opinia czy operat ?

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

opinia czy operat ?

Postprzez meg-ann » środa, 6 stycznia 2016, 16:14

Czy w przypadku wątpliwości co do wartości nieruchomości w związku z podziałem fizycznym /art. 211 kc/ teza sądu dla biegłego rzeczoznawcy majatkowego :"czy po podziale wartość poszczególnych części wzrośnie czy zmaleje w stosunku do wartości całości przed podziałem " obliguje rzeczoznawcę do sporządzenia opinii w formie operatu szacunkowego ? Czy może on "wydać opinię" jedynie na podstawie porównań transakcji kupna - sprzedaży z sąsiednich miejscowości bez dokonania analizy konkretnej nieruchomości podlegającej opinii ?
Art. 156 u.g.n wyrażnie wskazuje na operat szacunkowy .
Czy w związku z powyższym należałoby uznać opinię inną niż operat, za nieważną z mocy prawa ?
art.58 § 1. Kodeksu cywilnego, że "czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna (....)
pozdr
Ignorantia iuris nocet, ignorantia facti non nocet
Avatar użytkownika
meg-ann
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 129
Dołączył(a): wtorek, 24 marca 2015, 01:27
Lokalizacja: Mazowsze
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: opinia czy operat ?

Postprzez Vilgefortz » środa, 6 stycznia 2016, 18:04

Opinia biegłego - bez względu na formę - nie jest czynnością prawną. Wybierz z listy biegłego z/s szacowania nieruchomości i on już będzie wiedział jak ma opinię sporządzić ;) Im bardziej szczegółowe zlecenie biegły dostanie tym oczywiście lepiej.
Justitias vestras judicabo.
Avatar użytkownika
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1922
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 11:28
Lokalizacja: (...)

Re: opinia czy operat ?

Postprzez meg-ann » sobota, 9 stycznia 2016, 12:31

Dziękuję,
strona złożyła wniosek o niezgodność podziału z art. 211 kc / podział fizyczny nie jest możliwy jeśli nieruchomość w całości jest więcej warta niż po podziale / zatem w tezie dla biegłego wskazać należy operat szacunkowy?
Trzy lata temu inny sąd orzekał w sprawie z art. 199 kc/powiązana z cywilną znoszącą współwłasność/, zapadło prawomocne orzeczenie i strona, która nie była odpowiednio reprezentowana /brak adwokata/ złożyła wniosek o wzruszenie postępowania .
Jeśli miała rację, to kilka lat "cywilnego procesu" pójdzie na marne :?
Ignorantia iuris nocet, ignorantia facti non nocet
Avatar użytkownika
meg-ann
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 129
Dołączył(a): wtorek, 24 marca 2015, 01:27
Lokalizacja: Mazowsze
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: opinia czy operat ?

Postprzez pioneer » sobota, 9 stycznia 2016, 15:57

meg-ann napisał(a):Czy może on "wydać opinię" jedynie na podstawie porównań transakcji kupna - sprzedaży z sąsiednich miejscowości bez dokonania analizy konkretnej nieruchomości podlegającej opinii ?
Art. 174 ust. 3a UoGN, ale sprawdź, jakie było brzmienie ustawy w interesującej Ciebie dacie.
Avatar użytkownika
pioneer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2012, 19:49
Kim jestem ?: Rozdzial 7 ustawy z 17.VII.2001 r., art. 42 ustawy z 23.IV.1964 r., art. 26 ustawy z 20.VIII.1997 r.


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości