wynagrodzenie sędziów w stanie spoczynku

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

wynagrodzenie sędziów w stanie spoczynku

Postprzez iga » czwartek, 4 lutego 2010, 18:55

Nie przypominam sobie czy temat był wałkowany, na wszelki wypadek wrócę więc jeszcze do wynagrodzeń i stawek według aktualnych zasad. Otóż wygląda na to, że sędziowie w stanie spoczynku zostali w przepisach przejściowych potraktowani niezbyt elegancko.

Generalnie aktualne zasady wynagradzania sędziów orzekających są następujące:

Art. 91. § 2. (144) Wynagrodzenie zasadnicze sędziego określa się w stawkach, których wysokość ustala się z zastosowaniem mnożników podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w § 1c. Stawki wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach sędziowskich oraz mnożniki, służące do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego sędziów w poszczególnych stawkach, określa załącznik do ustawy.

Art. 91a. § 3. Wynagrodzenie zasadnicze sędziego określa się w stawce bezpośrednio wyższej po upływie kolejnych pięciu lat pracy na danym stanowisku sędziowskim.
§ 4. Do okresu pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego dolicza się okres powierzenia pełnienia czynności sędziowskich na stanowisku asesora sądowego.


Sędziów w stanie spoczynku dotyczy art. 100 § 3:
Art. 100. § 1. Sędziemu, który został przeniesiony w stan spoczynku, w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych, przysługuje do czasu osiągnięcia wieku 65 lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku.
§ 2. Sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.
§ 3. (157) Uposażenie, o którym mowa w § 1 i 2, podwyższa się stosownie do zmian wysokości wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo.
- więc stosuje się analogiczne zasady jak w przypadku sędziów orzekających (wlicza się asesurę i sumuje lata pracy).

Zasada przewidziana w art. 100 § 3 dotyczy jednak jedynie sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku po 1.01.2009r.
Odnośnie sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku przed 1.01.2009r stosuje się art. 12 ustawy z dnia 20 marca 2008r o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądow powszechnych oraz niektórych ustaw (Dz.U. 56 poz. 459) :
Art. 12.1. Z dniem 1 stycznia 2009r wysokość uposażeń sędziów, ktorzy przeszli albo zostali przeniesieni w stan spoczynku przed 1 stycznia 2009r określa się z zastosowaniem stawek wynagrodzenia zasadniczego sędziów, o których mowa w art. 91 § 2 ustawy zmienianej w art. 1 (usp) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą według zasad określonych w ust. 2 - 4 .
2. Jeżeli ostatnio zajmowanym stanowiskiem było stanowisko sędziego sądu rejonowego stawka podstawowa wynagrodzenia zasadniczego odpowiada stawce pierwszej, stawka pierwsza awansowa odpowiada stawce drugiej a stawka druga awansowa odpowiada stawce trzeciej.


Skutkiem takiego uregulowania wielu sędziów rejonowych, którzy przeszli w stan spoczynku przed 1.01.2009r jest pokrzywdzonych, albowiem do stażu pracy nie zaliczono im asesury.
Nie jestem też pewna czy uwzględniono zmianę zasad nabywania stawek awansowych - wielu sędziów będących obecnie w stanie spoczynku otrzymało pierwszą stawkę dopiero po siedmiu latach pracy na stanowisku sędziego a nie po pięciu - tym samym czas do nabycia każdej kolejnej stawki automatycznie przesuwał się o dwa lata.
Wszyscy sędziowie obecnie orzekający mają to wszystko uporządkowane i wyrównane - każdemu wliczono asesurę oraz zsumowano lata pracy do obliczenia w której stawce są. Tymczasem wygląda na to, że sędziom w stanie spoczynku nie zaliczono asesury ani tez nie sumuje się lat pracy - liczy się tylko w jakiej stawce byli przed przejściem w stan spoczynku, w przecież kiedyś obowiązywały gorsze zasady nabywania stawek. W najlepszym wypadku wielu sędziów ma "poślizg" około 3-4 lata (nie zaliczona asesura + 2 lata różnicy w nabyciu pierwszej stawki - kiedyś było to 7 lat pracy, teraz jest 5 (chyba dla zmylenia nazwaną ją teraz drugą stawką :mrgreen: ).
Obawiam się też, że sędziowie, którzy przeszli w stan spoczynku przed 1.01.2009r są też pozbawieni prawa do stawki czwartej - pomimo przepracowania ponad 15 lat (ponieważ art. 12 w ogóle o stawce czwartej nie mówi) - i uposażenie mają liczone od wynagrodzenia w stawce trzeciej.

Warto by sędziowie, którzy przeszli w stan spoczynku przed 1.01.2009r sobie to sprawdzili i niewykluczone, że trzeba pozwać Skarb Państwa i złożyć potem skargę do TK - bo jak to się ma do art. 2 konstytucji??

Sędziów okręgowych, którzy przeszli w stan spoczynku przed 1.01.2009r dotyczy ust. 3 art. 12, a apelacyjnych ust. 4 - i oni też powinni sobie posprawdzać te stawki.
Avatar użytkownika
iga
Global Moderator
Global Moderator
 
Posty: 14167
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 23:58
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Volver » środa, 10 lutego 2010, 18:28

iga.temat nie był "wałkowany" w aspekcie stanu spoczynku. To trzeba przekazac sędziom w stanie spoczynku.Może "Iustitia" , bo kto jak nie ona się ich losem zainteresuje?

W czasie zbierania podpisów pod listem - dwa ,usłyszałem sporo zapytań w przedmiocie "awansów poziomych".Nadal budzi to rozliczne kontrowersje.Z przyjemnością podałem namiary forum i z przyjemnością widziałem zaskoczenie, że gdzieś o tym się dyskutuje.

Po Wrocławiu mam wrażenie , że z Księzyca wróciłem na Ziemię w stanie, po wybuchu broni A.
Jednak tematy są nadal żywe, a środowisko zirytowane.Czekano na film, a tu audycja "matysiaki".I to w nowym wydaniu ( to jak dwa filmy o tym samym-z inną obsadą -np. dyzma, a nikoś dyzma).
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Avatar użytkownika
Volver
VIP
VIP
 
Posty: 14303
Dołączył(a): poniedziałek, 8 lutego 2010, 22:23
Lokalizacja: Poznań


Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości