Poszukuję informacji na temat wykorzystania biegłego podczas czynności w trybie 308 kpk.
Treść art 308 mówi o możliwości dokonania oględzin "w razie potrzeby z udziałem biegłych", jednocześnie wiadomo, że w trybie 308 biegłego powołać nie można. Instrukcja dochodzeniowa (zarz. 1426 KGP z 23.12.2004) mówi o utrwaleniu ustnej opinii biegłego uczestniczącego w czynnościach w trybie 308 w protokole czynnosci, w związku z którą złożył opinię (np. oględzin?), a postanowienie o powołaniu biegłego można wydać już po dokonaniu czynności, jeśli nie można było tego zrobić wcześniej.
Pytanie jest następujące. Czy skoro nie zostało wydane postanowienie o powołaniu biegłego, to osoba dysponująca stosowną wiedza specjalną, przybrana do udziału w oględzinach w trybie 308 jest biegłym, czy nie jest? Dotyczy to licznych zdarzeń, najpowszechniej np. podczas oględzin zwłok z udziałem biegłego lekarza. czy jest tak, ze osoba ta jest biegłym (w rozumieniu kpk), ale postanowienie o powołaniu wydaje się po formalnym wszczęciu postępowania, czy też nie może funkcjonować jako biegły (pojęcie to rozumiemy więc jako kogoś, kto wiedzę specjalną ma, ale formalnie jest "tylko" specjalistą).
Uczestniczyłem w dyskusji na ten temat, gdzie ścierały się dwa wynikające z powyższego pogądy. Ponieważ koncensusu nie osiągnięto, proszę o pomoc tutaj. Zasadniczym celem dyskusji było ustalenie, czy biegły uczestnicząc w oględzinach w trybie 308 może następnie być powołany do sporządzenia opinii czy też nie? Jeśli podczas oględzin jest biegłym, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale jeśli specjalistą, to raczej wyłaczałoby to jego dalszy udział w postępowaniu w roli biegłego.