Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » wtorek, 2 kwietnia 2013, 12:30

Kilkakrotnie w przypadku badań sądowo-psychiatrycznych słyszałem o sytuacji, w której obrońca/pełnomocnik zawiadomiony o terminie badania domagał się uczestnictwa w badaniu. Tymczasem z punktu widzenia metodyki badania nawet milcząca obecność innej osoby podczas badania może mieć wpływ uniemożliwiający przeprowadzenie miarodajnego badania. Chciałbym w związku z tym zapytać, czy biegły ma jakiekolwiek podstawy prawne by nie zgodzić na przeprowadzenie badania na takich warunkach. Zakładam oczywiście, że badany wyraża zgodę na udział adwokata w badaniu.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez Morg » wtorek, 2 kwietnia 2013, 15:51

Skoro zgodnie z art. 198. par. 2. k.p.k. organ procesowy może zastrzec swoją obecność przy przeprowadzaniu przez biegłego niektórych lub wszystkich badań tylko jeśli nie wpłynie to ujemnie na wynik badania, to chyba per analogiam tym bardziej dotyczy to obrońcy, czy pełnomocnika strony (ewentualnie a contrario obrońca i pełnomocnik w ogóle nie mają możliwości zastrzeżenia takiej obecności).

W k.p.c. takiego przepisu nie widzę, ale może da się to jakoś wyinterpretować…
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez promo » wtorek, 2 kwietnia 2013, 16:37

W postępowaniu cywilnym nie widzę możliwości uczestniczenia w badaniu sądowo - psychiatrycznym pełnomocnika strony (lub pełnomocnika uczestnika - np. w sprawie o ubezwłasnowolnienie) . Pełnomocnik może natomiast zakwestionować opinię biegłego i domagać się ponownego badania przez innego lekarza.
promo
 

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » wtorek, 2 kwietnia 2013, 16:57

promo napisał(a):W postępowaniu cywilnym nie widzę możliwości uczestniczenia w badaniu sądowo - psychiatrycznym pełnomocnika strony (lub pełnomocnika uczestnika - np. w sprawie o ubezwłasnowolnienie) .

Konkretnie: czy dlatego, że pełnomocnik ma prawo uczestniczyć w czynnościach procesowych, a czynności biegłego takimi nie są?
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez promo » niedziela, 7 kwietnia 2013, 13:08

Właśnie tak. :D
promo
 

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez Johnson » niedziela, 7 kwietnia 2013, 13:40

A moim zdaniem może, jak sąd napisze że badanie ma się odbyć z udziałem stron czy ich pełnomocników.

Przecież np. opinie geodetów odbywają się zazwyczaj z uwzględnieniem oględzin geodety nieruchomości z udziałem stron i ich pełnomocników. Ja tam nic złego w tym nie widzę.
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 9684
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez promo » niedziela, 7 kwietnia 2013, 14:20

Zgadzam się, że sąd decyduje w jakich czynnościach biegłego mogą uczestniczyć strony i ich pełnomocnicy. I jeżeli chodzi o oględziny nieruchomości, to praktycznie zawsze nakazuje zawiadomienie o tej czynności strony i pełnomocników. Ale oględziny nie są czynnością procesową, a częścią opinii biegłego.
Nie wyobrażam sobie jednak, by sąd uznał, że strony (pełnomocnicy) mogą uczestniczyć w badaniu lekarskim, nawet w badaniu psychiatrycznym czy psychoogicznym, nie mówiąc już o innych.
promo
 

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 11:48

promo napisał(a):Zgadzam się, że sąd decyduje w jakich czynnościach biegłego mogą uczestniczyć strony i ich pełnomocnicy. I jeżeli chodzi o oględziny nieruchomości, to praktycznie zawsze nakazuje zawiadomienie o tej czynności strony i pełnomocników. Ale oględziny nie są czynnością procesową, a częścią opinii biegłego.

Jest jednakże różnica pomiędzy czynnościami biegłego w procesie opiniowania, a oględzinami. W pierwszym przypadku czynności przeprowadza biegły z zasady bez obecności organu procesowego i nie jest to tym samym czynność procesowa; w drugim - organ procesowy z ewentualnym udziałem biegłego - i to już jest czynność procesowa. Inny jest podmiot przeprowadzający. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 11:54 przez CR, łącznie edytowano 1 raz
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez Johnson » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 11:53

CR napisał(a):
Johnson napisał(a):A moim zdaniem może, jak sąd napisze że badanie ma się odbyć z udziałem stron czy ich pełnomocników.
Przecież np. opinie geodetów odbywają się zazwyczaj z uwzględnieniem oględzin geodety nieruchomości z udziałem stron i ich pełnomocników. Ja tam nic złego w tym nie widzę.

Jest jednakże różnica pomiędzy czynnościami biegłego w procesie opiniowania, a oględzinami. W pierwszym przypadku czynności przeprowadza biegły z zasady bez obecności organu procesowego i nie jest to tym samym czynność procesowa; w drugim - organ procesowy z ewentualnym udziałem biegłego - i to już jest czynność procesowa. Inny jest podmiot przeprowadzający. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Ja nie piszę o oględzinach z udziałem sądu, ale o oględzinach bez sądu. Tylko biegły i strony oraz ich pełnomocnicy. Analogicznie jak geodety odbywa sie wycena nieruchomości - tam też są - przynajmniej u mnie - oględziny nieruchomości przez biegłego bez sądu, ale za to z udziałem stron.
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 9684
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 11:55

Johnson napisał(a):
CR napisał(a):
Johnson napisał(a):A moim zdaniem może, jak sąd napisze że badanie ma się odbyć z udziałem stron czy ich pełnomocników.
Przecież np. opinie geodetów odbywają się zazwyczaj z uwzględnieniem oględzin geodety nieruchomości z udziałem stron i ich pełnomocników. Ja tam nic złego w tym nie widzę.

Jest jednakże różnica pomiędzy czynnościami biegłego w procesie opiniowania, a oględzinami. W pierwszym przypadku czynności przeprowadza biegły z zasady bez obecności organu procesowego i nie jest to tym samym czynność procesowa; w drugim - organ procesowy z ewentualnym udziałem biegłego - i to już jest czynność procesowa. Inny jest podmiot przeprowadzający. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Ja nie piszę o oględzinach z udziałem sądu, ale o oględzinach bez sądu. Tylko biegły i strony oraz ich pełnomocnicy. Analogicznie jak geodety odbywa sie wycena nieruchomości - tam też są - przynajmniej u mnie - oględziny nieruchomości przez biegłego bez sądu, ale za to z udziałem stron.

Zgadza się, moja pomyłka, już wyedytowałem.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez promo » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 12:15

Mnie też chodziło o oględziny bez udziału sądu (tak jak to zazwyczaj bywa) ale z udziałem stron i pełnomocników.
Chodzi więc o taką sytuację, że zgodnie z postanowieiem sądu biegły wydaje opinię na podstawie akt sprawy i oględzin (nieruchomości, budynku), a w tych oględzinach mają prawo uczestniczyć strony i pełnomocnicy. A więc oględziny w tym wypadku są częścią opinii biegłego.
promo
 

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 13:24

Geodeci mają swoje własne ustawowe uregulowania dotyczące zawiadamiania i udziału stron w ich czynnościach. My takich nie mamy. Co do wyceny nieruchomości, nie orientuję się.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez Johnson » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 13:36

To jest moim zdaniem możliwe przy każdym rodzaju biegłego - mi zdarzało się przy biegłych różnych specjalności (budownictwo, wycena ruchomości, rekonstrukcja wypadku drogowego). Przy lekarzach nie było chętnych pełnomocników i nikt nie zgłaszał aspieracji do udziału w badaniu. Jakby dobrze uzasadnił to kto wie. Choć trudno mi sobie na razie wyobrazić takie uzasadnienie.

Przy medycynie problem mógłby być w tym że badanie lekarskie ma jednak charakter mocno osobisty jednej ze stron - i wtedy można by się zastanawiać czy panią mecenas dopuszczać do badania prostaty powoda ;)

Tak czy inaczej z punktu widzenia biegłego - jak nie ma w postanowieniu dowodowym nic o udziale stron to kazałbym im iść precz ;) albo odesłał do sądu.
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 9684
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: Udział obrońcy/pełnomocnika w czynnościach biegłego

Postprzez CR » środa, 8 maja 2013, 10:42

Wygląda na to, że temat został (na razie?) wyczerpany. Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi.
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość