Kiedy biegly jest 'bieglym'?

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Kiedy biegly jest 'bieglym'?

Postprzez pioneer » wtorek, 31 stycznia 2012, 10:16

Co z ustawą? Umarła wraz z poprzednim parlamentem?
Mam pytanie do biegłych, kiedy właściwe jest stosowanie przez nich terminu "biegły".
W przypaadku biegłych z listy sądu, po zaprzysiężeniu, to raczej wątpliwości nie ma.
W przypadku biegłych z "państwowej" listy (jak biegli rewidenci) wątpliwości też nie ma.
Ale jak jest przykładowo przy zlecaniu wykonania opinii/ekspertyzy instytucji, a nie osobie fizycznej?
Czy osoba podpisana pod opinią wykonaną przez osobę prawną (i asygnowaną przez kierownika instytucji) powinna/nie powinna podpisywać się jako "biegły Jan Kowalski", jeśli jako osoba fizyczna nie jest na liście biegłych?
I gdy wzywamy (przykładowo na wniosek strony) taką osobę na rozprawę, to jej przesłuchanie odbywa się jako przesłuchanie świadka, czy przesłuchanie (dalszy dowód z opinii) biegłego?
Avatar użytkownika
pioneer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2012, 19:49
Kim jestem ?: Rozdzial 7 ustawy z 17.VII.2001 r., art. 42 ustawy z 23.IV.1964 r., art. 26 ustawy z 20.VIII.1997 r.

Postprzez aj111 » wtorek, 31 stycznia 2012, 10:31

Biegłym jesteś albo z chwilą wpisu na listę biegłych sądowych, a w konkretnej sprawie z chwilą powołania Cię przez Sąd. Biegły rewident a biegły sądowy to nie to samo. Zakresy tych nazw się krzyżują.
Osoba powołana przez sąd ad hoc jest biegłym w konkretnej sprawie i może posługiwać się na użytek wykonywanej opinii dla sądu tytułem biegły. Żaden biegły sądowy nie może natomiast posługiwać się tytułem biegłego sądowego na użytek czynności wykonywanych poza sądem.
Za takie coś grozi nawet wykreślenie z listy biegłych. Jeżeli powołałeś biegłego i wzywasz g, to przesłuchujesz osobę wezwaną w charakterze biegłego. Nawet jeżeli jest to osoba fizyczna, która reprezentuje osobę prawną.
aj111
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 131
Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 22:39

Biegli, a opinie 'prywatne'.

Postprzez pioneer » wtorek, 31 stycznia 2012, 12:12

aj111 napisał(a):Biegłym jesteś albo z chwilą wpisu na listę biegłych sądowych, a w konkretnej sprawie z chwilą powołania Cię przez Sąd. Osoba powołana przez sąd ad hoc jest biegłym w konkretnej sprawie i może posługiwać się na użytek wykonywanej opinii dla sądu tytułem biegły. Żaden biegły sądowy nie może natomiast posługiwać się tytułem biegłego sądowego na użytek czynności wykonywanych poza sądem. Za takie coś grozi nawet wykreślenie z listy biegłych. Jeżeli powołałeś biegłego i wzywasz go, to przesłuchujesz osobę wezwaną w charakterze biegłego. Nawet jeżeli jest to osoba fizyczna, która reprezentuje osobę prawną.
A jak jest przy opiniach tzw. "prywatnych" sporządzanych na wniosek strony, bez wniosku Sądu, jednakże przedkładanych w sprawie?
Avatar użytkownika
pioneer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2012, 19:49
Kim jestem ?: Rozdzial 7 ustawy z 17.VII.2001 r., art. 42 ustawy z 23.IV.1964 r., art. 26 ustawy z 20.VIII.1997 r.

Postprzez CR » wtorek, 31 stycznia 2012, 15:12

Wtedy osoba sporządzająca taką "opinię" prywatną nie występuje w charakterze biegłego. Szersza dyskusja o tym jest tu:
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopi ... 254640#top
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Postprzez Mr.Bogus » wtorek, 7 lutego 2012, 16:59

We Wrocławiu milicjant wydawał opinie medyczne dla sądu

Co najmniej od dziesięciu lat Jan M. nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza. Nie jest specjalistą z żadnej dziedziny medycyny. Tymczasem od 23 lat ktoś regularnie wpisuje go na listę ekspertów we wrocławskim Sądzie Okręgowym. Figuruje na niej jako specjalista z medycyny sądowej.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Mr.Bogus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 110
Dołączył(a): poniedziałek, 6 lutego 2012, 19:29

Postprzez Rafalski » wtorek, 7 lutego 2012, 20:51

Przecież od dawna wiadomo, że na medycynie zna się każdy :) Na wypadkach zresztą również...
Rafalski
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 58
Dołączył(a): środa, 8 października 2008, 22:32
Lokalizacja: Gdańsk
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Mr.Bogus » środa, 8 lutego 2012, 14:48

Rafalski napisał(a):Przecież od dawna wiadomo, że na medycynie zna się każdy :) Na wypadkach zresztą również...


No przecież. Każdy Polak zna się na piłce, medycynie, polityce,
a ostatnio nawet na wypadkach lotniczych i porwaniach ….
Mr.Bogus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 110
Dołączył(a): poniedziałek, 6 lutego 2012, 19:29


Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość