AWANSE POZIOME SĘDZIÓW - CZY I JAK MAMY PROTESTOWAĆ ?

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez mati » środa, 28 maja 2008, 00:19

Czy uważacie ,że awanse należa się także delegowanym do MS :?:
Na ciepłej posadce w MS nie mają wytyków dyscyplinarek ..............
Wszelkie podwyżki zarówno stawek awansowych jak i poziomy awans mają z marszu :?:
Czy to jest fair wobec nas liniowych :?: :?: :?: :?:
Ostatnio edytowano środa, 28 maja 2008, 09:02 przez mati, łącznie edytowano 1 raz
mati
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mira » środa, 28 maja 2008, 00:27

nie znam wprawdzie żadnego emesiaka, ale uważam, że awanse poziome powinny dotyczyć wszystkich sędziów. Jak zaczniemy róznicować w jednym aspekcie to łatwo bedzie pociągnąc tą tendencje na inne kryteria. Powinno sie zrezygnować w ogóle z delegacji sędziów do MS (powodów jest wiele i pewnie o wszytkich słyszeliście) ale nie różnicować ich z pozostała częścią środowiska. Inaczej za chwilę będziemy sie zastanawiać czy należy sie awans sedziemu pracujacemu z mniejszym obciażeniem i rozpoznajacemu łatwiejsze sprawy.
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez markosciel » środa, 28 maja 2008, 00:57

Ależ wystarczy określić, że awans poziomy przysługuje po 15 latach orzekania.
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » czwartek, 29 maja 2008, 08:46

Szanowni Użytkownicy internetowego Forum dla Sędziów!

Od początku maja 2008 roku kierowani troską o dobro wymiaru sprawiedliwości sędziowie wysłali kilka tysięcy maili do stowarzyszeń reprezentujących sędziów w krajach Unii Europejskiej - z prośbą o wsparcie działań polskich sędziów w przedmiocie poprawy statusu materialnego i wzmocnienia gwarancji niezależności sędziowskiej. Przesyłane elektronicznie petycje były wyrazem determinacji polskich sędziów, którym po wypowiedziach Premiera RP po raz kolejny prysły nadzieje na znaczącą poprawę sytuacji wymiaru sprawiedliwości.
NASZA WSPÓLNA AKCJA PRZYNIOSŁA PIERWSZY SUKCES!!!!!
W dniu 24 maja 2008 r. Europejskie Stowarzyszenie Sędziów
obradujące w Turku (Finlandia) przyjęło rezolucję.
W jej treści wyraziło swoje zaniepokojone tym, że system ustalania wynagrodzenia sędziów w Polsce prowadzi do powstania znacznych różnic pomiędzy poziomem dochodów sędziów, a innymi wskaźnikami gospodarki narodowej. Rezultatem tej niedopuszczalnej, ogromnej różnicy, jest fakt, że fundamentalne zasady wyrażone w takich przyjętych przez społeczność międzynarodową aktach jak:
- Europejska Karta Statutu Sędziego
(Art. 6.1: Sędziowie sprawujący wymiar sprawiedliwości są uprawnieni do wynagrodzenia na poziomie, który ochroni ich przed jakimikolwiek naciskami na podejmowane decyzje i tym samym utwierdzi ich niezależność i bezstronność)
- Uniwersalna Karta Sędziego ,
(Art. 13: Sędzia musi otrzymywać wynagrodzenie, które chroni jego faktyczną niezależność ekonomiczną i nie może być zależne od efektów pracy sędziego, a także nie może być obniżane w trakcie sprawowania urzędu)
- Karta Sędziów Europejskich
(Art. 8: Zarobki sędziów muszą zapewniać sędziemu realną ekonomiczną niezależność i nie mogą zostać zredukowane na żadnym etapie sprawowania urzędu)

- nie są przestrzegane przez Polski rząd.
Wyrażając powyższe obawy, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów ponagla władze polskie, aby stosowały te międzynarodowe standardy niezależności sądów. W związku z tym organy władzy wykonawczej i ustawodawczej muszą powstrzymać się od jakichkolwiek działań, które mogłyby zagrozić niezawisłości sędziów.
Europejskie Stowarzyszenie Sędziów ponagla także władze polskie, aby upewniały się, że powszechnie uznane standardy niezawisłości są przestrzegane przez cały czas i nie są podejmowane żadne działania, które mogłyby zostać uznane za ich osłabianie.
KOLEŻANKI I KOLEDZY SĘDZIOWIE!
To nie jest koniec NASZEJ WALKI O GODNY STATUS SĘDZIEGO ODPOWIDAJĄCY STANDARDOM EUROPEJSKIM.
Należy podkreślić, iż sędziowie mają obowiązek reagować na oczywiste i ewidentne łamanie zasad niezawisłości sędziowskiej i niezależności władzy sądowniczej. Nasze uprzednie wystąpienia na drodze służbowej - do Ministra Sprawiedliwości – niestety zostały w sposób oburzający zignorowane.
Władza wykonawcza i ustawodawcza w sposób niegodny zwodzi nas, przyjmując iż pozbawieni prawa do strajku, działalności związkowej i politycznej – nie możemy jako mała liczebnie grupa zawodowa protestować. Nie możemy dłużej godzić się na taką sytuację ubezwłasnowalniającą przedstawicieli III władzy. Jako sędziowie RP mamy obowiązek użyć wszystkich LEGALNYCH środków, by skończyć z patologiczną pozycją polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Już wkrótce – na Forum dla Sędziów RP – będzie propagowana kolejna NASZA WSPÓLNA akcja. Należy żywić nadzieję, iż również odniesie ona szeroki oddźwięk w szeregach sędziów i asesorów Waszego Sądu. Musimy bowiem pamiętać, iż tylko działając solidarnie z Konstytucją RP w rękach możemy wygrać batalię o godne wynagrodzenia dla sędziów!
Ponadto zwróćmy uwagę, że w dniu 23 maja 2008r na posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty projekt zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zakłada on zniesienie tzw. awansów poziomych, które sędziom sądu niższego rzędu po 15 latach nienagannej pracy pozwalały ubiegać się o status sędziego wyższego rzędu i związane z tym uposażenie. Ponadto, po uzyskaniu awansu poziomego sędzia nabywał prawo do jeszcze dwóch stawek awansowych (kolejno po 5 i 10 latach od chwili uzyskania statusu sędziego sądu wyższego rzędu). Obecny Rząd zamierza w miejsce awansu poziomego (oznaczającego w praktyce znaczącą podwyżkę) oraz dwóch stawek awansowych – pozostawienie wyłącznie dla Sędziów SR i SO jednej stawki awansowej, przyznawanej po 15 latach pracy na danym stanowisku. Z uwagi na to, że oprócz kolejnego zaniechania poprawy sytuacji zarobkowej sędziów, a nawet jej pogorszenia w stosunku do ustawy, która ma wejść w życie w dniu 1.07.2008r, projekt ten reguluje istotne kwestie ustrojowe - koniecznym jest przeprowadzenie szerokiej debaty parlamentarnej, z uwzględnieniem wysłuchania publicznego z udziałem sędziów – zwłaszcza, że głos środowiska został w tej sprawie całkowicie zignorowany.
SZCZEGÓŁY WKRÓTCE NA FORUM!
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez kreska » piątek, 30 maja 2008, 11:49

mati napisał(a):Czy uważacie ,że awanse należa się także delegowanym do MS :?:
Na ciepłej posadce w MS nie mają wytyków dyscyplinarek ..............
Wszelkie podwyżki zarówno stawek awansowych jak i poziomy awans mają z marszu :?:
Czy to jest fair wobec nas liniowych :?: :?: :?: :?:

Byłam kilka miesięcy na delegacji w MS i wierzcie mi-to była harówka. Są takie departamenty, w których bez fachowca-sędziego ani rusz..Inaczej mielibyśmy zdecydowanie więcej knotów.
Teraz też dostałam propozycję udziału w grupie ekspertów i - mimo,że naprawdę nie mam ochoty - chyba się zdecyduję, bo jest to jedyny sposób na wypracowanie czegoś sensownego, co w praktyce nie odbije się wszystkim czkawką...
A na awans poziomy-czekam,czekam ( bo już się łapię) i uważam,że należy on się również "emesiakom" - jeżeli spełniają kryteria...
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom...(K.I.Gałczyński)
kreska
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez KAL » sobota, 31 maja 2008, 11:23

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu wynika, że nadal nie wszczęto procedury legislacyjnej dotyczącej uchylenia noweli usp, która wchodzi w życie 1 lipca (m.in. awans poziomy). W czerwcu są tylko 2 posiedzenia Sejmu tzn. 11-13 czerwca i 25-27. Myślę, że nie zdążą do 30 czerwca z uchyleniem nowelizacji. Pamiętajmy, że jest jeszcze Senat i Prezydent. W całości popieram stanowisko Beatki!!!
KAL
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » sobota, 31 maja 2008, 13:42

KAL napisał(a):Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu wynika, że nadal nie wszczęto procedury legislacyjnej dotyczącej uchylenia noweli usp, która wchodzi w życie 1 lipca (m.in. awans poziomy). W czerwcu są tylko 2 posiedzenia Sejmu tzn. 11-13 czerwca i 25-27. Myślę, że nie zdążą do 30 czerwca z uchyleniem nowelizacji. Pamiętajmy, że jest jeszcze Senat i Prezydent. W całości popieram stanowisko Beatki!!!

Wszystko jest możliwe....Ale na pocieszenie mamy delikatny plan. Teraz przygotowujemy szablonik wniosku o "awans poziomy" i zaraz od 1 lipca, zachęcam do składania wszystkich uprawnionych :wink:
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez K.Piotrowski » sobota, 31 maja 2008, 22:01

Czy sędziowie w stanie spoczynku też mają składać te wnioski?

W jedności siła!!!
K.Piotrowski
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mira » sobota, 31 maja 2008, 22:08

poiwedzcie kto sie "łapie" na ten awans poziomy bo zapomniałam :oops:
znaczy sie nie doczytałam w tym zakresie bo mnie chyba nie bedzie dotyczyło
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez totep » niedziela, 1 czerwca 2008, 10:25

Mira napisał(a):poiwedzcie kto sie "łapie" na ten awans poziomy bo zapomniałam :oops:

15 lat w jednym sądzie bez wytyków i bez dyscyplinarek - tak w skrócie. U mnie w pionie karnym wymóg nie do spełnienia - wytyki sypały się i sypią jak z rozdartego worka
totep
Moderator
Moderator

Postprzez Mira » niedziela, 1 czerwca 2008, 21:37

totep napisał(a):
Mira napisał(a):poiwedzcie kto sie "łapie" na ten awans poziomy bo zapomniałam :oops:

15 lat w jednym sądzie bez wytyków i bez dyscyplinarek - tak w skrócie. U mnie w pionie karnym wymóg nie do spełnienia - wytyki sypały się i sypią jak z rozdartego worka
no mówiłam, ze mnie nie dotyczy, ale zdziwiona jestem ilościa wytyków w twoim sadzie. U nas to naprawde rzadkość, choc myśle, że nie róznimy sie wiele ani obciążeniem ani "jakością sędziów"
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Krzych » niedziela, 1 czerwca 2008, 21:51

Mira napisał(a):
totep napisał(a):

no mówiłam, ze mnie nie dotyczy, ale zdziwiona jestem ilościa wytyków w twoim sadzie. U nas to naprawde rzadkość, choc myśle, że nie róznimy sie wiele ani obciążeniem ani "jakością sędziów"

Wszystko zależy od sądu. U nas ostatnio pojawiła się "praktyka", jak dyscyplinarka nie chwyci, to robią wytyk. :evil:
Krzych
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mira » niedziela, 1 czerwca 2008, 22:19

cos wielce srogo w tym okręgu bydgoskim :wink:
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » niedziela, 1 czerwca 2008, 22:43

Krzych napisał(a):
Mira napisał(a):
totep napisał(a):

Wszystko zależy od sądu. U nas ostatnio pojawiła się "praktyka", jak dyscyplinarka nie chwyci, to robią wytyk. :evil:

Jakoś mi się to w głowie nie mieści, że te wytyki tak u was na porządku dziennym. :roll: Powiedz - przykładowo oczywiście - czym u was zasługuje się na wytyk.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Krzych » niedziela, 1 czerwca 2008, 23:24

suzana22 napisał(a): Jakoś mi się to w głowie nie mieści, że te wytyki tak u was na porządku dziennym. :roll: Powiedz - przykładowo oczywiście - czym u was zasługuje się na wytyk.

Bardzo różnie. Niektóre wytyki są za takie drobiazgi, że na samą myśl skacze mi ciśnienie. A ewentualne przykłady wolałbym na PW :wink:
Krzych
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez markosciel » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 00:58

U nas takie wytyki się nie przyjęły :mrgreen:
markosciel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Krzych » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 07:29

To ja chcę do Was :mrgreen: :wink:
Macie jakiś wakacik :?: :lol:
Krzych
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 08:19

Już niedługo będzie prawo do zaskarżenia wytyku, a nadto jest niekonstytucyjny. Kabaret, gdy np. orzeczenie zapadało w składzie trzech, a ktoś mógł głosować przeciw i nie napisać c.v.s.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 09:14

proszę trzymać się tematu :oops:
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez rbk » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 10:07

Rozkaz :grin:
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez totep » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 11:56

Dreed napisał(a):proszę trzymać się tematu :oops:

Proszę o nowy wątek, choć wydaje mi się, że już w przeszłości trochę o tym już było pisane.
totep
Moderator
Moderator

Postprzez KAL » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 12:15

totep napisał(a):

Przypomnę tylko zainteresowanym, że nie chodzi o 15 lat bez wytyku. Przepis art. 63a, który ma wejść w życie 1 lipca i który rząd chce uchylić mówi, że awans poziomy przysługuje sędziemu, który pełnił służbę na zajmowanym stanowisku co najmniej 15 lat i po osiągnięciu drugiej stawki awansowej wynagrodzenia zasadniczego nie był ukarany karą dyscyplinarną, wytykiem, bądź nie miał zwróconej uwagi z art. 37 par. 4 usp. Przepis dotyczy sr i so (art. 64a). Ja rozumiem, że wytyk, kara, uwaga dotyczy okresu po osiągnięciu drugiej stawki awansowej, a nie całych 15 lat pracy[/u][/b]
KAL
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Discower77 » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 12:25

KAL napisał(a):
totep napisał(a):

Przypomnę tylko zainteresowanym, że nie chodzi o 15 lat bez wytyku. Przepis art. 63a, który ma wejść w życie 1 lipca i który rząd chce uchylić mówi, że awans poziomy przysługuje sędziemu, który pełnił służbę na zajmowanym stanowisku co najmniej 15 lat i po osiągnięciu drugiej stawki awansowej wynagrodzenia zasadniczego nie był ukarany karą dyscyplinarną, wytykiem, bądź nie miał zwróconej uwagi z art. 37 par. 4 usp. Przepis dotyczy sr i so (art. 64a). Ja rozumiem, że wytyk, kara, uwaga dotyczy okresu po osiągnięciu drugiej stawki awansowej, a nie całych 15 lat pracy[/u][/b]

W tamtym okręgu to i tak będzie trudna sztuka
Discower77

Postprzez KAL » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 12:27

Discower77 napisał(a):
KAL napisał(a):
totep napisał(a):

Ha ha ha, tak - z tego co piszą mnie się też tak wydaje :razz:
KAL
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Discower77 » poniedziałek, 2 czerwca 2008, 13:47

KAL napisał(a):
Discower77 napisał(a):
KAL napisał(a):
totep napisał(a):

Ha ha ha, tak - z tego co piszą mnie się też tak wydaje :razz:

Ja słyszałem o tym od moich kolegów i koleżanek tam orzekających
Discower77

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!