NAJNOWSZA ZMIANA USP

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: NAJNOWSZA ZMIANA USP

Postprzez Włóczykij » sobota, 9 lutego 2013, 17:09

założymy sobie lub nam założą zeszyciki i będziemy jej sobie wyklejać :roll: /nauczyciele na awans zawodowy sobie takie cóż prowadzili - to tam jakąś gablotkę wystroili albo koleżeństwo wystroiło i się podłączyli za zgodą lub nie, a potem państwo w kuratorium oglądają albumik i cmokają, jaki to kandydat :roll: /
przy okazji - jest opcja, żeby wklejać wszelkie wnioski na szkolenia z adnotacją o wyniku ...
no i żeby porozmawiać z prezesem, to jednak trzeba mieć o czym .. w sensie, że rozumiemy o czym mówimy ...
a tak nawet taka sytuacja - jak sobie wyobrażacie taką rozmowę prezesa z sędzią polokolenie od niego starszym, któremu nie po drodze było do stanowisk funkcyjnych albo pełnił je kiedyś i już zaprzestał, a np. jest tp sędzi arodzinny który z wiadomych względów pole do realizacji ma większe w SR, czyli gdzie prezesem może byc ktoś z pokolenia nawet wnuczka .../nie chodzi tylko o aspekt róznicy wieku, ale jednak doświadczenie itp. jest to ewidentnie zauważalne - wie, że to nie jest przeszkodą w odbyciu rozmowy, że sobie pomagamy itp., że najwyżej rozmowa będzia ...szatmpowa - no właśnie ..., ale ten przykład to nie jest wyjątek, a tylko pokazania na skrajnej sytuacji realności tych rozmów, które nie prowadzi wizytator danej gałęzi prawnej)
w sumie t jednak nie tu powinno być napisane, no bo tu wszyscy to rozumieją
ps. Soniu startuj u nas na Prezesa :D /myślę, że po powyższym będziesz rozchwytywana do tej funkcji :D /
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez kzawislak » sobota, 9 lutego 2013, 22:41

Geralt napisał(a): W praktyce jednak wygląda to trochę gorzej. Bo na przykład pojawia się interesujące szkolenie i 1 miejsce na okręg. Załóżmy, że kilkunastu, a może kilkudziesięciu sędziów chciałoby się w danym kierunku rozwinąć. I co z tego?

do planu rozwoju trzeba będzie dopisać sobie szkolenie z pisania umotywowanych wniosków
takich, co to zachwycą prezesa i pozwolą wyeliminować innego chętnego :cool:
kzawislak

Postprzez Marillka79 » sobota, 9 lutego 2013, 22:48

kzawislak napisał(a):
Geralt napisał(a): W praktyce jednak wygląda to trochę gorzej. Bo na przykład pojawia się interesujące szkolenie i 1 miejsce na okręg. Załóżmy, że kilkunastu, a może kilkudziesięciu sędziów chciałoby się w danym kierunku rozwinąć. I co z tego?

do planu rozwoju trzeba będzie dopisać sobie szkolenie z pisania umotywowanych wniosków
takich, co to zachwycą prezesa i pozwolą wyeliminować innego chętnego :cool:

i dodatkowo, pozwolą dobrze uzasadnić potrzebę pojawienia się na szkoleniu (na które zapisy ogłoszono miesiąc przed jego terminem, bo to tak często się dzieje), a nie na wyznaczonej od dwóch miesięcy wokandzie......
Marillka79
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: zależy od dnia i humoru ;)

Postprzez Graffi » niedziela, 10 lutego 2013, 01:09

Geralt napisał(a):
Sonia W napisał(a):Co do indywidualnego planu rozwoju - do tak naprawde wszystko będzie zależało od praktyki jaką wypracują poszczególni Prezesowie Sądu.
Jak patrzę na tabelkę na ten plan ( z załącznika) to widzę takie pozycje:

Obszary wiedzy i umiejętności do rozwijania
Proponowane formy i metody rozwoju zawodowego
Pożądane kursy, szkolenia lub inne formy doszkalania
Wyniki odbytych kursów, szkoleń, studiów podyplomowych
Planowane funkcje
Wnioski

Wg mnie, Prezes powinien sporządzać ten plan przy aktywnym współdziałaniu sędziego, tak wydaje się najracjonalniej, bo przecież nie chodzi o to, żeby napotykać na opór sędziów, tylko na dobre nastawienie i dobre efekty pracy ... gdybym była Prezesem to po przeczytaniu oceny zrobionej przez wizytację, trzeba oczywiście zapoznać sędziego z tą oceną, dać sędziemu parę dni na analizę i jego propozycje, potem obowiązkowo najpierw przedyskutować z sędzią czym ten sędzia najbardziej się interesuje, w jakich obszarach chciałby swoją wiedzę poszerzyć, jakie dodatkowe umiejetności chciałby rozwinąć, na jakie szkolenia pójść, jak widzi swoją przyszłość, itd. Prezes nie powinien robić tu żadnych problemów, no bo z jakiego właściwie powodu ? Przecież ma interes w tym, żeby sąd działał na najwyższym poziomie i bez zastrzeżeń...
Dopiero po takiej rozmowie z sędzią, ja sporządziłabym plan rozwoju

Ładnie to wygląda, a raczej wyglądałoby, gdybyśmy żyli w świecie idealnym, a jakim najwyraźniej żyje Sonia. W praktyce jednak wygląda to trochę gorzej. Bo na przykład pojawia się interesujące szkolenie i 1 miejsce na okręg. Załóżmy, że kilkunastu, a może kilkudziesięciu sędziów chciałoby się w danym kierunku rozwinąć. I co z tego? W najlepszym przypadku ma się szansę raz na kilka lat. A samo zgłoszenie się na szkolenie zdaje się nie będzie punktowane. Czyli wyjdzie jak zwykle.

A co do ustawowej podstawy oceny stabilności orzecznictwa to mam bardzo poważne wątpliwości w tym zakresie i podzielam tu stanowisko Ameliusa.

a ocena ostatniego szkolenia w Dębe jest taka, że fajnie, że się udało na nie załapać... było naprawdę Ciekawe, choćby wiedzy tam zdobytej nigdy nie udało się wykorzystać...
Graffi
Moderator
Moderator

Postprzez bonia » sobota, 16 lutego 2013, 17:43

Włóczykij napisał(a): - jak sobie wyobrażacie taką rozmowę prezesa z sędzią polokolenie od niego starszym, któremu nie po drodze było do stanowisk funkcyjnych :D /

Ja już sobie to wymyśliłam. Po prostu założę ( bo inaczej byłoby mi to trudno znieść ), że mój prezes jest sędzią o wiele zdolniejszym ode mnie, mało tego - że wielokrotnie szybciej niż ja zdobywał doświadczenie życiowe. U nas w okręgu akurat stawia się na młodych sędziów do funkcji prezesów, więc wielu sędziwych sędziów będzie musiało się jakoś z tą sytuacją uporać.
bonia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bonia » sobota, 16 lutego 2013, 17:51

kowboj napisał(a):Eee tam... mam za sobą 25 lat a stołem i nigdy nie przekroczyłem ustawowego terminu do napisania uzasa ani nie prosiłem o przedłużenie. Najdłuższe w życiu napisałem na 350 stron i też bez przedłużenia terminu. I jak się nietrudno domyślić, nikt mi za to nawet dziękuję nie powiedział, a na tablicy też wisiał raczej nie będę. Mam natomiast świadomość, że pisząc wcześniej, poświęcam na to mniej pracy. A JA JESTEM LEŃ!
Lenistwo jest źródłem postępu - leniwy wymyślił samochód, pracowity szedł piechotą.

Eee tam ... Ja akurat wyczytałam, że wszystko na ostatnią chwilę robią - no kto ? Pracoholicy ! :D
bonia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bonia » sobota, 16 lutego 2013, 18:02

ropuch napisał(a):Zawsze dziwił mnie ten świr na punkcie terminowościu uzasadnień ...

Mnie też zawsze dziwił i dziwi, zwłaszcza gdy po walce o każdy dzień, później w II instancji sprawa trafia na wokandę po kilku miesiącach.
bonia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bonia » sobota, 16 lutego 2013, 18:25

amelius napisał(a):A jeżeli sędzia ma połowę wyroków uchylonych to jaka to jest informacja? A jeżeli uchylono mu tylko 1/4 wyroków, to jaka to jest informacja? ....

No właśnie, a jak mi uchylą 5 wyroków ( aż ) z 20 rozpoznanych w II instancji, a wydałam w skali roku 320 wyroków, które się uprawomocniły, to nie wiem, czy mam dobrą stabilność orzecznictwa, czy złą ?
Ciągle w statystyce odnosi się ilość uchylonych wyroków do ilości rozpoznanych w II instancji, zupełnie natomiast ucieka kwestia, ile ten sędzia wydał wyroków, z którymi obie strony się zgodziły. Nie wspomnę już o takim kuriozum, że jak mi strona cofnie apelację na etapie rozpoznawania w II instancji, to w statystyce wpisują mi - sprawa załatwiona w inny sposób.
bonia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Adek » sobota, 16 lutego 2013, 18:35

taa, a przecież skutkiem cofnięcia apelacji jest ostanie się wyroku czyli winno być zapisane po stronie - utrzymane prawda :roll:

a nadto tzw. statystyka małych liczb, jak pójdzie jedna apelacja na 100 wyroków i np.. zmienią to stabilność 0%
a jak pójdzie 10 i 4 uchylą a 6 utrzymają to stabilność 60%
są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka
Adek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Adek » sobota, 16 lutego 2013, 18:38

nadto w karnym liczą jak łowcy głów
na 11 wyroków jednoosobowych utrzymanych 10 a jeden z 10 oskarżonymi uchylony i stabilność 50%
są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka
Adek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bonia » sobota, 16 lutego 2013, 18:52

A tak w ogóle, to dobrze by było, gdyby oczekiwano od nas nade wszystko - sprawiedliwych rozstrzygnięć.
I cóż z tego, że napiszę uzasadnienie parę dni po terminie ( w końcu instrukcyjnym ). Czy aby na pewno ucierpi na tym wymiar sprawiedliwości, a zwłaszcza strony procesu, jeżeli samo orzeczenie będzie sprawiedliwe ?
Nie jeden raz rozpoznawałam sprawy po uchyleniu i widać było ewidentnie, że sędziemu brakowało czasu na sporządzenie dobrego uzasadnienia - w gruncie rzeczy przyczynę uchylenia- a wiedziałam przy tym, że zwyczajnie bał się prezesa prosić o przedłużenie terminu.
bonia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez baca14 » sobota, 16 lutego 2013, 19:09

bonia napisał(a):
amelius napisał(a):A jeżeli sędzia ma połowę wyroków uchylonych to jaka to jest informacja? A jeżeli uchylono mu tylko 1/4 wyroków, to jaka to jest informacja? ....

No właśnie, a jak mi uchylą 5 wyroków ( aż ) z 20 rozpoznanych w II instancji, a wydałam w skali roku 320 wyroków, które się uprawomocniły, to nie wiem, czy mam dobrą stabilność orzecznictwa, czy złą ?
Ciągle w statystyce odnosi się ilość uchylonych wyroków do ilości rozpoznanych w II instancji, zupełnie natomiast ucieka kwestia, ile ten sędzia wydał wyroków, z którymi obie strony się zgodziły. Nie wspomnę już o takim kuriozum, że jak mi strona cofnie apelację na etapie rozpoznawania w II instancji, to w statystyce wpisują mi - sprawa załatwiona w inny sposób.

5 na 20 to nie takie aż. Jeżeli orzekasz od niedawna to rozumiem Twoją troskę, ale radzę wyluzować, to nie asesura :D Ja od pewnego czasu się tym nie przejmuję i po uchyłce (żeby chociaż zasadnej) b. szybko mi mija ... negatywna ocena :-P
Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika. (A. Einstein)
baca14
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » sobota, 16 lutego 2013, 19:21

bonia napisał(a):A tak w ogóle, to dobrze by było, gdyby oczekiwano od nas nade wszystko - sprawiedliwych rozstrzygnięć.
I cóż z tego, że napiszę uzasadnienie parę dni po terminie ( w końcu instrukcyjnym ). Czy aby na pewno ucierpi na tym wymiar sprawiedliwości, a zwłaszcza strony procesu, jeżeli samo orzeczenie będzie sprawiedliwe ?
Nie jeden raz rozpoznawałam sprawy po uchyleniu i widać było ewidentnie, że sędziemu brakowało czasu na sporządzenie dobrego uzasadnienia - w gruncie rzeczy przyczynę uchylenia- a wiedziałam przy tym, że zwyczajnie bał się prezesa prosić o przedłużenie terminu.

Bonia, bardzo słuszne uwagi. Ja, podobnie jak ropuch, nigdy nie rozumiałem tej obsesji nadzorców na punkcie terminowości pisania uzasadnień. To wręcz jakiś fetysz...
amelius

Postprzez promo » sobota, 16 lutego 2013, 19:48

Nie bardzo rozumiem, na czym ta obsesja polegała? Może miałam szczęście do nadzorców, ale problemy mieli tylko koledzy, którzy przedłużali pisanie ponad miesiąc (po terminie), albo mieli większość uzasadnień po terminie, w sytuacji, gdy pozostali z porównywalnym obciążeniem - znacznie mniej albo w ogóle. I zawsze kończyło się na uwagach. A teraz kiedy i w cywilnym "odkryliśmy" możliwość przedłużenia na wniosek - to jakoś nie ma z tym większego bólu...
promo

Postprzez EW » poniedziałek, 18 lutego 2013, 12:09

jako osoba walcząca podobno z zarządem uprzejmie informuję, że:

rozmawiałam z sekretarzem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka - brak zaproszeń na niektóre posiedzenia w tym tygodniu był zabiegiem celowym - dlatego jeżeli IS nie dostała zaproszenia, lub pomimo braku zaproszenia sie zgłosiła a nie ma odpowiedzi to:

najlepiej zadzwonić do: Maciej Zaremba - Specjalista Sekretariat Komisji Sprawiedliwości i Praw Czlowieka, Biuro Komisji Sejmowych, Kancelaria Sejmu
T: 48 22 694 24 44
F: 48 22 694 23 31

i poprosić o wpisanie. Ja tak zrobiłam i jestem na 3 z 4 posiedzeń na ten tydzień, czyli DRUK 560 (przywrócenie obligatoryjne wydziałów pracy i ubezp. oraz rodzinnych i nieletnich w SR), informacja MS o sytuacji pracowników, Druk 940 (postępowania dyscyplinarne).

dodatkowo: DRUK 880 - sprawozdanie podkomisji poszło do KRS, który ma podjąć uchwałę w pierwszym tygodniu marca (koło 6 marca) i po tym podjęte zostaną prace
EW

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 18 lutego 2013, 20:41

dlaczego odmówiono wpisania do aktu o ocenach,by nie naruszały niezawisłości sędziowskiej, bo :
jest to uregulowane odgórne i tam, gdzie wchodzi ten aspekt działań sędziego korzysta on z niezawisłości/niezależności, więc po prosu nie dopisujemy
te oceny - czego i sami autorzy nie ukrywają, za nic mają sobie honorowanie w ich zakresie niezawisłości/niezależności, a wprost przeciwnie - uważa się, że jest prawem/opcją kontrolę sędziego dokonywać, a zatem dopisanie takiego postulaty także nie wchodzi w grę
zatem czy w opcji właściwego podejścia co zagdanienia ocen czy niewłaściwego - brak opcji na dopisywanie
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez EW » piątek, 22 lutego 2013, 12:37

tym razem odnośnie senackiego projektu w postępowaniach dyscyplinarnych czyli Druku 560

było posiedzenie wspólne z Komisja obrony narodowej - po przedstawieniu przez senatora projektu nastąpiło wystąpienie kowboja, krótkie, merytoryczne z obrazem czym grozi zmiana przepisu zaproponowana przez senatorów <brawo>, potem był sedzia z KRS wskazując że troszkę przeinaczono w wypowiedzi senatora działanie KRS , a potem był Hajduk, który powiedział (UWAGA!) zgadzam sie z sędzia Strączyńskim!!!

finał: odrzucono w pierwszym czytaniu :) piękny dzień wczoraj w sejmie dla IS (kowboj i jarocin <brawo> )
EW

Postprzez totep » piątek, 22 lutego 2013, 13:24

To dobra wiadomość EW :-)
totep
Moderator
Moderator

Postprzez kowboj » piątek, 22 lutego 2013, 18:58

Nawet nie myślałem, że tę durnotę tak łatwo się da odstrzelić.
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez EW » piątek, 22 lutego 2013, 19:15

Ale to była niebezpieczna durnota!
Kowboju jak zacząłes podawać przykład co sie stanie posłowie przestali gadać i słuchali więc przykład trafił do nich
EW

Poprzednia strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!