PROTEST PRACOWNIKÓW 6 WRZEŚNIA 2013 R.

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: PROTEST PRACOWNIKÓW 6 WRZEŚNIA 2013 R.

Postprzez Włóczykij » piątek, 11 stycznia 2019, 23:31

przesunięcia budżetowe to żadne nowum

będą wyrok, to i trzeba będzie je realizować

przecież to poszczególne sądy mają budżety
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Rafał R » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 16:17

Trwa protest pracowników sądów. Czy w Krakowie zamknięto dla nich budynek? Dyrekcja SO zaprzecza
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... so/tcfvcjx
Rafał R
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » wtorek, 15 stycznia 2019, 00:01

http://www.sedziowie.nazwa.pl/nucleus/i ... ?itemid=93

"(...) Od kilku tygodni w sądach w całej Polsce trwa protest pracowników administracyjnych. Odwoływane były całe sesje lub poszczególne sprawy na wyznaczenie których obywatele oczekiwali całe miesiące. Jednak nie tylko odwołane sesje były problemem. Sędziowie nie mieli możliwości pracy, nie mogli wydawać żadnych decyzji, a przyczyna jest prosta. Sekretarz sądowy nie „podłożył” stosownej korespondencji, a także nie wykonał żadnych wcześniejszych decyzji sędziego. Wszelka korespondencja zarówno do stron jak i do różnych instytucji pozostaje w aktach. Mam nadzieję, że akcja protestacyjna pracowników administracyjnych uświadomiła choć trochę, zarówno obywatelom, a przede wszystkim Ministerstwu Sprawiedliwości jak ważnym ogniwem w całym systemie sprawiedliwości jest prawidłowa obsługa administracyjna, jej profesjonalizm i rzetelność. Teraz wreszcie może panowie ministrowie zrozumieją, że to nie jest szara masa, to są ludzie którzy swoją pracą przyczyniają się do tego, że trybiki maszyny nazwanej sądownictwo w ogóle działają (...)"
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Zwolennikiem teorii Darwina. To ewolucja daje doskonałość.

Postprzez Volver » wtorek, 15 stycznia 2019, 14:53

STANOWISKO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA z 11 stycznia 2019 r. dotyczące realizacji budżetu sądów powszechnych na rok 2019 i planu budżetu sądów powszechnych na 2020 rok
Krajowa Rada Sądownictwa wielokrotnie w formie uchwał stwierdzała, że poziom wynagrodzeń pracowników sądów jest za niski, a zamrożenie wynagrodzeń przed rokiem 2016 stwarzało systemowe zagrożenia dla funkcjonowania sądów. Rada co do zasady popiera postulaty podwyżek dla urzędników sądowych i innych grup zawodowych sądów powszechnych.
W latach 2010 – 2017 doszło w różnych grupach zawodowych tego samego resortu do nierównego procentowego wzrostu wynagrodzeń: wynagrodzenia sędziów wzrosły o 42,4%, referendarzy o 30,4%, asystentów o 25,7%, urzędników o 14,0%, kuratorów o 10,0%.
Rada dostrzega konieczność szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu dysproporcji wzrostu wynagrodzeń, gdyż powodują one złą atmosferę pracy, napięcia społeczne, które w grudniu 2018 roku nasiliły się do tego stopnia, że utrudniły, a nawet w niektórych sądach uniemożliwiły wykonywanie przez sądy podstawowego zadania – sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Problem ten może być rozwiązany jedynie w drodze dialogu i konsultacji. Dlatego pozytywnie należy ocenić powołanie przez Ministra Sprawiedliwości Zespołu do spraw opracowania założeń projektu ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, w skład którego wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, dyrektorzy sądów i przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.
Rada zwraca się z prośbą, aby w duchu kompromisu dążyć do osiągnięcia porozumienia w sprawie treści projektu ustawy, w szczególności w kwestiach newralgicznych i trudnych, jakimi są podwyżki i struktura siatki wynagrodzeń.
Jednocześnie w związku z informacją udzieloną Polskiej Agencji Prasowej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 10.01.2019 r. na temat źródeł finansowania podwyżek dla urzędników Rada apeluje i prosi o ponowną wnikliwą i wszechstronną analizę dostępnych rozwiązań.
Finansowanie podwyżek dla jednej grupy zawodowej poprzez odebranie świadczeń innej grupie zawodowej może stwarzać wrażenie antagonizowania i kolejnego zarzewia konfliktów.
Ze zwrotów kosztów dojazdu korzysta około 3.100 sędziów, w tym 2.400 sędziów sądów rejonowych, czyli najniżej uposażonych. Około 600 sędziów dojeżdża do miejsca orzekania ponad 80 km dziennie. Ci sędziowie na co dzień wykazują się determinacją i zaangażowaniem.
Pozostajemy w przekonaniu, iż Minister Sprawiedliwości nie ustanie w poszukiwaniu innych źródeł finansowania wzrostu wynagrodzeń urzędników sądowych i innych grup zawodowych sądów powszechnych.
Wyrażamy głębokie ubolewanie, że na etapie opracowania projektu budżetów sądów powszechnych organizacje zrzeszające sędziów nie zgłaszały postulatów ani wniosków. Zgłosiły je dopiero, gdy prace nad projektem budżetu były już zamknięte.

Co więcej trwają rozmowy związkowców ze stroną rządową, oraz wspólne prace, w celu rozwiązania nabrzmiałego od lat problemu.Pracownicy sądowi dalecy są od eskalowania problemu i uderzania swoimi protestami w obywateli.Zwrócili na siebie uwagę,a skutki protestu, jeżeli spotkali konstruktywną atmosferę ze strony swoich przełożonych oraz sędziów usiłowali zminimalizować.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Yamato » wtorek, 15 stycznia 2019, 16:31

Volverze, a co jako "KRS" robiliście do tej pory w sprawach dot. podwyżek dla pracowników?
Do czasu protestów pracowników ?
I wsparcia środowiska sędziowskiego dla tych protestów? <mysli>

P.S.
Przypominam o tym, że chyba Minister Sprawiedliwości należy do Rady.
O innych związkach obecnej "KRS" z obecnym kierownictwem MS też wszyscy wiedzą.
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 15 stycznia 2019, 17:56

A ja nieustannie nie widzę- co mieści w granicach wypłacanego mi przez państwo uposażenia i jak wygląda audyt sądów obciążenia etatami administracyjnymi i zakresami oraz uposażeniami z nimi związanymi. Oczywiście w snuciu o sądownictwie, które dziś było na konferencji nic o tym nie było. Jest opcja pudrowanie przez spotkania prezesa z lokalsamu, czyli zbutowania sędziów CD. Jest pewna jaskółka, ale na tak długą perspektywę i niepewność, że szkoda słów. Tak rozwój wyborczy w kraju tak sobie widzę.
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » wtorek, 15 stycznia 2019, 19:19

Yamato napisał(a):W tym wypadku MS to nie tylko dodatki ale też np. niebagatelny zwrot kosztów za mieszkanie. Którego by nie było gdyby sędzia siedział nad aktami we własnym sądzie. Z pożytkiem dla ogółu zresztą. Wystarczy ze 160 sędziów pozostawić z 70.

Tyle że wtedy trzeba by zatrudnić tych kilkudziesięciu pracowników. Robota sama się nie zrobi. I z oszczędności nic nie będzie...
Inna sprawa, że akurat dodatki są zbędne.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » wtorek, 15 stycznia 2019, 20:13

kam napisał(a):
Yamato napisał(a):W tym wypadku MS to nie tylko dodatki ale też np. niebagatelny zwrot kosztów za mieszkanie. Którego by nie było gdyby sędzia siedział nad aktami we własnym sądzie. Z pożytkiem dla ogółu zresztą. Wystarczy ze 160 sędziów pozostawić z 70.

Tyle że wtedy trzeba by zatrudnić tych kilkudziesięciu pracowników. Robota sama się nie zrobi. I z oszczędności nic nie będzie...

Pytanie co jest lepsze: skierować do pracy sędziego za np. 10.000 zł netto (mógłby orzekać w macierzystym sądzie) czy prawnika do pisania pism za 6.000 zł netto (np. z uczelni wyższej). Gwarantuję cały tłum chętnych na te 6000 zł netto :mrgreen:
I czy potrzeba tam aż te 160 osób, a nie wystarczyłoby np. 80 ? <mysli>
Przy czym zgadzam się, że dodatki są w ogóle zbędne. A tu jeszcze dochodzi np. z 3000 zł zwrotu za mieszkanie. Resztę opisać ze szczególami może np. Modern albo rbk lub regis :mrgreen:
Pamiętać też należy jeszcze o cyfryzacji. I o tym, że sędziowie nadal orzekający w sądzie mogliby robić projekty MS nie będąc w ogóle formalnie delegowani do MS. Skoro są np. powoływani do różnych komisji, raz na jakiś czas jadą do Warszawy, a tak nadal sobie orzekają ... To właściwie czemu nie ? Są jakieś przeszkody ? <mysli>
I od razu jak nam spadnie liczba delegowanych do MS ...

Przy czym takich zbędnych wydatków to jest jeszcze więcej.
A ile ich niedawno było ...
http://www.sedziowie.nazwa.pl/nucleus/i ... ?itemid=92
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 15 stycznia 2019, 20:45

kam napisał(a):

Tu będę niespodziewanie bardziej radykalny niż Yamato... Wystarczy ze 30...

Owszem dużej oszczędności to mue da... Ale powrót ponad 100 sędziów do orzekania to jednak by coś dało...

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » wtorek, 15 stycznia 2019, 23:23

Geralt napisał(a):
kam napisał(a):

Tu będę niespodziewanie bardziej radykalny niż Yamato... Wystarczy ze 30...

Owszem dużej oszczędności to mue da... Ale powrót ponad 100 sędziów do orzekania to jednak by coś dało...

A ja akurat uważam, że sędziowie w MS są potrzebni i wolałbym, żeby nad pewnymi pomysłami pracowali sędziowie a nie urzędnicy czy prokuratorzy. Rezerwy są gdzie indziej, ostatnie nominacje prezydent wręczał zdaje się 8 listopada, naprawdę nie da się tego przyspieszyć, zwłaszcza że przechodzi to przez nową KRS? Czeka przecież cała fura ludzi a miesięczna zwłoka w orzekaniu przez nich to są tysiące spraw. Wiem, że papiery koleżanki mającej przyjść do nas są w kancelarii od początku listopada a etat ogłoszono zdaje się pod koniec 2017 r., czy nie da się skrócić procedury obsadzania? 5 lutego kolejna koleżanka idzie w stan spoczynku, pewnie etat zapełni się w połowie 2020 r. Wiem wiem, można przekształcić etat w asesorski, tyle że w szkole nie ma kandydatów z moich okolic a przy stawce 30 groszy za kilometr nikt z Polski nie przyjdzie.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » wtorek, 15 stycznia 2019, 23:59

Myślę, że do konkretnych projektów można zapraszać sędziów jako ekspertów bez delegacji stałej. Albo i na delegację ale tylko na czas projektu.

Na stałe potrzeba sędziów w DNA i może trochę w DKO no i może paru specjalistów w zakresie międzynarodowym...

Natomiast też nie rozumiem zwłoki w nowych nominacjach. Chyba PAD nie wstrzymuje się do wyroku TSUE...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 16 stycznia 2019, 08:55

Geralt napisał(a):Natomiast też nie rozumiem zwłoki w nowych nominacjach. Chyba PAD nie wstrzymuje się do wyroku TSUE...

Nie zostały jeszcze doręczone uchwały KRS, jeśli mówimy o sądach powszechnych.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Włóczykij » środa, 16 stycznia 2019, 15:48

no tak, bo sytuacja musi być odpowiednio klarowna, by niezależni mogli wyrachować, czy jest sens skarżyć
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » środa, 16 stycznia 2019, 19:34

Raczej do 3.01.2019 r. u obecna "KRS" liczyła, że TK rozwiąże za nią problem tych odwołań stwierdzając, że jest to sprzeczne z Konstytucją. Więc się nie spieszyła zbytnio z tymi uchwałami :mrgreen:
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » środa, 16 stycznia 2019, 20:37

Hammurabi napisał(a):
Geralt napisał(a):Natomiast też nie rozumiem zwłoki w nowych nominacjach. Chyba PAD nie wstrzymuje się do wyroku TSUE...

Nie zostały jeszcze doręczone uchwały KRS, jeśli mówimy o sądach powszechnych.
Te z września? To trochę długo...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » czwartek, 17 stycznia 2019, 17:57

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/budz ... 58101.html

Jak widać w wymiarze sprawiedliwości są "równi" i "równiejsi"
Niektórzy środki na podwyżki jednak mają <luzik>
I takie pytanie do członków "KRS" na tym forum: o ile się procentowo zwiększyły wynagrodzenia pracowników Biura KRS? <mysli>
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » czwartek, 17 stycznia 2019, 18:39

@Yamato
A zauważyłeś może, że budżet dopiero będzie zwiększony?
Zapytaj za jakiś czas o to....
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Yamato » czwartek, 17 stycznia 2019, 18:49

Zauważyłem oczywiście. Ale zakładam, że jednak jakieś symulacje i wyliczenia chyba były?
Czy też wystąpiliście o te 0,5 mln zł a ile pójdzie na co to się potem okaże ? <mysli>
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » niedziela, 20 stycznia 2019, 15:43

https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/3011 ... iebie.html

"(...) W sądach trwa protest pracowników administracyjnych. Odwoływane są całe sesje lub poszczególne sprawy, na których wyznaczenie obywatele czekali całe miesiące. Sędziowie nie mają też możliwości pracy, nie mogą wydawać żadnych decyzji, a przyczyna jest prosta. Sekretarz sądowy nie „podłożył" stosownej korespondencji, nie wykonał żadnych wcześniejszych decyzji sędziego.

Wszelka korespondencja zarówno do stron, jak i do różnych instytucji pozostaje w aktach. Mam nadzieję, że akcja protestacyjna pracowników administracyjnych uświadomi obywatelom, a przede wszystkim Ministerstwu Sprawiedliwości, jak ważnym ogniwem w całym systemie sprawiedliwości jest prawidłowa obsługa administracyjna, jej profesjonalizm i rzetelność. Teraz wreszcie może panowie ministrowie zrozumieją, że to nie jest szara masa, tylko ludzie, dzięki którym trybiki maszyny nazwanej sądownictwo w ogóle działają (...)"
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Yamato » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 01:30

http://www.sedziowielodzcy.pl/news/51c3 ... 5400d183e6

"(...) Protest pracowników trwa, a nawet rozwija się i modernizuje. Od czwartku „przerwa śniadaniowa” przeniosła się na ulicę Narutowicza oraz pojawił się nowy profesjonalnie wykonany banner. Na czarnym tle czerwone litery: „”Bez Nas Sądy nie istnieją – dość pracy za grosze” Łódź (...)"
Yamato
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!