piszą o nas w czerwcu 2019

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: piszą o nas w czerwcu 2019

Postprzez kam » niedziela, 16 czerwca 2019, 17:38

suzana22 napisał(a):
Włóczykij napisał(a):Tu się z Tobą Włóczykiju w pełni zgodzę: co to jest, że sąd (skład orzekający) decyduje się zawiadomić prokuraturę i swoje zawiadomienie składa przez prezesa sądu (jednostki organizacyjnej)? :shock:

W moich okolicach chyba jednak to jest nie do pojęcia; bo u nas skład orzekający (przewodniczący tego składu) sam się podpisuje pod pismem do organu typu prokuratura z oczywiście wskazaniem, że to zawiadomienie następuje w związku z okolicznościami zaistniałymi w sprawie do określonej sygnatury. I ja jako sąd zawiadamiając organy typu prokuratura, ORA czy OIRP nigdy nawet nie informowałam prezesa sądu o takich czynnościach uznając je za objęte moją niezawisłością sędziowską.

Od razu sądy warszawskie... Różne rzeczy sie tu dzieją ale do głowy by mi nie przyszło wysyłać przez biurko prezesa, nigdy tego nie robiłem i robić nie będę.

To teraz wezwanie na dywanik?
;)
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » niedziela, 16 czerwca 2019, 18:11

magdam napisał(a):
mysik napisał(a):https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sady-nie-moga-oceniac-nominacji-sedziowskich-stanowisko,429144.html

Prezydent zaklina rzeczywistość.

Od kiedy to korzystanie z prerogatywy konstytucyjnej jest zaklinaniem rzeczywistości? <rotfl>
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez jaro123 » niedziela, 16 czerwca 2019, 18:13

arczi napisał(a):Ja uwazam że jest duży plus w obecnym modelu postepowania dyscyplinarnego polegający na tym, że sedziowie we wszystkich instancjach pamietają niedawną prace na linii, znają specyfike pracy, tempo, wiedzą jakie błędy mogą wynikać z nadmiaru spraw, a jakie z lekcewazenia obowiazkow. To powinno przyniesc dobre rezultaty A w szczególności wrócić z orzekaniem "Na ziemie".

Dokładnie tak.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Geralt » niedziela, 16 czerwca 2019, 18:41

kam napisał(a):
suzana22 napisał(a):
Włóczykij napisał(a):Tu się z Tobą Włóczykiju w pełni zgodzę: co to jest, że sąd (skład orzekający) decyduje się zawiadomić prokuraturę i swoje zawiadomienie składa przez prezesa sądu (jednostki organizacyjnej)? :shock:

W moich okolicach chyba jednak to jest nie do pojęcia; bo u nas skład orzekający (przewodniczący tego składu) sam się podpisuje pod pismem do organu typu prokuratura z oczywiście wskazaniem, że to zawiadomienie następuje w związku z okolicznościami zaistniałymi w sprawie do określonej sygnatury. I ja jako sąd zawiadamiając organy typu prokuratura, ORA czy OIRP nigdy nawet nie informowałam prezesa sądu o takich czynnościach uznając je za objęte moją niezawisłością sędziowską.

Od razu sądy warszawskie... Różne rzeczy sie tu dzieją ale do głowy by mi nie przyszło wysyłać przez biurko prezesa, nigdy tego nie robiłem i robić nie będę.

To teraz wezwanie na dywanik?
;)
Też nigdy bym na taki tryb nie wpadł... A mam w sumie niedaleko...

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » niedziela, 16 czerwca 2019, 18:56

A to pismo to jest sądu czy pso wawa ma pisać jakieś swoje, a tylko załącznikiem jest jakieś pismo sędziego, a nie sądu ?
Bo jeżeli to drugie to prawidłowo, że leży u PSO bo on prowadzi korespondencję i to tylko do najwyżej okręgowego bo do regionalnego czy krajowego podpisać powinien PSA.
Wystarczy zajrzeć w przepisy.
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Włóczykij » niedziela, 16 czerwca 2019, 19:14

Dreed napisał(a):A to pismo to jest sądu czy pso wawa ma pisać jakieś swoje, a tylko załącznikiem jest jakieś pismo sędziego, a nie sądu ?
Bo jeżeli to drugie to prawidłowo, że leży u PSO bo on prowadzi korespondencję i to tylko do najwyżej okręgowego bo do regionalnego czy krajowego podpisać powinien PSA.

nie odbiegaj PR - owo od problemu

problem został powyżej opisany

PSO może prowadzić swoją korespondencję (vide zakres administracyjny)

Prezes nie powinien był "merytorycznie" podchodzić do wysłać nie wysłać oraz przypomnieć może sądowi, że jest sądem, a zarządzenie o wysłaniu wykonuje sekretariat

takie przerzucenia, jak w tej sprawie, czy i kto wyśle, a zatem pod kątem min. unikania odpowiedzialności (jeśli nie w świadomej piłce kopanej) jest nieprawidłowe

a jeśli regulamin jest nieprawidłowy, to trudno - nie może naruszać ustaw
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez rbk » niedziela, 16 czerwca 2019, 22:01

Włóczykij napisał(a):
Dreed napisał(a):A to pismo to jest sądu czy pso wawa ma pisać jakieś swoje, a tylko załącznikiem jest jakieś pismo sędziego, a nie sądu ?

Prezes nie powinien był "merytorycznie" podchodzić do wysłać nie wysłać oraz przypomnieć może sądowi, że jest sądem, a zarządzenie o wysłaniu wykonuje sekretariat

takie przerzucenia, jak w tej sprawie, czy i kto wyśle, a zatem pod kątem min. unikania odpowiedzialności (jeśli nie w świadomej piłce kopanej) jest nieprawidłowe

Włóczykiju ewentualne zażalenie na decyzję prokuratora o odmowie lub umorzeniu kto powinien wnieść ? Sędzia zawiadamiający ? Przy składzie wieloosobowym wszyscy sędziowie i ławnicy ? Komu prokurator ma doręczać decyzję procesową "sędziemu", "składowi orzekającemu", a może prezesowi sądu ? A czy skład orzekający może ustanowić pełnomocnika ?
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » niedziela, 16 czerwca 2019, 22:30

rbk jakie zażalenie na decyzję? Przecież sąd zawiadamiając prokuraturę nie staje się stroną. To jest jedynie dla nich informacja celem "rozważenia możliwości" wszczęcia czegoś albo niewszczęcia. A cokolwiek prokuratura zrobił, to zrobi z urzędu.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Hammurabi » niedziela, 16 czerwca 2019, 22:45

suzana22 napisał(a):rbk jakie zażalenie na decyzję? Przecież sąd zawiadamiając prokuraturę nie staje się stroną. To jest jedynie dla nich informacja celem "rozważenia możliwości" wszczęcia czegoś albo niewszczęcia. A cokolwiek prokuratura zrobił, to zrobi z urzędu.

Ditto.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Geralt » niedziela, 16 czerwca 2019, 23:42

rbk napisał(a):
Włóczykij napisał(a):

Włóczykiju ewentualne zażalenie na decyzję prokuratora o odmowie lub umorzeniu kto powinien wnieść ? Sędzia zawiadamiający ? Przy składzie wieloosobowym wszyscy sędziowie i ławnicy ? Komu prokurator ma doręczać decyzję procesową "sędziemu", "składowi orzekającemu", a może prezesowi sądu ? A czy skład orzekający może ustanowić pełnomocnika ?
Zażalenie służy instytucji. Czyli jednak raczej prezes.

Natomiast nie stoi to na przeszkodzie by zawiadomienie złożył sprawozdawca. Bez pośrednictwa.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 00:32

Hammurabi napisał(a):
suzana22 napisał(a):rbk jakie zażalenie na decyzję? Przecież sąd zawiadamiając prokuraturę nie staje się stroną. To jest jedynie dla nich informacja celem "rozważenia możliwości" wszczęcia czegoś albo niewszczęcia. A cokolwiek prokuratura zrobił, to zrobi z urzędu.

Ditto.

Geralto in fine...
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 08:15

Włóczykij napisał(a):zadziwia mnie kultura organizacyjna sądów warszawskich, czyli w sumie wschodnich, bo głównie zostały zasilone kadrą z aplikacji ściany wschodniej ( warszawiacy przenosili się do innych zawodów, lepiej płatnych, co wobec upływu czasu też już jakoś musiało się przetrzeć, ale naprawienie nie jest łatwe )
A może by tak nie szerzyć stereotypów regionalnych
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Hinoki » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 10:14

rbk napisał(a):
Włóczykij napisał(a):

Prezes sądu który zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przez sędziego deliktu dyscyplinarnego w przypadku odmowy podjęcia postępowania przez rzecznika dyscyplinarnego nie dysponuje żadnymi środkami zaskarżenia. Jedynie może liczyć na MS. Tak stanowi usp ( jeśli mnie pamięć nie myli).
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez kam » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 10:18

Ale tu chodzi o prokuratora...
Tylko czy z kompetencji do zaskarżenia decyzji wynika, że prezes musi kierować zawiadomienie? Prezes jest też uprawniony do reprezentowania Skarbu Państwa przy wnoszeniu skargi na czynności komornika. Czy z tego wynika, że każde polecenie dokonania czynności ma kierować do komornika prezes? Chodzi o czynności jak doręczenie albo sporządzenie protokołu stanu faktycznego, a nie wszczęcie egzekucji...
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hinoki » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 10:27

kam napisał(a):Ale tu chodzi o prokuratora...
.

Wiem. Nasunęło mi się porównanie i spostrzeżenie, że postępowanie z usp powinno cechować się odpowiednim podobieństwem do karnego, skoro w postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzony ma środek zaskarżenia odmowy pojęcia czynności przez prokuratora, to prezes sądu powinien mieć instrument do zakwestinowania postanowienia odmawiajacego autorstwa rzecznika dyscyplinarnego.
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez magdam » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 16:48

Sędzia Łukasz Biliński, który zasłynął z powoływania się na konstytucję w licznych orzeczeniach dotyczących obywatelskich protestów, ma trafić do wydziału rodzinnego. – Odbieram to jako szykanę związaną z moim orzecznictwem – mówi.

https://siedlecka.blog.polityka.pl/2019 ... 1jxRtKUra4
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez kam » poniedziałek, 17 czerwca 2019, 19:00

https://oko.press/sad-odsuwa-sedziego-b ... rzadowych/
„(...) Przenosi się mnie, choć nie jestem sędzią o najkrótszym stażu w wydziale karnym” – mówi sędzia Łukasz Biliński.

I czy na pewno wszyscy zabierający głos powinni wypowiadać się o sprawie?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Kret » wtorek, 18 czerwca 2019, 10:42

Raczej problem widzę w tym, że wszyscy sędziowie z likwidowanego wydziału przechodzą do innych wydziałów karnych, a tylko ten jeden - wbrew swojej woli - do rodzinnego. Jak mawia się w memach:
Obrazek
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mysik » wtorek, 18 czerwca 2019, 12:33

magdam napisał(a):Sędzia Łukasz Biliński, który zasłynął z powoływania się na konstytucję w licznych orzeczeniach dotyczących obywatelskich protestów, ma trafić do wydziału rodzinnego. – Odbieram to jako szykanę związaną z moim orzecznictwem – mówi.

https://siedlecka.blog.polityka.pl/2019 ... 1jxRtKUra4

Pewnie napis na koszulce był niewłaściwy.
mysik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Geralt » środa, 19 czerwca 2019, 15:36

Kret napisał(a):Raczej problem widzę w tym, że wszyscy sędziowie z likwidowanego wydziału przechodzą do innych wydziałów karnych, a tylko ten jeden - wbrew swojej woli - do rodzinnego. Jak mawia się w memach:
Obrazek

Nie znając bliżej sytuacji w danym sądzie / wydziale byłbym dość ostrożny w formułowaniu konkluzji... <milczek>

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » środa, 19 czerwca 2019, 17:47

Niezależnie od intencji prezesa tegoż sądu procedura jest jasna, tj. najpierw wszyscy sędziowie zlikwidowanego wydziału powinni być przeniesieni do wydziału, który przejmuje ich sprawy, a dopiero potem można ich ewentualnie przenosić do innego wydziału. No chyba, że przeniesienie następuje za zgodą sędziego.
W tym przypadku prezes (co najmniej proceduralnie) postąpił nieprawidłowo.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » środa, 19 czerwca 2019, 18:22

A z czego to wynika? Nie ma przepisu, który nakazuje przenieść wszystkich z znoszonego wydziału do innego i później dopiero jednego. Zresztą generalnie jest to bezsensowne.
Pomijam, że staż nie jest kryterium bezwarubkowym i głównym.
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Darkside » środa, 19 czerwca 2019, 18:33

magdam napisał(a):Niezależnie od intencji prezesa tegoż sądu procedura jest jasna, tj. najpierw wszyscy sędziowie zlikwidowanego wydziału powinni być przeniesieni do wydziału, który przejmuje ich sprawy, a dopiero potem można ich ewentualnie przenosić do innego wydziału. No chyba, że przeniesienie następuje za zgodą sędziego.
W tym przypadku prezes (co najmniej proceduralnie) postąpił nieprawidłowo.
no a który to przepis reguluje ?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez magdam » środa, 19 czerwca 2019, 22:06

Dreed napisał(a):A z czego to wynika? Nie ma przepisu, który nakazuje przenieść wszystkich z znoszonego wydziału do innego i później dopiero jednego. Zresztą generalnie jest to bezsensowne.
Pomijam, że staż nie jest kryterium bezwarubkowym i głównym.

Zapytaj pana Pawłyszcze, on Ci wytłumaczy.
Jego stanowisko w tej kwestii uważam za racjonalne i logiczne.
Inna interpretacja - taka jak tu przez Ciebie zaprezentowana - jest bezsensowna i prowadzi do kuriozalnych sytuacji - vide Elbląg, gdzie 2 sędziów przez 4 miesiące pozostawało bez przydziału do jakiegokolwiek wydziału.

Zresztą zgodnie ze stanowiskiem MS-u głosowałeś dotychczas już w co najmniej 4 sprawach w KRS-ie.
Nie pamiętasz?
Czy może fakt, że tą decyzję o przeniesieniu sędziego Bilińskiego podjął prezes Mitera spowodował zmianę stanowiska członków KRS w tej kwestii?

Dla ułatwienia: pismo MS-u z 24 września 2018 r., DKO-I-024-108/18.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » środa, 19 czerwca 2019, 22:51

magdam napisał(a):Inna interpretacja - taka jak tu przez Ciebie zaprezentowana - jest bezsensowna i prowadzi do kuriozalnych sytuacji - vide Elbląg, gdzie 2 sędziów przez 4 miesiące pozostawało bez przydziału do jakiegokolwiek wydziału.

(...)

Dla ułatwienia: pismo MS-u z 24 września 2018 r., DKO-I-024-108/18.

To mnie przekonuje.

Wycieczki personalne pomijam.

Dzięki za namiar na w.w pismo.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..