Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Kolejne zamrożenie waloryzacji wynagrodzeń, wersja 2020

Postprzez arczi » sobota, 29 sierpnia 2020, 20:20

Niestety nie zgadzam się. Jezeli ktoś wyludził pieniadze to jest przestępstwo. Warunkiem wyplaty srodkow z tarczy bylo prowadzenie działalności przed "epidemią".Nie bylo więc mozliwosci zakladania biznesu dla kasy z tarczy.
Oczywiście pracodawca musi w dzialalnosci uwzględnić ryzyko, ale raczej nie to, ze państwo zakaże mu dzialalności i nie zrekompensuje strat. Nikt kto nie prowadzi działalności gospodarczej nie ma wiedzy o blaskach i cieniach tego zajęcia, zwlaszcza jak nic nie stracił w tym okresie do tego nie pracując lub pracując na pół gwizdka, a gdy panstwo chce solidarnie rozłożyć obciążenia budżetu zamrażając waloryzacje wynagrodzeń na rok, krzyczy ze to niesprawiedliwe.
O Odrobinę odruchu solidarności proszę.
arczi
VIP
VIP

Postprzez forget-me-not » sobota, 29 sierpnia 2020, 20:40

Jeżeli chodzi o mnie to zamrożenie nie jest problemem (pytanie czy na rok?). Natomiast pomoc była nie do końca dobrze pomyślana, poszła za szeroko. Solidaryzować mogę się z kimś kto znalazł się w trudnej sytuacji a słyszałam o conajmniej kilku przypadkach gdy ktoś nie tylko, że nie stracił, ale nawet zyskał na pandemii - skorzystał z pomocy... bo mógł
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » sobota, 29 sierpnia 2020, 22:41

Premier o podwyżkach dla posłów. "W naszym kochanym państwie nie wszystko jest zorganizowane tak, jak powinno"

- Kiedy patrzę na to, że młody sędzia, który podejmuje dopiero pracę, zarabia więcej niż np. wiceminister, [...] to myślę, że w naszym kochanym państwie nie wszystko jest zorganizowane tak jak powinno - powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Wrocław.

Wydaje mi się, że pan Prezes Rady Ministrów mija się z prawdą.

Wynagrodzenie podsekretarza stanu (wiceministra), bez dodatku za wysługę lat, składa się z mnożnika kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4,4 i mnożnika kwoty bazowej dodatku funkcyjnego w wysokości 1,2 (§ 2 pkt 1 ppkt 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, Dz.U. Nr 10, poz. 91). Kwota bazowa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w 2020 roku wynosi 1.789,42 zł (art. 9 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy budżetowej na rok 2020 (Dz.U. z 2020 r. poz. 571).
Oznacza to, że wynagrodzenie zasadnicze wiceministra wynosi 7.873,45 zł, zaś dodatek funkcyjny 2.147,30 zł. Łącznie wynagrodzenie wiceministra w 2020 roku wynosi zatem 10.020,75 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze początkującego sędziego stanowi iloczyn pierwszej stawki w wysokości 2,05 i przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego (art. 91 § 1c i § 2, art. 91a § 1 zd. 1. oraz załącznik ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo ustroju sądów powszechnych, tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 365), tj. - dla roku 2020 - wynoszącego 4.839,24 zł (Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2019 r., M.P. z 2019 r. poz. 742). Łącznie wynagrodzenie początkującego sędziego w 2020 roku wynosi zatem 9.920,442 zł brutto.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez regis » niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:04

No 100 zł mniej.. Ale sędziów jest ok 10 tys a vice ministrów? Około setki? <mysli>
W przyszłości w ogóle wynagrodzenia tzw R powinny być urealnione bez populizmu i zbędnych emocji

Choć nieco zbaczamy z głównego tematu
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:36

regis napisał(a):No 100 zł mniej.. Ale sędziów jest ok 10 tys a vice ministrów? Około setki? <mysli>
W przyszłości w ogóle wynagrodzenia tzw R powinny być urealnione bez populizmu i zbędnych emocji

Zdecydowanie zgadzam się. Szkoda, że ostatni projekt podwyżek raczej już przepadł.
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:44

arczi napisał(a):... gdy panstwo chce solidarnie rozłożyć obciążenia budżetu zamrażając waloryzacje wynagrodzeń na rok, krzyczy ze to niesprawiedliwe.

