Projekt MS w sprawie usp

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez kzawislak » piątek, 11 grudnia 2009, 20:04

ossa napisał(a):Może by jakos zarząd nasz kadłubkowy podziekował RL za wnikliwe przyjrzenie się projektowi.......... :roll: i ....... przy okazji wyłuszczył pare kwestii zwiazanych z ocenami :cool:

aby podziękować musiałby podjąć uchwałę ... a niestety chyba nie ma zdolności postulacyjnej :sad:
kzawislak

Postprzez okapi » piątek, 11 grudnia 2009, 20:29

tak,nie mamy zdolnosci decyzyjnej :cry:
okapi

Postprzez kzawislak » piątek, 11 grudnia 2009, 20:38

suzana22 napisał(a):Po przeczytaniu całości opinii Rady Legislacyjnej: moje gratulacje dla igi i AQ i dla wszystkich nas, którzy podpisaliśmy się pod tą całościowo opracowaną przez Was dziewczyny opinią i ją swego czasu wysłaliśmy :grin: :!:

kiedy dziewczyny pracowały nad usp najbardziej bałam się tego, że ich opinia wyląduje gdzieś w szufladzie

kto czytał tą opinię i komentowane stanowisko RL, ten wie, że ICH trud na marne nie poszedł :cool: ja też przyłączam się do gratulacji! dziękuję też pośrednikom !

a przy okazji: jakiś czas temu wpadła mi w ręce ;) przedwojenna broszura z której dowiedziałam się o przebiegu walki Związku Zrzeszenia Młodych Prawników RP o zniesienie bezpłatności aplikacji sądowej i poprawę bytu asesorów sądowych. Działania rozpoczęły się w 1937 r., kiedy to zrzeszenie zwróciło się do kilku posłów i senatorów z prośbą o poruszenie tej sprawy na forum parlamentu. W 1937 wydało broszurę pt. "Palące zagadnienie", którą przesłało ministrom, wszystkim posłom i senatorom, prezesom sądów apelacyjnych, prasie oraz zrzeszeniom. W 1938 r. zebrano informacje o położeniu asesorów i aplikantów sądowych. Dzięki staraniom Zarządu Zrzeszenia ukazało się prasie szereg artykułów i notatek (kilka przytoczę, bo są genialne: Parodia aplikacji sądowej, O przyszłości wymiaru sprawiedliwości, Plaga bezpłatnej praktyki, Sprawiedliwości dla sług sprawiedliwości i ... Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść :cool: ). W 1936 opracowano i ogłoszono drukiem projekt reformy uniwersyteckich służb prawniczych, w 1937 wydano opracowanie: "Zagadnienia reformy asesury i aplikacji sądowej".

Drogie Koleżeństwo ... bierzemy przykład, zakasujemy rękawy i do pracy :mrgreen:
kzawislak

Postprzez M.A.E. » sobota, 12 grudnia 2009, 15:58

suzana22 napisał(a):Po przeczytaniu całości opinii Rady Legislacyjnej: moje gratulacje dla igi i AQ i dla wszystkich nas, którzy podpisaliśmy się pod tą całościowo opracowaną przez Was dziewczyny opinią i ją swego czasu wysłaliśmy :grin: :!:

nie wymieniając wszystkich należy koniecznie dodać gratulacje i podziękowania dla Kaś :grin:
M.A.E.

Postprzez AQUA » sobota, 12 grudnia 2009, 16:33

M.A.E. napisał(a):

nie wymieniając wszystkich należy koniecznie dodać gratulacje i podziękowania dla Kaś :grin:

absolutnie dla Kaś i dla Nas wszystkich!!!! :wink:
AQUA
VIP
VIP

Postprzez cezary » środa, 10 lutego 2010, 13:29

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości- projekty aktów prawnych-Prawo Państwowe-poz. 10 pojawiła się nowa wersja projektu z dnia 28 stycznia 2010r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

http://www.ms.gov.pl/projekty/projekty.php#sec4
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez seb » piątek, 19 lutego 2010, 10:01

seb
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » piątek, 19 lutego 2010, 11:19

seb napisał(a):http://www.rp.pl/artykul/4,436295_Sedziowie_znalezli_sojusznika_w_rzadzie.html
Pozwolę sobie skopiowac to, co na ten temat napisałem dziś wcześniej w wątku "Piszą o nas":

Cytat:
Michał Boni chce napisania zupełnie nowej ustawy. Krytykuje oceny okresowe i sędziowskie delegacje
Taaa...
Michał Boni "ojcem sądownictwa"...
Teraz, po naszych protestach, w trakcie listu otwartego itd.
Oczywiście lepiej że jest jak jest, ale spece od PRu musieli to wymyślić, że nie masz o nie masz lepszego znawcy sądownictwa niż rząd, wiec po co sędziowie działają i protestują jak rząd i tak wie co dobre dla sędziów.
To metoda stara jak świat, przejmowanie haseł opozycji, niekoniecznie po to by faktycznie przejąć się ich realizacją. Czas pokaże.
Przypomina mi się jak jeden z prominentnych działczy Iustitii (bodaj ze stolicy) mówił, że po co sędziowie protestowali o podwyżki przecież i tak by dostali, KRS wszystko załatwił itd.
:evil: :evil: :evil:
censor
VIP
VIP

Postprzez bruno » piątek, 19 lutego 2010, 11:30

censor napisał(a):
seb napisał(a):http://www.rp.pl/artykul/4,436295_Sedziowie_znalezli_sojusznika_w_rzadzie.html
Pozwolę sobie skopiowac to, co na ten temat napisałem dziś wcześniej w wątku "Piszą o nas":

Cytat:
Michał Boni chce napisania zupełnie nowej ustawy. Krytykuje oceny okresowe i sędziowskie delegacje
Taaa...
Michał Boni "ojcem sądownictwa"...
Teraz, po naszych protestach, w trakcie listu otwartego itd.
Oczywiście lepiej że jest jak jest, ale spece od PRu musieli to wymyślić, że nie masz o nie masz lepszego znawcy sądownictwa niż rząd, wiec po co sędziowie działają i protestują jak rząd i tak wie co dobre dla sędziów.
To metoda stara jak świat, przejmowanie haseł opozycji, niekoniecznie po to by faktycznie przejąć się ich realizacją. Czas pokaże.
Przypomina mi się jak jeden z prominentnych działczy Iustitii (bodaj ze stolicy) mówił, że po co sędziowie protestowali o podwyżki przecież i tak by dostali, KRS wszystko załatwił itd.
:evil: :evil: :evil:

zgadzam się w całości , od zawsze graja nami i grac będą metodami politycznymi , gdzie piłeczkę można odbic albo taż taką metodą lub ...siłą czy grożbą zrobienia ała (szkody) dla jaśnie panującego rządu.
bruno
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cibarius » piątek, 19 lutego 2010, 20:09

http://www.ms.gov.pl/aktualnosci.php#akt100219

Ciekawi mnie co na temat tego spotkania mają do powiedzenia jego uczestnicy a nasi reprezentanci ...
cibarius
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sponn » piątek, 19 lutego 2010, 21:15

Zawsze beda nami grac... taka juz nasza rola ze nie my rozgrywamy ale jestesmy grani.

Mimo wszystko biorac pod uwage pozycje Boniego w rzadzie to jego slowa pozwalaja miec nadzieje ze projekt trafi tam gdzie jego miejsce.

Poza tym lepszy taki sojusznik (moze i grajacy pod publiczke) niz zaden.
sponn
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » piątek, 19 lutego 2010, 21:59

Nawet ja niecne intencje PRowców przyświecały temu zagraniu Boniego, to trzeba starać się to wykorzystać, tak jak i inne możliwości - zwłaszcza rozmowy w MS. Jak tam dziś było?
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Darkside » niedziela, 21 marca 2010, 06:50

o stanie spoczynku .... , dyskutujemy tu http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopi ... 046#166046
Darkside

Postprzez jp » wtorek, 10 sierpnia 2010, 17:59

Jest odpowiedz z Ministerstwa

http://www.ms.gov.pl/aktual/SKUTECZNY_W ... RAWIEDLIWOŚCI_DZIAŁANIA_MINISTERSTWA_SPRAWIEDLIWOŚCI_NA_500_DNI.pdf
jp
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 10 sierpnia 2010, 21:24

A coś wiadomo o faktycznym autorze w/w tekstu ?
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez sponn » wtorek, 10 sierpnia 2010, 21:29

Autorem jest oczywiscie MS czyli nikt. A moze jakis kolega/koledzy ktorych delegowano do MS wlasnie z mojego (lub kogokolwiek innego) sadu ;)

Swoja droga to jest tam znowu o ocenach okresowych - a ja juz myslalem ze dali sobie z tym spokoj a widze ze temat wraca jak bumerang.
sponn
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez brzdąc » wtorek, 10 sierpnia 2010, 22:29

Tematy zastępcze mają to do siebie, że wracają jak bumerang ... Tekstu nie czytałem i nie wiem czemu, ale nie zamierzam (wolę pójść np. na spacer), natomiast śniło mi się, że autorem teksu jest JE Pan Propagadna, ale na szczęście to był tylko zły sen ...
brzdąc

Postprzez Włóczykij » środa, 11 sierpnia 2010, 22:47

Dokładniej to -
http://www.rp.pl/artykul/212825,520713_ ... zadu_.html

[ Dodano: Sob Sie 21, 2010 8:06 am ]
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Znlazłam takie info, że w Lublinie na UMCS były przedmiot pt. Ustrój organów ochrony prawnej. Może jak ktoś ma czas w Lublinie i okolicy mógłby przebuszować, czy nie byłoby tam jakiś materiałów dla nas z zakresu omawiania sądownictwa.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Re: Projekt MS w sprawie usp

Postprzez jp » poniedziałek, 17 października 2016, 10:14

Sędziowie delegowani do MS działają........Projekt z dnia 14 października 2016 r.

USTAWA
z dnia 2016 r.
o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych
Art. 1. W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 133, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w Dziale I Rozdziałowi 3 nadaje się tytuł:
„Rozdział 3
Organy sądów i dyrektorzy sądów”
2) wart. 21:
a) § 1 otrzymuje brzmienie:
„§ 1. Organami sądów są:
1) w sądzie rejonowym - prezes sądu;
2) w sądzie okręgowym - prezes sądu i kolegium sądu;
3) w sądzie apelacyjnym - prezes sądu i kolegium sądu.”,
b) uchyla się § la i § 3;
3) po art. 21 dodaje się art. 2la w brzmieniu:
„Art. 2la. § 1. W sądzie apelacyjnym, okręgowym oraz w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej dziesięć stanowisk sędziowskich i asesorskich, powołuje się dyrektora sądu. W sądach rejonowych, w których nie powołuje się dyrektora sądu, zadania dyrektora sądu wykonują dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych, którzy przejmują także prowadzenie gospodarki finansowej tych sądów.
§ 2. Minister Sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu.
§ 3. Prezes sądu wykonuje w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla Ministra Sprawiedliwości.
§ 4. Prezes sądu co najmniej raz w roku określa potrzeby sądu konieczne dla zapewnienia warunków prawidłowego funkcjonowania i sprawnego wykonywania przez sąd zadań, o których mowa w art. 1 § 2 i 3, biorąc pod uwagę przewidywany ich zakres.”;
n Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 509, 694, 1066, 1224, 1309, 1311, 1418, 1595 i 1781 oraz z 2016 r. poz. 147,437,633, 960 i 1579.
4) w art. 32:
„§ 1. Dyrektora sądu zatrudnia się na podstawie powołania. Dyrektora sądu powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości.”,
b) uchyla się § 2 i 7,
c) § 9 otrzymuje brzmienie:
„§ 9. Minister Sprawiedliwości może powołać zastępcę dyrektora sądu, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy, w tym wielkość sądu i rozmiar jego zadań. Przepisy § 1 i 3 stosuje się odpowiednio.”,
d) po § 11 dodaje się § 12 w brzmieniu:
„§ 12. W razie potrzeby Minister Sprawiedliwości wyznacza, spośród
pracowników sądu, osobę pełniącą obowiązki dyrektora sądu do czasu jego powołania.”;
5) w art. 32a uchyla się § 2-13;
6) uchyla się art. 32b;
7) w art. 179:
„§ 1. Dyrektor sądu kieruje gospodarką finansową sądu.”,
b) po § 1 dodaje się § law brzmieniu:
„§ la. Czynności prezesa sądu wywołujące skutki finansowe nie ujęte w planie finansowym sądu wymagają, dla ich ważności, uprzedniej akceptacji właściwego dyrektora sądu.”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
jp
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Projekt MS w sprawie usp

Postprzez Pudlonka » wtorek, 18 października 2016, 22:50

cudnie
Pudlonka
VIP
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Nowinki z MS...