Formy protestu

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez onsok » czwartek, 17 lipca 2008, 18:59

rhalabis napisał(a): ..Kluczem do skuteczności działań protestacyjnych jest masowy w nim udział sędziów rejestrowych (choć na referendarzach one stoją) i sędziów wieczystoksięgowych.
Przedurlopowo pozdrawiam!

ano stoją referendarzami i faktycznie jakby stanęły księgi i rejestry to rządzący szybko by się obudzili...Niestety, referendarze widzą, że sędziowie mają ich gdzieś ( pomysły , żeby odciąc wynagrodzenia sędziów od innych grup zawodowych) , więc nie sądze by poparli sędziów..
onsok
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez zulus » czwartek, 17 lipca 2008, 22:32

Nie sprawdzałem tego, ale za oddanie krwi chyba przysługuje jeden dzień zwolnienia lekarskiego. Tej formy protestu próbowali nie tak dawno policjanci jak dotarło do nich, że zapowiadane 500 zł. podwyżki to dla większości 100 zł. , a dla wybranych siedzących na stołkach 1000 zł. A gdyby tak wszyscy sędziowie postanowili oddać krew - tyle, że tego samego dnia. Cel szczytny, nieobecność usprawiedliwiona, paraliż sądów murowany, MS wkurzony. Akcję można powtarzać co miesiąc.
zulus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez AQUA » czwartek, 17 lipca 2008, 22:35

zulus napisał(a):Nie sprawdzałem tego, ale za oddanie krwi chyba przysługuje jeden dzień zwolnienia lekarskiego. Tej formy protestu próbowali nie tak dawno policjanci jak dotarło do nich, że zapowiadane 500 zł. podwyżki to dla większości 100 zł. , a dla wybranych siedzących na stołkach 1000 zł. A gdyby tak wszyscy sędziowie postanowili oddać krew - tyle, że tego samego dnia. Cel szczytny, nieobecność usprawiedliwiona, paraliż sądów murowany, MS wkurzony. Akcję można powtarzać co miesiąc.

Sorry, ale ten projekt przerobiliśmy już dawno, nawet sobie na ten temat zrobiliśmy ankietę i demokratycznie zadecydowaliśmy, że nie.
AQUA
VIP
VIP

Postprzez picu » piątek, 18 lipca 2008, 10:37

jakwaw napisał(a):Troszkę z kategorii SF,
A gdyby odciąć Ministerstwo od Sądów? Od wpływu na nasza pracę, od statystyk, idiotycznych pism, etc? Ale nie odrywać się od bieżącej roboty, nie "krzywdzić społeczeństwa".
Jak to zrobić?
WSZYSCY funkcyjni składają wniosek o zwolnienie z funkcji.

Mój kolega z wydziału - nota bene funkcyjny, bo przewodniczący wydziału w rejonowym - parę miesięcy temu też wpadł na taki pomysł

Niestety - moim zdaniem niewykonalny, bo ci funkcyjni na górze (SO, SA) nigdy tego nie zrobią. Oni dostają dobrą kasę i nie mają powodów by protestować, przynajmniej nie w ten sposób.
picu
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez piotr412 » piątek, 18 lipca 2008, 10:46

Będą podwyżki... dla asystentów.

http://www.ms.gov.pl/projekty/proj0842.rtf

O około 200 zł , z mocą od 1 stycznia 2008 ! (Przypominam, że w rejonach nasze podwyżki w 2008r. wyniosły około 100 zł...)
Czy tu trzeba coś dodawać? Chyba nie, kolejny raz pokazano nam miejsce w szeregu...
Czy to nie jest kolejny argument za radykalizacją protestów?
Przecież Mini Sprawi swoim zachowaniem sam nas "zaprasza" do walnięcia łańcuchem w stół i stnanowczego "NIE!" dla jego działań.
Żeby było jasne - nie żałuję asystentom tych 200 zł. Tylko że to kolejna grupa, która dostaje większe podwyżki od nas. Obawiam się, że spłaszczenie wynagrodzeń nie będzie dotyczyć wynagrodzęń sędziów różnych instancji, tylko wynagrodzeń sędziów i urzędników.
piotr412
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » piątek, 18 lipca 2008, 10:49

jakwaw napisał(a):Z drugiej strony mamy powichrowane osobowości i dla większości z nas protest (kategoryczny) jest nie do zaakceptowania. Dlaczego tak jest? Bo nie chcą protestować "przewodnicy"- (nie uogólniając, oczywiście) - czyli sędziowie wyższych instancji, funkcyjni. Nie chcą również dlatego, że protest może godzić w bogu ducha winne społeczeństwo. :mrgreen:

(...)
WSZYSCY funkcyjni składają wniosek o zwolnienie z funkcji. Przewodniczący, członkowie kolegium, delegaci na zgromadzenia, Prezesi. Skoro wszyscy, to nie będzie komu rozpoznać wniosków o to zwolnienie - ALE! nie będzie można również opiniować nowych, wskazanych przez Ministerstwo, bo nie będzie komu. :cool:
SF powiecie, obecnie na pewno, ale rozwijająca się sytuacja może i doprowadzi do samouświadomienia większości z nas.

Co do pierwszej części już wielokrotnie na ten problem wskazywałem, ruszmy wierchuszkę ruszy się reszta.

Co do drugiej częsci to prawdziwe SF.
Darkside

Postprzez picu » piątek, 18 lipca 2008, 11:00

piotr412 napisał(a):Będą podwyżki... dla asystentów. O około 200 zł , z mocą od 1 stycznia 2008 !
Żeby było jasne - nie żałuję asystentom tych 200 zł.

też im nie żałuję. Wkurza mnie tylko wciskanie kitu, że dla nas pieniędzy nie ma.
To kłamstwo :!:
kolejne grupy dostają podwyżki, a tylko nam się zabiera
picu
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jakwaw » piątek, 18 lipca 2008, 12:47

Albo informujemy opinie społeczną o proteście. I wtedy możemy obstawiać się misiami na salach, albo protestujemy. Bez misiów.
jakwaw
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » sobota, 19 lipca 2008, 21:54

suzana22 napisał(a):
zziajany napisał(a):Zastanawiam się co by było w małych sądach gdzie w wydziale np. jest dwóch sędziów i obydwaj zrzekli by się funkcji. Kto by był przewodniczącym, czy przepisy coś mówią o takiej sytuacji?

I tym razem to tylko puste teoretyzowanie; 99% funkcyjnych nie ośmieliłoby się i zwyczajnie uznałoby, że nie mają żadnego interesu w tym, żeby rezygnować ze swojej funkcji w ramach jakiejkolwiek akcji protestacyjnej. Utraciliby zaufanie swoich przełożonych, a szaraki bezfunkcyjne tylko czekają, żeby zająć ich miejsce. Trzeba być czujnym i rozważnym :mrgreen:

Mnie na funkcji trzyma wyłącznie dodatek i zapewniam, że funkcja PW dla kogoś, kto poważnie traktuje swoje obowiązki jest tylko ciężarem
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez suzana22 » poniedziałek, 21 lipca 2008, 10:58

Oczywistym jest, że zdecydowana większość z nas pracuje dla pieniędzy, ja też. Niestety nie płacą nam aż tak mało, żebyśmy mieli determinację naprawdę radykalnie protestować. Z połowa sędziów w rejonie ma różnego rodzaju dodatki i funkcje, wyżej zarabia się lepiej; jest strach i racjonalny interes w tym, żeby tego nie stracić. A w naszej na poły feudalnej strukturze sądownictwa (oficjalnej i tej w praktyce) brakiem pokory można dużo stracić.
,,Sędziowie nie zarabiają najgorzej'' - i to jest prawda. Gdy będziemy zarabiać najgorzej, to wtedy będziemy tu i gdzie indziej poważnie mówić o proteście. Dziś dajmy sobie więc spokój, bo nie jesteśmy wiarygodni :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Patrycja » wtorek, 22 lipca 2008, 10:59

Po rejestracji przekopałam się przez wszystkie tematy i posty na temat protestu. Mam nieodparte wrażenie, że tak naprawdę wszyscy czekamy na impuls do jednej jedynej formy zamanifestowania naszych poglądów - do powstrzymania się od orzekania.
Wszystkie inne propozycje spotykają się z większym albo mniejszym aplauzem, jednak góruje sceptycyzm co do uzyskania tymi drogami realnych, pozytywnych dla nas skutków. I pewnie dlatego, uciekając od sedna sprawy, tworzymy off-topy.
Patrycja
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Trebor » wtorek, 22 lipca 2008, 11:41

Patrycjo to co od 01.10.08r. ?
Trebor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Patrycja » wtorek, 22 lipca 2008, 12:04

Trebor napisał(a):Patrycjo to co od 01.10.08r. ?

Jeśli o mnie chodzi, to dopiero gdzieś na wiosnę, kiedy wrócę do pracy :roll:

A wracając do tego, co wcześniej napisałam, to myślę, że postami o PW i Prezesach zamordystach, kunktatorach i konformistach dajemy zawoalowane komunikaty, że z przystąpieniem do protestu nie będzie tak prosto, albo wręcz usprawiedliwiamy się na zapas. Na pewno nie wszystkich to dotyczy, jednak tylko nieliczni i naprawdę zdeterminowani będą działać radykalnie mając za nic wszystkie mogące nastąpić konsekwencje. Tak jak w temacie o odejściu z zawodu, jak bumerang pojawia się kwestia zabezpieczenia finansowego na czas oczekiwania na wpis na listę np. radców, tak i teraz wielu będzie rachowało, czy opłaca sie podpaść dyscyplinarnie i w efekcie stracić.
Nie umiem określić ilu z nas, ale zaryzykuję, że większość, nie znajdzie oparcia ani w przełożonych ani w kolegach z najbliższego otoczenia.
Patrycja
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » wtorek, 22 lipca 2008, 12:21

Patrycja napisał(a):wielu będzie rachowało, czy opłaca sie podpaść dyscyplinarnie i w efekcie stracić.
Nie umiem określić ilu z nas, ale zaryzykuję, że większość, nie znajdzie oparcia ani w przełożonych ani w kolegach z najbliższego otoczenia.

Oczywiście, że większość nie znajdzie. Protest, niezależnie od tego jaką przybierze czy powinien przybrać formę musi być zorganizowany i koordynowany przez "Iustitię". Inaczej nigdy nie przyniesie skutku. Za wpływ na "Iustitię" i nasz osobiste działania w tym celu jesteśmy odpowiedzialni.
amelius

Postprzez Darkside » wtorek, 22 lipca 2008, 12:50

Protest który nie będzie masowy skutku i tak nie przyniesie. Tylko w jedności jest siła. Protest kilku setek sędziów to mała ciekawostka medialna dnia, protest wszystkich ewentualnie zdecydowanej większości rzeczywisty i zauważalny problem.
Darkside

Postprzez ossa » wtorek, 22 lipca 2008, 12:52

Dlatego ja jestem za masowym wpisywaniem się do Iustiti i zmiany jej oblicza!!!
ossa
VIP
VIP

A gdyby tak DZIEŃ BEZ PODPISU?

Postprzez zgredmen » środa, 23 lipca 2008, 08:44

Mam propozycję zradykalizowania "dnia bez wokandy". Jak powszechnie wiadomo, dolegliwość tej formy protestu jest "społecznie znikoma", przez co mam wrażenie, że nikt oprócz samych zainteresowanych się tym nie przejmuje. Zainteresowanie w mediach przed 30 maja, owszem było, podyktowane raczej precedensowym charakterem tego działania.
Ale co dalej, po kolejnych kilku czy kilkunastu tego akcjach nawet media przestaną się interesować, a my nadal będziemy pomstować na forum..
Sfrustrowany tym stanem rzeczy, podczas porannego prysznica wpadłem dziś na pomysł powstrzymania się w określonych dniach do składania podpisu na WSZELAKICH pismach.
Skutki od razu zaczną być zauważalne. Chętni po widzenia, odpisy, klauzule etc będą musieli poczekać dzień albo dwa.
Pójdą na skargę do prezesa? niech idą. bezzasadnej przewlekłości nikt nie zarzuci, bo po primo mamy inne pilne rzeczy do zrobienia (czytanie akt, pisanie uzasów), secundo złożenie podpisu poczeka w kolejce do załatwienia innych nagłych spraw, a po tertio jak już zabierzemy się do rozpatrywania czy delikwentowi udzielić zgody na widzenia, to należy przeanalizować akta, przepisy tą instytucję warunkujące itp.
Zgody na widzenie nie trzeba mieć "na już", a sąd to nie poczta. Choć mam wrażenie, że na poczcie swą pracę traktują z większą estymą.
Comiesięczne tego typu akcje spowodowałać mogłyby zwiększone zainteresowanie i wreszcie jakąś aktywność decydentów.

Zacznijmy szanować siebie i pracę przez nas wykonywaną, bo inaczej nikt nas nie doceni.
Szable w dłoń a długopisy na bok!

p.s. do wyjątków zaliczyłbym posiedzenia aresztowe i konieczność złożenia podpisu na dekrecie zwiększającym wynagrodzenia.;)
zgredmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Trebor » środa, 23 lipca 2008, 09:24

Mam propozycję
Niech każdy w swoim mieście posprawdza , rodziny posłów , senatorów kto jest adwokatem , radcą , notariuszem (brat, syn , żona itp. ). Następnie np. rozprawa o 7,30 lub o 15,00. Zero odraczania bo urlop. Zero uprzejmości ( ale zgodnie z przepisami ). Wszystko zgodnie z kolejnością , żadnych ustępstw. Po pewnym czasie osoby te odczują,że coś się zmieniło , że już nie jest tak miło. Uwierzcie zaczną myśleć o co chodzi. To wpływowe lobby . Wielu adwokatów , radców jest posłami. Na forum trzeba też stworzyć listę takich prawników z koligacjami .
Trebor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez pio » środa, 23 lipca 2008, 11:58

Nie należę do IS i nie zamierzam wstępować.
Nie zgadzam się także z tezą, że tylko pod jej patronatem można osiągnąć cel – przecież są zgromadzenia SO i S.A. i to na forum tych organów powinniśmy podjąć decyzję o formie protestu.
Uważam jednocześnie, że jedynie bezterminowe zaprzestanie orzekania – wyjątek sprawy pilne w ujęciu usp czy też regulaminu (nie pamiętam dokładnie) – może zmusić rządzących do zmiany naszej sytuacji.
Jeżeli nadal kontynuować będziemy protest kroczący, to doczłapiemy się z takimi wynagrodzeniami do stanu spoczynku.
pio

Postprzez Darkside » środa, 23 lipca 2008, 12:07

pio napisał(a):Nie należę do IS i nie zamierzam wstępować.
Nie zgadzam się także z tezą, że tylko pod jej patronatem można osiągnąć cel – przecież są zgromadzenia SO i S.A. i to na forum tych organów powinniśmy podjąć decyzję o formie protestu.

Również tak uważam. Cel możemy osiągnąć powszechnością protestu. Wiem, że prezesi SO i SA spotykają się na różnego rodzaju spotkaniach.

Apeluję do userów mających dojścia do prezesów, wpłyńcie na nich, niech na tych spotkaniach zdecydują o poparciu protestu, wtedy będzie on powszechny przez co skuteczny.

Zamarcie wszystkich sądów na tydzień będzie widoczne i naprawdę dotkliwe.
Darkside

Postprzez Trebor » środa, 23 lipca 2008, 12:07

Czy ktoś wie kiedy będą głosować nad wetem w sprawie , czytałem porządek obrad ( przed chwilą ) i nic nie ma ?
A i częściowo zgadzam się z przedmówcą tylko zaprzestanie coś da , ale jak IUSTITIA to poprze będzie łatwiej

[ Dodano: Sro Lip 23, 2008 12:08 pm ]
w sprawie awansów poziomych oczywiście
Trebor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 23 lipca 2008, 12:13

pio napisał(a):Nie zgadzam się także z tezą, że tylko pod jej patronatem można osiągnąć cel – przecież są zgromadzenia SO i S.A. i to na forum tych organów powinniśmy podjąć decyzję o formie protestu.
Uważam jednocześnie, że jedynie bezterminowe zaprzestanie orzekania – wyjątek sprawy pilne w ujęciu usp czy też regulaminu (nie pamiętam dokładnie) – może zmusić rządzących do zmiany naszej sytuacji.
Jeżeli nadal kontynuować będziemy protest kroczący, to doczłapiemy się z takimi wynagrodzeniami do stanu spoczynku.

W jaki sposób można na forum SO i SA podjąć decyzję o formie protestów. Jaki wpływ na te oragny mają sędziowie SR? W skali całego kraju, nie poszczególnych regionów i okręgów?

Co do kwestii formy protestu, podzielam pogląd, że tylko bezterminowe zaprzestanie orzekania - strajk słoweński - może przytnieść skutek.
Ostatnio edytowano środa, 23 lipca 2008, 12:15 przez amelius, łącznie edytowano 1 raz
amelius

Postprzez Darkside » środa, 23 lipca 2008, 12:14

Myślałem nad formami protestu bardzo długo, śledziłem wypowiedzi w tym temacie i wiem, że ani prośby ani groźby nie zrobią wrażenia na Donaldu Tusku ani Ćwioku,

Tylko zaprzestanie sądzenia i nie na dwa dni ale co najmniej na tydzień byłoby naprawdę widoczne. Obok tego rządzący nie mogliby przejść obojętnie.

To bardzo radykalna forma protestu, ciężka do zaakceptowania przez większość z sędziów, sam również mam wątpliwości, ale innego rozwiązania nie widzę. Łatwiej będzie uczestniczyć w tej formie protestu gdy będzie on powszechny zaczynając od SA na SR kończąc.

Jeżeli nie to, to możemy sobie darować dyskusje o jakiś kosmicznych formach protestowania i zacząć pielęgnować znajomości powstałe na forum.
Darkside

Postprzez Maltazar » środa, 23 lipca 2008, 12:39

Darkside napisał(a):Myślałem nad formami protestu bardzo długo, śledziłem wypowiedzi w tym temacie i wiem, że ani prośby ani groźby nie zrobią wrażenia na Donaldu Tusku ani Ćwioku,

Tylko zaprzestanie sądzenia i nie na dwa dni ale co najmniej na tydzień byłoby naprawdę widoczne. Obok tego rządzący nie mogliby przejść obojętnie.

To bardzo radykalna forma protestu, ciężka do zaakceptowania przez większość z sędziów, sam również mam wątpliwości, ale innego rozwiązania nie widzę. Łatwiej będzie uczestniczyć w tej formie protestu gdy będzie on powszechny zaczynając od SA na SR kończąc.

Jeżeli nie to, to możemy sobie darować dyskusje o jakiś kosmicznych formach protestowania i zacząć pielęgnować znajomości powstałe na forum.

Niestety poruszamy się w określonej rzeczywistości. Ludzie łaskawie nie wyznaczają wokand bo im głupio przed kolegami. a co dopiero mówić o zaprestaniu orekania. To jest praca na lata.
Jedyną nasza reprezentacją jest Iustitia czy to się komuś podoba czy nie. Może nie jest idealana ale innej nie ma.
Maltazar
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » środa, 23 lipca 2008, 12:46

Maltazar napisał(a):
Niestety poruszamy się w określonej rzeczywistości. Ludzie łaskawie nie wyznaczają wokand bo im głupio przed kolegami. a co dopiero mówić o zaprestaniu orekania. To jest praca na lata.

No to po ptakach.
Darkside

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!