Biegli sądowi dostali "podwyżkę"

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re:

Postprzez promo » wtorek, 12 marca 2013, 00:02

TDK napisał(a):Odnośnie VAT to pisałem, że właśnie US uważa, że należny jest od całości kwoty wskazanej w rachunku biegłego - a nasze służby księgowe, przy formalnej kontroli rachunków wskazują, że zmiana rozporządzenia o wynagrodzeniu dotyczy tylko wynagrodzenia biegłego a nie poniesionych przez niego przy opracowywaniu opinii kosztów.



Koszty powinny być włączone do podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej usługi i całość świadczenia należnego od nabywcy udokumentowana wystawieniem faktury VAT (takie stanowisko można wyczytać z interpretacji podatkowych urzędów skarbowych).
Służby księgowe różne czynią adnotacje na rachunkach biegłych - moje służby "grzecznie" piszą do "uznania Sądu".
promo
 

Re: Biegli sądowi dostali "podwyżkę"

Postprzez TDK » wtorek, 12 marca 2013, 00:18

To cytowane to akurat rjaw napisał, a nie ja - TDK.
Aleś odgrzebał - to było z marca 2010 roku :-)

Obecnie nie musze się martwić VAT-em - bo zrezygnowałem z tego "zaszczytnego obowiązku"
TDK
 

Re: Biegli sądowi dostali "podwyżkę"

Postprzez promo » wtorek, 12 marca 2013, 00:22

A to przepraszam, pomyliło mi się przez to "piętrowe" cytowanie... :>
promo
 

Re: Re:

Postprzez TDK » wtorek, 12 marca 2013, 09:28

promo napisał(a):
Koszty powinny być włączone do podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej usługi i całość świadczenia należnego od nabywcy udokumentowana wystawieniem faktury VAT (takie stanowisko można wyczytać z interpretacji podatkowych urzędów skarbowych).


Dokładnie tak!

Jak byłem jeszcze VAT-owcem, to pod sam koniec, napisałem zażalenie na postanowienie, które odmawiało mi VAT-u do kosztów. Wskazałem, iż wprost z dekretu wynika, że w skład wynagrodzenia wchodzi wynagrodznie za wykonaną pracę i koszty, które to oba składniki powiększa się o podatek VAT.

Było tam tak:
1. Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę określa sąd, uwzględniając
wymagane od biegłego kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii nakład
pracy i poświęcony czas, a także w miarę potrzeby pokrycie wydatków niezbędnych
do wykonania zleconej pracy.
2a. Wynagrodzenie biegłego, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług,
podwyższa się o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju
czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w
dniu orzekania o tym wynagrodzeniu


SO nie przyjął mojej argumentacji, ostatecznym argumentem było to, że tak wynika z rozporządzenia , a dekret - co tam dekret. <szok>

Dalej nie podejmowałem polemiki z SO, bo przestałem być VAT-owcem. Ale w następnym zażaleniu z pewnością bym nie omieszkał tego to zgryźliwie skrytykować.
TDK
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez falkenstein » czwartek, 14 marca 2013, 15:49

nie łam się... u nas ostatnio okręg stwierdził, że biegłemu za stawiennictwo na rozprawie celem złożenia wyjaśnień do opinii nie należy się dodatkowe wynagrodzenie.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez promo » czwartek, 14 marca 2013, 16:02

Dziwny macie okręg... :roll:
promo
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez falkenstein » czwartek, 14 marca 2013, 16:03

bo wyjaśnienia to nie to samo co opinia uzupełniająca czy jakoś tak
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez promo » czwartek, 14 marca 2013, 16:06

To w jakim trybie biegły wyjaśniał? Gdyby to samo powiedział na rozprawie dostałby za opinię uzupełniającą...
promo
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez TDK » czwartek, 14 marca 2013, 16:10

ujw napisał(a): Z tą Farszawą, to <szok>


Wniosek - więcej nie brać z Farszafki - mam obowiązek tylko z mojego okręgu. <figielek>

A z Farszafką to sobie potańcujemy - zażalonko się napisze,
i niezwłoczną wypłatę wynagrodzenia (w terminie 14 dni) choćby komornikiem wymusi <nerwus>
TDK
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez falkenstein » czwartek, 14 marca 2013, 16:15

no nie wiem czy Arcygłówna, Naczelna, Najwyższa i Najczcigodniejsza Jej Miłość Kierownik z Łaski Najwyższej i Namaszczenia Uroczystego Finansowa się przejmie
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Morg » czwartek, 14 marca 2013, 17:47

Niech komornik jej komputer zajmie. :mrgreen:
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Graffi » czwartek, 14 marca 2013, 23:41

promo napisał(a):To w jakim trybie biegły wyjaśniał? Gdyby to samo powiedział na rozprawie dostałby za opinię uzupełniającą...

jak to w jakim? wyjaśnienia składa się w momencie, kiedy ma się w sprawie postawione zarzuty. faktycznie - wyjaśnienia nie są tym samym, co opinia uzupełniająca i o ile mi wiadomo w spawie, w której składa się wyjasnienia to raczej nie można być biegłym... zreszta ogólnie - mając zarzuty w innej sprawie też chyba nie
Avatar użytkownika
Graffi
Moderator
Moderator
 
Posty: 4222
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 16:57

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez promo » piątek, 15 marca 2013, 08:29

Garfii, nie zauważyłeś chyba do którego postu się odniosłam...
Falky napisał, że ostatnio jego okręg stwierdził, że biegłemu za stawiennictwo na rozprawie celem złożenia wyjaśnień do opinii nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Ja uważam, że to jest błędne stanowisko.
Wiem, że Tobie wyjaśnienia kojarzą się jednoznacznie...
promo
 

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Johnson » piątek, 15 marca 2013, 08:48

A ja uważam że coś w tym jest. Opinia biegłego obejmuje wyjaśnienia ustne. Błędną praktyką jest płacenie za ustną opinię.

Ja Tapatalk
A poza tym ponawiam apel do Volvera "weź zrezygnuj".
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 11813
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Gotka » piątek, 15 marca 2013, 08:55

falkenstein napisał(a):no nie wiem czy Arcygłówna, Naczelna, Najwyższa i Najczcigodniejsza Jej Miłość Kierownik z Łaski Najwyższej i Namaszczenia Uroczystego Finansowa się przejmie



Falky, ja do dziś pamiętam minę pani ksiegowej wespół w zespoł z panią kerownik finansową gdy musiały wypłacić TDK należności zasądzone wyrokiem sądu.
Bezcenne... a za wszystko inne zapłacisz kartą
Bądź wierny Idź
Avatar użytkownika
Gotka
VIP
VIP
 
Posty: 3535
Dołączył(a): czwartek, 1 października 2009, 21:16
Lokalizacja: Wroclove

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez suzana22 » piątek, 15 marca 2013, 09:37

promo napisał(a):Garfii, nie zauważyłeś chyba do którego postu się odniosłam...
Falky napisał, że ostatnio jego okręg stwierdził, że biegłemu za stawiennictwo na rozprawie celem złożenia wyjaśnień do opinii nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Ja uważam, że to jest błędne stanowisko.
Wiem, że Tobie wyjaśnienia kojarzą się jednoznacznie...



Promo przecież Graffi żartował sobie :mrgreen: gość dał się na tym forum już poznać z całkiem fajnego poczucia humoru <luzik>
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez TDK » piątek, 15 marca 2013, 10:07

falkenstein napisał(a):no nie wiem czy Arcygłówna, Naczelna, Najwyższa i Najczcigodniejsza Jej Miłość Kierownik z Łaski Najwyższej i Namaszczenia Uroczystego Finansowa się przejmie


A o co zakład, że się przejmie ..... :)

A jak się nie przejmie, to będziesz mógł zobaczyć minę ksiegowej jak jej komornik konto zajmie - bo widzę żeś z Wa-wy. <lol>

Ponoć bezcennne - jak Gotka twierdzi...
Ostatnio edytowano piątek, 15 marca 2013, 10:08 przez TDK, łącznie edytowano 1 raz
TDK
 

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez TDK » piątek, 15 marca 2013, 10:20

Johnson napisał(a):A ja uważam że coś w tym jest. Opinia biegłego obejmuje wyjaśnienia ustne. Błędną praktyką jest płacenie za ustną opinię.


A ja jakoś nie widzę w swojej karcie pracy godzin z opisem "przyszłe wyjaśnienia ustne".

Zawsze wydaję ustną , czy też pisemną opinię uzupełniającą, w której ustosunkowuję się do zarzutów stron.
TDK
 

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Johnson » piątek, 15 marca 2013, 10:25

Wynagrodzenie w ogóle winno być płacone po ustnej opinii.

Ja Tapatalk
A poza tym ponawiam apel do Volvera "weź zrezygnuj".
Johnson
VIP
VIP
 
Posty: 11813
Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 16:44
Lokalizacja: dziki kraj
Kim jestem ?: nieważne

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez kzawislak » piątek, 15 marca 2013, 10:30

Johnson napisał(a):Wynagrodzenie w ogóle winno być płacone po ustnej opinii.


pełna zgoda :!:
kzawislak
 

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez TDK » piątek, 15 marca 2013, 11:14

kzawislak napisał(a):
Johnson napisał(a):Wynagrodzenie w ogóle winno być płacone po ustnej opinii.


pełna zgoda :!:


Jak najbardziej popieram.
Doręczenie stronom, uwagi do opini, rozprawa - w dwa miesiące się zmieści - potem niezwłoczne wypłacenie - w 14 dni. :)

Mniej byłoby dziadostwa.
TDK
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez promo » piątek, 15 marca 2013, 11:45

suzana22 napisał(a):
promo napisał(a):Garfii, nie zauważyłeś chyba do którego postu się odniosłam...
Falky napisał, że ostatnio jego okręg stwierdził, że biegłemu za stawiennictwo na rozprawie celem złożenia wyjaśnień do opinii nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Ja uważam, że to jest błędne stanowisko.
Wiem, że Tobie wyjaśnienia kojarzą się jednoznacznie...



Promo przecież Graffi żartował sobie :mrgreen: gość dał się na tym forum już poznać z całkiem fajnego poczucia humoru <luzik>


Wiem, ale mogę się trochę poprzekomarzać... :>
promo
 

Re: Odp: wszystko, co nas boli ....

Postprzez meluzyna » piątek, 15 marca 2013, 20:01

Johnson napisał(a):Wynagrodzenie w ogóle winno być płacone po ustnej opinii.


czyli w wiekszości przypadków - po roku lub kilku miesiącach od napisania opinii? :shock: wszak często dopiero wtedy biegli idą do sądu. przecież to są zupełnie inne pieniądze... Często płacą tak sądy w sprawach cywilnych - po zakończeniu ale to zła praktyka. Ja jej nie popieram i nie zgadzam się na nią.
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Re: Biegli sądowi dostali "podwyżkę"

Postprzez promo » piątek, 15 marca 2013, 20:20

Jeżeli rozprawa po wydaniu pisemnej opinii może być szybko wyznaczona - to nie ma przeszkód, by "łącznie" przyznać wynagrodzenie za pisemną i ustną opinię biegłego. Z moich doświadczen wynika, że nie zawsze to się udaje, niezależnie od tego, że rozprawa z różnych przyczyn może być odroczona. Dlatego u nas przyjęto zasadę, że wynagrodzenie przyznaje się od razu po wydaniu pisemnej, a później - drugie postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia za opinię ustną. Oczywiście jak w przypadku każdej zasady - są wyjątki w praktyce.
promo
 

Re: wszystko, co nas boli ....

Postprzez Graffi » piątek, 15 marca 2013, 22:25

promo napisał(a):Garfii, nie zauważyłeś chyba do którego postu się odniosłam...
Falky napisał, że ostatnio jego okręg stwierdził, że biegłemu za stawiennictwo na rozprawie celem złożenia wyjaśnień do opinii nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Ja uważam, że to jest błędne stanowisko.
Wiem, że Tobie wyjaśnienia kojarzą się jednoznacznie...

oczywiście, że zauważyłem i tylko tak sobie przekornie skomentowałem... :D bo u mnie jak mantrę się nowym protokolantom powtarza oskarżony - wyjaśnia, świadek - zeznaje, biegły - podaje... (a że protokolantów już kilku nowych, świeżych miałem, to mi się jakoś też utrwaliło to powtarzanie :D
Avatar użytkownika
Graffi
Moderator
Moderator
 
Posty: 4222
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 16:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości