądu Okregowego w Poznaniu i mam także do wglądu uzasadnienia wyroków, gdzie w części sąd odwoływał się doanalizy bilingów telefonicznych i logowań telefonów na stacjach przekaźnikowych BTS.
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 95
Dołączył(a): wtorek, 20 stycznia 2009, 17:55
Lokalizacja: Poznań

Postprzez giedrys » czwartek, 1 lipca 2010, 22:13

Policek, ale ty jako analityk zanalizujesz bilingi i lokalizacje przekaźników. Nie jestem pewny, czy będziesz w stanie wypowiedzieć się co do pobytu abonenta w miejscach, pozostających w zasięgu 2 czy 3 przekaźników. Opieram się na doświadczeniu, gdy z analizy logowań wynikało, że delikwent w przeciągu kilkudziesięciu sekund logował się w trzech stacjach przekaźnikowych, dość od siebie odległych. Analityk starał się być logiczny i „założył”, że jeśli między logowaniami były dłuższe odstępy czasu, to telefon przemieszczał się, jeśli zaś krótkie, to znajdował się na granicy zasięgów stacji przekaźnikowych.
Przecież w swoich analizach chyba nie jesteś w stanie uwzględnić warunków propagacji fal radiowych na danym terenie z uwzględnieniem jego ukształtowania i warunków meteo w dniu zdarzenia ?
Tak jak pisałem wyżej – logowania do przekaźników są przydatne przy analizie przemieszania się na większe odległości, nie zaś przy określaniu miejsca pobytu i tras przejazdu po terenie zurbanizowanym z dużą liczba przekaźników.
giedrys
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 553
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:22
Lokalizacja: Białystok
Kim jestem ?: jestem prokuratorem :)

Postprzez Policeman69 » czwartek, 1 lipca 2010, 23:34

Przy jednej z moich analiz wykonywanych dla sądu pytałem o to operatora danej stacji BTS i odpowiedział, krótko zasięg roboczy stacji wynosi 7 km a zasięg techniczny 25 km. Giedrysie co do samych analityków i ich metodologi pracy kłócił się nie będę, ale analitykiem jestem jestem od 6 lat i nie korzystam z obcego oprogramowania, które wspomaga analityków, wiem, że ono nie jest doskonałe. Swoje analizy robię w MS Access, który w tej kwestii jest programem sprawiedliwym :) nie przyjmuje błedów i nie oszukuje co robi excel :) Co logowań o których pisałeś nalezy zaznaczyć, iż operatorzy zmieniają często lokalizacje BTS-ów , bądź ich numery tak jest w przypadku np. Orange. Propagacja i warunki meteo nie mają aż tak wielkiego znaczenia w terenie miejskim, poza miastem zaś BTS-y są tak rozstawione, że trudno o pomyłkę operatora bardziej bym się skłonił do pomyłki analityka. Nadmienię, iż w jednej swojej analizie na wniosek sądu dokonywalem analizy logowań pod kątem czy oskarżony mógl się przemieścić w określonym czasie z miejsca do miejsca w Poznaniu. wykazałem czasookres i drogi dojazdu na mapie :) Mając na uwadze, iż pora była wieczorowo-nocna to mógł :mrgreen:
PS.
Zęby zjadłem na bilingach i na ujadaniu z operatorami :mrgreen:
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 95
Dołączył(a): wtorek, 20 stycznia 2009, 17:55
Lokalizacja: Poznań

Postprzez markosciel » piątek, 2 lipca 2010, 12:50

Policeman69 napisał(a):Zęby zjadłem na bilingach i na ujadaniu z operatorami


To czym teraz kolejną sprawę ugryziesz :shock: :cool: :-P
Do tego, żeby żyć normalnie, trzeba mieć wiele odwagi - Søren Kierkegaard
Avatar użytkownika
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2727
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2008, 02:05

Postprzez meluzyna » piątek, 2 lipca 2010, 23:22

pozostaje sztuczna szczęka ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Postprzez Policeman69 » wtorek, 6 lipca 2010, 07:48

meluzyna napisał(a):pozostaje sztuczna szczęka ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie napisałem, że wszystkie zjadłem :D
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 95
Dołączył(a): wtorek, 20 stycznia 2009, 17:55
Lokalizacja: Poznań

Postprzez ossa » wtorek, 6 lipca 2010, 10:54

Policeman69 napisał(a):
meluzyna napisał(a):pozostaje sztuczna szczęka ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie napisałem, że wszystkie zjadłem :D


zatem pozostają mostki i kilka implantów :-P
Avatar użytkownika
ossa
VIP
VIP
 
Posty: 4487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 12:20
Lokalizacja: dokąd???!!!!!

Postprzez markosciel » środa, 7 lipca 2010, 00:05

Dziąsłami go :-P
Do tego, żeby żyć normalnie, trzeba mieć wiele odwagi - Søren Kierkegaard
Avatar użytkownika
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2727
Dołączył(a): czwartek, 31 stycznia 2008, 02:05

Postprzez Policeman69 » środa, 14 lipca 2010, 17:09

Ale offtopujecie :-P
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 95
Dołączył(a): wtorek, 20 stycznia 2009, 17:55
Lokalizacja: Poznań

fachowcy

Postprzez EBOS.PL » wtorek, 28 września 2010, 11:16

Znalazłem się w tym temacie trochę przypadkowo, ale skoro już tu jestem, to może podrzucę
informację o naszym partnerze, który być może będzie w czymś pomocny;
a informacje o nim http://ebos.pl (prawa kolumna u góry - BioGen) - znana postać i firma w wielu jednostkach sądowych i prok.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
EBOS.PL
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 156
Dołączył(a): poniedziałek, 6 października 2008, 23:20
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron