Piszą o biegłych

Tutaj możemy dyskutować bardzo szeroko na wszelkie tematy związane z opiniami biegłych sądowych

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Piszą o biegłych

Postprzez Morg » środa, 8 maja 2013, 22:36

Nie znalazłem odpowiedniego tematu, więc pozwalam sobie założyć. Rozchwytywany być może nie będzie, ale mam nadzieję że się od czasu do czasu przyda. ;)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... iczna.html

Mamy chyba nową świecką tradycję – organ procesowy wie lepiej od biegłych co powinno być w opinii. :roll: Oczywiście nie kwestionuję prawa do wątpliwości i powołania kolejnych, ale... cóż, takie wypowiedzi jak ta rzecznika Tomkiewicza nie budują u mnie zaufania do bezstronności i profesjonalizmu organu zlecającego opinię, delikatnie rzecz ujmując. :|
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Sebetwane » czwartek, 9 maja 2013, 21:38

No głupia jakoś ta opinia, piszę to głównie jako rowerzysta.
Sebetwane
 

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Morg » wtorek, 28 maja 2013, 19:13

Nie wiem, nie znam jej treści. Chodziło mi jedynie o to, że organ procesowy nie powinien jednak (w mojej opinii) wyrażać oczekiwania co do stanowiska, jakie ma zająć biegły. :)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _jako.html Prokuratura powołała na biegłego… jasnowidza. :shock:
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: Piszą o biegłych

Postprzez meluzyna » wtorek, 28 maja 2013, 20:53

" Prokuratura powołała na biegłego… jasnowidza. "

dobrze że teraz nie jest konieczna karta pracy, bo jak takie jasnowidzenie :mrgreen: rozliczyć w godzinach? :-P :mrgreen:
Ostatnio edytowano wtorek, 28 maja 2013, 20:59 przez meluzyna, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
meluzyna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3305
Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2008, 15:09

Re: Piszą o biegłych

Postprzez anpod » wtorek, 28 maja 2013, 20:54

nie zgodzę się z Tobą, Morgu. Tu nie ma oczekiwania, co do tego, co biegły ma napisać, a negatywna ocena tego, co napisał, a co spowodowało powołanie kolejnego biegłego. Moim zdaniem, nikt tu nie wykroczył poza swoje uprawnienia
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4736
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2008, 14:46

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Morg » wtorek, 28 maja 2013, 21:03

Jeśli rzecznik mówi że "Ewidentnie [kierowca – przyp. mój] nie widział rowerzystów. Gdyby jechał 90 km na godzinę, bo takie ograniczenie jest w tym miejscu, to na pewno zauważyłby te osoby", to jak dla mnie ewidentnie wypowiada się na temat tego co powinien stwierdzić biegły, a nie na temat tego co jest w sporządzonej opinii nie tak i dlaczego uważa ją za nierzetelną.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: Piszą o biegłych

Postprzez anpod » wtorek, 28 maja 2013, 21:13

akurat ocena tego, co by kierowca widział, gdy jechał z prędkością X, to w ogole nie jest kwestia wiedzy ( specjalistycznej ). To raczej sfera gdybania. Można rozważać ewentualnie, co mógłby / powinien zobaczyć- przy założeniu oczywiscie, że nie zajdą inne czynniki.

Natomiast użyłeś stwierdzenia, że organ procesowy nie moze wyrazać oczekiwania co do tego, co w opinii powinno się znależć. To zdanie w ogole do tego się nie odnosi. Do opinii odnosi sie kolejne:
Nie można twierdzić, tak jak to zrobili biegli, że ani prędkość ani środki odurzające nie miały wpływu na zachowanie tego człowieka


i to już jest ocena opinii, do czego prok. ma pełne prawo.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 4736
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2008, 14:46

Re: Piszą o biegłych

Postprzez andrzej74 » wtorek, 28 maja 2013, 22:16

Co do biegłych, w ostatnim tygodniu w dwóch sprawach potrzebowałem biegłego psychiatry do udziału w rozprawie przy przesłuchaniu pokrzywdzonych. Wszyscy z listy jak i inni odmówili, znalazłem dwóch ale mieli już inne wezwania. Generalnie biegli nie ukrywają iż mają obecnie sąd w .......tam gdzie światło nie dochodzi...
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
Avatar użytkownika
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 5200
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 09:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Morg » wtorek, 28 maja 2013, 22:18

Jakby sąd płacił więcej, to by pewnie nie mieli...
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Avatar użytkownika
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3086
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 01:09
Lokalizacja: Sz-n/Kraków/Stolica

Re: Piszą o biegłych

Postprzez suzana22 » wtorek, 28 maja 2013, 22:22

andrzej74 napisał(a):Co do biegłych, w ostatnim tygodniu w dwóch sprawach potrzebowałem biegłego psychiatry do udziału w rozprawie przy przesłuchaniu pokrzywdzonych. Wszyscy z listy jak i inni odmówili, znalazłem dwóch ale mieli już inne wezwania. Generalnie biegli nie ukrywają iż mają obecnie sąd w .......tam gdzie światło nie dochodzi...


Pokrzywdzonych przesłuchiwałeś z psychiatrami? KPK chyba mówi tylko o psychologach w kontekście świadków... <mysli>
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: Piszą o biegłych

Postprzez andrzej74 » wtorek, 28 maja 2013, 22:38

Oj, psychiatra również :
192 § 2. Jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.

A pokrzywdzone w obu sprawach chorują na s.
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
Avatar użytkownika
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 5200
Dołączył(a): czwartek, 3 stycznia 2008, 09:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Piszą o biegłych

Postprzez suzana22 » wtorek, 28 maja 2013, 22:45

andrzej74 napisał(a):Oj, psychiatra również :

A pokrzywdzone w obu sprawach chorują na s.


A to to co innego.
suzana22
VIP
VIP
 
Posty: 9069
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2008, 21:25
Lokalizacja: Małopolska

Re: Piszą o biegłych

Postprzez karuzelka » poniedziałek, 15 lipca 2013, 15:35

http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/ ... c-do-niego

PCC: biegły nie może wycenić budynku nie wchodząc do niego
Avatar użytkownika
karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3870
Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 17:00

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Kret » poniedziałek, 15 lipca 2013, 15:50

Szokujące...


że aż NSA musiał sie w tej sprawie wypowiedzieć. :roll:
Avatar użytkownika
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 991
Dołączył(a): poniedziałek, 17 czerwca 2013, 09:52
Lokalizacja: Kretowisko

Re: Piszą o biegłych

Postprzez kam » poniedziałek, 15 lipca 2013, 22:06

to co robicie jak strona nie wpuszcza biegłego?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 2561
Dołączył(a): wtorek, 15 stycznia 2008, 08:37
Lokalizacja: niedaleko Warszawy

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Oklahoma » poniedziałek, 15 lipca 2013, 22:16

Pouczam, że jak nie wpuści to uznam za przyznane twierdzenia strony przeciwnej co do wartości rzeczy i zawsze wpuszczają...
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 1126
Dołączył(a): poniedziałek, 23 marca 2009, 23:35

Re: Piszą o biegłych

Postprzez inger » poniedziałek, 15 lipca 2013, 23:28

uzupełniając przedmówcę - podstawa: 233 par. 2 kpc
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3713
Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2011, 23:47

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Sebetwane » czwartek, 18 lipca 2013, 01:16

meluzyna napisał(a):" Prokuratura powołała na biegłego… jasnowidza. "

dobrze że teraz nie jest konieczna karta pracy, bo jak takie jasnowidzenie :mrgreen: rozliczyć w godzinach? :-P :mrgreen:

To jakiś lewy jasnowidz. Prawdziwy by od razu zobaczył, że prokuratura mu obetnie rachunek i by się nie podjął opinii :D :D :D
Sebetwane
 

Re: Piszą o biegłych

Postprzez falkenstein » czwartek, 18 lipca 2013, 06:57

może jasnozobaczył o ile mu obetną... i odpowiednio go podpompuje, żeby wyszło jak trzeba.

A to w ogóle to najlepsi w pompowaniu są wyceniacze nieruchomościowi i naprawiacze samochodowi. A najgorsi doktory wszelkich ras i gatunków. Taki mechanik to potrafi dziesięć godzin się wpatrywać w akta, żeby przeniknąć tajemnicę usterki, podczas gdy medicus to tylko zerknie i juz wie. A i pisanie im dłużej schodzi, o myśleniu nie wspominając. Z drugiej strony opinie są fajniejsze, bo z obrazkami ;)
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez CR » czwartek, 18 lipca 2013, 09:52

Sebe, zaczynamy dołączać fotki do opinii. Dlaczego do tej pory o tym nie pomyśleliśmy !? ;)
"Magna est vis conscientiae - wielka jest siła opinii"
Avatar użytkownika
CR
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 630
Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2008, 11:23
Kim jestem ?: biegłym

Re: Piszą o biegłych

Postprzez inger » czwartek, 18 lipca 2013, 10:32

dla mnie biegli medycy są największymi magikami. potrafią wydać opinię na podstawie dokumentacji medycznej z akt, z której ja nie potrafię odczytać ani słowa.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 3713
Dołączył(a): piątek, 18 lutego 2011, 23:47

Re: Piszą o biegłych

Postprzez falkenstein » czwartek, 18 lipca 2013, 10:35

Obrazek
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
Avatar użytkownika
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 11597
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piszą o biegłych

Postprzez kazanna » czwartek, 18 lipca 2013, 11:00

fajne <rotfl>
"Nie narzucaj światu swojego formatu."
Sztaudynger
Avatar użytkownika
kazanna
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia
 
Posty: 6528
Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 12:04
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Piszą o biegłych

Postprzez Sebetwane » sobota, 20 lipca 2013, 00:13

inger napisał(a):dla mnie biegli medycy są największymi magikami. potrafią wydać opinię na podstawie dokumentacji medycznej z akt, z której ja nie potrafię odczytać ani słowa.

Inger, bo to jest tak. Dostaje dokumentację z której ani du du, ani słowa nie rozumiem. Ale myślę tak. Sąd przyjął, przeczytał, zrozumiał, nie kazał tłumaczyć sobie ani uzupełniać to głupio się przyznać że ja jestem gorszy i też udaję że przeczytałem. Rozumiemy z tekstu tyle samo co Sędzia to i w opinii pełne zrozumienie :D
Sebetwane
 

Re:

Postprzez Sebetwane » sobota, 20 lipca 2013, 00:16

CR napisał(a):Sebe, zaczynamy dołączać fotki do opinii. Dlaczego do tej pory o tym nie pomyśleliśmy !? ;)

Ja mam parę dobrych ujęć niepoczytalności i ze dwie ale niewyraźne poczytalności ograniczonej. Jeśli miałbyś jakieś zdjęcia urojeń niewierności to podrzuć bo właśnie piszę :D
Sebetwane
 

Następna strona

Powrót do Biegli sądowi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości