Opinia biegłych psychiatry i psychologa

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Opinia biegłych psychiatry i psychologa

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 08:34

Witam wszystkich,jestem po raz pierwszy na forum,chciałam się zapytać o wiarygodność i rzetelność opinii sporządzanych przez biegłego psychiatrę i psychologa odnośnie ubezwłasnowolnienia.Czy na podstawie jednej opinii można wydać postanowienie w sprawie,kiedy można wysłać uczestnika do szpitala psychiatrycznego na obserwację,mam pewne wątpliwości w sprawie o całkowite ubezwłasnowolnienie ze względu na chorobę psychiczną .
s.o.przemyśl
 

Postprzez anpod » wtorek, 19 lipca 2011, 08:49

ja wprawdzie ani w sprawach cywilnych ogólnie, ani o ubezwłasnowolnienie nie orzekam, ale mam wrażenie, ze działają zasady ogólne - jak są wątpliwości co do opinii, to się je wyjasnia, albo robiąc opinię uzupełniającą, albo nową.

na pewno s.o. ?
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4736
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2008, 14:46

Postprzez suzana22 » wtorek, 19 lipca 2011, 09:01

anpod napisał(a):na pewno s.o. ?


An, przecież cała Polska podzielona jest na okręgi sądowe i każdy mieszkaniec przynależy do jakiegoś, więc o co Ci chodzi? ;)
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 11:13

Uczestnik złożył pismo z wnioskiem dowodowym i zastanawiam się czy przyjąć to pismo czy odrzucić.Uczestnik próbuje podważyć badanie psychiatryczno-psychologiczne wykonane przez biegłych w miejscu zamieszkania.
s.o.przemyśl
 

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2011, 11:41

ja tylko zapytam usera s.o.przemyśl, czy użytkownik to sędzia czy klient sądu ? bo jeżeli klient sądu to my porad prawnych nie udzielamy.
Darkside
 

Postprzez Johnson » wtorek, 19 lipca 2011, 13:12

Darkside napisał(a):ja tylko zapytam usera s.o.przemyśl, czy użytkownik to sędzia czy klient sądu ? bo jeżeli klient sądu to my porad prawnych nie udzielamy.


Natomiast jak sędzia to porad prawnych udzielimy ;)
A poza tym ponawiam apel do Volvera "weź zrezygnuj".
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 11814
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2011, 13:14

Johnson napisał(a):
Darkside napisał(a):ja tylko zapytam usera s.o.przemyśl, czy użytkownik to sędzia czy klient sądu ? bo jeżeli klient sądu to my porad prawnych nie udzielamy.


Natomiast jak sędzia to porad prawnych udzielimy ;)
Po weryfikacji u osoby która zna SSO w Przemyślu ;) .
Darkside
 

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 14:37

Darkside w jaki sposób chcesz mnie zweryfikować ? Chcesz żebym podała swoje nazwisko na forum? Potrzebuję informacji o całkowitym ubezwłasnowolnieniu w opinii sędziów zawodowych,jak on widzą te sprawy,czy łatwo jest ubezwłasnowolnić kogoś kto jest chory psychicznie,ma silne zaburzenia psychiczne a jednocześnie ma bardzo wysokie IQ.Nie chcę się za bardzo rozwodzić nad istotą sprawy,zdaję sobie sprawę że ktoś może się podszyć pod sędziego i wyciągnąć jakieś informacje.Chyba nie chcesz mnie zbanować?
s.o.przemyśl
 

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2011, 14:41

Mogę poprosić o informacje na priv. a mój kolega w Przemyślu może to zweryfikować. Tyle wystarczy.
Darkside
 

Postprzez romanoza » wtorek, 19 lipca 2011, 14:42

s.o.przemyśl napisał(a):Chyba nie chcesz mnie zbanować?
Z cała pewnością nie chce. Fajnie byłoby, gdybyś zaczęła od wizyty w dziale o sobie i napisała kilka zdań, myślę że wtedy byłoby łatwiej.

[ Dodano: Wto Lip 19, 2011 2:43 pm ]
Darkside napisał(a):Mogę poprosić o informacje na priv. a mój kolega w Przemyślu może to zweryfikować. Tyle wystarczy.
Ale chyba nie ma takiej potrzeby szanowny Darkside.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12728
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2011, 14:43

Osób liczących na bezpłatne porady trochę się już na forum przewinęło, stąd moja ostrożność.
Darkside
 

Postprzez censor » wtorek, 19 lipca 2011, 15:04

Obserwując tę dyskusję nie dziwię się ostrożności moderatorów. Zwłaszcza że sędzia zazwyczaj - jeśli ma jakiś problem w prowadzonej przez siebie sprawie - rozpoczyna od szukania porad u koleżeństwa z pracy, w komentarzach i orzecznictwie. Czasami na forum zakładane są bardzo ciekawe wątki na kanwie prowadzonych przez nas spraw, ale dotyczą one głównie takich przypadków, które nie znajdują "otwartych drzwi" w doktrynie lub orzecznictwie, o poradach koleżeństwa z pracy nie wspominając. Zazwyczaj też autor wątku pisze coś więcej o osobliwościach stanu faktycznego lub złożoności przypadku od strony prawnej: o tym, dlaczego warto (trzeba) otwierać dyskusję na forum. Tymczasem - choć jestem karnistą, ale oczywiście z opiniami psychiatrycznymi lub psychologicznymi mam do czynienia - zauważę, że problem zasygnalizowany przez założycielkę wątku nie wydaje się niedostępny w (tak to nazwijmy) powszechnie otwartym systemie poradnictwa wewnątrzsądowego. ;)
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP
 
Posty: 10186
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez efa » wtorek, 19 lipca 2011, 15:05

usiłowanie weryfikacji nowego użytkownika to autorski pomysł Darksida i z tego, co orientuję się, nie jest to praktykowane na tym forum - weryfikują nas, jako użytkowników i jako sędziów nasze wypowiedzi w postaci postów. Wydaje mi się przy tym, że wątpliwości może budzić Twój pierwszy post i nakreślony tam problem - ja jestem karnistką i mogę mylić się, jednak wydaje mi się, ze o ubezwłasnowolnieniu orzeka Sąd Okręgowy - a więc sędziowie o pewnym (zazwyczaj znacznym) doświadczeniu zawodowym. Nakreślony przez Cię problem wydaje mi się dość prosty dla osób, które zajmują się tą materią, ale tutaj mogę mylić się bardziej, niż moja wyobraźnia sięga :lol: O ile przy tym zadawanie nawet prostych pytań przez sędziego rejonowego nie dziwi, wszak może być to sędzia początkujący, o tyle w przypadku sędziego okręgowego może już budzić czujność pozostałych użytkowników ;)
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4316
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 17:29
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 15:05

Ok, przedstawię się w dziale "o sobie". Nie chodzi mi o bezpłatne porady,chciałabym zapoznać się z problematyką dotyczącą aspektów spraw o ubezwłasnowolnienie.Niestety nie mam dostępu do tego działu.
s.o.przemyśl
 

Postprzez Darkside » wtorek, 19 lipca 2011, 15:22

efa napisał(a):Wydaje mi się przy tym, że wątpliwości może budzić Twój pierwszy post i nakreślony tam problem - ja jestem karnistką i mogę mylić się, jednak wydaje mi się, ze o ubezwłasnowolnieniu orzeka Sąd Okręgowy - a więc sędziowie o pewnym (zazwyczaj znacznym) doświadczeniu zawodowym. Nakreślony przez Cię problem wydaje mi się dość prosty dla osób, które zajmują się tą materią, ale tutaj mogę mylić się bardziej, niż moja wyobraźnia sięga O ile przy tym zadawanie nawet prostych pytań przez sędziego rejonowego nie dziwi, wszak może być to sędzia początkujący, o tyle w przypadku sędziego okręgowego może już budzić czujność pozostałych użytkowników
dokładnie, nie wydaje mi się prawdopodobne aby SSO z Wydziału Cywilnego mógł mieć taki problem.
Darkside
 

Postprzez meluzyna » wtorek, 19 lipca 2011, 16:11

oby tylko takie " problemy" jak ubezwłasnowolnienie mieli sędziowie z okręgu... :-D
Też myslę ze to chleb powszedni, częsta praktyka a i pytanie a raczej odpowiedź na nie prosta a i przepisy nie za bardzo skomplikowane... :mrgreen: zwłaszcza dla okręgu ! :]
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 17:38

Sprawy o ubezwłasnowolnienie to sprawy bardzo skomplikowane i wyjątkowe nawet dla sędziów zawodowych.Każda sprawa jest inna.Biegły psychiatra w swojej opinii używa terminów medycznych ,które są dla mnie niezrozumiałe-nie jestem psychiatrą.Decyzję sąd podejmuje na podstawie jednego zdania : aktualny stan psychiczny,przeprowadzone badanie psychiatryczno-psychologiczne,dostępna dokumentacja medyczna przemawia za tym i uzasadnia stwierdzenie iż uczestnik nie jest zdolny do pokierowania swoim postępowaniem.
s.o.przemyśl
 

Postprzez Greebo » wtorek, 19 lipca 2011, 17:55

To w Przemyślu tylko dwóch biegłych na liście? W sprawie bierze udział prokurator, orzeka trzech sędziów zawodowych, dwoje biegłych plus ewentualnie wysłuchanie uczestnika w miejscu pobytu. I nie, nie uważam, że są to sprawy skomplikowane pod względem prawnym. Poza tym Sąd raczej nie podejmuje decyzji na podstawie jednego zdania w opinii tylko na podstawie opinii i własnego wysłuchania uczestnika - a to, że biegły zawiera w opinii wnioski końcowe nie jest niczym szczególnym.
Avatar użytkownika
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 790
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 19:57

Postprzez efa » wtorek, 19 lipca 2011, 17:58

ależ nie dziw się nam - śmiem twierdzić, iż każdy sędzia (zawodowy), który nie rozumie sporządzonej w sprawie opinii, doskonale wie, co powinien w takiej sprawie uczynić.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4316
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 17:29
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez censor » wtorek, 19 lipca 2011, 18:13

Przychylam się do opinii Greebo, że sparwy o ubezwłasnowolnienie - o ile mi wiadomo, bom karnista - nie są dla osób je prowadzących skomplikowane.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP
 
Posty: 10186
Dołączył(a): wtorek, 1 kwietnia 2008, 13:48

Postprzez romanoza » wtorek, 19 lipca 2011, 19:30

censor napisał(a):Przychylam się do opinii Greebo, że sparwy o ubezwłasnowolnienie - o ile mi wiadomo, bom karnista - nie są dla osób je prowadzących skomplikowane.
No chyba nie bardziej skomplikowane niż stosowanie środków zabezpieczających :roll:
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12728
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Postprzez AQUA » wtorek, 19 lipca 2011, 19:52

Chociaż nie orzekałam nigdy w SO, to przez ok. 6 lat w drodze pomocy prawnej odebrałam sporo opinii ustnych biegłego psychiatry( oczywiście w nawiązaniu do opinii sporządzonych na piśmie), jak też przesłuchałam sporo uczestników postępowań o ubezwłasnowolnienie.

Na podstawie moich skromnych doświadczeń stwierdzam, że sprawy o ubezwłasnowolnienie chyba nie są takie proste pod względem faktycznym, zwłaszcza, że każda z nich jest zupełnie inna, indywidualna.
Oczywiście- pod względem prawnym- te sprawy skomplikowane nie są, chyba że powstają wątpliwości co do zakresu ubezwłasnowolnienia.

Nie dziwię się jednak oczywiście ostrożności w podejściu do usera @s.o.przemyśl, bo ja nie rozumiałam wielu sformułowań w pisemnych opiniach biegłego psychiatry ( nie jestem przecież psychiatrą), ale po ustnej opinii biegłego te sformułowania stawały się zrozumiałe i jasne. :)
AQUA
VIP
VIP
 
Posty: 7450
Dołączył(a): środa, 6 lutego 2008, 16:46

Postprzez meluzyna » wtorek, 19 lipca 2011, 21:03

s.o.przemyśl napisał(a):............Biegły psychiatra w swojej opinii używa terminów medycznych ,które są dla mnie niezrozumiałe-nie jestem psychiatrą.


na wielu naszych szkoleniach sądowo - psychologicznych Wielkie Nazwiska powtarzają ( i słusznie ) , że jeżeli ktoś nie rozumie naszej opinii , to ona jest źle napisana... :-D
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Postprzez s.o.przemyśl » wtorek, 19 lipca 2011, 21:09

Na liście S.O. w Przemyślu jest 26 biegłych psychiatrów i psychologów,
s.o.przemyśl
 

Postprzez Volver » wtorek, 19 lipca 2011, 23:38

AQUA napisał(a):Chociaż nie orzekałam nigdy w SO, to przez ok. 6 lat w drodze pomocy prawnej odebrałam sporo opinii ustnych biegłego psychiatry( oczywiście w nawiązaniu do opinii sporządzonych na piśmie), jak też przesłuchałam sporo uczestników postępowań o ubezwłasnowolnienie.


jako asesor czyniący to samo, na zlecenie pewnego Sądu Wojewódzkiego, miałem ogromne wątpliwości czy droga pomocy prawnej jest właściwa dla tej kategorii spraw.Dziś odmówiłbym wykonania odezwy.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Avatar użytkownika
Volver
VIP
VIP
 
Posty: 14782
Dołączył(a): poniedziałek, 8 lutego 2010, 22:23
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość