Minister poGowinowy

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Minister poGowinowy

Postprzez jaro123 » niedziela, 28 września 2014, 23:23

K.Ierownik napisał(a):A powiedz jaro, można być katolikiem i podzielać przytoczone przez Ciebie poglądy pani prof. co do zawłaszczania przestrzeni publicznej przez kościół katolicki? Albo też krytykować min. Królikowskiego za jego publiczne wypowiedzi o braku prawa do aborcji, akcji deklaracji wiary, o prymacie prawa naturalnego nad stanowionym, podważaniu świeckości naszego państwa czy uznawaniu Chazana za męczennika za wiarę?

Może nie zrozumiałem pytania, ale nigdzie nie powiedziałem, że podzielam chociaż w części poglądy pani profesor. Tak na marginesie, prawo stanowione, które miało prymat nad prawem naturalnym, to były także ustawy norymberskie. Pani profesor uważa, że skoro prawo jest takie a nie inne, to powinno być stosowane. To nic innego, jak typowy (dodam od siebie: wredny i nieludzki) pozytywizm prawniczy. Pani profesror albo nie widzi, albo nie chce widzieć, że skutkiem takiego instrumentalnego traktowania prawa było właśnie to, co stało się w Niemczech hitlerowskich. Takie było po prostu prawo, a pani profesor jako apologetka prawa stanowionego (pozytywnego) nie widziałaby w tym żadnej sprzeczności..... Tu nie ma i nie będzie (i nie było nigdy) zgody z poglądami pani profesor.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Joasia » niedziela, 28 września 2014, 23:39

Czy można być katolikiem i krytykować min. Królikowskiego za jego publiczne wypowiedzi o braku prawa do aborcji, akcji deklaracji wiary, o prymacie prawa naturalnego nad stanowionym czy uznawaniu Chazana za męczennika za wiarę?

No cóż, to by trzeba postawić pytanie, co rozumiemy przez "bycie katolikiem". Ale jeżeli "bycie katolikiem" oznacza przynależność wyznaniową do kościoła rzymsko - katolickiego, to trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że kościół ten ma w danym czasie jedną doktrynę religijną - którą traktuje on za jedynie słuszną. Więc oczywiście np. katolik może zostać mordercą - ale to nie znaczy, że wiara katolicka zezwala na zabijanie, tylko że ten akurat człowiek zgrzeszył morderstwem.

Więc jeżeli padło pytanie, czy katolik może - to oczywiście może, ma przecież wolną wolę i wolno mu nawet wybrać zło.
Natomiast jeśli chodzi o to, czy wiara katolicka - podawana do wierzenia przez kościół rzymsko-katolicki - dopuszcza prawo do aborcji - to nie, nie dopuszcza; czy głosi prymat prawa naturalnego nad stanowionym? - tak, głosi; czy w jej świetle trzymanie się zasad nauki katolickiej nawet jeśli grozi to utratą pracy jest rodzajem męczeństwa - choć to oczywiście mocno przesadzone słowo, lepsze byłoby może "poświęcenie" - to owszem, jest. Na pewno jest aktem odwagi nie tylko głosić pogląd, ale i postępować zgodnie z nim - gdy grozi za to utrata stanowiska. Nawet w naszym środowisku sędziowskim nie jest to częste, prawda? A gdy w dodatku pogląd ten wypływa z wiary, z religii - no, to mamy poświęcenie dla wiary, czyli - rodzaj męczeństwa (toutes proportions gardee).
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » poniedziałek, 29 września 2014, 00:06

jaro123 napisał(a): Pani profesor uważa, że skoro prawo jest takie a nie inne, to powinno być stosowane. To nic innego, jak typowy (dodam od siebie: wredny i nieludzki) pozytywizm prawniczy.

Akurat byłem na kilku wykładach Łętowskiej, i co jak co ale na pozytywistę prawniczego to ona wcale nie wygląda. Raczej wierzy w prawo sędziowskie (tzn. że sędzia ma tak przerobić ustawę by było dobrze).

A jak już sobie dywagujemy to przykłady do czego prowadzi prawo boskie - czyli jak najbardziej naturalne - mamy obecnie gdzieś w okolicy Iraku i Syrii. Tam też powołują się na prawo naturalne (czy nawet nadnaturalne).

A co do wypowiedzi Joasi - ma ona oczywiście rację. Katolik nie może się na takie rzeczy godzić.

Tylko że ci prawdziwi katolicy są w znaczącej mniejszości. W dodatku zmniejszającej się mniejszości. Większość "rzekomych" katolików wcale nie wyznaje co najmniej większości lub niektórych nauk KRK. Należałoby jednak z tego wyciągnąć wniosek że mniejszość nie powinna "siłą" (czyli nakazami i zakazami prawnymi) próbować ustawić rzeczywistości pod poglądy które tylko oni wyznają. Tak na marginesie z tego wynika również że na forum wcale nie ma niedorperezentacji katolików ;)

jaro123 napisał(a):
ludzka napisał(a):Na szczęście ci z nas, którzy uważają, że były wiceminister wykorzystywał funkcję publiczną do propagowania i narzucania własnego światopoglądu stoją w jednym szeregu z profesorami Ewą Łętowską i Piotrem Winczorkiem...

Państwo profesorowie natomiast swojego światopoglądu nie narzucają.... no rzeczywiście, jak mogłem tego nie zauważyć, Obiektywni i bezstronni i neutralni światopoglądowo, szczególnie w wykładni tzw. klauzuli sumienia....

Jest tylko drobna różnica między nimi - Królikowski pełni funkcję publiczną - i swoje prywatne poglądy może sobie głosić jak go już zwolnią. Natomiast Winczorek jest osobą całkowicie prywatną a Łętowska też funkcji publicznej czynnej [czyli wpływającej bezpośrednio na życie obywateli] nie pełni (choć jest sędzią w stanie spoczynku)
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez Joasia » poniedziałek, 29 września 2014, 00:41

Johnson, ale chrześcijanie mówią o prawie naturalnym w rozumieniu chrześcijan. I w dodatku uważają je za jedyne i za słuszne. Więc dla chrześcijan prawo szariatu nie jest ani naturalne, ani boskie.

No, tak już jest - wojna światów. Europa chrześcijańska się przed islamem obroniła. Czy świat laicki się obroni - czas pokaże.
W każdym razie nie ma prawa stanowionego bez aksjologii. Każde ją ma - jakąkolwiek, ale ma. Jedni chcą, by ta aksjologia była laicka i oświeceniowa, inni chcą, by była chrześcijańska, a inni - żeby np. była islamska.
Mnie się podoba chrześcijańska - bo jestem chrześcijanką. Może gdybym była dżihadystką, to by mi się podobała inna.

Jak Leszek Miller wrócił ze stypendium w USA i zaczął pisać felietony we Wprost, to mu zarzucali, że zdradził ideały komunizmu - a on na to odpisał, że te ideały same się zdradziły: to, że komunizm zbankrutował, wykazało historycznie, faktycznie i doświadczalnie, że nie miał racji. To samo jest z pozytywizmem prawnym: doświadczalnie (w Niemczech hitlerowskich i potem w Norymberdze) wykazano, że nie ma on racji bytu.

Więc nie pisz, proszę, o Syrii - gdy my chcemy prawa naturalnego opartego na Biblii. Nie wymagaj od katolika uznania równości religii :)
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » poniedziałek, 29 września 2014, 00:52

Joasia napisał(a):Johnson, ale chrześcijanie mówią o prawie naturalnym w rozumieniu chrześcijan. I w dodatku uważają je za jedyne i za słuszne. Więc dla chrześcijan prawo szariatu nie jest ani naturalne, ani boskie.

No domyślam się. Ale co z tego? Z tego że twierdzą że ich prawo jest jedyne i słuszne nie wynika wcale że to prawda. Obstawiam nawet że islamiści też twierdzą że ich prawo jest jedyne i słuszne. I z ich twierdzeń również nie wynika że to prawda.

Joasia napisał(a):No, tak już jest - wojna światów. Europa chrześcijańska się przed islamem obroniła.

Szczerze mówiąc, to nie jestem przekonany czy się obroniła. Wygranie bitwy nie oznacza wygrania wojny.

Joasia napisał(a):W każdym razie nie ma prawa stanowionego bez aksjologii. Każde ją ma - jakąkolwiek, ale ma. Jedni chcą, by ta aksjologia była laicka i oświeceniowa, inni chcą, by była chrześcijańska, a inni - żeby np. była islamska.

Oczywiście.

Joasia napisał(a):Mnie się podoba chrześcijańska - bo jestem chrześcijanką. Może gdybym była dżihadystką, to by mi się podobała inna.

A mi się podoba racjonalność.

Joasia napisał(a):Więc nie pisz, proszę, o Syrii - gdy my chcemy prawa naturalnego opartego na Biblii. Nie wymagaj od katolika uznania równości religii :)

Nie można wymagać czegoś nie możliwego, a jak pisałem wyżej staram się przynajmniej być racjonalnym :)

Wskazuje tylko że powoływanie się na prawo naturalne też czasem prowadzi to nieciekawych rezultatów. A i chrześcijańskie prawo naturalne tez ma nieciekawą historię, ale spać mi się chce i nie będę tego drążył. Powiem tylko to co mi się wydaje, i co słyszałem już od kilku ludzi. Islam jest na poziomie średniowiecznego chrześcijaństwa - jeszcze 800 lat i też się ucywilizuje.
Johnson
VIP
VIP

Postprzez abak » poniedziałek, 29 września 2014, 07:48

problem polega na tym, że nie ma czegoś takiego jak neutralność światopoglądowa, to jest utopia, każdy człowiek ma jakieś poglądy wypływające z takiej czy innej wiary lub jej braku czy też jeszcze innych przekonań, a jak się już wdrapie na szczyty władzy to to co mu w duszy gra usiłuje narzucić innym, norma.
Est modus in rebus, sunt certi denique fines
Horacy Satyry
abak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: RACZEJ KIM NIE JESTEM? :(, sędzią :(

Postprzez ropuch » poniedziałek, 29 września 2014, 08:20

Joasia napisał(a):Może gdybym była dżihadystką, to by mi się podobała inna.

A ja myślę, że po prostu umiar trzeba mieć. We wszystkim. Bo można być muzułmaninem i nie być dżihadystą. I można być katolikiem i nie wybierać się na krucjaty.

Bo po to Bóg dał człowiekowi rozum i wolna wolę żeby ich używał.
ropuch

Postprzez Joasia » poniedziałek, 29 września 2014, 10:13

Nikt się na żadną krucjatę nie wybiera - od jakichś paruset lat co najmniej.
Po prostu gdy państwo ustanawia przepis, który - jeśli go katolik zastosuje, to w swoim sumieniu zgrzeszy - to się robi problem.
Trzeba być rozsądnym, to jasne. Tylko czasem sytuacja stawia nas w położeniu, gdy musimy stąpać po cienkiej granicy między rozsądkiem a zaparciem się swojej wiary. Niekomfortowe, naprawdę.
Było o prof. Chazanie. Ale były też brytyjskie stewardesy, które musiały zdjąć krzyżyki z dekoltów; są położne zmuszane do asystowania przy aborcjach; są postulaty, by specjalizacja ginekologiczna była dostępna tylko dla tych, którzy zadeklarują, że będą robić aborcje. Są merowie we Francji, którzy potracili funkcję, bo nie chcieli dawać ślubów gejom. Był kandydat na komisarza UE, który nim nie został dlatego, że powiedział, że jego zdaniem czynny homoseksualizm jest grzechem.
Pomalutku zaczyna się robić trochę trudno...

A tekst o dżihadystce był repliką na tekst o prawie boskim w Syrii. Po co wyrywać z kontekstu.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » wtorek, 30 września 2014, 10:03

SARAMONOWICZ CODZIENNY. Kiedy nowy minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk odwołał dotychczasowego wiceministra Michała Królikowskiego, krzyknąłem "Bogu dzięki!", nie bacząc na fakt, iż to właśnie Królikowski - garniturowy zakonnik oddelegowany do posługi prawniczej - usiłował dla siebie zagwarantować monopol na relację z Sędzią Ostatecznym.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,140466,16724676,Go ... z3EmfUsxag

Czekam, aż pani profesora zmieni sobie nazwisko na Płatka, bo płatek to przecież rodzaj tfu męski :roll: Nie wyobrażam sobie, jakby ktoś kazał mi przechrzcić się na romanoz <boisie>
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Gotka » wtorek, 30 września 2014, 10:12

możesz użyć formy Romi albo Wielki Wódz :cool:
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez falkenstein » wtorek, 30 września 2014, 10:13

Tylko nie "Wielki" bo to by było obnoszenie się z męską supremacją
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Gotka » wtorek, 30 września 2014, 10:19

falkenstein napisał(a):Tylko nie "Wielki" bo to by było obnoszenie się z męską supremacją

ale mogą być też wielkie przywódczynie żeńskie np. Joanna dArc tylko jako to powidzieć Wielka Wodzyni?
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez Kret » wtorek, 30 września 2014, 10:55

W któryms z podlinkowanych tu felietonów postulowano wszak wprowadzenie męskiego rodzaju słowa "sędzia". ;)
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » wtorek, 30 września 2014, 10:58

Gotka napisał(a):
falkenstein napisał(a):Tylko nie "Wielki" bo to by było obnoszenie się z męską supremacją

ale mogą być też wielkie przywódczynie żeńskie np. Joanna dArc tylko jako to powidzieć Wielka Wodzyni?

Nie, -yni to nie jest dobra końcówka w opcji gender ;) <luzik> bo zawsze niesie ze sobą coś z żeńskiej, gorzej postrzeganej wersji poważnej funkcji, roli, stanowiska.
Wielka Wodza byłoby lepiej (tylko trzeba załączyć od razu słowniczek, żeby nikomu z wodzeniem na pokuszenie = problemami z panowaniem nad popędami się nie kojarzyło <milczek> )
suzana22
VIP
VIP

Postprzez romanoza » wtorek, 30 września 2014, 11:20

δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez amelius » czwartek, 2 października 2014, 10:31

"Za moim zwolnieniem stoją środowiska związane z "Wyborczą" i TVN". Królikowski żali się w "Gościu Niedzielnym"

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,1673 ... BoxWiadTxt
amelius

Postprzez Johnson » czwartek, 2 października 2014, 10:38

Biedny Miś. Męczennik.
Johnson
VIP
VIP

Postprzez kzawislak » czwartek, 2 października 2014, 12:36

Johnson napisał(a):Biedny Miś. Męczennik.

dokładnie....
przecież to nie dożywotnia funkcja :roll:
kzawislak

Postprzez promo » czwartek, 2 października 2014, 12:45

Nie każdy umie odejść z klasą....oj nie każdy.... :/:
promo

Postprzez andrzej74 » czwartek, 2 października 2014, 13:10

z k/l/asą każdy :mrgreen:
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » wtorek, 4 listopada 2014, 21:28

Nieoficjalnie: prof. Monika Zbrojewska zostanie nowym wiceministrem sprawiedliwości

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nieoficj ... osci/lj3cq
amelius

Postprzez Kret » środa, 5 listopada 2014, 10:50

Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » środa, 5 listopada 2014, 11:27

"Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz z dniem 4 listopada 2014 r., na wniosek Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka odwołała z funkcji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Prof. UW dr hab. Michała Królikowskiego."

Najwyższy czas! <blee>
Dred

Postprzez Kret » czwartek, 6 listopada 2014, 10:53

Uroczystość powitania nowego Podsekretarza Stanu

http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,653 ... stanu.html
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez fidelio » sobota, 22 listopada 2014, 18:55

Słuchając wypowiedzi Jarosława Gowina o sfałszowanych przez PKW wyborach, nie mogę pojąć jak ten człowiek mógł być ministrem sprawiedliwości...
fidelio
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...