Opinia biegłych psychiatry i psychologa

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Opinia biegłych psychiatry i psychologa

Postprzez Sebetwane » czwartek, 21 lipca 2011, 23:05

s.o.przemyśl napisał(a):Witam wszystkich,jestem po raz pierwszy na forum,chciałam się zapytać o wiarygodność i rzetelność opinii sporządzanych przez biegłego psychiatrę i psychologa odnośnie ubezwłasnowolnienia.Czy na podstawie jednej opinii można wydać postanowienie w sprawie,kiedy można wysłać uczestnika do szpitala psychiatrycznego na obserwację,mam pewne wątpliwości w sprawie o całkowite ubezwłasnowolnienie ze względu na chorobę psychiczną .

No ale może by spróbować trochę odpowiedzieć a nie tylko udzielać dobrych rad :)
- Wiarygodność i rzetelność opnii sporządzanych przez biegłego psychiatrę i psychologa odnośnie ubezwłasnowolnienia jest zwykle wysoka. W pozostałych przypadkach należy powołać innych biegłych.
- Na podstawie jednej opinii można wydać postanowienie w sprawie.
- Uczestnika można wysłać na obserwację tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami - chyba art. 554 kpc par.1.
- Aby pomóc rozwiać pozostałe wątpliwości proszę o więcej szczegółów
Sebetwane
 

Postprzez Ewelina » sobota, 14 stycznia 2012, 12:19

Zgodnie z niektórymi dostępnymi tutaj opiniami, jak i niewielką :oops: wiedzą, którą póki co, posiadam w tej materii :lol: uważam, że sprawy, o których mowa powyżej nie są zbyt skomplikowane pod względem prawnym, zwłaszcza dla sędziów- Sądów Okręgowych, zwykle doświadczonych i nieładnie mówiąc obeznanych w temacie...jednak zagadnienia te są trudne biorąc pod uwagę stan faktyczny, okoliczności sprawy, jak i fakt, że za każdym razem sędziowie mają do czynienia indywidualnym przypadkiem, który odbiega od przyjętych schematów i definicji i w związku z tym trudno go zakwalifikować, czy też zaszufladkować na podstawie opinii, które często mają charakter wybiórczy i nie ujmują holistycznie tematu...
Ewelina
 

Poprzednia strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości