Biegli sądowi - polecani

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Joasia » wtorek, 18 czerwca 2013, 19:29

Słuchajcie, a nie można by do sprawy podejść odwrotnie? Tzn. - dokumentacja medyczna to jest dokument o mocy urzędowego, tak?
A lekarz, który poświadcza w dokumentacji przebieg leczenia i wydane zalecenia - działa jako osoba posiadająca do tego wiedzę, doświadczenie i upoważnienie płynące z ustawy o zawodzie lekarza, tak?
No to czy nie można uznać, że szpital wykazał dokumentacją medyczną - tą, w której wpisano zalecenie leczenia jako ratującego życie, pilnego itp. - że to było leczenie ratujące?
A jeżeli NFZ to kwestionuje - to NFZ musi to udowodnić. I niech NFZ wnosi o biegłych, którzy to sprawdzą, z wezwaniem do zaliczki na taką opinię biegłych (według stawek rynkowych, a jakże) - pod rygorem pominięcia dowodu z opinii biegłego.
Nie płacą zaliczki - zamykamy rozprawę - zasądzamy należność dla szpitala.

Nie można m.zd. mieć obiekcji, takich jakie były przy BTE, że strona sama sobie wystawia dokument, z którego czerpie korzyść, więc nie można go traktować jako urzędowego - bo to nie szpital, ale lekarz wystawia tę dokumentację, a lekarz w swoim działaniu jest niezależny od pracodawcy i jest zobowiązany do działania zgodnego ze swoją najlepszą wiedzą medyczną i dla dobra pacjenta.

Nie to, żebym miała w tym zakresie jakieś głębsze przemyślenia, bo jeszcze mi się taka sprawa nie trafiła - ale na pierwszy rzut oka to tak właśnie widziałabym rozkład ciężaru dowodu.

I jeszcze jedno: był w Rzepie jakiś czas temu świetny artykuł jakiejś pani radcy prawnej, która przeprowadziła tam bardzo przekonująca analizę ustawy - z której wynikało, że NFZ nie może najpierw kwalifikować leczenia ratującego życie do kwoty z kontraktu, a po wyczerpaniu tej kwoty odmówić finansowania leczenia planowanego (zakontraktowanego) - tylko kontrakty musi liczyć osobno, a nadwykonania ratujące - osobno, ponad kontrakt.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 7282
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 20:24

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez abak » środa, 19 czerwca 2013, 09:09

Joasiu wszystko byłby pięknie gdyby ... kasy było więcej, a nie ma...., jak zwykle niestety medal ma dwie strony, na dzień dzisiejszy znaczna część szpitali zarządza swoim budżetem tak jak zarządza i generuje długi, których albo mogłoby nie być wcale albo mogłby być znacznie mniejsze, dalej kara Boska powinna przyjść na tego co regulację zrobił taką, że prywatne lecznice wyłapują te najlepsze kąski (najbardziej dochodowe w leczeniu) a publicznym szpitalom zabronił świadczyć usług prywatnych... wreszcie niestety jest też tak, że w pogoni za pieniądzem robi się wszystko czy pacjentowi potrzebne czy nie.... problem jest trudny i złożony bardzo, zachodzą konflikty interesów gdy np. lekarz a nawet profesor jest jednocześnieordynatorem kliniki i szefem/współudziałowcem prywatnej jednostki o tym samym profilu...,
a najgorsze w tym wszystkim jest to, że zdaniem wielu w leczeniu również ma działać niewidzialna ręka rynku i szpital ma być dochodowy i już, ma przynosić zyski jak fabryka śrubek, jak spojrzycie w ustawę o działalności leczniczej to zobaczyć jak pięknie bocznymi drzwiami wprowadzono prywatyzację, znowu ktoś się za przysłowiową złotówkę uwłaszczy.....

ps. co do rozkładu ciężaru dowodowego to raczej się z Twoją koncepcją nie zgadzam
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4130
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lipca 2008, 14:32
Lokalizacja: śląskie
Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Joasia » środa, 19 czerwca 2013, 17:45

Dlaczego się nie zgadzasz? Mi się coraz bardziej podoba :)

Co do prywatyzacji - rozmawiałam sobie niedawno z jednym takim, powiedzmy, bywałym specjalistą, i on twierdzi, że to jest specjalnie., Tzn. że tak bardzo nie ma społecznego przyzwolenia na prywatyzację lecznic, że trzeba je doprowadzić do takiej ruiny, że ludzie wreszcie będą woleli nawet by były prywatne niż żadne - i dlatego to się tak toczy i krótko mówiąc będzie jeszcze gorzej, a na końcu, jak to już będzie warte grosze (bo tak zadłużone) - to się to sprywatyzuje, a późniejsi klienci te długi spokojnie spłacą. To tak w skrócie z tego co zrozumiałam. Ale wcale mi się to nie podoba - zwłaszcza, że jak siępatrzy na te spółki samorządowe - to to się jakby potwierdza, niestety...
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 7282
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 20:24

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez inger » środa, 19 czerwca 2013, 18:27

przepraszam za wtręt i zmianę tematu - nadal szukam biegłego z dziedziny: kuśnierstwo, futra.
nie macie takowych na listach?
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3713
Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2011, 23:47

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez abak » czwartek, 20 czerwca 2013, 08:33

to Ja jestem poza tematem ;) nie znam biegłuch z dziedzin o których piszesz...
Joasiu to Ci prawdę powiedział, dążymy do systemy gdzie za leczenie będziemy płacić a jak nie to umrzemy...., zaznaczam nie jestem przeciwnikiem płacenia czy współpłacenia, lecz wszystko powinno być na normalnych zdrowych zasadach, a tak nie jest... obecnie ze służbą zdrowia jej prywatyzacją dzieje się podobnie jak w latach 90-tych z prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych ...
a co do biegłych to tak jest, szpital skład apozew o nadwykonania nie dołącza dokumentacji medycznej (zazwyczaj) tylko sprawozdania, w odpowiedzi na pozew NFZ wskazuje, że nie wykazał wnosi o dokumentację, szpital daje NFZ ją analizuje najpierw sam a potem ewentualnie (zawsze) wnosi o biegłych
ps. NFZ zaliczki płaci ;)
ps. musiałem Twoją koncepcję coś źle przeczytać :oops: bo w istocie jest tak jak napisałaś, szpital wykazuje dokumentacją a NFZ próbuje ją kwestionować
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4130
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lipca 2008, 14:32
Lokalizacja: śląskie
Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez piotr412 » czwartek, 20 czerwca 2013, 09:28

inger napisał(a):przepraszam za wtręt i zmianę tematu - nadal szukam biegłego z dziedziny: kuśnierstwo, futra.
nie macie takowych na listach?


Spróbuj tego:
http://www.skory-etk.pl/etk_pl/
Avatar użytkownika
piotr412
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 298
Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 14:23

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez abak » czwartek, 20 czerwca 2013, 10:07

Joasia napisał(a):I jeszcze jedno: był w Rzepie jakiś czas temu świetny artykuł jakiejś pani radcy prawnej, która przeprowadziła tam bardzo przekonująca analizę ustawy - z której wynikało, że NFZ nie może najpierw kwalifikować leczenia ratującego życie do kwoty z kontraktu, a po wyczerpaniu tej kwoty odmówić finansowania leczenia planowanego (zakontraktowanego) - tylko kontrakty musi liczyć osobno, a nadwykonania ratujące - osobno, ponad kontrakt.

a co do tego hmmm wszystko byłoby pięknie gdyby... nie dwa problemy czy może jeden składający się z dwóch, NFZ to państwowa osoba prawna dysponująca środkami publicznymi, podstawą udzielania świadczeń jest umowa w zasadzie zawsze no poza przypadkiem okreśłonym w art. 19 (jakże wadliwie skonstruopwanym) czyli w przypadku podmiotu który ma z NFZ cywilnoprawną umowę płacenie poza umową nie wchodzi w grę nie ma tu że tak powiem węzła ustawowego gdyby NFZ tak zrobił to dyscyplina finansów publicznych. Stąd SN stwierdził, że świadczenia ratujące życie z mocy art. 56 K.C. "wchodzą" do umowy. Drugi element to przyjęcie tej koncepcji to rozpasanie zupełne i totalny brak kontroli nie mówiąc o tym, że w NFZ kasy na to brak. Nie jest tak, że NFZ nie chce płacić. Jest tak że nie ma z czego.... :( :x

ps. to ustawodawca a nie NFZ wymyśłil coś takiego jak kolejkę medyczną :x jak czytam te przepisy to mnie szlag trafia, ale a bo mięchem musiałbym zacząć rzucać i wołowina to by nie była :-P
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4130
Dołączył(a): poniedziałek, 14 lipca 2008, 14:32
Lokalizacja: śląskie
Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez piotr412 » czwartek, 20 czerwca 2013, 14:30

inger napisał(a):przepraszam za wtręt i zmianę tematu - nadal szukam biegłego z dziedziny: kuśnierstwo, futra.
nie macie takowych na listach?


Jeszcze na stronie:
http://www.wiih.org.pl/

w zakładce "lista rzeczoznawców" w dziale "obuwie, wyroby skórzane", są też specjaliści od futrzarstwa.
Avatar użytkownika
piotr412
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 298
Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 14:23

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez karuzelka » czwartek, 20 czerwca 2013, 18:50

Zawsze możemy telefonicznie zwrócić się tu:

http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/st ... y-prawnej/

Wydział Tłumaczy Przysięgłych, Biegłych Sądowych i Biegłych Rewidentów
Avatar użytkownika
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3870
Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 17:00

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez ida » czwartek, 20 czerwca 2013, 19:16

Ostatnio nie mogę się ich doprosić o radiologa dziecięcego na północy.
ida
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 522
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 01:39

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez karuzelka » czwartek, 20 czerwca 2013, 19:22

Może jest mało biegłych w tej akurat specjalności, a szczególnie na północy ? :?:
Może trzeba szukać w całej Polsce, Ida ?
Avatar użytkownika
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3870
Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 17:00

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez inger » czwartek, 20 czerwca 2013, 23:57

dziękuję!
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3713
Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2011, 23:47

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez ida » piątek, 21 czerwca 2013, 07:18

karuzelka napisał(a):Może jest mało biegłych w tej akurat specjalności, a szczególnie na północy ? :?:
Może trzeba szukać w całej Polsce, Ida ?


Północ zaczęła się od Warszawy ;) Mogliby choć odpowiedzieć, że takich nie ma.
ida
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 522
Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 01:39

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Gotka » piątek, 21 czerwca 2013, 08:09

PILNIE poszukuje biegłego z chirurgii szczękowej z Warszawy (do powołania ad hoc, bo na liście tam nie ma)
Bądź wierny Idź
Avatar użytkownika
Gotka
VIP
VIP
 
Posty: 3535
Dołączył(a): czwartek, 1 października 2009, 21:16
Lokalizacja: Wroclove

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez piotr412 » piątek, 21 czerwca 2013, 09:16

Gotka napisał(a):PILNIE poszukuje biegłego z chirurgii szczękowej z Warszawy (do powołania ad hoc, bo na liście tam nie ma)


Może zapytaj w Klinikce Chirurgii Twarzowo-Szczękowej Wojskowego Instytutu Medycznego?
http://www.wim.mil.pl/index.php?option= ... iew&id=174
Avatar użytkownika
piotr412
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 298
Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 14:23

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Joasia » poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:00

Niedobrze wróżę, Gotko. Rok temu po 2,5 roku bezskutecznego poszukiwania przeze mnie chirurga szczękowego w całej Polsce (już już znalazłam w Szczecinie, ale się wypisał z listy) - strona w końcu cofnęła wniosek z takiego biegłego :(
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 7282
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 20:24

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez doktor » poniedziałek, 24 czerwca 2013, 21:48

Gotka napisał(a):PILNIE poszukuje biegłego z chirurgii szczękowej z Warszawy (do powołania ad hoc, bo na liście tam nie ma)


Może spróbuj zwrócić się do Okręgowej Izby Lekarskiej o wskazanie kandydata na biegłego. Mnie Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi na identyczne pytanie odpowiedziała po kilku dniach, wskazując namiary na 3 kandydatów, z których jeden zgodził się wydać opinię w ok. 3 miesiące (w okresie wakacyjnym).
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 792
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2012, 22:19
Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez inger » poniedziałek, 24 czerwca 2013, 23:15

u mnie OIL odpisała, że nikt nie jest chętny. zwróciłam się do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego, i nie było problemu, przybrali specjalistę - chirurga szczękowego - tylko koszt był znaczny - bo opinię podpisuje (tzn. sporządza) też kierownik - Profesor i do tego uczelnia dorzuca narzut 20 % czy 30 %.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3713
Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2011, 23:47

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez cezary » poniedziałek, 26 października 2015, 13:29

szukam biegłego z zakresu bankowości i finansów do wyliczenia całkowitych kosztów kredytu frankowego, w którym zastosowano abuzywne postanowienia (spread), macie kogoś godnego uwagi (apelacja nieistotna), kto się sprawdził w tego typu sprawach?
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
Avatar użytkownika
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1011
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 09:36
Lokalizacja: Piękna
Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez blossom » poniedziałek, 26 października 2015, 16:24

cezary napisał(a):szukam biegłego z zakresu bankowości i finansów do wyliczenia całkowitych kosztów kredytu frankowego, w którym zastosowano abuzywne postanowienia (spread), macie kogoś godnego uwagi (apelacja nieistotna), kto się sprawdził w tego typu sprawach?


Wojciech Duch - SO Warszawa - robił u mnie kilka opinii, mam dobre wrażenia- rzeczowy, terminowy, ale również nietani.
Rzekł człek do Wszechświata "Widzisz? Istnieję!"
"Owszem", odparł Wszechświat, "jednakże fakt ten nie nakłada na mnie żadnych zobowiązań."
Stephen Crane
Avatar użytkownika
blossom
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 269
Dołączył(a): piątek, 18 listopada 2011, 20:01

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Johnson » poniedziałek, 26 października 2015, 16:50

Excel :)
A poza tym ponawiam apel do Volvera "weź zrezygnuj".
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 11777
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez cezary » poniedziałek, 26 października 2015, 20:08

dziękuję
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
Avatar użytkownika
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1011
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 09:36
Lokalizacja: Piękna
Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez blossom » poniedziałek, 26 października 2015, 22:09

w razie jakichkolwiek problemów w kontakcie z biegłym - proszę o sygnał :)
Rzekł człek do Wszechświata "Widzisz? Istnieję!"
"Owszem", odparł Wszechświat, "jednakże fakt ten nie nakłada na mnie żadnych zobowiązań."
Stephen Crane
Avatar użytkownika
blossom
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 269
Dołączył(a): piątek, 18 listopada 2011, 20:01

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez kam » wtorek, 26 stycznia 2016, 16:04

ktoś ma może namiary na okulistę z W-wy i okolic (okolicznych okręgów)?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2559
Dołączył(a): wtorek, 15 stycznia 2008, 08:37
Lokalizacja: niedaleko Warszawy

Re: Biegli sądowi - polecani

Postprzez Rosine » piątek, 29 stycznia 2016, 08:52

A ja szukam dobrego biegłego od fonoskopii. I mam pytanie. Czy ktokolwiek zlecal wykonanie identyfikacji glosu do Instytutu ekspertyz sądowych do Krakowa?
"Hosti pectus, cor amico..."
Avatar użytkownika
Rosine
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 449
Dołączył(a): sobota, 29 listopada 2014, 13:54
Kim jestem ?: sympatyk forum

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość