Gabinet specjalistyczny = 7% wyższa kwota wynagrodzenia

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Gabinet specjalistyczny = 7% wyższa kwota wynagrodzenia

Postprzez molier » piątek, 25 marca 2011, 17:53

Witam. Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i przede wszystkim wiedzą w temacie. Biegły sądowy (okulista), przedstawił rachunek na kwotę 160 zł za sporządzenie opinii. Uzasadnił, że kwota wynagrodzenia jest podwyższona o 7% w związku z badaniem w gabinecie specjalistycznym poza sądem. Nie dołączył do rachunku karty pracy biegłego, ani umowy najmu specjalistycznego gabinetu. Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?
Przestudiowałem dekret z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym; czytywałem się też w rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym. Nie znalazłem przepisów, które uzasadniałyby podwyższenie kwoty wynagrodzenia o 7 % w związku z badaniem w specjalistycznym gabinecie. A może coś przeoczyłem po całym dniu pracy?
Jeśli ktoś potrafi pomóc, to proszę o wsparcie.
Molier.
molier
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 132
Dołączył(a): poniedziałek, 10 maja 2010, 22:56

Postprzez CR » piątek, 25 marca 2011, 20:27

molier napisał(a):Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?

Wydaje mi się, że tak pod warunkiem, że były to tzw. "inne wydatki niezbędne do wydania opinii", a biegły jest w stanie je odpowiednio udokumentować.
Przykład: biegły jest emerytem i od ZOZ-u wynajmuje na godziny gabinet w celu badań dla sądu.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość