Uchwalono zmiany usp

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Postprzez Volver » niedziela, 3 lipca 2011, 09:11

kzawislak napisał(a):
Może warto pomyśleć o tym, aby zlecić napisanie skargi jakieś kancelarii, która ma na koncie wygranie sprawy przez TK i samoopodatkować się na ten cel? Pewnie łatwiej będzie o taką pomoc, nic o znalezienie chętnego do pracy dobrego pisarza ;)

Same oceny trudno będzie ugryźć konstytucyjne, choć wydaje mi się, że jest to do zrobienia. Musimy wykazać, że jako kolejny środek nadzoru administracyjnego w rękach MS doprowadza właśnie do skupienia w rękach egzekutywy takiej władzy nad sądownictwem, że narusza to zasadę równowagi władz i czyni ją niekonstytucyjną. Mówił o tym jaksa na XX leciu (tylko mądrzej ;) )– że o ile sam nadzór MS jest może i konstytucyjny, to suma uprawnień jakie została w ramach tego nadzoru przydana władzy wykonawczej, może czynić go niekonstytucyjnym. Wspominał też o tym prof. Ereciński na ostatniej Konferencji Kwarty.
Mamy też mocniejszy atut – a mianowicie naruszenie procedury przy uchwalaniu ustawy. Trzeba przejrzeć orzecznictwo TK pod tym kątem oraz doktrynę w celu ustalenia jakie właściwie ustawy regulują ustrój władz publicznych. Na uchybienia te wskazywał podczas wysłuchania publicznego I Prezes SN i trudni uwierzyć, że nie przeszkodziły one KRSowi w wyrażeniu poparcia dla projektu.

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 7:06 am ]
a przy okazji:

Decyzja KRSu, który zignorował głos środowiska (w tym głos osób podpisujących list otwarty) wskazuje dobitnie, że przedstawiciele wymiary sprawiedliwości nie mają zagwarantowanego udziału w procesie podejmowania wszelkich decyzji wpływających na funkcje sądów (ustrój sadownictwa, procedura, inne ustawodawstwo) – co jest wskazywane jako gwarancja niezawisłości w Magna Carta of Judges. Może warto pomyśleć, gdzie możemy interweniować z takim zarzutem?

A zatem naprzód!Ruszamy dalej ze sprawą! dość już narzekań!
Ogromnie Dziękuję Pani kzawiślak

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 9:12 am ]
Kto omówi koszty wynajęcia kancelarii i kto wpisze się na listę płatników za tą usługę?
Ostatnio edytowano niedziela, 3 lipca 2011, 11:39 przez Volver, łącznie edytowano 2 razy
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Greebo » niedziela, 3 lipca 2011, 12:07

Volver napisał(a):
Greebo napisał(a):Jeżeli KRS nie wystąpi z własnej inicjatywy to wątpie by zrobiło to po apelu IS. W posłów też wątpie, głosowali przeciwko z uwagi na to że są opozycją a nie że przepisy mogą być niezgodne z konstytucją, podobnie jak tryb procedowania. Zresztą, temat zupełnie niemedialny.

to uczyńmy go takim.

Teraz? To oprócz dobrej kancelarii do napisania skargi, trzeba by nająć firmę PR. Ustawa po cichu przejdzie przez Senat a Prezydent podpisze.
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.A.E. » niedziela, 3 lipca 2011, 12:35

Volver napisał(a): kto wpisze się na listę płatników za tą usługę?

wpisuję się!

Kaś genialny pomysł :-D
M.A.E.

Postprzez Dred » niedziela, 3 lipca 2011, 12:40

Czy oddziały IS nie mogą zrobić zrzutki na ten cel? w każdym przypadku zapewniam moje wsparcie :)
Dred

Postprzez amelius » niedziela, 3 lipca 2011, 13:16

M.A.E. napisał(a):

wpisuję się!

Ja także się wpisuję.
amelius

Postprzez Dred » niedziela, 3 lipca 2011, 13:17

Brawo Polska A !

;)
Dred

Postprzez buszmen » niedziela, 3 lipca 2011, 14:30

Greebo napisał(a):ustawa po cichu przejdzie przez Senat a Prezydent podpisze.

NAWET jakby Senat pozmieniał część ustawy to i tak sejm nie przyjmie zmian.
A Prezydent podpisze. Chyba że może zakwestionuje samą procedurę.

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 2:31 pm ]
amelius napisał(a):
M.A.E. napisał(a):

wpisuję się!

Ja także się wpisuję.

Ja też się zrzucę
Ostatnio edytowano niedziela, 3 lipca 2011, 15:50 przez buszmen, łącznie edytowano 1 raz
buszmen
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Katie » niedziela, 3 lipca 2011, 15:14

Ja także chętnie się zrzuce.
Może jakiś apel IS spowodowałby, że znajdzie się więcej sędziów spoza stowarzyszenia?
Katie
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez dori-dora » niedziela, 3 lipca 2011, 17:47

kzawislak napisał(a):Mamy też mocniejszy atut – a mianowicie naruszenie procedury przy uchwalaniu ustawy. Trzeba przejrzeć orzecznictwo TK pod tym kątem oraz doktrynę w celu ustalenia jakie właściwie ustawy regulują ustrój władz publicznych.

Zaskarżenie, nawet z sukcesem ustawy z uwagi na naruszenie procedury w uchwalaniu ustawy, to połowiczny sukces, albo częściowe odroczenie tego co nastąpi. Bowiem wtedy znów uchwalą to samo, tyle że zgodnie z procedurą. Zatem jedyne akceptowalne rozwiązanie to kwestionowanie samej zasadności oceniania.
dori-dora

Postprzez kreska » niedziela, 3 lipca 2011, 20:00

Ja też się dorzucę!!!
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom...(K.I.Gałczyński)
kreska
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » niedziela, 3 lipca 2011, 20:14

amelius napisał(a):trzeba głosować na "mniejsze zło"
Kto nim jest i w oparciu o jakie kryteria dokonałeś tego wartościowania?

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 8:17 pm ]
Iustus napisał(a): obawiam się, że to ja chyba zostałem tutaj źle zrozumiany (...)
Bynajmniej nie było moim zamiarem sugerowanie, że to PiS jest odpowiedzialny za taki kształt tej ustawy. Tak z pewnością nie jest, zaś wyłączna odpowiedzialność za to spada na tych, którzy ją przedstawili do Sejmu, przeprowadzili przez procedurę legislacyjną i uchwalili.
Czyli wiadomo kogo. I ja na pewno uwzględnię to w październiku przy urnie wyborczej.
:cool:

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 9:05 pm ]
dori-dora napisał(a):Zaskarżenie, nawet z sukcesem ustawy z uwagi na naruszenie procedury w uchwalaniu ustawy, to połowiczny sukces, albo częściowe odroczenie tego co nastąpi. Bowiem wtedy znów uchwalą to samo, tyle że zgodnie z procedurą. Zatem jedyne akceptowalne rozwiązanie to kwestionowanie samej zasadności oceniania.
To niezwykle cenna i trafna uwaga.

[ Dodano: Nie Lip 03, 2011 9:11 pm ]
Jednak w tym momencie trzeba skarżyć to co się da i co może być skuteczne.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez ropuch » niedziela, 3 lipca 2011, 21:51

A ja znalazłem jednak coś optymistycznego w tym projekcie.

Ale ponieważ to jednak nadal projekt to nie powiem co, bo jeszcze ktoś zmieni zdanie :twisted:
ropuch

Postprzez amelius » niedziela, 3 lipca 2011, 21:55

censor napisał(a):
amelius napisał(a):trzeba głosować na "mniejsze zło"
Kto nim jest i w oparciu o jakie kryteria dokonałeś tego wartościowania?

