Problemy z biegłymi

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 27 listopada 2017, 22:22

http://www.rynekinfrastruktury.pl/mobil ... 60808.html
"Konieczność powołania w sądach specjalnych wydziałów wyspecjalizowanych w rozstrzyganiu sporów dotyczących procesów budowlanych, stworzenie regulacji zabezpieczających przed nadmiernym przenoszeniem ryzyk na jedną ze stron oraz przyspieszenie oraz konsolidacja w jednym ręku różnych decyzji dotyczących inwestycji – to główne wnioski wynikające z raportu na temat otoczenie prawnego w budownictwie. Raport opracował Polski Związek Pracodawców Budownictwa."


budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

a jeśli oczekują wyspecjalizowania wg swego misie, to proszę bardzo - arbitraż stoi otworem


https://wiadomo.co/prof-marcin-matczak- ... -wiecznie/
"Wszystkie procesy w Polsce mogą w przyszłości wyglądać tak, jak proces pana Patryka Jakiego, w którym sędzia w imieniu Rzeczpospolitej mówi do niego jako obywatela, a Patryk Jaki krzyczy na sędziego, że wytoczy mu postępowanie dyscyplinarne, jeśli ten orzeknie nie po jego myśli. Tak będzie wyglądało postępowanie sądowe w Polsce - politycy będą wymuszać na sędziach określone postępowanie >'

No i znowu prof. Matczak wykazuje się brakiem znajomości życia sądowego, a szermuje.
Otóż takie działanie, jak opisuje odnośnie P. Jakiego, było zaprowadzoane wcześniej przez sędziów układających zasady nadzoru wespół z MS uprzednio i przez KRS. Założono listy skarg, przerzucano się nimi i podawano, jakie to sądy są złe, a oni dzielnie to krytkują, piętnują. I tak uzasadniali swoje bycie. Tymczasem ani budowy wizerunku, ani zaufania do sądów, by było dobre oparcie dla sędziów na sali rozpraw (a nie wystawienie na zarzuty)- nie było.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24247
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez kam » poniedziałek, 27 listopada 2017, 22:48

Włóczykij napisał(a):budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

Tylko skąd wziąć tych biegłych..?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2561
Dołączył(a): wtorek, 15 stycznia 2008, 08:37
Lokalizacja: niedaleko Warszawy

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 27 listopada 2017, 23:55

no właśnie, a co ci budowlańcy na to
przecież to z nich powinna być rekrutacja, promocja itp.
skoro mówimy o sędziach społecznych, to bycie biegłym sądowym powinno być prestiżem
...
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24247
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Vilgefortz » wtorek, 28 listopada 2017, 18:48

kam napisał(a):
Włóczykij napisał(a):budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

Tylko skąd wziąć tych biegłych..?


U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D
Justitias vestras judicabo.
Avatar użytkownika
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1922
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 11:28
Lokalizacja: (...)

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez suzana22 » wtorek, 28 listopada 2017, 19:32

Vilgefortz napisał(a):
kam napisał(a):
Włóczykij napisał(a):budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

Tylko skąd wziąć tych biegłych..?


U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D


U nas ortopedzi wskazują termin (do przyjęcia akt sprawy, a potem jeszcze ze 2 miesiące na samo badanie i opiniowanie) na raczej końcówkę 2018 r. Jest bardzo, bardzo źle.Sprawy ubezpieczeniowe, gdzie konieczna jest opinia ortopedy (czyli liczne), trwają minimum 2 lata w pierwszej instancji, a mogłyby góra pół roku, gdyby byli dostępni biegli.
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez kam » wtorek, 28 listopada 2017, 19:37

Vilgefortz napisał(a):U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D

Dopiero? Moje akta od dawna zwiedzają Polskę.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2561
Dołączył(a): wtorek, 15 stycznia 2008, 08:37
Lokalizacja: niedaleko Warszawy

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez anpod » wtorek, 28 listopada 2017, 19:56

kam napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D

Dopiero? Moje akta od dawna zwiedzają Polskę.
Ja mam/ miałam cudownego biegłego ortopeda chirurg, robi szybko i dobre opinie, już byłam pewna, że znalazłam ideała i ostatnio odeslał mi akta, bo ma 30 opinii do zrobienia i już nawet nie ustawia kolejki. A jest naprawdę świetny, rzetelny, dokładny, opinie mają ręce i nogi i są od razu pełne, ja to uważam, że takiemu biegłemu SP powinien chcieć placić tyle, żeby nawet z roboty zrezygnował i pisał, pisał, pisał. Dla nas, znaczy.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4736
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2008, 14:46

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Vilgefortz » wtorek, 28 listopada 2017, 21:00

kam napisał(a):... Moje akta od dawna zwiedzają Polskę...


A strony też? Opinia na podstawie akt nieraz jest bez sensu :/: To nasze sądzenie coraz bardziej przypomina egzamin przydatności do specnazu (opisany w "Akwarium" Suworowa) - nie dość, że pytania trudne a czas ograniczony, to co chwila ktoś polewa egzaminowanych zimną wodą, zabiera długopis lub wyciąga im krzesła spod 4 liter :roll: Recepta jaką widzi nadzór na przedłużający się czas opinii jest oczywiście od lat ta sama - karać biegłych grzywnami <rotfl> Jak tak dalej pójdzie nie będzie kogo..
Justitias vestras judicabo.
Avatar użytkownika
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1922
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2008, 11:28
Lokalizacja: (...)

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez suzana22 » wtorek, 28 listopada 2017, 21:30

Vilgefortz napisał(a):.............. Recepta jaką widzi nadzór na przedłużający się czas opinii jest oczywiście od lat ta sama - karać biegłych grzywnami <rotfl> Jak tak dalej pójdzie nie będzie kogo..

No, jakbym tak któregoś z ortopedów ukarała, to jestem pewna, że żaden ortopeda nie przyjąłby ode mnie akt :twisted: Dmucha się na nich i chucha, ten kto mi mówi, że należy z tym rzadkim dobrem inaczej się obchodzić, to nich sam pokaże jak <luzik>
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Problemy z biegłymi

Postprzez jaaga » wtorek, 28 listopada 2017, 21:32

anpod napisał(a):
kam napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D

Dopiero? Moje akta od dawna zwiedzają Polskę.
Ja mam/ miałam cudownego biegłego ortopeda chirurg, robi szybko i dobre opinie, już byłam pewna, że znalazłam ideała i ostatnio odeslał mi akta, bo ma 30 opinii do zrobienia i już nawet nie ustawia kolejki. A jest naprawdę świetny, rzetelny, dokładny, opinie mają ręce i nogi i są od razu pełne, ja to uważam, że takiemu biegłemu SP powinien chcieć placić tyle, żeby nawet z roboty zrezygnował i pisał, pisał, pisał. Dla nas, znaczy.

i dla nas... władze tego nie rozumieją :( pokrzywdzeni są bez szans...
jaaga
 

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez tomas » wtorek, 28 listopada 2017, 21:36

Ja ostatnio szukałem biegłego onkologa i lekarz, który był kiedyś na liście podał telefon do innego, który mógłby się podjąć. Gdy zadzwoniłem, to zapytał ile sąd płaci, ale po podaniu stawki parsknął śmiechem i podziękował.
tomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 367
Dołączył(a): piątek, 21 marca 2008, 21:55

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Włóczykij » środa, 29 listopada 2017, 00:52

suzana22 napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):
kam napisał(a):
Włóczykij napisał(a):budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

Tylko skąd wziąć tych biegłych..?


U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D


U nas ortopedzi wskazują termin (do przyjęcia akt sprawy, a potem jeszcze ze 2 miesiące na samo badanie i opiniowanie) na raczej końcówkę 2018 r. Jest bardzo, bardzo źle.Sprawy ubezpieczeniowe, gdzie konieczna jest opinia ortopedy (czyli liczne), trwają minimum 2 lata w pierwszej instancji, a mogłyby góra pół roku, gdyby byli dostępni biegli.


a ci z reklamy z Krakowa jaka się pojawiła chyba w jakiś piśmie do sądu ?

anpod nie chwal się dobrą ortopedą, bo jakiś miły sędzia z Warszawy gotów Ci posłać odezwę do wykonania, byś posłała zlecenie do biegłego ...
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24247
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Darkside » środa, 29 listopada 2017, 08:43

Vilgefortz napisał(a):
kam napisał(a):... Moje akta od dawna zwiedzają Polskę...


A strony też? Opinia na podstawie akt nieraz jest bez sensu :/: To nasze sądzenie coraz bardziej przypomina egzamin przydatności do specnazu (opisany w "Akwarium" Suworowa) - nie dość, że pytania trudne a czas ograniczony, to co chwila ktoś polewa egzaminowanych zimną wodą, zabiera długopis lub wyciąga im krzesła spod 4 liter :roll: Recepta jaką widzi nadzór na przedłużający się czas opinii jest oczywiście od lat ta sama - karać biegłych grzywnami <rotfl> Jak tak dalej pójdzie nie będzie kogo..
W sprawie z 2011 , o zadośćuczynienie za bląd w sztuce, poprzedni referent dopuścił dowód z opinii instytutu. przez ostatnie 3 lata nie udało się znaleźć uniwersytetu medycznego chętnego na wydanie opinii. W akcie desperacji wysłałem je do prywatnego instytutu który po 4 miesiącach zwrócił bez opinii.... Zmieniłem postanowienie i zrobiłem zespół 2 biegłych, zobaczymy czy będzie kolejny zwrot. Biegli wstępnie się zgadzają po czym gdy sprawę zobaczą nagle nie mają czasu, chorują, są przytłoczeni robotą. Nie da się tak pracować.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!
Avatar użytkownika
Darkside
Junior admin
Junior admin
 
Posty: 4315
Dołączył(a): wtorek, 26 listopada 2013, 13:07
Lokalizacja: Kato
Kim jestem ?: Jestem sobie

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Hammurabi » środa, 29 listopada 2017, 11:27

Darkside napisał(a):W sprawie z 2011 , o zadośćuczynienie za bląd w sztuce, poprzedni referent dopuścił dowód z opinii instytutu. przez ostatnie 3 lata nie udało się znaleźć uniwersytetu medycznego chętnego na wydanie opinii. W akcie desperacji wysłałem je do prywatnego instytutu który po 4 miesiącach zwrócił bez opinii.... Zmieniłem postanowienie i zrobiłem zespół 2 biegłych, zobaczymy czy będzie kolejny zwrot. Biegli wstępnie się zgadzają po czym gdy sprawę zobaczą nagle nie mają czasu, chorują, są przytłoczeni robotą. Nie da się tak pracować.


A gdyby zacząć w końcu poważnie egzekwować obowiązki i kary z art. 280 i 287 k.p.c... <mysli>
Avatar użytkownika
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3087
Dołączył(a): niedziela, 10 sierpnia 2014, 19:53
Kim jestem ?: Born to be online

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez suzana22 » środa, 29 listopada 2017, 11:39

Hammurabi napisał(a):
Darkside napisał(a):W sprawie z 2011 , o zadośćuczynienie za bląd w sztuce, poprzedni referent dopuścił dowód z opinii instytutu. przez ostatnie 3 lata nie udało się znaleźć uniwersytetu medycznego chętnego na wydanie opinii. W akcie desperacji wysłałem je do prywatnego instytutu który po 4 miesiącach zwrócił bez opinii.... Zmieniłem postanowienie i zrobiłem zespół 2 biegłych, zobaczymy czy będzie kolejny zwrot. Biegli wstępnie się zgadzają po czym gdy sprawę zobaczą nagle nie mają czasu, chorują, są przytłoczeni robotą. Nie da się tak pracować.


A gdyby zacząć w końcu poważnie egzekwować obowiązki i kary z art. 280 i 287 k.p.c... <mysli>

W dzisiejszych realiach? Wobec biegłych niektórych specjalności, to by było samobójstwo; poobrażaliby się i "nie byłoby niczego" <luzik>
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez anpod » środa, 29 listopada 2017, 16:06

Włóczykij napisał(a):
anpod nie chwal się dobrą ortopedą, bo jakiś miły sędzia z Warszawy gotów Ci posłać odezwę do wykonania, byś posłała zlecenie do biegłego ...

a to ja nie jestem tu anonimowa :shock: ;) ?

W złą godzinę wypowiedziałam, zawsze miałam spore problemy z biegłymi, ale akurat ortopedów było kilku i 2-3 tygodnie dłużej, ale opinie w sensownych terminach pisali. właśnie niedawno dostałam zwrot od tego ideała, dzisiaj w dwóch kolejnych sprawach od innych. Epidemia jakaś! Pani kierownik od jednych spraw zapytała, czy nie poślę może do innego sądu :D Więc powiedziałam, jak się wstrzeliła :) Ale może przy okazji, jakaś północnowschodnia ( bliżej środka ) Polska nie ma wolnych przerobów ?
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4736
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2008, 14:46

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Włóczykij » środa, 29 listopada 2017, 16:58

dramat jest, że dokładniej nie napiszę
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24247
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Brat Furtian » środa, 6 grudnia 2017, 23:38

Żeby nie było niedomówień: jestem nauczycielem akademickim i zarazem biegłym lekarzem (ale nie biegłym sądowym).

tomas napisał(a):Ja ostatnio szukałem biegłego onkologa i lekarz, który był kiedyś na liście podał telefon do innego, który mógłby się podjąć. Gdy zadzwoniłem, to zapytał ile sąd płaci, ale po podaniu stawki parsknął śmiechem i podziękował.

Jak się dokładnie wczytać w rozporządzenia MS z 2013 o wynagradzaniu biegłych w procesie cywilnym i karnym, a następnie porównać odpowiednie przepisy z poprzednim rozporządzeniem (tym z 1975 roku), okazuje się, że nie ma już obowiązku składania przez biegłego karty pracy. Nie ma odpowiednika § 12 starego rozporządzenia, który nakładał na biegłego obowiązek składania karty pracy, a § 8 obu obowiązujących rozporządzeń jasno i wyraźnie mówią, że odbieranie oświadczenia od biegłego dotyczy tylko poniesionych przez niego wydatków. Jeżeli się nie mylę, reguły wykładni nakazują przyjąć, że pominięcie odpowiednika § 12 było celowym zabiegiem prawodawcy. To buchalterzy z sądów i prokuratur bezprawnie żądają od biegłych, a pośrednio od sędziów i prokuratorów, którzy przyznają biegłym wynagrodzenie, przedstawiania kart pracy pod rygorem nierozliczenia rachunku biegłego pod względem rachunkowo-księgowym. Może zabrzmi to ostro, ale jest rzeczą sędziego i prokuratora, by sprowadzić swoich księgowych na ziemię i uzmysłowić im, że nie mogą domagać się od biegłych kart pracy. Oni to robią tylko dlatego, że zawsze tak było. Cóż, już nie jest.

Moim zdaniem biegłemu można zapłacić tyle, ile sobie zażyczy, i będzie to zgodne z prawem. Można, ale nie trzeba. Regulatorem wysokości rachunku powinna być tu konkurencja rynkowa między biegłymi (stosunek jakości opinii do ceny) oraz zdrowy rozsądek sędziego i prokuratora, którzy wydają postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia.

Hammurabi napisał(a):A gdyby zacząć w końcu poważnie egzekwować obowiązki i kary z art. 280 i 287 k.p.c... <mysli>

Granica między wymuszaniem spełnienia obowiązku obywatelskiego, jakim jest pełnienie funkcji biegłego, a nałożeniem obowiązku pracy jest bardzo cienka. Rokrocznie wydaję kilkadziesiąt opinii, z czego mniej więcej połowa to ekspertyzy wymagające po kilkadziesiąt godzin pracy. Reszta to ekspertyzy mniej czasochłonne, na każdą wystarczy kilkanaście godzin pracy. Jak łatwo oszacować, w ciągu roku poświęcam od pół tysiąca do tysiąca godzin na wykonywanie ekspertyz. To ekwiwalent od trzech do sześciu miesięcy pracy na pełnym etacie. Wielu moich kolegów jest w podobnej sytuacji. Uważam, że stosowanie wobec nas środków dyscyplinujących, które mają na celu wymuszenie wydania kolejnej opinii, de facto przekształca obowiązek obywatelski w obowiązek pracy. Przypominam, że obowiązek pracy może być nałożony tylko przez ustawę, a i tu ustawodawca nie ma dowolności, bo wiążą go ratyfikowane umowy międzynarodowe.

Często na tym forum wielu z Państwa słusznie wskazuje, że niezadowolone strony, domagając się szybkich procesów, widzą tylko wycinek rzeczywistości, tj. swoje sprawy, i zapominają, że prócz ich sprawy przeciętny sędzia ma w referacie kilkaset innych. Proszę więc nie popełniać tego samego błędu przy ocenianiu biegłych i pamiętać, że przeciętny biegły lekarz wydaje więcej niż jedną opinię rocznie.

A mówiąc tak po ludzku, nie po prawniczemu: oprócz pełnienia funkcji biegłego mam inne, liczne obowiązki zawodowe, np. nauczanie studentów, pracę naukową. I wie Pan, ja też chcę mieć czas wolny, który spędzę z bliskimi, poświęcę na swoje hobby itd.
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 134
Dołączył(a): wtorek, 30 maja 2017, 14:58

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez mathra » czwartek, 7 grudnia 2017, 12:41

Brat Furtian ma zupełną rację. Nie ma sensu zmuszać biegłych do cięższej pracy, trzeba doceniać dobrych biegłych.
Dziękuję, że Brat Furtian mimo realiów nie porzucił funkcji biegłego.
"Nic tak nie denerwuje kobiety jak wszystko"
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 665
Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 22:33
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez doktor » piątek, 8 grudnia 2017, 00:26

Problem z biegłymi to nie jest problem tego, że komuś brak dobrej woli - to jest problem systemowy, który może rozwiązać tylko ustawodawca. To, że NIC w tej prawie nie zrobiono od ćwierćwiecza pokazuje, że dyskusja o poprawie działania wymiaru sprawidliwości w Polsce jest bezcelowa - nikt poza sędziami nie jest tym zainteresowany.
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 792
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2012, 22:19
Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez Włóczykij » piątek, 8 grudnia 2017, 02:21

I powielasz ciągle tę samą inercyjną gadkę
trzeba zakasać rękawy , zachęcać, rekrutować, przekonywać
można w końcu zaprojektować status prestiżu, a nie wkoło przepisywać przepisy
w sprawach generujących biegłych szukać innych rozwiązań
nawiązać współpracę, by do tego zmierzać, a nie tylko donosić na kolegów via strona IS
na więcej pieniędzy nie ma szans
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Avatar użytkownika
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 24247
Dołączył(a): środa, 6 maja 2009, 18:46
Kim jestem ?: sobą

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez romanoza » piątek, 8 grudnia 2017, 10:28

Włóczykij napisał(a):I powielasz ciągle tę samą inercyjną gadkę
Po takim tekście to aż się chce dyskutować :evil: W wielu tematach gadasz już sama ze sobą, widzę że chcesz opanować całe forum.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
Avatar użytkownika
romanoza
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 12728
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2007, 10:48
Lokalizacja: lubelskie

Re: Problemy z biegłymi

Postprzez forget-me-not » piątek, 8 grudnia 2017, 22:00

Nie czuję się uprawniona, by kogokolwiek pouczać, ale zgłaszam ogólny postulat używania w dyskusji (i nie tylko w tym wątku) języka o mniejszym zabarwieniu emocjonalnym i mniejszej zawartości określeń pejoratywnych. Myślę, obowiązują nas podwyższone standardy :)

Co do meritum zaś to zgadzam się, że problem biegłych wymaga rozwiązań systemowych. Nie bardzo wiem jak z poziomu jednostki czyli sędziego miałoby wyglądać to zachęcanie czy motywowanie specjalistów do współpracy. To jednak nie jest relacja równorzędnych podmiotów (mówię o linii sąd - biegły). Mam też wrażenie, że to nie do końca chodzi o pieniądze, które nie raz nie są wcale takie złe, choć oczywiście są sprawy wymagające ogromu pracy... Jeżeli zaś sprawa wymaga wiadomości specjalnych to jakie inne rozwiązania wchodzą w grę?
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 375
Dołączył(a): poniedziałek, 21 kwietnia 2014, 20:17

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Joasia » sobota, 9 grudnia 2017, 17:34

suzana22 napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):
kam napisał(a):
Włóczykij napisał(a):budowniczy uważają, że sędziowie nie znają się na budowlane, ale uważają, że oni znają się na sądownictwie ...
a tym czasem to strony mają przedstawić swój problem, biegły dodać wiadomości specjalne, a sędzia rozstrzygnąć
i na tym to polega

Tylko skąd wziąć tych biegłych..?


U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D


U nas ortopedzi wskazują termin (do przyjęcia akt sprawy, a potem jeszcze ze 2 miesiące na samo badanie i opiniowanie) na raczej końcówkę 2018 r. Jest bardzo, bardzo źle.Sprawy ubezpieczeniowe, gdzie konieczna jest opinia ortopedy (czyli liczne), trwają minimum 2 lata w pierwszej instancji, a mogłyby góra pół roku, gdyby byli dostępni biegli.

Nie ma rady. Trzeba wskrzesić 322 kpc.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 7282
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 20:24

Re: Piszą o nas w listopadzie 2017

Postprzez Joasia » sobota, 9 grudnia 2017, 17:35

kam napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):U mnie w okręgu właśnie zrezygnował z opiniowania ostatni lekarz ortopeda z listy :D

Dopiero? Moje akta od dawna zwiedzają Polskę.

A czemu nie Pan dr S.M.????
M.zd. jest rewelacyjny. No i w ogóle jest, co też nie jest bez znaczenia.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 7282
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 20:24

Następna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość