1. zgodzić się należy z twierdzeniem, iż akcje „dzień bez wokandy” czy „sądy bez sędziów” to akcje raczej jednorazowe. Ktoś zaproponował „kroczący dzień bez wokandy”. Czy nie jest to jawny strajk? To jest pytanie w przypadku którego odpowiedź twierdząca zaprowadzi protestującego przed oblicze sądu dyscyplinarnego. Musimy więc zastanowić się na bardziej finezyjnymi formami wyrażenia swojego zdania. Zastanówmy się nad tym co to może być,
2. Strajk włoski. Dlaczego by nie.
a. Od wielu lat trwają przymiarki do ustalenia pensum sędziowskiego, co ma sprowadzać się do ustalenia obciążenia dziennego wokandy, ilości wokand na tydzień, czy miesiąc. Bezsporne chyba jest to, iż nie ma aktu rangi ustawowej dotyczącej tej kwestii. Wytężmy zatem swoje umysły i pomyślmy jakie by pensum ustalić dla poszczególnych kategorii sędziów. Np. cywiliści: 3 sprawy na jednej wokandzie, karniści – 2, rodzinnicy i pracy – 4. Proporcje mogą być oczywiście inne. My też zasługujemy na normalne warunki pracy, na spokojne prowadzenie sprawy, bez kłębiących się tłumów pod salą, z przerwą na kawę i posiłek. Strony też zasługują na więcej uwagi.
b. Uzasadnienia tylko w pracy. Żadnego pisania po nocach. To chyba nie podlega dyskusji. W przypadku otrzymania więcej niż jednego (dwóch, trzech…) uzasadnienia na tydzień składajmy wniosek do prezesa o przedłużenie terminu, a gdy odmówi to pytajmy czy na skutek opóźnienia mamy już nie pisać tego uzasadnienia.
c. Zwolnienia do kosztów sądowych. Zwalnianie hurtem nie może wchodzić w grę. Ale już skrupulatność jest zalecana przez prawodawcę. A więc w pierwszej kolejności proszę stronę o wypełnienie formularza, a następnie szczegółowe zobowiązanie dotyczące wszystkich domowników. Będzie ddddługo, ale rzetelnie,
d. skrupulatne stwierdzanie prawomocności orzeczeń w trybie art. 364 k.p.c., istnieje pogląd (może dyskusyjny), iż nadajemy klauzulę tylko wówczas gdy postanowieniem została stwierdzona prawomocność. Postanowienie to doręcza się obu stronom z prawem do zażalenia. Pełnomocnicy nie są przyzwyczajeni do takiego procedowania. Problem tkwi w tym, iż prawomocność stwierdzamy wyłącznie na wniosek, a wnioski takie nie są składane. A zatem wniosek o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu przeczeniu należało by oddalić, gdyż prawomocność taka nie została stwierdzona.
e. Żadnych nakazów. Wszystko do postępowania zwykłego.
f. Coś jeszcze

Rezultat – radykalne obniżenie statystyk, bez możliwości postawienia sędziemu zarzutu nieróbstwa.