Censorze, tym "mniejszym złem" jest oczywiście PO, choć tak nie uważam, co już wcześniej napisałem. Najgorsze jest to, że duża część społeczeństwa, która idzie głosować tak właśnie uważa. Dla mnie dzisiejsze partie nie różnią się od siebie niczym, a w każdym razie nie są to różnice istotne z mojego punktu widzenia. Podobnie jak lara, nie mam złudzeń, że politycy wszystkich opcji chcą trzymać lejce sądownictwa w ręku.
amelius

Postprzez Greebo » niedziela, 3 lipca 2011, 22:18

ropuch napisał(a):A ja znalazłem jednak coś optymistycznego w tym projekcie.

Ale ponieważ to jednak nadal projekt to nie powiem co, bo jeszcze ktoś zmieni zdanie :twisted:
To już nie projekt, to ustawa.
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » niedziela, 3 lipca 2011, 22:33

ustawa to to będzie jak ja podpisze Pan Prezydent i zostanie wydrukowana w Dzienniku Ustaw
ropuch

Postprzez AQUA » niedziela, 3 lipca 2011, 22:40

ropuch napisał(a):A ja znalazłem jednak coś optymistycznego w tym projekcie.

... a mianowicie co optymistycznego znalazłeś w tej ustawie ?
Jeśli masz na myśli kompetencje Zgromadzenia Sędziów Apelacji, to są one iluzoryczne, zważywszy na parytet :(
AQUA
VIP
VIP

Postprzez ropuch » niedziela, 3 lipca 2011, 22:42

No przecież powiedziałem, że ni powiem ;)
ropuch

Postprzez Greebo » niedziela, 3 lipca 2011, 22:45

ropuch napisał(a):ustawa to to będzie jak ja podpisze Pan Prezydent i zostanie wydrukowana w Dzienniku Ustaw
Nie, projekt ustawy staje się ustawą po przyjęciu przez Sejm. Po wydrukowaniu w Dz U i vacatio legis staje się prawem powszechnie obowiązującym :-P
Greebo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez KOP » niedziela, 3 lipca 2011, 22:47

Moim zdaniem to trochę wstyd, że nie ma wśród sędziów i prokuratorów konstytucjonalisty, który napisałby profesjonalną skargę...

Ja dorzucę na tą skargę parę zotych ze Związku :cool: .
KOP
VIP
VIP

Kim jestem ?: admin www.prokuratorzy.net

Postprzez rudy kot » niedziela, 3 lipca 2011, 23:15

amelius napisał(a):
M.A.E. napisał(a):

wpisuję się!

Ja także się wpisuję.

niech wam będzie, odżałuję parę groszy ;)
rudy kot
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez adela » niedziela, 3 lipca 2011, 23:34

Przede wszystkim, to zobowiążcie czy też apelujcie do KRS by tę skargę wniosło. Ze swej strony też można robić własną zbiórkę ale przede wszystkim trzeba aby KRS się określiło i to jutro.
adela
Moderator
Moderator

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez arczi » poniedziałek, 4 lipca 2011, 14:33

jeżeli mogę sie wtrącić, to sugeruję zlecenie napisania tej skargi konstytucjonalistom. Swojego czasu deklarację napisania innej skargi złożyła osoba z katedry prawa konstytucyjnego UJ. Oni naprawdę sie na tym znają, bo to ich chcleb codzienny. A kancelarie -no cóż, pewnie też im zlecą tylko wezmą za to prowizje.
arczi
VIP
VIP

Postprzez censor » poniedziałek, 4 lipca 2011, 14:37

Też tak uważam.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez naiwny.super » poniedziałek, 4 lipca 2011, 23:03

słuchajcie, nie chodzi o to, że nie potrafimy napisać, ale bezwzględnie potrzebny jest znany autorytet prawniczy ze względów PR-owych. osobiście jestem zdanie, że wszytko zależy od PR :(
naiwny.super

Postprzez censor » poniedziałek, 4 lipca 2011, 23:33

No to autorytet-konstytucjonalista :idea:
censor
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!