arnold pander napisał(a):Z treści art 72 USP wynika, że z sędzią przechodzącym w stan spoczynku nie rozwiązuje się stosunku służbowego. Natomiast z art 100§1 i 2 ,że . sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.. Uposażenie, to jest waloryzowane w terminach i w wysokości stosownie do zmian wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo. Art 63a mówi, że na stanowisko sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym może być powołany sędzia sądu rejonowego, który pełnił służbę na zajmowanym stanowisku co najmniej piętnaście lat ,czyli awans uzależnia od tego czy pełnił służbę a nie od tego czy ją pełni.
Ponieważ awans na wyższe stanowisko związane jest ze zmianą wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo ,należy przyjąć iż dotyczy to również sędziów w stanie spoczynku którzy pełnili służbę na stanowisku sędziego co najmniej 15 lat. Podobnie jest również w wypadku ‘mundurowych” awansowanych również w stanie spoczynku. A stan spoczynku sędziów wzorowany jest na stanie spoczynku „mundurowych”
suzana22 napisał(a):Basiu, w wieku dokładnie takim, jak mężczyźni. Nikt tu nas nie dyskryminuje za przeproszeniemA może raczej dyskryminuje właśnie, jeśli potraktujemy na poważnie ostatni werdykt TK
![]()
Art. 69. § 1. Sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że Krajowa Rada Sądownictwa na wniosek sędziego, po zasięgnięciu opinii kolegium właściwego sądu, wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez sędziego 70 roku życia.
§ 2. Sędzia przechodzi na swój wniosek w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do uposażenia określonego w art. 100 § 2, po ukończeniu 55 lat przez kobietę, jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego nie mniej niż 25 lat, a 60 lat przez mężczyznę, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego nie mniej niż 30 lat.
§ 3. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do Krajowej Rady Sądownictwa najpóźniej na sześć miesięcy przed ukończeniem przez sędziego 65 roku życia. W razie niezakończenia postępowania związanego z rozpoznaniem wniosku, sędzia pozostaje w służbie do czasu zakończenia postępowania, w tym postępowania przed Sądem Najwyższym.
suzana22 napisał(a):Niestety Iustitia przy okazji negocjacji usp, chyba odpuściłą tę kwestię
suzana22 napisał(a):Niestety tu nie liczy się do stażu czas asesury (dla niektórych to prawie cztery lata).
iga napisał(a):suzana22 napisał(a):Niestety tu nie liczy się do stażu czas asesury (dla niektórych to prawie cztery lata).
Wydaje mi się, że właśnie z powodu różnicy w długości asesury a nie analogii do stawek awansowych byłaby szansa wliczenia asesury do stażu na stanowisku sędziego.
Nie powinno być tak, że osoby, które miały krótszą asesurę przechodzą w stan spoczynku wcześniej niż te, których asesura była znacznie dłuższa.
Powrót do AWANSE POZIOME - kolejne akcje !!!
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość