Uchwalono zmiany usp

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez Volver » sobota, 2 lipca 2011, 21:23

censor napisał(a):amelius napisał/a:
poddać się chyba nie możemy, trzeba się tym koniem kopać
Tak
Do końca

[ Dodano: Sob Lip 02, 2011 9:20 pm ]
larakroft napisał/a:
Moim zdaniem wszystkim politykom projekt usp odpowiada. PiS zagłosował przeciw tylko dla zasady.
Ale zagłosował przeciw. Opierajmy się na faktach, to nieistotne dlaczego głosowali przeciw. Jak oni będą rządzili i takie numery będą robili to im będziemy skakać do gardeł. Ale dziś tak nie jest.

ależ oczywiście!!! ;)
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez censor » sobota, 2 lipca 2011, 21:29

W ogóle czytam dyskusję w tym wątku i poniekąd przecieram oczy ze zdumienia, bo niektóre wpisy są takie, jakby to PiS wprowadził sędziom oceny okresowe i jakby wyłącznie ta partia za nie odpowiadała. A jak już nie da się obronić realnie tezy, że to PiS wprowadził, to się pojawia, że w istocie PiS to wymyślił. :roll:
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez violan » sobota, 2 lipca 2011, 21:49

censor napisał(a):W ogóle czytam dyskusję w tym wątku i poniekąd przecieram oczy ze zdumienia, bo niektóre wpisy są takie, jakby to PiS wprowadził sędziom oceny okresowe i jakby wyłącznie ta partia za nie odpowiadała. A jak już nie da się obronić realnie tezy, że to PiS wprowadził, to się pojawia, że w istocie PiS to wymyślił. :roll:

Censor, jak Cie lubię, proszę Cie, no co Ty? Gdzie Ty to widzisz?

Nie pałałam szczególną sympatią do PIS-u ale oni i tak zachowali się przyzwoicie. Nieważne czy na przekór rządzacym i SLD czy nie, ważne że zagłosowali przeciw..
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0

Postprzez Dred » sobota, 2 lipca 2011, 21:51

censor napisał(a):W ogóle czytam dyskusję w tym wątku i poniekąd przecieram oczy ze zdumienia, bo niektóre wpisy są takie, jakby to PiS wprowadził sędziom oceny okresowe i jakby wyłącznie ta partia za nie odpowiadała. A jak już nie da się obronić realnie tezy, że to PiS wprowadził, to się pojawia, że w istocie PiS to wymyślił. :roll:
:shock:
Dred

Postprzez censor » sobota, 2 lipca 2011, 22:03

Drodzy przedmówcy
Wczytajcie się, taki wątek w wypowiedziach, choć bardzo subtelnie, się pojawił.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez amelius » sobota, 2 lipca 2011, 22:03

Censorze, nikt w tym wątku nie napisał ani nawet nie sugerował, że to PiS uchwalił oceny okresowe i wszystkie inne zmiany w usp. Iustus jedynie napisał, że prace nad nowelizacją usp zaczęły się jeszcze za poprzedniej ekipy rządzącej. I chyba tak było. To jednak jeszcze daleko do supozycji, że to PiS odpowiada za uchwalenie noweli do usp. Ja natomiast uważam, że PiS głosując przeciw usp powinien być konsekwentny i skarżyć nowelę do TK. Jak pisze lara, PiS tego nie zrobi, bo wedle posła Mularczyka oceny sędziów powinny być. Więc wychodzi na to, że są przeciw a nawet za. Ostatecznie rzecz biorąc również nie stoją po naszej stronie. Więc nie ma powodu by nagle w dobrą wolę posłów PiS uwierzyć.
amelius

Postprzez larakroft » sobota, 2 lipca 2011, 22:05

NIe miejmy złudzeń. POlitycy są zainteresowani możłiwie dużym wpływem na sądy.
larakroft
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » sobota, 2 lipca 2011, 22:14

Ja byłem tymi sugestiami w postach (tak je odczytałem) zaskoczony nie mniej niż Wy tym co ja napisałem. Moim zdaniem naprawdę jest chybione przytaczanie dziś opinii, że oceny to w istocie "dziecko" PiS-u
Nawet jeśli ustalono by - choć to może pozostać tylko w sferze hipotez - że w umysłach niektórych think-thanków zbliżoncyh do PiS takie coś sie pojawiło, to dziś odpowiedzialność za oceny jest tylko i wyłącznie po stronie partii aktualnie rządzącej
PiS rządził w latach 2005-7, to i owo w ustroju lub procedurach pozmieniał
Ale to nie były oceny, a jakby te rzeczywiście tkwiły w mózgach think-thanków PiSowskich, to by to zrobili to od razu; nawet jakby nie zdążyli, to mieliby to na swoich sztandarach
Tymczasem oni mieli na swych sztandarach różne inne cele i hasła ale nie takie
censor
VIP
VIP

Postprzez violan » sobota, 2 lipca 2011, 22:20

Nie kłóćmy się u kogo zrodził się pomysł, ważne kto uchwalił. I ja im tego NIGDY nie zapomnę. Ja - mały sądowy człowieczek. I zrobię wszystko co mogę aby innym ICH obrzydzić.
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » sobota, 2 lipca 2011, 22:24

violan napisał(a): I ja im tego NIGDY nie zapomnę. Ja - mały sądowy człowieczek. I zrobię wszystko co mogę aby innym ICH obrzydzić.
wszystkich na badania! :lol:
Dred

Postprzez violan » sobota, 2 lipca 2011, 22:31

A co!!!!!!!!!!!!!!!!!!
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez larakroft » sobota, 2 lipca 2011, 22:34

Na żadną partię polityczną w tym momencie nie możemy liczyć. żadna z nich nie jest zainteresowana silnymi sądami. Nie łudźmy się, że ktokolwiek z nich stanie po naszej stronie. W tym PiS, który jak nie omieszkał nie zauważyć poseł Mularczyk, za często przegrywa sprawy.
larakroft
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Ama » sobota, 2 lipca 2011, 22:35

larakroft napisał(a):Na żadną partię polityczną w tym momencie nie możemy liczyć. żadna z nich nie jest zainteresowana silnymi sądami. Nie łudźmy się, że ktokolwiek z nich stanie po naszej stronie. W tym PiS, który jak nie omieszkał nie zauważyć poseł Mularczyk, za często przegrywa sprawy.

czy oni nigdy nie zrozumieją że dla nas człowiek to człowiek a nie wyborca tej czy innej opcji <zalamka>
Ama
Moderator
Moderator

Postprzez amelius » sobota, 2 lipca 2011, 22:40

violan napisał(a):Nie kłóćmy się u kogo zrodził się pomysł, ważne kto uchwalił. I ja im tego NIGDY nie zapomnę. Ja - mały sądowy człowieczek. I zrobię wszystko co mogę aby innym ICH obrzydzić.

Niestety, nawet jeśli ktoś nie jest zwolennikiem obecnego rządu, powszechna jest filozofia głosowania na "mniejsze zło". Więc gdyby udała się ta działalność misyjna, szlachetna, żeby przekonać do nie popierania obecnej władzy, to natychmiast za tym czai się pytanie takiego nowo nawróconego "to na kogo mam głosować? Na PiS?" i wtedy się okazuje, że jeszcze większe obrzydzenie czuje on do PiS - u a nawet do SLD o PSL nie wspominając. I tak kończy się na przykrej konstatacji, że i tak nie ma na kogo głosować, więc trzeba głosować na "mniejsze zło".
Przepraszam za ten wtręt polityczny, ale wydał mi się akurat tutaj adekwatny i na miejscu.
amelius

Postprzez katelra » sobota, 2 lipca 2011, 22:44

amelius napisał(a):Niestety, nawet jeśli ktoś nie jest zwolennikiem obecnego rządu, powszechna jest filozofia głosowania na "mniejsze zło". Więc gdyby udała się ta działalność misyjna, szlachetna, żeby przekonać do nie popierania obecnej władzy, to natychmiast za tym czai się pytanie takiego nowo nawróconego "to na kogo mam głosować? Na PiS?" i wtedy się okazuje, że jeszcze większe obrzydzenie czuje on do PiS - u a nawet do SLD o PSL nie wspominając. I tak kończy się na przykrej konstatacji, że i tak nie ma na kogo głosować, więc trzeba głosować na "mniejsze zło".

bo naprawdę nie ma na kogo..
katelra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » sobota, 2 lipca 2011, 22:45

Ja juz wiem do kogo mam obrzydzenie. Wisły nie zawrócę ale nie będę miała do siebie obrzydzenia za oddany głos, tak jak teraz czuję do siebie żal, że dałam sie tak oszukać. Nie ja jedna. Jeśli ktoś robi ze mnie głupa, w bezczelny sposób wmawia głupoty, ocenia moją pracę w sposób krzywdzący to NIE MA DLA MNIE MNIEJSZEGO ZŁA. Czuję się oszukana, wystawiona, zmanipulowana. I tego, że tak sama kiedyś się dałam wyrolować nie moge sobie wybaczyć.
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez adela » sobota, 2 lipca 2011, 22:57

Tak sobie czytam jeszcze raz wypowiedź posła z SLD i zastanawiam się, czy Lewica nie liczy na to, że to ich minister napisze rozporządzenie w sprawie ocen. Ciekawe na co w takim razie liczy PSL.
adela
Moderator
Moderator

Postprzez amelius » sobota, 2 lipca 2011, 23:18

violan napisał(a):Ja juz wiem do kogo mam obrzydzenie. Wisły nie zawrócę ale nie będę miała do siebie obrzydzenia za oddany głos, tak jak teraz czuję do siebie żal, że dałam sie tak oszukać. Nie ja jedna. Jeśli ktoś robi ze mnie głupa, w bezczelny sposób wmawia głupoty, ocenia moją pracę w sposób krzywdzący to NIE MA DLA MNIE MNIEJSZEGO ZŁA. Czuję się oszukana, wystawiona, zmanipulowana. I tego, że tak sama kiedyś się dałam wyrolować nie moge sobie wybaczyć.

Ja także uważam, że nie ma mniejszego zła. Ale niestety pośród ogółu polskiego społeczeństwa, tych oczywiście, którzy idą na wybory głosowanie na "mniejsze zło" jest dość powszechne. Sędziowie również wyznają tę filozofię.
amelius

Postprzez Greebo » sobota, 2 lipca 2011, 23:50

censor napisał(a):Dlaczego tylko on?
Bo KRS tego nie zrobi, Iustitia nie może, a do związku pracowników pewnie się nie zwrócicie :-P
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez AQUA » sobota, 2 lipca 2011, 23:52

Greebo napisał(a):
Bo KRS tego nie zrobi, Iustitia nie może, a do związku pracowników pewnie się nie zwrócicie :-P

... ale możemy się zwrócić do KRS, to jest Iustitia może to zrobić.
AQUA
VIP
VIP

Postprzez Greebo » niedziela, 3 lipca 2011, 00:06

AQUA napisał(a):
Greebo napisał(a):

... ale możemy się zwrócić do KRS, to jest Iustitia może to zrobić.
Jeżeli KRS nie wystąpi z własnej inicjatywy to wątpie by zrobiło to po apelu IS. W posłów też wątpie, głosowali przeciwko z uwagi na to że są opozycją a nie że przepisy mogą być niezgodne z konstytucją, podobnie jak tryb procedowania. Zresztą, temat zupełnie niemedialny.
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Iustus » niedziela, 3 lipca 2011, 00:14

Nie chcę działać na zasadzie nożyc, które się odezwały po uderzeniu w stół, ale obawiam się, że to ja chyba zostałem tutaj źle zrozumiany.

Bynajmniej nie było moim zamiarem sugerowanie, że to PiS jest odpowiedzialny za taki kształt tej ustawy. Tak z pewnością nie jest, zaś wyłączna odpowiedzialność za to spada na tych, którzy ją przedstawili do Sejmu, przeprowadzili przez procedurę legislacyjną i uchwalili.
Czyli wiadomo kogo. I ja na pewno uwzględnię to w październiku przy urnie wyborczej.

PiS głosowało przeciwko i dobrze. Ale nie mam specjalnych złudzeń co do tego, że postąpili tak z powodu jakiegoś szczególnego umiłowania sądów. Są po prostu twardą opozycją wobec obecnie rządzących, i tyle.
Iustus

Postprzez AQUA » niedziela, 3 lipca 2011, 00:19

Bardzo dziękuję, Iustusie, za wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości :)
AQUA
VIP
VIP

Postprzez Volver » niedziela, 3 lipca 2011, 06:57

Greebo napisał(a):Jeżeli KRS nie wystąpi z własnej inicjatywy to wątpie by zrobiło to po apelu IS. W posłów też wątpie, głosowali przeciwko z uwagi na to że są opozycją a nie że przepisy mogą być niezgodne z konstytucją, podobnie jak tryb procedowania. Zresztą, temat zupełnie niemedialny.

to uczyńmy go takim.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez kzawislak » niedziela, 3 lipca 2011, 07:03

KOP napisał(a): Zaskarżyć może tylko prokuratorski Związek. Potrzebny jest tylko dobry pisarz.

Może warto pomyśleć o tym, aby zlecić napisanie skargi jakieś kancelarii, która ma na koncie wygranie sprawy przez TK i samoopodatkować się na ten cel? Pewnie łatwiej będzie o taką pomoc, nic o znalezienie chętnego do pracy dobrego pisarza ;)

Same oceny trudno będzie ugryźć konstytucyjne, choć wydaje mi się, że jest to do zrobienia. Musimy wykazać, że jako kolejny środek nadzoru administracyjnego w rękach MS doprowadza właśnie do skupienia w rękach egzekutywy takiej władzy nad sądownictwem, że narusza to zasadę równowagi władz i czyni ją niekonstytucyjną. Mówił o tym jaksa na XX leciu (tylko mądrzej ;) )– że o ile sam nadzór MS jest może i konstytucyjny, to suma uprawnień jaka została w ramach tego nadzoru przydana władzy wykonawczej, może czynić go niekonstytucyjnym. Wspominał też o tym prof. Ereciński na ostatniej Konferencji Kwarty.
Mamy też mocniejszy atut – a mianowicie naruszenie procedury przy uchwalaniu ustawy. Trzeba przejrzeć orzecznictwo TK pod tym kątem oraz doktrynę w celu ustalenia jakie właściwie ustawy regulują ustrój władz publicznych. Na uchybienia te wskazywał podczas wysłuchania publicznego I Prezes SN i trudno uwierzyć, że nie przeszkodziły one KRSowi w wyrażeniu poparcia dla projektu.

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 7:06 am ]
a przy okazji:

Decyzja KRSu, który zignorował głos środowiska (w tym głos osób podpisujących list otwarty) wskazuje dobitnie, że przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nie mają zagwarantowanego udziału w procesie podejmowania wszelkich decyzji wpływających na funkcje sądów (ustrój sadownictwa, procedura, inne ustawodawstwo) – co jest wskazywane jako gwarancja niezawisłości w Magna Carta of Judges. Może warto pomyśleć, gdzie możemy interweniować z takim zarzutem?
Ostatnio edytowano niedziela, 3 lipca 2011, 11:37 przez kzawislak, łącznie edytowano 1 raz
kzawislak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!