Polityka - nr 9 (2796) z dnia 2011-02-26
Bunt sędziów. Marek Ostrowski.
Przerażające zabójstwo 18-letniej kobiety i populistyczna reakcja prezydenta Sarkozy’ego doprowadziły do pierwszego strajku sędziów we Francji. Trzecia władza uważa za skandal, że politycy, zamiast sprawiedliwości, szukają poklasku opinii publicznej.
"Tendencje władzy wykonawczej do dyrygowania wymiarem sprawiedliwości są we Francji aż nadto widoczne. Została nawet zbesztana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za brak niezależności prokuratury od rządu. Francja, z grubsza, boryka się z takimi samymi problemami wymiaru sprawiedliwości jak Polska. Sądy przeciążone, postępowania przewlekłe, decyzje procesowe i wyroki – odwlekane, personel pomocniczy (zwłaszcza liczba protokolantów i sekretarzy sądowych) zbyt szczupły.
Podobnie jak w Polsce nakłady na wymiar sprawiedliwości są relatywnie niskie (...) Największym jednak problemem jest polityczne działanie na oślep. Gorączka legislacyjna nie liczy się z realiami. Poprawki do prawa karnego posłowie uchwalają w emocjach, na ogół pod wpływem tak okropnych wydarzeń jak teraz zabójstwo Laetitii Perrais, bez zamówienia solidnych prognoz, czy nowe prawo da się zrealizować w praktyce i jak wpłynie ono na rzeczywistość. Nie tylko nie ma prognoz, ale nie ma i oceny rezultatów uchwalonego prawa (...)"
http://archiwum.polityka.pl/art/bunt-se ... 30423.html
...........................................................................
Rzeczpospolita 18.02.2011
Rada Europy gani Polskę Ireneusz Walencik
Za długie sprawy sądowe i tymczasowe areszty plasują nas na strasburskiej czarnej liście. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wytknęło nam ostatnio rażące uchybienia. W swojej rezolucji zaliczyło nas do państw, które nie wywiązują się z obowiązku wykonywania orzeczeń Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. RE wymienia nas obok Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Turcji i Włoch.
http://www.rp.pl/artykul/2,614065_Rada- ... olske.html
...........................................................
Opłaty sądowe w naszym kraju są najwyższe w całej Europie. Kazimierz Brzezicki
Z raportu unijnego “The Transparency of Costs of Civil Judicial Proceedings in the European Union” dotyczącego europejskich kosztów cywilnych postępowań sądowych w krajach unijnych wynika, że w Polsce opłaty sądowe są najdroższe- donosi portal: adwokatura.pl.
Raport dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej
http://ec.europa.eu/civiljustice
http://poprawny.pl/index.php?itemid=1552&catid=3
..............................................................
Uchwała Zgromadzenia Generalnego MEDEL z dnia 16 kwietnia 2011 r. (w sprawie wynagrodzeń polskich sędziów)
Generalne Zgromadzenie MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności) obradujące na swym posiedzeniu w Warszawie w dniu 16 kwietnia 2011 r. stanowczo popiera uchwałę Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" z dnia 8 kwietnia 2011 r. i w pełni podziela wyrażane przez "Iustitię" obawy.
Uważamy, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa polskiego wiążące wynagrodzenia sędziów z wynagrodzeniami innych grup zawodowych są uczciwe i rzetelne, ponieważ jasno pokazują, że sędziowie są częścią społeczeństwa i dzielą jego problemy; z tego też względu przepisy te muszą być chronione.
Próby zawieszenia corocznego mechanizmu dostosowania wynagrodzeń sędziów do wynagrodzeń innych grup zawodowych prowadzą do faktycznego obniżania wynagrodzeń sędziów, co jest sprzeczne z Zaleceniem Komitetu Ministrów Rady Europy Numer (2010)12 dla Państw Członkowskich dotyczącym sędziów: ich niezawisłości, efektywności i obowiązków (z 17 listopada 2010 r.).
Podzielamy głębokie zaniepokojenie naszych polskich kolegów. Proponowane zmiany są sprzeczne z Polską Konstytucją i mogą spowodować nową falę protestów w polskim wymiarze sprawiedliwości.
http://www.iustitia.pl/content/view/704/257/
..........................................................
Skuteczne prawo do obrony w sprawach karnych w Europie – najnowszy raport
W dniu 23 czerwca 2010 r. ukazała się publikacja zatytułowana: „Skuteczna obrona w sprawach karnych w Europie” (Effective Criminal Defence in Europe, wydawnictwo Antwerpen-Oxford, Intersentia 2010, ISBN 9400000936). Raport, autorstwa Eda Cape, Zazy Namoradze, Rogera Smitha oraz Taru Spronken, jest wynikiem wspólnego projektu naukowego Uniwersytetu w Maastricht, organizacji brytyjskiej JUSTICE, Uniwersytetu Zachodniej Anglii (University of the West of England) oraz organizacij Open Society Justice Initiative. Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską oraz Open Society Institute.
Rozdział poświęcony sytuacji w Polsce został opracowany przez dr Dorris de Vocht (adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Uniwersytecie w Maastricht) we współpracy z dr Małgorzatą Wąsek-Wiaderek (adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego, Prawa Karnego Wykonawczego i Kryminalistyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II, członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego). Jak wskazuje Dorris de Vocht, zarówno wejście w życie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jak i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej: „ETPC”) było jednym z głównych czynników zmian w polskiej procedurze karnej (pojawienie się instytucji wznowienia postępowania, możliwość uczestnictwa obrońcy w przesłuchaniach podczas postępowania przygotowawczego, co było niemożliwe w regulacji z 1969 r). Pomimo licznych reform Polska wciąż plasuje się w pierwsze trójce krajów, z których napływa najwięcej skarg do ETPC.
http://www.hfhrpol.waw.pl/precedens/akt ... aport.html
w oryginale:
http://www.soros.org/initiatives/justic ... e-20100623
....................................................................
Gazeta Prawna 10.05.2011
Jankowski:
Nie wolno ignorować Strasburga
Trybunał Praw Człowieka domaga się nie tylko realizacji swoich wyroków, lecz także zmian systemowych.
Rada Europy dopisała nas do listy państw, które nagminnie nie wykonują wyroków Trybunału w Strasburgu. To gremium, najwyraźniej poirytowane niechęcią naszych urzędników do strasburskich standardów, podjęło nawet specjalną rezolucję, w której ustawiło nas w jednym, wstydliwym szeregu z takimi państwami, jak Mołdawia, Turcja, Ukraina, Rumunia czy Bułgaria. Rada Europy wysłała do Warszawy klarowny sygnał: nie będzie zgody na martwe wyroki trybunału.
http://prawo.gazetaprawna.pl/komentarze ... burga.html
........................................................
lex 29.08.2011
Strasburg znów pyta Polskę o naruszenie swobody wypowiedzi. Krzysztof Sobczak
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował rządowi polskiemu sprawę Anny Gałus, nauczycielki z Puław, skazanej za zniesławienie dyrektorki szkoły, w której pracowała. Skarżąca zarzuca Polsce naruszenie art. 10 Konwencji, gwarantującego swobodę wypowiedzi.
http://lex.pl/?cmd=artykul,15099,title, ... ypowiedzi-
........................................................
Lex 19.07.2011
Prezes ETS chce dodatkowych sędziów. Kraje członkowskie żałują pieniędzy. Julita Żylińska
Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zaniepokojone kosztami, jakie w czasie kryzysu może przynieść zatrudnienie dodatkowych 12 sędziów Sądu UE. Komisja Europejska, która zwraca uwagę na opóźnienia w rozpatrywaniu spraw przed Sądem UE, wyda opinię w tej sprawie pod koniec września. W 2010 roku postępowanie przed Trybunałem trwało średnio dwa lata.
http://lex.pl/?cmd=artykul,14357,title, ... pieniedzy-
…………………………………………….
Rzeczpospolita 4.10.2011
Za to, co się napisze do sądu, może grozić proces. Robert Horbaczewski
Trybunał w Strasburgu przyjął skargę przeciw Polsce od skazanej na grzywnę za pomówienie sędziego w piśmie procesowym. Wyrok grozi zarówno za słowa, które padły na sali sądowej, jak i za te zawarte w pismach procesowych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje pociąganie za to do odpowiedzialności karnej. Wkrótce Trybunał w Strasburgu rozpozna skargę na jedną z takich spraw.
http://www.rp.pl/artykul/212825,727182- ... burgu.html
...........................................................................................................
Gazeta Wyborcza 4.11.2011
Stokłosa wygrał w Strasburgu. Piotr Żytnicki
Trybunał uznał, że Polska naruszyła jego prawo do niezawisłego sądu. Bo aresztował go asesor, a nie sędzia.
http://wyborcza.pl/1,76842,10586433,Sto ... z1ih9w06Zd
............................................................................................................
lex 8.12.2011
UE: jest zgoda na wspólne rejestry sądowe. Krzysztof Sobczak
Propozycje zmian w unijnej dyrektywie dotyczącej integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek, przyjęte zostały jednomyślnie przez państwa członkowskie podczas odbytego 5 grudnia br. posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności. Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt ten stanowi jeden z priorytetów polskiego Przewodnictwa w Radzie UE, a jego przyjęcie przez Radę UE jest owocem niezwykle intensywnych prac i negocjacji w okresie ostatnich kilku miesięcy.
http://lex.pl/?cmd=artykul,17371,title, ... ry-sadowe-
......................................................................................
Rzeczpospolita 7.12.2011
Jeśli sędzia naruszy prawo Unii. Genowefa Grabowska
Sędziowie krajowi muszą nie tylko orzekać zgodnie z prawem Unii, ale także interpretować je zgodnie z orzecznictwem unijnego Trybunału – zwraca uwagę Genowefa Grabowska, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego. W wyroku wydanym 24 listopada 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał włoskie przepisy regulujące odpowiedzialność cywilną sędziów za szkody wyrządzone jednostkom w związku z naruszeniem prawa Unii za sprzeczne z tym prawem (C-379/10)
http://www.rp.pl/artykul/344732,765464- ... go-US.html
.........................................................................................
Rzeczpospolita 8.12.2011
Moskwa: bunt sędziów. Piotr Skwieciński
Okazało się, że we wtorek na placu Triumfalnym zatrzymano nie 300, ale prawie 600 demonstrantów. Ich rozprawy powinny odbyć się dziś, są jednak w większości zwalniani – będą odpowiadać z wolnej stopy. Jest to być może spowodowane tym, że... nie ma ich komu skazywać. Daria Mitina, była deputowana partii komunistycznej, napisała w swoim blogu, że „połowa sędziów z okręgów, gdzie miały miejsce masowe zatrzymania, nie przyszła do pracy, informując o chorobie".
http://www.rp.pl/artykul/26,766111-Mosk ... dziow.html
........................................................