Naruszenie praw słusznie nabytych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Naruszenie praw słusznie nabytych

Postprzez stang » środa, 6 października 2010, 16:31

Szanowne Koleżanki i Koledzy, Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia,
Jako, że po kolejnym „genialnym” pomyśle Ministra Sprawiedliwości nie mogę spojrzeć w oczy referendarzom i asystentom, zwracam się do Was wszystkich, a zwłaszcza Zarządu Stowarzyszenia, o podjęcie odpowiednich działań.
Skutkiem powszechnie znanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stało się niemożliwym powierzanie czynności sędziowskich asesorom, a w konsekwencji brak nominacji na to stanowisko egzaminowanych aplikantów sądowych. Wobec powyższego ustawodawca uchwalił przepisy umożliwiające dochodzenie do zawodu sędziego poprzez dwuletnią praktykę na stanowisku referendarza lub asystenta sędziego, jako substytutu asesury.
Ministerstwo postanowiło jednak uchylić te przepisy i wydłużyć potrzebny staż do 6 lat. W wydanym oświadczeniu rzecznik ministra sprawiedliwości oświadczył, iż obecnie obowiązujący staż wynoszący dwa lata podyktowany był brakami kadrowymi. Zdaniem ministerstwa uchylenie dotychczasowych przepisów ma być powrotem do „normalnego” stanu.
Jest to informacja kłamliwa. Nigdy bowiem osoby, które ukończyły aplikację sądową nie musiały odbywać stażu na stanowisku referendarza lub asystenta przez okres 6 lat. Zlikwidowana asesura trwała bowiem od 3 do 4 lat (przeważnie trzy). „Normalny” stan o którym pisze ministerstwo dotyczył osób, które nie kończyły aplikacji sądowych. Od tych bowiem osób wymagano 6 lat pracy potrzebnych do przystąpienia do egzaminu sędziowskiego.
Minister Sprawiedliwości zdeprecjonował aplikację, którą wszyscy kończyliśmy. Ponadto, choć nie jestem biegłym konstytucjonalistą, uważam że naruszył wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadę ochrony praw słusznie nabytych. U podstaw poszanowania praw nabytych znajduje się dążenie do zapewnienia jednostce bezpieczeństwa prawnego i umożliwienia jej racjonalnego planowania przyszłych działań. W mojej ocenie w omawianej sytuacji nie zachodzą żadne przesłanki uzasadniające odstąpienie od tej zasady.
Mówiąc kolokwialnie nie zmienia się zasad w trakcie gry. Osoba wybierająca daną drogę zawodową musi być pewna wszystkich szczebli, które będzie musiała pokonać i czasu jaki ma na to poświęcić. Jako, że niezależnie od ustawodawcy droga poprzez asesurę została zlikwidowana, to tworząc nowe regulacje należy trzymać się ram czasowych wyznaczonych wedle poprzedniego stanu prawnego.
Abstrahując od zwykłego ludzkiego współczucia obawiam się, że wprowadzenie niekorzystnych zmian odbije się na funkcjonowaniu sądów. Wielu asystentów i referendarzy odejdzie do korporacji. Zabraknie kompetentnych osób uprawnionych do zgłaszania się na wolne stanowiska sędziowskie. Pierwsi absolwenci KSSiP pojawią się za 5 lat. Jedynymi uprawnionymi będą więc ludzie z korporacji. Doprowadzi to do tego, że 60 letni adwokat, któremu usunięto konkurencję w postaci młodych ludzi po aplikacji sądowej, otrzyma etat na pięć lat i odejdzie w stan spoczynku. Nie można dopuścić do takich zagrożeń, które niosą proponowane przez MS zmiany, wprowadzone do projektu, cichcem w przeddzień posiedzenia RM , na której projekt miał być rozpatrywany.
Sami przeszliśmy tą drogę, wiemy jak była wyboista i musimy czuwać nad tym aby innym nie działa się krzywda.
stang

Postprzez Volver » środa, 6 października 2010, 16:48

stang napisał(a):musimy czuwać nad tym aby innym nie działa się krzywda.

Witaj stang- tuś mi brat!
Jakże jest dobrze czytać, że to sędziowie stanęli w obronie tych ludzi...piękny nagłówek dziś w prasie.I jestem dumny, że to na głos Forum pojawiły się natychmiast artykuły w Rzeczypospolitej i w innych.Być może, to skłoni do refleksji tych , którzy nie wierzą w siłę głosu wolnego społeczeństwa obywatelskiego.I pójdzie to dalej, bo nikt nie lubi z Polaków niemiłosierdzia, buty, pychy i grzechu głupoty.Nawet jeśli tacy straszni dla siebie bywamy.Poza tym, jako sędziowie, owszem bywamy i nieznośni jesteśmy, ale wiemy tak bardzo dużo.Byle mówić, a nie milczeć i poklepywać się przy barze po ramionach...
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Re: Naruszenie praw słusznie nabytych

Postprzez Darkside » środa, 6 października 2010, 17:15

stang napisał(a):Szanowne Koleżanki i Koledzy, Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia,
Jako, że po kolejnym „genialnym” pomyśle Ministra Sprawiedliwości nie mogę spojrzeć w oczy referendarzom i asystentom, zwracam się do Was wszystkich, a zwłaszcza Zarządu Stowarzyszenia, o podjęcie odpowiednich działań.
Skutkiem powszechnie znanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stało się niemożliwym powierzanie czynności sędziowskich asesorom, a w konsekwencji brak nominacji na to stanowisko egzaminowanych aplikantów sądowych. Wobec powyższego ustawodawca uchwalił przepisy umożliwiające dochodzenie do zawodu sędziego poprzez dwuletnią praktykę na stanowisku referendarza lub asystenta sędziego, jako substytutu asesury.
Ministerstwo postanowiło jednak uchylić te przepisy i wydłużyć potrzebny staż do 6 lat. W wydanym oświadczeniu rzecznik ministra sprawiedliwości oświadczył, iż obecnie obowiązujący staż wynoszący dwa lata podyktowany był brakami kadrowymi. Zdaniem ministerstwa uchylenie dotychczasowych przepisów ma być powrotem do „normalnego” stanu.
Jest to informacja kłamliwa. Nigdy bowiem osoby, które ukończyły aplikację sądową nie musiały odbywać stażu na stanowisku referendarza lub asystenta przez okres 6 lat. Zlikwidowana asesura trwała bowiem od 3 do 4 lat (przeważnie trzy). „Normalny” stan o którym pisze ministerstwo dotyczył osób, które nie kończyły aplikacji sądowych. Od tych bowiem osób wymagano 6 lat pracy potrzebnych do przystąpienia do egzaminu sędziowskiego.
Minister Sprawiedliwości zdeprecjonował aplikację, którą wszyscy kończyliśmy. Ponadto, choć nie jestem biegłym konstytucjonalistą, uważam że naruszył wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadę ochrony praw słusznie nabytych. U podstaw poszanowania praw nabytych znajduje się dążenie do zapewnienia jednostce bezpieczeństwa prawnego i umożliwienia jej racjonalnego planowania przyszłych działań. W mojej ocenie w omawianej sytuacji nie zachodzą żadne przesłanki uzasadniające odstąpienie od tej zasady.
Mówiąc kolokwialnie nie zmienia się zasad w trakcie gry. Osoba wybierająca daną drogę zawodową musi być pewna wszystkich szczebli, które będzie musiała pokonać i czasu jaki ma na to poświęcić. Jako, że niezależnie od ustawodawcy droga poprzez asesurę została zlikwidowana, to tworząc nowe regulacje należy trzymać się ram czasowych wyznaczonych wedle poprzedniego stanu prawnego.
Abstrahując od zwykłego ludzkiego współczucia obawiam się, że wprowadzenie niekorzystnych zmian odbije się na funkcjonowaniu sądów. Wielu asystentów i referendarzy odejdzie do korporacji. Zabraknie kompetentnych osób uprawnionych do zgłaszania się na wolne stanowiska sędziowskie. Pierwsi absolwenci KSSiP pojawią się za 5 lat. Jedynymi uprawnionymi będą więc ludzie z korporacji. Doprowadzi to do tego, że 60 letni adwokat, któremu usunięto konkurencję w postaci młodych ludzi po aplikacji sądowej, otrzyma etat na pięć lat i odejdzie w stan spoczynku. Nie można dopuścić do takich zagrożeń, które niosą proponowane przez MS zmiany, wprowadzone do projektu, cichcem w przeddzień posiedzenia RM , na której projekt miał być rozpatrywany.
Sami przeszliśmy tą drogę, wiemy jak była wyboista i musimy czuwać nad tym aby innym nie działa się krzywda.

wszystko to co piszesz to prawda, od 3 dni to jeden z wiodących tematów na forum.
nie zgadza się z takimi działaniami MS, rządu , wyślij czerwoną kartkę, 17-18.11.2010 r. masz Dni Bez Wokandy możesz też złożyć oświadczenie o odmowie udziału w komisji wyborczej (o ile jeszcze którejś z powyższych rzeczy nie zrobiłeś) , a do tego działaj na forum, pisz, myśl, polemizuj ... im nas więcej tym nas więcej !!
Darkside

Postprzez stang » środa, 6 października 2010, 17:27

Dziękuję za poparcie. Ja osobiście podzielam postulaty Stowarzyszenia dotyczące naszych spraw.
W tym wypadku wstawiam się jednak za ludzi, którzy obrali tą samą drogę co my, a są ofiarami systemu i mają jeszcze mniejszą siłę przebicia niż my. Dlatego też proszę Zarząd Stowarzyszenia o podjęcie stosownej uchwały piętnującej bezpodstawne, oparte na kłamstwie wydłużanie czasu wymaganego stażu, pod którym sądząc po sposobie działania kryje się prawdopodobnie interes jakiegoś lobby. Ja za panów z korporacji w wieku emerytalnym uczących się zawodu sędziego pracował nie będę!
stang

Postprzez AQUA » środa, 6 października 2010, 17:31

Witaj, stang :)

Napisz jeszcze ze trzy-cztery posty i będziesz mógł poczytać nasze forum.
Zapraszamy :)
AQUA
VIP
VIP

Postprzez Darkside » środa, 6 października 2010, 17:32

stang napisał(a):Dziękuję za poparcie. Ja osobiście podzielam postulaty Stowarzyszenia dotyczące naszych spraw.
W tym wypadku wstawiam się jednak za ludzi, którzy obrali tą samą drogę co my, a są ofiarami systemu i mają jeszcze mniejszą siłę przebicia niż my. Dlatego też proszę Zarząd Stowarzyszenia o podjęcie stosownej uchwały piętnującej bezpodstawne, oparte na kłamstwie wydłużanie czasu wymaganego stażu, pod którym sądząc po sposobie działania kryje się prawdopodobnie interes jakiegoś lobby. Ja za panów z korporacji w wieku emerytalnym uczących się zawodu sędziego pracował nie będę!

Słyszysz zarządzie ;))
Super że postulaty podzielasz , działaj zatem i na forum i w realu !!
Darkside

Postprzez Sandman » środa, 6 października 2010, 22:09

Słuszna idea, słuszne hasła stang!
My, jako sędziowie i członkowie I., musimy zaprotestować przeciwko tym planom MS-u!
Sandman
Moderator
Moderator

Postprzez Darkside » czwartek, 7 października 2010, 20:55

proszę bardzo stang

Dreed napisał(a):[center]Uchwała zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 7 października 2010r. w sprawie aplikantów sędziowskich[/center]

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” wyraża stanowczy sprzeciw wobec projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych zmierzających do pozbawienia dostępu do zawodu sędziego aplikantów sędziowskich, którzy nie odbywali aplikacji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Rozwiązanie takie oceniamy jako sprzeczne z Konstytucją, albowiem prowadzi ono do nieuzasadnionego uprzywilejowania określonej grupy aplikantów. Godzi ono w konstytucyjną zasadę państwa prawa, której istotnym elementem jest pewność prawa. Podważa również zaufanie do sędziów obecnie orzekających, którzy w zdecydowanej większości ukończyli poprzedni model aplikacji, przedstawiany obecnie jako ułomny.

Ujawnienie planowanych zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz natychmiastowa zapowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości wniesienia w odpowiednim zakresie autopoprawki do złożonego projektu pokazuje, że prace nad ustawą ustrojową sądownictwa prowadzone są chaotycznie, bez spójnej wizji.

Ponawiamy więc zgłaszany przez nas wielokrotnie postulat zwołania okrągłego stołu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, którego celem będzie opracowanie projektu konstytucji sądów.
Darkside

Postprzez stang » czwartek, 7 października 2010, 21:09

Bardzo dziękuję!!!, nie ma jak solidarność międzyludzka. Przepraszam, ze marudzę ale zaakcentowałbym bardziej próbę wydłużenia terminu stażu, bo teraz właśnie o to chodzi. MS zadeklarowało, że do zawodu dopuści ale po 6 latach, a nie dwóch czyli de facto nie dopuści.
Tak czy owak wielkie dzięki!

[ Dodano: Czw Paź 07, 2010 9:20 pm ]
Właściwie nie mam racji, z akapitu drugiego jasno wynika o co chodzi. Przepraszam :)
stang

Postprzez buszmen » poniedziałek, 11 października 2010, 14:34

W pełni popieram protest osób po aplikantów sędziowskich, którzy nie odbywali aplikacji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Uważam, że są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu niż przyszli absolwenci szkoły z Krakowa, z uwagi na dużo większą praktykę podczas aplikacji.

Natomiast nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniami
Darkside napisał(a):Jedynymi uprawnionymi będą więc ludzie z korporacji. Doprowadzi to do tego, że 60 letni adwokat, któremu usunięto konkurencję w postaci młodych ludzi po aplikacji sądowej, otrzyma etat na pięć lat i odejdzie w stan spoczynku.

Darkside napisał(a):Ja za panów z korporacji w wieku emerytalnym uczących się zawodu sędziego pracował nie będę!

W moim okręgu nie przypominam sobie aby adwokat czy też radca w wieku około 60 pchał się do zawodu. Znam przypadki radców, raczej kobiet które z róznych względów zmieniły zawód, ale były w wieku zdecydowanie młodszym. Podobnie dotczyło to prokuratorów. Jedyną starszą osobą, która przyszła do sądu i orzekała był profesor z uczelni, który zresztą po kilku latach odszedł z zawodu.
Asystenów brakuje, o ile pamiętam w USP 1 asystent powinien przypadać na max. na 2 sędziów.
Dobry asystent to skarb dla sędziego. Ale z tym jest bardzo różnie. Zdarza się, że asytent wykonuje dużą część pracy sędziego, pisząc uzasadnienia i wykonując czynności wstepne, ale czy wtedy powie że uczy ich zawodu (dotyczy to zwłasza starszych sędziów nie zawsze nadążających za zmianami).
Spotkałem się z także z opiniami egazminujących, że poziom ostatnich starych aplikacji był niższy niż poprzednio.
Ponadto dobry asystent, mający dobrą opnię szybko przeniesie sie do SO, SA, WSA z uwagi na wyższe pensje. Co nie oznacza że w SR są słabi asystenci.
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » poniedziałek, 11 października 2010, 15:18

buszmen napisał(a):Natomiast nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniami
Darkside napisał(a):Jedynymi uprawnionymi będą więc ludzie z korporacji. Doprowadzi to do tego, że 60 letni adwokat, któremu usunięto konkurencję w postaci młodych ludzi po aplikacji sądowej, otrzyma etat na pięć lat i odejdzie w stan spoczynku.

Darkside napisał(a):Ja za panów z korporacji w wieku emerytalnym uczących się zawodu sędziego pracował nie będę!

Sorki ale ja tego nie napisałem , cytuj kolego poprawnie :/:
Darkside

Postprzez koko » poniedziałek, 11 października 2010, 16:07

Darkside, dlaczego chcesz pracować za panów z korporacji? :mrgreen: ;)
koko

Postprzez suzana22 » poniedziałek, 11 października 2010, 17:32

buszmen napisał(a):Zdarza się, że asytent wykonuje dużą część pracy sędziego, pisząc uzasadnienia i wykonując czynności wstepne, ale czy wtedy powie że uczy ich zawodu (dotyczy to zwłasza starszych sędziów nie zawsze nadążających za zmianami).

Oj, zdarzyło mi się coś takiego obserwować :mrgreen: :mrgreen:
To sędzia był uczony przez asystenta i to było żenujące...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez buszmen » wtorek, 12 października 2010, 15:05

Darkside napisał(a):Sorki ale ja tego nie napisałem , cytuj kolego poprawnie

Sorki o wielki Dark.... :shock: , ale masz jak zwykle rację. :oops:
Chodzi o wpis Stanga, źle zaznaczyłem
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Andrzej Sobótka » niedziela, 24 października 2010, 18:27

Uprzejmie informuję, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów w dniu dzisiejszym wysłało List Otwarty do Ministra Sprawiedliwości, którego pełną treść można przeczytać na naszej stronie internetowej.
http://www.asystentsedziego.org/
W DGP ukazał się artykuł dotyczący wymienionego listu pt."Poszkodowani aplikanci odejdą do innych zawodów".

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/4 ... wodow.html
Andrzej Sobótka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez buszmen » niedziela, 24 października 2010, 21:17

W liscie brakuje mi wyraźnego stwierdzenia, że przy takiej zmianie USP faworyzuje się absolwentów szkoły w Krakowie kosztem pozostałych kandydatów

Inna droga - a moze dla osób po aplikacji sędziowskiej i zdanym egzaminie wpisać sie na listę do adwokatów lub radców i po trzech latach przystąpić do konkusru na stanowisko sedziego. Będzie szybciej ;)
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

prawa nabyte Minister Gowin

Postprzez baśka » piątek, 9 grudnia 2011, 09:04

PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" ustaliła, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów. Ten wyłom stanowi istotne zagrożenie przy wprowadzaniu kolejnych zapowiedzianych przez rząd reform - czytamy w gazecie.
ZOBACZ TAKŻE

Obywatele mają zaciskać pasa, państwo nie chce. "Święte krowy"
Zacisną pasa? Nowi ministrowie Tuska zadłużeni na 10 mln złotych

"Rzeczpospolita" przypomina, że Donald Tusk w expose zapowiadał, że zmian obejmą uprawnienia sędziów i prokuratorów wynikające ze stanu spoczynku. Tymczasem - jak dowiedziała się gazeta ze źródeł w resorcie sprawiedliwości - Jarosław Gowin po konsultacji z ekspertami uznał, że ustawa zmieniająca zasady stanu spoczynku upadłaby przed Trybunałem Konstytucyjnym. Powód: odebranie sędziom i prokuratorom praw nabytych.

Potwierdza to w rozmowie z gazetą konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek. Dodaje zarazem, że nie ma większych przeszkód, aby nowymi zasadami objąć tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę.''
Wyborcza z 9-12-2011
baśka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » piątek, 9 grudnia 2011, 10:12

taktyka salami... właściwie nic nie powinienem dodawać

plasterek jest przycinany w innym miejscu, a to o czym pisze Rzepa ma służyć wyłącznie uspokojeniu nastrojów

to tak jak z kozą, którą od zawsze przyprowadzam na Forum
wanam
VIP
VIP

Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!