Sędziowie walczą o awans poziomy !

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez art_60 » wtorek, 14 czerwca 2011, 13:45

Otrzymałem właśnie zawiadomienie z Sądu Rejonowego w Ostrołęce, że termin rozprawy wyznaczonej w mojej sprawie na dzień 24.06.2011 r., godzina 14.30, został odwołany. W załączeniu skierowana do sądu prośba strony pozwanej o zmianę terminu z uwagi na zaplanowany wcześniej urlop Prezesa SR. Nowy termin rozprawy nie został wyznaczony.
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
art_60
VIP
VIP

Postprzez rosan » czwartek, 30 czerwca 2011, 13:14

orzeczenie SN II BP 23/10 - czy ktos może dotrzeć-WAŻNE
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bogumil » piątek, 1 lipca 2011, 09:47

Nawiązując do moich postów z grudnia 2010 r chciałem poinformować Koleżanki i Kolegów ,że w chwili obecnej moja skarga w przedmiocie odmowy wręczenia mi przez Kancelarię Prezydenta
nominacji poziomej i wykreślenia mojego nazwiska z postanowienia o mianowaniu z 7 marca 2009 zawisła przed WSA w Warszawie .Sprawa została zarejestrowana w kwietniu 2011 r. Przewidywany termin rozpoznania za 3-4 miesiące.
bogumil
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez plesser » czwartek, 14 lipca 2011, 14:11

Pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku przedstawione do rozpoznania przez skład 3 sędziów Sądu Najwyższego:
II PZP 2/11
„1) Czy art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 4) ma zastosowanie tylko do tych sędziów, którzy zostali powołani na stanowisko sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym do dnia wejścia w życie tej ustawy, czy też przepis ten należy również stosować do sędziów, których wnioski zostały rozpoznane zgodnie z art. 4 pkt 3 w/w ustawy ale powołanie ich na stanowisko sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym nastąpiło już po wejściu w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw?"
2) w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie zawarte w pkt 1 – "czy art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 4) ma zastosowanie do tych sędziów, których wnioski zostały rozpoznane zgodnie z art. 4 pkt 3 w/w ustawy ale powołanie ich na stanowisko sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym nastąpiło już po wejściu w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.
18
z 2009 r. Nr 1, poz. 4)" – "czy sformułowanie użyte w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 4), iż sędziowie powołani na stanowisko sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym zachowują prawo do wynagrodzenia nabyte na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 13, poz. 959) oznacza, że do tej grupy sędziów stosuje się zasady wynagradzania dotyczące sędziów sądów okręgowych wprowadzane ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 56, poz. 459) w zakresie przyznanych stawek wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z art. 91a § 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.)?”
To, coś po ojcach odziedziczył w spadku,
jeśli chcesz posiąść, zdobądź jeszcze raz.

(Johann Wolfgang von Goethe)
plesser
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez zeet » czwartek, 14 lipca 2011, 17:54

W mojej sprawie Sąd Rejonowy w Sosnowcu w czwartek oddalił powództwo o wyrównanie wynagrodzenia do poziomu SSO i o ustaleniu wysokości wynagrodzenia. Złożyłem zapowiedz apelacji.
zeet
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » czwartek, 14 lipca 2011, 19:20

a ja czekam, aż ktoś złoży do mnie pozew o podwyższenie wynagrodzenia do 4 średnich krajowych...
Dred

Postprzez Gotka » wtorek, 19 lipca 2011, 11:52

w dniu dzisiejszym Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w sprawie MAE odroczył publikację wyroku na 2 sierpnia 2011r.
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Dred » wtorek, 19 lipca 2011, 14:25

nie ma to jak dobre odroczenie <rotfl>
Dred

Postprzez Gotka » wtorek, 19 lipca 2011, 15:22

Dred napisał(a):nie ma to jak dobre odroczenie

ale coś tam sprawozdawca przebąkiwał o pytaniu do TK i że już ponad rok TK nie wyznaczył terminu, więc zawieszenie wisiało w powietrzu
dobre więc i to, że sąd zdecydował się wyrokować bez wyniku w TK
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez M.A.E. » wtorek, 2 sierpnia 2011, 17:39

moja apelacja została oddalona - przegrałam w całości - motywy ustne wyroku były dosyć zawiłe i pokrętne momentami, czekam na uzasadnienie

dziękuję za wsparcie i obecność dzisiaj Kaś, ujw, Tezetowi i dziecku ujw :-D :cool:

i dziękuję kochanym Zawiślakom za piękny prezent książkę " Reforma postępowania cywilnego w świetle projektów Komisji Kodyfikacyjnej" pod redakcją Krystiana Markiewicza z dedykacją współautorów :-D :cool:
M.A.E.

Postprzez anpod » wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:08

ale czy to znaczy,ze apelacja drugiej strony została uwzględniona ? bo przecież TY w czesci o zapłatę wygrałaś, MAE?
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.A.E. » wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:51

anpod napisał(a):ale czy to znaczy,ze apelacja drugiej strony została uwzględniona ? bo przecież TY w czesci o zapłatę wygrałaś, MAE?

tak An apelacja strony przeciwnej została uwzględniona
M.A.E.

Postprzez ujw » wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:07

M.A.E. napisał(a):
anpod napisał(a):ale czy to znaczy,ze apelacja drugiej strony została uwzględniona ? bo przecież TY w czesci o zapłatę wygrałaś, MAE?

tak An apelacja strony przeciwnej została uwzględniona

a dokładnie rzecz ujmując: wyrok w części korzystnej dla Mae został uchylony wskutek tego, że cyt. sąd bierze pod uwagę naruszenie prawa materialnego z urzędu.
Apelacja strony pozwanej bowiem nie zawierała żadnych zarzutów dotyczących naruszenia prawa materialnego, które pozwalałyby na uchylenie wyroku w części zasądzającej.

No i Proszę Państwa: sądy powszechne nie mają uprawnień do badania zgodności przepisów z Konstytucją. Teraz już wiem, dlaczego w niektórych sądach nie uświadczysz w księgozbiorach sędziów tej szanownej Ustawy. A ja (i nie tylko) miałam czelność się temu dziwić :roll:
ujw

Postprzez Włóczykij » wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:30

M.A.E., ale czytam, że byłaś tam osobiście <ok> ;)
i czyż to nie jest najważniejsze <słonko>
no a tej części wygranej uprzednio jednak szkoda, bo to byłby dobry przycznek
oczywiście, że świetnie, że spróbowałaś :!: i za to Wielkie Podziękowania
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez kzawislak » wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:33

Włóczykij napisał(a):M.A.E., ale czytam, że byłaś tam osobiście <ok> ;)
i czyż to nie jest najważniejsze <słonko>
no a tej części wygranej uprzednio jednak szkoda, bo to byłby dobry przycznek
oczywiście, że świetnie, że spróbowałaś :!: i za to Wielkie Podziękowania

dokładnie ;)

a poza tym ... doszły mnie słuchy, że MAE jeszcze nie składa broni :cool:
kzawislak

Postprzez TGC » wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:52

Tak z doświadczenia podpowiem tylko, że jeśli jakaś skarga do TK, to teraz, a nie po kasacji.
TGC
VIP
VIP

Postprzez iga » wtorek, 2 sierpnia 2011, 20:13

TGC napisał(a):Tak z doświadczenia podpowiem tylko, że jeśli jakaś skarga do TK, to teraz, a nie po kasacji.

osoby, w sprawach których zadano pytanie TK powinny się zastanowić nad skargą do Strasburga za uchybienie prawu do rzetelnego procesu z uwagi na brak niezależności TK (art. 6 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności)
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » wtorek, 2 sierpnia 2011, 20:23

Igo ale dokładniej dlaczego /że te niejasne kryteria szukania kandydatów ? / i czy nie za bardzo podkopiemy TK, żeby nie było jak u nas załatwili asesorów /aczkolowiek jak doprowadzać do zmian to może i fakt, no bo czy nie można zmiany jednak wypracować na lepsze ..., tylko kto pociągnie ten wątek - notabene mógłby ten sam gość co załatwił asesorów, bo akurat ma wiedzę i praktykę w zakresie Strasburga itp. :) i jak się nie zmienił, to byłby pewnie chętny (a na jakich warunkach, no to już do sprawdzenia)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » wtorek, 2 sierpnia 2011, 20:58

Włóczykij napisał(a):Igo ale dokładniej dlaczego /że te niejasne kryteria szukania kandydatów ? / i czy nie za bardzo podkopiemy TK, żeby nie było jak u nas załatwili asesorów /aczkolowiek jak doprowadzać do zmian to może i fakt, no bo czy nie można zmiany jednak wypracować na lepsze ..., tylko kto pociągnie ten wątek - notabene mógłby ten sam gość co załatwił asesorów, bo akurat ma wiedzę i praktykę w zakresie Strasburga itp. :) i jak się nie zmienił, to byłby pewnie chętny (a na jakich warunkach, no to już do sprawdzenia)

Ale to jest chyba jedyne wyjście. Złożono chyba ze trzy projekty zmiany ustawy o TK pod wpływem atmosfery wokół zmian składu jesienią - ale nowelizacji tak naprawdę nikt nie chce, więc te projekty trafią do kosza (dokładnie tego nie śledzę, ale nie czytałam by coś się miało zmienić)
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez TEZ » wtorek, 2 sierpnia 2011, 22:09

M.A.E. napisał(a):motywy ustne wyroku były dosyć zawiłe i pokrętne momentami, czekam na uzasadnienie

Ustne motywy w takiej sprawie to jest jednak wyzwanie ;)
Cierpliwie zaczekamy na pisemne uzasadnienie. Z ustnych motywów nie zrozumiałem:
- dlaczego żadanie ustalenia że powódka zajmuje stanowisko SSO w SR nalezy zakwalifikowac jako żądanie o charakterze majątkowym?
- na jakich zasadach powinno być obecnie ustalane wynagrodzenie sędziego który uzyskał awans poziomy przed wejściem w zycie ustawy znoszacej tę instytucję oraz osoby, która otrzymała taki awans po tej dacie? (został poruszony problem skutków prawnych zmiany zasad ustalania wynagrodzeń sędziowskich w połowie 2009 r. - przejścia z kwoty bazowej na krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia; zdaniem Sądu sędziowie objęci awansem poziomym - zarówno ci którzy awans otrzymali przed jak i po styczniu 2009 r. - nie przeszli na nowy system; przyznam że rozważań w tej czesci w ogóle nie zrozumiałem; myśle, że nie ja jeden...)
- kiedy osoba która uzyskała awans poziomy po dacie wejścia w zycie ww. ustawy utraciła stanowisko SSO w SR? (z ustnych motywów wynikało, iż nominacje dokonane po tej dacie były ważne, czy tez wywołały skutek prawny lecz od razu po otrzymaniu nominacji osoby te ustraciły stanowiska...; bardzo jestem ciekaw kiedy dokładnie skutek ten nastąpił i z czego to wynika; generalna teza była taka, iż sytuacja osób które utrzymały nominacje po wejściu w życie ww. ustawy nie może być lepsza niż sytuacja osób, które otrzymały awans wczesniej - generalnie powinna być taka sama)

Pozostaje mi wyrazić nadzieję, że w tej sprawie będzie dopuszczalna kasacja...

PS. Małgosi jeszcze raz gratuluję wytrwałości. To jeszcze nie koniec :)
TEZ

Postprzez art_60 » środa, 3 sierpnia 2011, 10:47

Miałkość uzasadnień wyroków oddalających powództwa w sprawach o roszczenia z awansów poziomych, które czytałem - w zestawieniu z żelazną logiką uzasadnienia wyroku sędziego Prusinowskiego uwzględniającego powództwo, tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że racja jest po naszej stronie i nie możemy odpuszczać. Najogólniej rzecz ujmując mam wrażenie, że wyroki oddalające zapadły w myśl niepisanej reguły, o której powiedział mi pewien stary sędzia, gdy zaczynałem orzekać: ,,Jak nie wiesz co zrobić, to najlepiej oddal”. Ale może się mylę, bo przecież będąc stroną, nie jestem w ferowaniu tych opinii obiektywny.
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
art_60
VIP
VIP

Postprzez kzawislak » środa, 3 sierpnia 2011, 23:17

Odnoszę wrażenie, że jak sprawa dotyczy sędziego, to obawa o zarzuty kierowania się solidarnością zawodową tak bardzo determinuje postępowania, że trudniej nam, niż innym obywatelom, spierać się z państwem. Wiemy co zamierzał ustawodawca likwidując awanse poziome i że zupełnie nie wyszło mu to, co zamierzał. Sądy próbują tą nieudolność ustawodawcy jakoś naprawić odwołując się do wykładni funkcjonalnej, celowościowej. Tymczasem - na co wcześniej wskazywał arczi (za prof. M. Zielińskim) - w demokratrycznym państwie prawa nie można odstąpić od wykładni językowej danej normy prawnej, gdy na skutek zastosowania wykładni pozajęzykowej wynik będzie mniej korzystny dla obywatela niż uzyskany w procesie wykładni językowej.
kzawislak

Postprzez gilgamesz » środa, 3 sierpnia 2011, 23:30

kzawislak napisał(a): w demokratrycznym państwie prawa nie można odstąpić od wykładni językowej danej normy prawnej, gdy na skutek zastosowania wykładni pozajęzykowej wynik będzie mniej korzystny dla obywatela niż uzyskany w procesie wykładni językowej.

ale przecież już SN Ci wytłumaczył, że sędzia to nie obywatel a władza
gilgamesz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 4 sierpnia 2011, 00:15

w kwestii wykładni polemizowałabym ;) /i to wobec własnego stylu stosowanai prawa :-D , kontekst jest ważny, bo język jak wszystko nie jest doskonały, lecz mimo wiodącego znaczenia wykładni językowej nie zawsze może wieść prym, nawet jak jeden z prof. ma swój pogląd, z którym dłużej by zapewne należało podywagować/ aczkolwiek przyjęłabym tu swą omyłkę :-D
a wpis malkontencki :roll: /ale to tak też po temu, by nie było tylko do jednej bramki :-D /

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez chomik » czwartek, 4 sierpnia 2011, 08:28

gilgamesz napisał(a):
kzawislak napisał(a): w demokratrycznym państwie prawa nie można odstąpić od wykładni językowej danej normy prawnej, gdy na skutek zastosowania wykładni pozajęzykowej wynik będzie mniej korzystny dla obywatela niż uzyskany w procesie wykładni językowej.

ale przecież już SN Ci wytłumaczył, że sędzia to nie obywatel a władza

tzw wykladnia językowa, to jedynie początek procesu interpretacji danego tekstu prawnego. Polecam monografię prof Macieja Zielińskiego Wykładnia prawa. W kazdej dziedzie prawa są tzw zasady podstawowe. Poprzestanie na dosłownym brzmieniu przepisu jeżeli ta interpretacja jest korzystnia dla obywatela to zasada prawa karnego i administacyjnego. Co do prawa pracy to mam wątpliwości.
chomik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!