Profile kompetencyjne stanowisk sędziowskich

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Postprzez Arwena » środa, 28 marca 2012, 18:48

katelra napisał(a):wczoraj próbowano łapanki z chętnymi do ankiety...później okazało się, że niby-chętny będzie też wytypowany do udzielania wywiadów osobistych i telefonicznych na wyżej wymieniony temat. Do tego ma wskazać swój prywatny adres mailowy i tel.komórkowy :twisted: PW obawia się, że wskazać sędziego może zarządzeniem ale zmusić go do podania prywatnych danych czy też udzielania wywiadów to już raczej nie :-P I tymczasem chętnych brak. Chory pomysł MS za ogromne finansowe środki publiczne. Kiedy to się skończy?

[ Dodano: Sro Mar 28, 2012 11:33 am ]
Mało tego...kiedy sędziowie nie zgłosza się gremialnie, a nie zgłoszą.. to MS stwierdzi, że widocznie nie jestesmy zainteresowani swoim profilem kompetencyjnym (cokolwiek ma to u nas oznaczać) i MUSI zdecydować za nas...

A jak zrobią te profile na "wzór i podobieństwo" sędziów del. do MS i potem Wielki Miłośnik Statystyki zrobi średnią pod każdym względem - i nikt się w tym "nie zmieści" ?! Czy jako nieprzydatna do zawodu będę mogła przejść w stan spoczynku?

[ Dodano: Sro Mar 28, 2012 6:50 pm ]
Oczywiście żartuję :mrgreen: chociaż...po namyśle... :?:
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mikael nordall » środa, 28 marca 2012, 19:20

skad ten strach szanownego towarzystwa przed narzedziami ZZL ? :mrgreen:
mikael nordall
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » środa, 28 marca 2012, 19:33

a bo skołatane nerwy, to nasza choroba zawodowa :mrgreen:
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Geralt » środa, 28 marca 2012, 20:33

mikael nordall napisał(a):skad ten strach szanownego towarzystwa przed narzedziami ZZL ?

Za dużo tam trudnych słów :/:
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mikael nordall » czwartek, 29 marca 2012, 12:29

rozumiem :mrgreen:

A na powaznie sa tu moim skromnym zdaniem dwie kwestie. Jedna jest to, czy Ta konkretna firma jest do opracowania takiego tematu przygotowana. Nic nie wiem o ich doswiadczeniu, wiec pozostaje sie tylko domyslac. Druga zas kwestia jest zasadnosc adaptacji narzedzi ZZL do stosowania wobec Sedziow. Tutaj nie widze generalnych przeciwskazan i uwazam, ze moze byc interesujace. Oczywiscie wazne sa szczegoly i czy ktos to z glowa zrobi.

pozdrawiam
mikael nordall
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Jarosiński » czwartek, 29 marca 2012, 12:34

http://www.trioconsulting.net/Contact_Info.htm

[ Dodano: Czw Mar 29, 2012 12:44 pm ]
Straszyński Paweł - Prokurent
Cudny Adam Maciej - Prokurent
Niedbalski Daniel - Prezes Zarządu

[ Dodano: Czw Mar 29, 2012 12:48 pm ]
http://www.triomanagement.pl/Default.aspx?PageId=235
Jarosiński

Postprzez sebus » czwartek, 29 marca 2012, 12:57

Druga zas kwestia jest zasadnosc adaptacji narzedzi ZZL do stosowania wobec Sedziow. Tutaj nie widze generalnych przeciwskazan i uwazam, ze moze byc interesujace. Oczywiscie wazne sa szczegoly i czy ktos to z glowa zrobi.

No to brawo. Caocha i mastera ci dadzą i będzie relacja uczeń ( sędzia) i mistrz ( czyli kto :?: ) :evil: .

[ Dodano: Czw Mar 29, 2012 12:59 pm ]
Jak będę chciał mieć mistrza to tylko Yodę ;) bowiem moc wielka we mnie jest :mrgreen:
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mikael nordall » czwartek, 29 marca 2012, 13:54

sebus napisał(a):No to brawo. Caocha i mastera ci dadzą i będzie relacja uczeń ( sędzia) i mistrz ( czyli kto :?: ) :evil: .

Jak będę chciał mieć mistrza to tylko Yodę ;) bowiem moc wielka we mnie jest :mrgreen:

w ten sposob mozna obsmiac wszystko :mrgreen:
mikael nordall
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » czwartek, 29 marca 2012, 14:02

to żenujące na jakim poziomie funkcjonują pozostałe władze :/:
Darkside

Postprzez Geralt » czwartek, 29 marca 2012, 14:31

ludzka napisał(a):I tak to stajemy się elementem biznesu. Ot, co.

W tym własnie problem, że trochę na siłę próbuje się przenieśc rozwiązania może i dobre w biznesie, ale chyba nie za bardzo przystają do naszych sądowych raealiów. Na stronie firmy Trio wyczytałem, że zajmują się także zarządzaniem ryzykiem. Podejrzewam, że zastosowanie programu zarządzania ryzykiem to może być także ich pomysł. Nie chcę tu uzywać słów powszechnie uznanych za obelżywe, ale program ten to kompletna klapa, przynajmniej w moim małym sądzie. :evil:

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sebus » czwartek, 29 marca 2012, 14:31

mikael nordall napisał(a):
sebus napisał(a):No to brawo. Caocha i mastera ci dadzą i będzie relacja uczeń ( sędzia) i mistrz ( czyli kto :?: ) :evil: .

w ten sposob mozna obsmiac wszystko :mrgreen:

Ja nie potrzebuję inscenizować mojej rozprawy... na potrzeby kogokolwiek ...
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » czwartek, 29 marca 2012, 14:46

mikael nordall napisał(a):skad ten strach szanownego towarzystwa przed narzedziami ZZL ? :mrgreen:

To nie strach tylko złość.

A złość jest na to, że jak Pan minister nie wie co jest w sądach do d..... to zamiast wydawać miliony złotych na jakies nowomodnie nazwane durnoty i pitolenie trzy po ptrzy, może do mnie zadzwonić.
Ja mu powiem za zupełną darmochę.
ropuch

Postprzez Geralt » czwartek, 29 marca 2012, 14:50

sebus napisał(a):Ja nie potrzebuję inscenizować mojej rozprawy... na potrzeby kogokolwiek ...

No niestety, ale większość metod proponowanych w czytanej przeze mnie broszurce firmy TRIO jest trudna do wyobrażenia wobec naszej grupy zawodowej. O ile o relacji uczeń - mistrz w praktyce czasami można mówić, gdy młody sedzia trafia w pokoju na doświadczonego i w dodatku dobrego merytorycznie kolegę, to trochę (przy dużej rotacji jest to jednak trudne do osiągnięcia). Inscenizacje wyglądałyby cokolwiek niepoważnie (no, może dla aplikantów to tak). Inne metody takze są dosyć wąptliwe. Poza tym - czemu to miałoby służyć? ZZS (zarządzanie zasobami sędziowskimi) w praktyce ograniczać się może do zmiany zakresu czynnosci albo do przesunięcia do innego wydziału. Do tego żadne hamerykańskie metody potrzebne nie są - wystarczy znajomość bieżacego wpływu, zaległosci i odrobina rozsądku (którego żadne metody zastapic nie mogą). W praktyce to zresztą funkcjonuje. Polepszenie efektywnosci może odbywać się jedynie metoda kija albo innego kija (jak kiedyś fajnie napisał Falken), bo marchewek żadnych nie ma i właściwie być nie może. Uścisk dłoni prezesa (o ile w ogóle ma miejsce) to własciwie jedyna możliwa nagroda (poza poczuciem dobrze spełnionego obowiązku naturalnie). :-P

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » czwartek, 29 marca 2012, 15:10

ludzka napisał(a):Ciekawe, czy przedstawiciele dwóch pozostałych władz też są/byli/ będą przedmiotem takich analiz.

uczestniczyłam w szkoleniu z ZZL oragnizowanym przez SGH we współpracy z KSSiP - o ile pamiętam z wykładów, były tego rodzaju narzędzia wykorzystywane do urzędników służby cywilnej

państwo wykładowcy (z SGH) niezwykle rzetelnie przekazali ogólną wiedzę o ZZL i wszysyc wskazywali, że ich zdaniem te narzędzia są trudne do przełożenia na sędziów (z róznych wzglęów)
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez mikael nordall » czwartek, 29 marca 2012, 17:39

Gotka napisał(a):
ludzka napisał(a):Ciekawe, czy przedstawiciele dwóch pozostałych władz też są/byli/ będą przedmiotem takich analiz.

uczestniczyłam w szkoleniu z ZZL oragnizowanym przez SGH we współpracy z KSSiP - o ile pamiętam z wykładów, były tego rodzaju narzędzia wykorzystywane do urzędników służby cywilnej

państwo wykładowcy (z SGH) niezwykle rzetelnie przekazali ogólną wiedzę o ZZL i wszysyc wskazywali, że ich zdaniem te narzędzia są trudne do przełożenia na sędziów (z róznych wzglęów)

a pamietasz ich nazwiska ? pytam z ciekawosci
mikael nordall
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » czwartek, 29 marca 2012, 18:48

ropuch napisał(a):A złość jest na to, że jak Pan minister nie wie co jest w sądach do d..... to zamiast wydawać miliony złotych na jakies nowomodnie nazwane durnoty i pitolenie trzy po ptrzy, może do mnie zadzwonić.
Ja mu powiem za zupełną darmochę.

Master , jaka szkoda że ciebie nie znaja.... :(
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » czwartek, 29 marca 2012, 19:47

Problem w tym, że do sędziów nie da się zastosować żadnych metod biznesowych.
1. nie mamy wpływu na wielkość naszej produkcji. Fabryka może decydować kiedy ile czego wyprodukuje - my musimy rozpoznać tyle spraw, ile nam nasi szanowni obywatele wniosą. Obywatele są całkowicie nieprzewidywalni. W moim wydziale między 2008 a 2009 rokiem wpływ zwiększył się dwukrotnie - bez żadnego powodu. A między 2009 a 2010 - o ok. 20 procent. Liczba mieszkańców w zasadzie stała. To jest w ogóle nie do przewidzenia.
2. nie mamy wpływu na wielkość zatrudnienia. Nie jesteśmy usuwalni. Nie można zmniejszyć zatrudnienia sędziów gdy spraw jest mniej ani zwiększyć ich liczby gdy jest ich za mało (przenieść ich na siłę z innych sądów nie można, zatrudnić kolejnych - też nie, bo już i tak na 100 tys. mieszkańców jest nas całkiem sporo).
3. nie mamy wpływu na żadne ryzyka w zakresie organizacji zaplecza biurowego - bo choć znamy model pożądany 1 sędzia - 1 asystent - 2-ch urzędników, to nie ma kasy na zatrudnianie fachowców, a nawet jeśli czasem kasa jest, to nie sędziowie o niej decydują.
4. nie mamy wpływu na to, jakimi narzędziami sie posługujemy. nasze narzędzia to przepisy - które musimy zakupić od ustawodawcy w każdej ilości, jaka nam zaoferuje, i których musimy używać nawet gdy są totalnie porąbane.
5. nie mają do nas zastosowania żadne zasady pracy zespołowej, stąd też żadne synergie relacje uczeń - mistrz itd. do sędziów nie mogą mieć zastosowania. My po prostu nie jesteśmy żadnym zespołem. Każdy sędzia niezawiśle i niezależnie podejmuje decyzje w sprawach, które nie są ze soba w żaden sposób powiązane. Nawet gdy jest kilka takich samych spraw - to różni sędziowie moga je prowadzić w różny sposób i zakończyć z różnym skutekim, a co najlepsze - wszystkie te orzeczenia mogą być zgodne z prawem i mogą być utrzymane przez II instancję. Taki system prawny. To nie common law. Sąd to nie zespół sędziów, tylko zbiór niezależnych od siebie jednostek, z których każda zajmuje się zupełnie czym innym.
6. nie da się zaplanować naszych wydatków ani dochodów. Przykład pierwszy z brzegu: przez 4 lata jak pracuję w obecnym sądzie nie było żadnych spraw o opłaty za użytkowanie wieczyste - a w piętym roku wpłynęło ich parę tysięcy. Bez żadnej zmiany przepisów. Po prostu. I w tych sprawach trzeba będzie zrobić kilka tysięcy opinii biegłego. Nie wiemy, ilu biedaków zwróci sie o zwolnienie od kosztów i je uzyska. Nie wiemy, ile wpłynie spraw wymagających opinii biegłych. Nie wiemy, ilu ludzi popełni wykroczenia i przestępstwa i ilu z nich dostanie grzywny, i ilu z nich te grzywny zapłaci, a ilu trzeba będzie egzekwować.
Oczywiście na potrzeby budżetowania określa się plany - najczęściej powielając liczby uzyskane ze sprawozdawczości z ubiegłych lat. Ale to są tylko plany, na których wykonanie po prostu nie ma żadnego wpływu. Nie można nas z tych planów w żaden sposób rozliczyć. No bo co - wyobrażacie sobie, że sędzia powie oskarżonemu: uniewinniłbym Pana, ale jest koniec kwartału, muszę wyrobić plan grzywien, więc musi pan zapłacić 4 tys. zł? No przeciez to absurd.
7. nie można do nas stosować noramlnych metod stymulowania wydajności pracy - wszyscy mamy takie same pensje, niezależnie od ilości wykonywanej pracy. U zwykłych ludzi musiałoby to być szalenie demotywujące, takie czy się stoi, czy sięleży... Ale nie u sędziów. My jesteśmy w służbie non stop, przez całą dobę, przez całe życie, mamy mnóstwo ograniczeń - i padamy na pysk, żeby rozsądzić spory obywateli, choć gdybyśmy tego nie robili - nic by się nam nie stało. Top się nazywa poczucie bowiązku i etos u przedstawicieli elit.
8. nie da się do nas zastosować reguł nadzoru i kontroli naszej pracy - bo jesteśmy niezawiśli i kontroli nie możemy podlegać żadnej - poza instancyjną. Wszystkie te bajki o nadzorze administracyjnym to tylko mydlenie oczu. Sędzia jakby chciał, to każdą sprawę mógłby przewlec przez 3 lata, wykonując w niej czynności z wymaganą częstotliwością i w życiu nikt by mu nic nie mógł zarzucić. To, że się tak nie dzieje - jest spowodowane po prostu nieskazitelnością charakteru sędziów, ich poczuciem etosu itd. Czyli tymi wszystkimi rzeczami, dla których Naród w osobie Prezydenta zrobił ich swoimi sędziami.

Tak, tak, drogi Mikaelu Nordallu. Jesteśmy elitą. Jesteśmy władzą. Nie zrozum mnie źle: to nie jest żadna moja pycha czy takie tam. Przeciwnie - jestem skromną osobą, bardzo zapracowaną, służę temu społeczeństwu ze wszystkich sił i umiejętności. Ale - nie jestem przedsiębiorcą, a to, co robię, nie jest świadczeniem usług. To jest po prostu coś zupełnie innego.
I dlatego te wszystkie zarządzania ryzykiem, metody zarządzania zasobami ludzkimi, kontrole zarządcze itd. - tak nas drażnią. Bo wiążą się z wyrzucaniem kolejnej kasy w błoto. Bo do nas się tego wszystkiego po prostu nie da zastosować.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez violan » czwartek, 29 marca 2012, 20:22

To co świetnie Joasia napisała należałoby przesłać firmie TRIO. Bo myślę, że nie mają tego świadomości. Bo to nie przedsiębiorstwo sądowe.
"Ideały są jak gwiazdy, nawet jeśli nie można ich dosięgnąć, trzeba się wedle nich orientować" G. B. Shaw
violan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez Mira » czwartek, 29 marca 2012, 20:27

zgadzam się w pełni z Joasią i dziękuję za tego posta, który wyraża to co sama myślę. Po raz kolejny wydaje mi się, że całe to działanie nastawione jest , aby rządzący mogli wykazać się przed społeczeństwem, że próbowali jakoś tych leniwych sędziów okiełznać. takie są bowiem oczekiwania społeczne, żeby mieć kontrolę nad tym co i kiedy sędzia robi. Niezawisłość i niezależność uwiera, choć niby wszyscy zdają sobie sprawę z tego że to fundament demokratycznego państwa. Stąd to działanie, choć wszyscy wiemy że niczego to nie da, oprócz pieniędzy dla wykonawcy.
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kazanna » czwartek, 29 marca 2012, 20:35

Joasiu, rewelacyjnie to napisałaś ! w formie gotowej do dalszej publikacji. Ach, dlaczego nikt nie słucha głosu sędziów - praktyków.... <bezradny>
Sztaudynger
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Ama » czwartek, 29 marca 2012, 22:36

dostałam dziś ... ze wskazaniem oświadczenia do wczoraj :mrgreen:
Ama
Moderator
Moderator

Postprzez Arwena » czwartek, 29 marca 2012, 22:52

Super Joasia to ujęła. a te wszystkie działania to tylko wyraz tego co władza o nas myśli- jak najbardziej negatywnie. Jak czytałam te uzasadnienia do wprowadzenia ocen dla sędziów, planowania ścieżki awansu ( ha, ha) a z drugiej strony te narzekania, te sondy ile osób jest niezadowolonych z sądów itp. albo że o 14.00 sądy są puste (!- tak a propos - u kogoś tak jest?) to szlag mnie trafiał!!!Bo ja muszę mojej córce tłumaczyć, że mama zostanie dłużej w pracy albo muszę jechać w sobotę do pracy, szkoda słów. Stwierdziłam, ze może w ogóle zlikwidować zawód sędziego - bo po co? Leniwi, nie znają się na prawie , stronniczy, łapówkarze, albo za młodzi albo za starzy... Czy nie odnieśliście wrażenia , że MS za zła sytuację w sądownictwie obciąża wyłącznie sędziów? A przecież nakłady- największe w UE, i informatyzacja, i te e-wokandy, i ci asystenci i najwięcej sędziów w Europie .Po prostu MS z sercem na dłoni do sędziów. Więc rada:' bierzemy komputer, wprowadzamy dane sprawy i myk - wynik - gotowy wyrok do realizacji. Rozwiązania da się opracować statystycznie. Po co sędziowie?
Sorry, że się rozpisałam ale to wszytko mnie dobija, mój sąd likwidują, nikt nic nie wie, pracy mam coraz więcej ( a od asesury obiecałam sobie, ze moja noga w weekend w sądzie nie postanie) a ostatnio w sobotę cały wydział karny był w pracy. :twisted:
"...And some things that should not have been forgotten ...were lost..."
Arwena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 29 marca 2012, 23:26

no trzeba byłoby poznać te TRIO to możnaby spróbować się z nimi pomierzyć, co oni tam mogą zapropnować, to by wyszła ich przydatność
jednym słowem jakoś by trzeba monitorować ich działania (no i tu znowu ukłon do IS, żebyśmy jakoś pomonitorowali, może w ramach zespoły dyscyplnarek?)
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Gotka » piątek, 30 marca 2012, 07:48

Szanowna Joasiu

te wszystkie uwarunkowania naukowcy od ZZL widzieli
narzędzia ZZL (niekoniecznie akurat profil kompetencyjny) sa przydatne także w relacji z innymi pracownikami, szczególnie między funkcyjnymi jako przełozonymi a sekretariatem.

nie ze wszystkim, co piszesz się jednak w pełni zgadzam. Piszesz o takim idealistycznym modelu, gdzie wszyscy sa pełni etosu i czując sie elitą tylko dlatego równo zasuwają za takie same pensje. Jednak rzeczywistość nie jest tak różowa. Jeśli w Twoim otoczeniu sądowym nie ma świętych krów, które się za taką samą pensje obijają, to masz szczęście. Mnie jednak obraża sytuacja, gdy w tym samym sądzie albo sądach takich samych w tym samym mieście jedni zasuwają jak w Biedronce, a inni mają plażę.
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Volver » piątek, 30 marca 2012, 08:45

Gotka napisał(a): Piszesz o takim idealistycznym modelu, gdzie wszyscy sa pełni etosu i czując sie elitą tylko dlatego równo zasuwają za takie same pensje.

Nie. Tak,Joasia nie pisze. Choć nie omawia tego aspektu. oraz różnych spraw które są w każdej grupie zawodowej, ale które prawa rynku i zarządzania siła roboczą skutecznie eliminują (ciąże, choroby, przypadłości ludzkie,przypadki losowe), słabszego przygotowania do zawodu(gdy "sito" dochodzenia do zawodu sędziego nie wychwyci tego elementu--ale to można akurat "poprawić").

Generalnie, jest jednak nadal źle z finansami na sądownictwo;jesteśmy biednym Państwem, a w dodatku marnotrawi się środki, "wyszarpane" na sądownictwo, poprzez złe nimi zarządzanie,

(głupie pomysły polityków i wiele innych spraw.Nade wszystko- teraz , kiedy jest okazja wysłuchać sędziów, bo się pojawiła grupa która chce zmian--to nikt ich nie słucha i ubezwłasnowalnia. nie daje wpływu na sprawy ich korporacji, odmawia samorządu, "bierze" za twarz....że nie powiem dosadniej....

Tylko tępi się tą korporację bo to "daje" "społeczne poparcie w wyborach""odwraca uwagę od rzeczywiśtych i bardzo poważnych problemów.A takie firmy od zarządzania-raczej specyfiki sądownictwa nie czują.

Nadal proponuję wziąć przykłąd z bogatszych sąsiadów z Niemiec w tym akurat zakresie.Kto jak kto ale Niemcy liczyć potrafią.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...