Postępowanie dyscyplinarne - plany

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Piszą o nas w kwietniu

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:51

Jak będzie dobry sposób wyboru, to się ich odsieje... ale jakoś nie spodziewam się, żeby ZZ chciał osiągnąć coś innego, niż zwiększenie kontroli nad sędziami. :/:
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:52

Morg napisał(a): Jakieś uzasadnienie dla tego widzę (pewien sposób społecznej kontroli, poprawa wizerunku, szansa na złamanie krążącej powszechnie mądrości o tym że „kruk krukowi oka nie wykole”),

Odpowiedzią na tą ludową mądrość jest, o czym mówiłem na ZD, jak najszersze podkreślanie jawności rozpraw dyscyplinarnych. Każdy chętny może iść na rozprawę dyscyplinarną i zobaczyć na własne oczy jak te "kruku dziobią" i czy rzeczywiście tak, żeby nic nie wydziobać. A skoro w postępowaniu dyscyplinarnym stosujemy k.p.k. to w obecnym stanie prawnym nic nie stoi na przeszkodzie by rozprawę taką nagrywać.
ropuch

Postprzez kam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:54

Morg napisał(a):Bo z czysto judykacyjnego punktu widzenia faktycznie nie bardzo widzę, co pozytywnego czynnik społeczny może wnieść do orzekania. Normalnie jest to doświadczenie życiowe, spojrzenie z zewnątrz

Może właśnie dlatego ławnikami powinni być przedstawiciele innych zawodów prawniczych, wybierani przez organy samorządów (trudno je utożsamić z politykami).

A swoją drogą - naprawdę uważacie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej (szczególnie na etapie 'przedsądowym') działa tak jak należy?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:56

Graffi napisał(a):Obawiam się, że jako pierwsi na tych lawnikow zgłoszą się wszelkiej maści pieniacze i pokrzywdzeni przez wymiar... i daje Wam gwarancję, że to co się dzieje w toku sprawy będą komentować szeroko i maksymalnie negatywnie

Niewątpliwie - tylko , że nadal nie wiemy, jak i kto faktycznie będzie dokonywał wyboru, jakimi kryteriami oceniał.
I tutaj powinna być oś energii.
Dla mnie wypowiedź Morga jest wystarczająco precyzyjna i słuszna. My raczej zróbmy wszystko, żeby tych "pieniaczy i skrzywdzonych" nie było. A przecież wystarczy np. ustawowe zabezpieczenie - " spośród przedstawionych kandydatów przez kogoś tam i po uzyskaniu pozytywnej opinii zgromadzenia sędziów w sądzie apelacyjnym, właściwym miejscowo" ;)

ropuch napisał(a):Odpowiedzią na tą ludową mądrość jest, o czym mówiłem na ZD, jak najszersze podkreślanie jawności rozpraw dyscyplinarnych. Każdy chętny może iść na rozprawę dyscyplinarną i zobaczyć na własne oczy jak te "kruku dziobią" i czy rzeczywiście tak, żeby nic nie wydziobać. A skoro w postępowaniu dyscyplinarnym stosujemy k.p.k. to w obecnym stanie prawnym nic nie stoi na przeszkodzie by rozprawę taką nagrywać.

Tylko wiesz, że mimo tej możliwości chętnych nie ma - za to wielu popluje w internecie... :evil:
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:03

kam napisał(a):...A swoją drogą - naprawdę uważacie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej (szczególnie na etapie 'przedsądowym') działa tak jak należy?

Uważam, że tak.
A jakie masz zastrzeżenia?
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:04

Dreed napisał(a):...Tylko wiesz, że mimo tej możliwości chętnych nie ma - za to wielu popluje w internecie... :evil:

Ale to nie nasz problem, że z tej możliwości nie korzystają.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Postępowanie dyscyplinarne - plany

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:06

No właśnie niestety Wasz, bo to przez tak fatalny społeczny odbiór sądownictwa politycy mogą z Wami robić co chcą - i robią.
„The courts must declare the sense of the law; and if they should be disposed to exercise WILL instead of JUDGMENT, the consequence would equally be the substitution of their pleasure to that of the legislative body.”
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:07

Dreed napisał(a):
Tylko wiesz, że mimo tej możliwości chętnych nie ma - za to wielu popluje w internecie... :evil:

To nie zmienia faktu, że takie nagranie by istniało i w razie wątpliwości mogło by być udostępnione.
ropuch

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:08

magdam napisał(a):
Dreed napisał(a):...Tylko wiesz, że mimo tej możliwości chętnych nie ma - za to wielu popluje w internecie... :evil:

Ale to nie nasz problem, że z tej możliwości nie korzystają.

Morg napisał(a):No właśnie niestety Wasz, bo to przez tak fatalny społeczny odbiór sądownictwa politycy mogą z Wami robić co chcą - i robią.

Pod rozwagę, z prośbą o zastanowienie. :oops:

ropuch napisał(a):
Dreed napisał(a):

To nie zmienia faktu, że takie nagranie by istniało i w razie wątpliwości mogło by być udostępnione.

Bezsprzecznie - ale nie pisz tego, bo zaraz zobaczysz co się stanie na Forumie <stres> <radocha>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez ropuch » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:13

Dlaczego ma się zacząć dziać. Fakt jawności postępować dyscyplinarnych od dawna nie budzi żadnych kontrowersji.

Uważam, że w kwestii transparentności postępowań dyscyplinarnych jako środowisko nie mamy sobie nic do zarzucenia. Gdyby jeszcze doszło to nagrywanie byłby ideał jakiego nie ma w żadnej innej grupie zawodowej ani wśród innych władz.
Politycy korzystają w tym względzie tylko z naszego milczenia.
Ale to wynika z wieloletnich zaniedbań w polityce medialnej i informacyjnej, a nie wadliwej konstrukcji postępowań dyscyplinarnych.

Przyszło mi do głowy by może w odpowiedzi zaproponować udział sędziów i prokuratora z możliwością udziału w głosowaniach w posiedzeniach Komisji odpowiedzialność w sejmie i senacie. :mrgreen:

Nadto Konstytucja stanowi, że sądy są władza odrębną od pozostałych. Wybór więc ławników przez jakikolwiek organ dwóch pozostałych władz, czy to ministra, czy sejm nie spełniałby wymogu konstytucyjności. Musieliby być wybierani w wyborach powszechnych lub przez samych sędziów.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:22 przez ropuch, łącznie edytowano 1 raz
ropuch

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:16

Nie dla wszystkich jawność jest równoznaczna z możliwością nagrywania rozpraw, z tego co pamiętam z forumowych dyskusji sprzed paru lat. :)
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:19

Morg napisał(a):No właśnie niestety Wasz, bo to przez tak fatalny społeczny odbiór sądownictwa politycy mogą z Wami robić co chcą - i robią.

Naprawdę uważasz, że to czynnik ludowy w sądach dyscyplinarnych coś zmieni w kwestii wizerunku sędziów? Ja uważam, że nie.
I jak mniemam nie o to też chodzi rządzącym, tylko o kontrolę nad sędziami, pewien nacisk, a tym samym wkraczanie w zakres niezawisłości sędziów.
Przede wszystkim interesuje mnie niezawisłość, a nie wizerunek. Wizerunek sędziego kształtujemy pracując na sali.

Każdy może zapoznać się z orzeczeniami sądów dyscyplinarnych, jak i z ich uzasadnieniami, może też uczestniczyć w tych posiedzeniach jako publika. Chyba nie można życzyć sobie większej przejrzystości.
Czy fakt, że społeczeństwo z tego przywileju samo rezygnuje ma mnie przekonać do udziału ławników w sądach dyscyplinarnych, tym bardziej, że nic nie wiadomo co to mają być za ludzie i w jaki sposób powoływani?
Tak naprawdę społeczeństwo nie wykazuje zainteresowania postępowaniami dyscyplinarnymi ani składami tych sadów. Proponowana zmiana składów sądów obchodzi wyłącznie rządzących.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:26 przez magdam, łącznie edytowano 2 razy
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Morg » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:23

Samo nic nie zmieni, ale może być pewnym elementem mającym wpływ na zmianę wizerunku. Nie mam też złudzeń, że to nie o wizerunek sądów chodzi ZZ, tylko o poszerzanie swojego imperium.
Morg
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:23

Morg napisał(a):Nie dla wszystkich jawność jest równoznaczna z możliwością nagrywania rozpraw, z tego co pamiętam z forumowych dyskusji sprzed paru lat. :)

K.p.k. przewiduje nagrywanie rozprawy.
ropuch

Postprzez Dreed » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:24

ropuch napisał(a):Dlaczego ma się zacząć dziać. Fakt jawności postępować dyscyplinarnych od dawna nie budzi żadnych kontrowersji.

mi chodzi o reakcję naszych kolegów i koleżanek..Jak Ty sobie wyobrażasz, żeby publicznie udostępniać pieniaczom takie nagrania? :p :p <lol> <lol> <figielek> <luzik>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez witoldw1 » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:25

Jakoś niespecjalnie widać ,by w sprawach o zabójstwo ,w których do dziś czynnik ludowy ma przewagę 3 do dwóch nad sędziami zawodowymi ,ktoś czepiał się ,że czynnik ludowy wydał zły wyrok . Za to czynnika zawodowego i to zwykle tylko w osobie przewodniczącego ,wymienianego z imienia i nazwiska ,czepiają się chętnie .Czasem też pochwalą go ,że osobiście wydał dobry wyrok :p
witoldw1
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kzawislak » wtorek, 5 kwietnia 2016, 14:33

Dreed napisał(a):
ropuch napisał(a):Dlaczego ma się zacząć dziać. Fakt jawności postępować dyscyplinarnych od dawna nie budzi żadnych kontrowersji.

mi chodzi o reakcję naszych kolegów i koleżanek..Jak Ty sobie wyobrażasz, żeby publicznie udostępniać pieniaczom takie nagrania? :p :p <lol> <lol> <figielek> <luzik>

fakt, mogę sobie wyobrazić, że postepowanie dyscyplinarne jest na tyle ciężkim przeżyciem
że jakoś nie cieszyłaby mnie myśl o oglądaniu siebie w tej roli na YT
bingo Dreed <okok>

na szczęście przepisy obu procedur przewidują możliwość wydawania takich protokołów tylko stronom i ich pełnomocnikom
kzawislak

Postprzez Żagiel » środa, 4 maja 2016, 13:05

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12 ... 7#12349467

projekt ustawy o zmianie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Jest tu wydłużenie okresów przedawnienia, odpowiedzialność karna za nieprawdę w oświadczeniu majątkowym, nowa kara dyscyplinarna obniżenia wynagrodzenia.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał44 » wtorek, 24 maja 2016, 09:43

http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/a ... wal-umiaru ... wal-umiaru

W stanie faktycznym pojawiają się "tajemnicze karteczki w aktach".
Michał44
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dred » wtorek, 24 maja 2016, 09:54

makulatura
Dred

Postprzez adela » wtorek, 24 maja 2016, 10:01

Ładne orzeczenie SN-u. A na tej stronie jest też link do tego:
http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/a ... lnila-blad
"Trzeba umieć asertywnie odmówić szefowi, który nadmierne obciąża pracą"
adela
Moderator
Moderator

Obrazy: 0

Postprzez Dreed » wtorek, 24 maja 2016, 13:53

adela napisał(a):Ładne orzeczenie SN-u. A na tej stronie jest też link do tego:
http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/a ... lnila-blad
"Trzeba umieć asertywnie odmówić szefowi, który nadmierne obciąża pracą"

Adel - zdobyłaś u mnie dzisiaj suchar miesiąca :) :) :) :) :D :D :D :D

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Postprzez adela » wtorek, 24 maja 2016, 14:33

Ale czemu suchar? :roll:
adela
Moderator
Moderator

Postprzez romanoza » wtorek, 24 maja 2016, 14:38

adela napisał(a):Ale czemu suchar? :roll:
Bo to sprzed 4 lat.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez andrzej74 » wtorek, 24 maja 2016, 14:53

tiaa....a jak "ładnie odmówić" skoro w podziale czynności ma się "wykonuje inne polecenia PW" /czy też podobnie/..., ładnie odmówię to tysz będzie dyscyplinarka że ładnie odmówiłem... już sie kiedyś z tego tłumaczyłem tyle że rzecznik odmówił wszczęcia postępowania.
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...