Skarga w TK

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Skarga w TK

Postprzez jarocin » poniedziałek, 19 maja 2008, 11:00

Czarne chmury zbierają się nad MS. Przeczytałem właśnie tę skargę:

SK 25/07

Komunikat prasowy przed rozprawą dotyczącą umieszczenia skazanego w warunkach, w których powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m. kw.

26 maja 2008 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Jacka G. dotyczącą braku granic czasowych umieszczenia skazanego w warunkach, w których powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m. kw.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 248 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny wykonawczy z art. 41 ust. 4 i art. 40 w związku z art. 31 ust. 3 oraz z art. 2 Konstytucji.

Skarżący Jacek G. odbywa karę pozbawienia wolności. W zakładach penitencjarnych, w których dotychczas przebywał, powierzchnia w celi przypadająca na jednego skazanego wynosiła około 1 m.kw. Z uwagi na brak miejsca dyrektorzy poszczególnych zakładów penitencjarnych stosują kwestionowany przepis, zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych wypadkach dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić osadzonych, na czas określony, w warunkach, w których powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m. kw. Przepis stosowany jest przez dyrektorów zakładów permanentnie, poprzez wyznaczanie kolejnych, następujących po sobie "czasów określonych" takiego przebywania w celi, czyniąc to faktycznie zasadą. Jacek G. istniejący stan faktyczny zaskarżył do sądu penitencjarnego. Domagał się zapewnienia sobie normy powierzchni określonej w art. 110 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego w myśl którego powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m. kw. Chodziło mu również o zapewnienie ochrony przed zakażeniem wirusem HIV i HCV - jako konsekwencji przetrzymywania w przepełnionej celi. Sąd penitencjarny - zarówno pierwszej instancji jak i odwoławczy uznały skargę za bezzasadną. Skarżący wyczerpał także tryb postępowania skargowo-wnioskowego. W wyniku złożonych skarg organy administracji penitencjarnej orzekły ostatecznie o prawach i wolnościach skarżącego na podstawie kwestionowanego przepisu. Jacek G. złożył skargę konstytucyjną. Zdaniem skarżącego przepis skierowany do dyrektorów zakładów karnych upoważniający ich do stosowania go przez "czas określony", bez zakreślenia granic trwania, powoduje faktycznie, że czas ten jest nieokreślony. Może bowiem trwać i 3 miesiące, i jak w przypadku skarżącego - wiele lat. Brak granic czasowych stosowania ograniczenia praw i wolności skazanego narusza zasady określoności prawa oraz przyzwoitej legislacji. W ocenie skarżącego kwestionowany przepis godzi także w prawo do bycia traktowanym w sposób humanitarny w okresie odbywania kary pozbawienia wolności. Utrzymujące się stałe przeludnienie powoduje m.innymi narastanie stresu i agresji, sprzyja popełnianiu przestępstw przez skazanych. Za niehumanitarne w szczególności uznać należy takie działania organów władzy państwowej, które nie służąc bezpośrednio założonym celom kary pozbawienia wolności, prowadzą do udręki fizycznej skazanych, do poniżania ich godności osobistej, uszczuplania albo uniemożliwiania im ochrony swoich praw.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Zbigniew Cieślak, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Teresa Liszcz.

Wg mnie MS zaliczy gola na 100%, tzn. TK uzna, że powinien być określony maksymalny czas w jakim na więźnia może przypadać mniej niż 3 mkw. celi. Konsekwencje? Brak pieniędzy, bo wszystko pójdzie na szybką rozbudowę więzień. Czarno widzę nasze podwyżki. Ale to tylko powinno zwiększyć naszą determinację. Szable w dłoń (..za klasykiem)!
jarocin
 

Re: Skarga w TK

Postprzez gilgamesz » poniedziałek, 19 maja 2008, 11:25

jarocin napisał(a):Wg mnie MS zaliczy gola na 100%, tzn. TK uzna, że powinien być określony maksymalny czas w jakim na więźnia może przypadać mniej niż 3 mkw. celi. Konsekwencje? Brak pieniędzy, bo wszystko pójdzie na szybką rozbudowę więzień. Czarno widzę nasze podwyżki. Ale to tylko powinno zwiększyć naszą determinację. Szable w dłoń (..za klasykiem)!

Bez stresu. Od kiedy MS i sejm martwą się, że coś jest niezgodne z Konstytucją? Jak się zaczną martwić, to będzie się to tyczyło także naszego statusu. A co do orzeczenia TK to będzie pewnie odroczenie wejścia w życiem a oni zaczną myśleć o problemie na 3 dni przed terminem.
gilgamesz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1470
Dołączył(a): wtorek, 25 marca 2008, 23:09

Re: Skarga w TK

Postprzez Haze » poniedziałek, 19 maja 2008, 13:22

gilgamesz napisał(a):
jarocin napisał(a):Wg mnie MS zaliczy gola na 100%, tzn. TK uzna, że powinien być określony maksymalny czas w jakim na więźnia może przypadać mniej niż 3 mkw. celi. Konsekwencje? Brak pieniędzy, bo wszystko pójdzie na szybką rozbudowę więzień. Czarno widzę nasze podwyżki. Ale to tylko powinno zwiększyć naszą determinację. Szable w dłoń (..za klasykiem)!

Bez stresu. Od kiedy MS i sejm martwą się, że coś jest niezgodne z Konstytucją? Jak się zaczną martwić, to będzie się to tyczyło także naszego statusu. A co do orzeczenia TK to będzie pewnie odroczenie wejścia w życiem a oni zaczną myśleć o problemie na 3 dni przed terminem.O ile znam sędziego sprawozdawcę p. Teresę Liszcz to na bank pójdzie w kierunku "natychmiastowego" egzekwowania kryterium 3 m kw. To ona była wcześniej zwolenniczką wynagradnia więźnió za wszystkie wykonywane prace na rzecz Zakładu Karnego.
Haze
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 9 marca 2008, 14:17
Lokalizacja: apelacja lubelska

Postprzez rbk » poniedziałek, 19 maja 2008, 14:14

Sygnatura: SK 57/06
Termin: 27 V, godz. 9.30
Miejsce: sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Wnioskodawca: Andrzej S.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną w sprawie zgodności art. 13 ust. 2 zdanie 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa z art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 w związku z art. 60 i art. 32 Konstytucji RP.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną w składzie:
Mirosław Granat - przewodniczący
Adam Jamróz - sprawozdawca
Janusz Niemcewicz
Andrzej Rzepliński
Jerzy Stępień

To może być ciekawsze..... :shock:
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2738
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 22:40


Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości