dnia 16 września 2009 r.
Jan Nowak
Sędzia Sądu Rejonowego/Okręgowego/Apelacyjnego
w
zam.
Wydział Informacji
Biuro Ministra
Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
Działając w oparciu o art. 2, art. 6 i art. 10 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198)
wnoszę
o udzielenie informacji publicznej i poinformowanie mnie o przebiegu prac legislacyjnych w sprawie wynagrodzeń sędziowskich.
W szczególności proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) czy są prowadzone i w jakim zakresie, dalsze prace legislacyjne nad docelowym, mającym obowiązywać od 2010 roku, uregulowaniem wysokości mnożników od których są naliczane uposażenia sędziów sądów powszechnych ;
2) kiedy stosowny projekt zmiany załącznika do ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych zostanie przedłożony w Sejmie;
Informację proszę przesłać w drodze mailowej na adres:
(tu podajemy maila)
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198) daje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej prawo do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. Od wnioskodawcy nie jest wymagane wykazanie interesu prawnego lub faktycznego.
W dniu 20 lutego 2009 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rządowy projekt zmiany Ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Jedną z najistotniejszych zmian zawartych w projekcie ustawy załączonym do sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jest odejście od kształtowania wysokości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów na podstawie dotychczasowej kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej i zastąpienie jej przeciętnym wynagrodzeniem w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszanym w Monitorze Polskim przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie w ustawie zostały unormowane mnożniki służące do określania wysokości poszczególnych stawek, w których ustala się wynagrodzenie.
Przedmiotowe mnożniki, które uchwaliła Wysoka Izba stanowiły realizację zapowiedzi rządu podwyżek o 1000 złotych brutto dla każdego stanowiska sedziowksiego.
W toku dyskusji zarówno podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jak i podczas debaty w Sejmie, wszyscy podkreślali, że jest to rozwiązanie jedynie przejściowe na 2009 rok.
Szanowny Pan poseł Jerzy Kozdroń w swoim wystąpieniu w imieniu klubu PO jednoznacznie stwierdził, że: „…Postanowiliśmy zbliżyć się w realizacji do zasad konstytucyjnych, wyrażonych w art. 178 i 195 konstytucji, w których mówi się o tym, że sędziom, w tym sędziom Trybunału Konstytucyjnego, zapewnia się warunki pracy i warunki wynagradzania odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi pełnionych przez nich obowiązków….”
Obowiązkiem władzy ustawodawczej i wykonawczej jest jednak w pełni przestrzegać Konstytucji, a nie tylko zbliżać się do jej przestrzegania. Sędziowie oczekują, że przedstawiciele władz politycznych przystąpią niezwłocznie do prac zapewniających pełną realizację konstytucyjnego nakazu.
Projekt rządowy w pierwotnej wersji zakładał docelowe uregulowanie od roku 2010, w którym przyjmował wysokości mnożników określone w sposób racjonalny, począwszy od 2,50 dla sędziego w pierwszej stawce awansowej.
http://g.infor.pl/p/_wspolne/pliki/3800 ... _38297.pdfZ uwagi na obawę kryzysu gospodarczego rząd wycofał się z pierwotnej wersji ustawy. Tymczasem przedstawiciele władzy wykonawczej z dumą twierdzą, że kryzys gospodarczy nie dotknął Polski tak mocno, jak inne kraje i szczycą się tym, że dzięki ich decyzjom sytuacja gospodarcza kraju jest dobra. W budżecie państwa znalazły się środki na podwyżki dla grup opłacanych z budżetu, których skutki finansowe będą daleko większe od wiążących się z realizacją postulatów sędziów.
Udzieloną przez Radę Ministrów odpowiedź na Dezyderat nr 2 Komisja rozpoznawała na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2008 r. Z protokołu posiedzenia Komisji (Biuletyn nr 1522/VI;
http://orka.sejm.gov.pl/B...gskrnr6/SPC-96) wynika, iż zaproponowane przez Radę Ministrów w odpowiedzi na Dezyderat nr 2 rozwiązania w postaci jednorazowej podwyżki wysokości wynagrodzeń sędziowskich średnio o kwotę brutto 1000 złotych przy braku zamiaru dalszego podwyższenia mnożników, według których liczone są wynagrodzenia sędziów, Komisja uznała za niewystarczające i nieuwzględniające postulatów Komisji.
Ponieważ aktualnie w toku prac nad zmianą ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie zostały zgłoszone stosowane zmiany, wnoszę o udzielenie informacji jak na wstępie.
Z poważaniem
……………………