Arczi, nikt nie krzyczy. Rozmawiamy tylko. A co do odruchów solidarności powinny one działać w obie strony, bo jakoś nie chce mi się wierzyć w krzyki wielu przedsiębiorców , jak to od 20 lat na stratach lecą...
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 30 sierpnia 2020, 10:18

Hammurabi napisał(a):

- Kiedy patrzę na to, że młody sędzia, który podejmuje dopiero pracę, zarabia więcej niż np. wiceminister, [...] to myślę, że w naszym kochanym państwie nie wszystko jest zorganizowane tak jak powinno - powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Wrocław.

i po co ta hipokryzja
kwestia wynagrodzeń ministrów słusznie niedawno było omawiana, ale zagadnienie jest szersze

bo o jakich kompetencjach tu mówimy np.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Andruszkiewicz
czy wice nie powinien już byc strice fachowcem ? bo minister jest polityczny przede wszystkim
i ile takich osłód ... (bo za podjęcie służby sędziego nie ma jednak pakietu wiązanego)
ale fakt, to czepialstwo, bo przecież Ministerstwo Cyfryzacji ma być przejęte przez inne
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... v,79cfc278
Kamila Andruszkiewicz, żona wiceministra cyfryzacji, została mianowana prezesem jednoosobowego zarządu państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Roczne wynagrodzenie zarządu wynosi 175 tys zł.
Kamila Andruszkiewicz, żona wiceministra cyfryzacji, została mianowana prezesem jednoosobowego zarządu państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Roczne wynagrodzenie zarządu wynosi 175 tys zł.
/rp podaje, że jest absolwentką filologii rosyjskiej, więc trochę mało czasu na doświadczenie z biznesu

ale oczywiście może być to krzywdzące złączenie faktów, bo to pokłosie jej własnej pracy (wiceminister ma 30 lat, a ze zdjęć nie wynika, by żona odbiegała od tego pułapu wiekowego)
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Hammurabi » niedziela, 30 sierpnia 2020, 11:01

regis napisał(a):No 100 zł mniej.. Ale sędziów jest ok 10 tys a vice ministrów? Około setki? <mysli>

Choć nieco zbaczamy z głównego tematu

A co ma piernik do wiatraka? Ja nie pisałem, ile ma zarabiać wiceminister, tylko prostowałem fejknjusa prezentowanego przez PRM.

I już mi się nie chce wnikać, czy wiceminister ma prawo do uposażenia lub diet poselskich, jeśli łączy pracę dla rządu z posłowaniem na Sejm. Z pewnością wiceminister ma prawo do nagród, które bywają niemałe (kazus "nagród Szydło"), czego "początkujący sędzia" nie ma (w odróżnieniu np. od "początkującego prokuratora", który zasadnicze zarobki ma jak sędzia).

I żeby była jasność - ja nie narzekam na zarobki sędziów, tylko walczę z hasłami nawet nie tyle populistycznymi, co kłamliwymi.

A problem wynagrodzeń pierwszej i drugiej władzy to zdaje się, że sama sobie zgotowała obecna formacja rządząca, bowiem najpierw przyznała sute nagrody członkom rządu, a następnie - w odpowiedzi na krytykę opozycji, mediów i opinii publicznej - populistycznie obniżyła uposażenia wszystkich posłów.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez rosan » niedziela, 30 sierpnia 2020, 20:41

Vilgefortz napisał(a):
arczi napisał(a):... gdy panstwo chce solidarnie rozłożyć obciążenia budżetu zamrażając waloryzacje wynagrodzeń na rok, krzyczy ze to niesprawiedliwe.

Arczi, nikt nie krzyczy. Rozmawiamy tylko. A co do odruchów solidarności powinny one działać w obie strony, bo jakoś nie chce mi się wierzyć w krzyki wielu przedsiębiorców , jak to od 20 lat na stratach lecą...
taka to idea-straty i koszty
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 30 sierpnia 2020, 22:32

dziel i rządź
nudne to

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzen ... iobro.html

Podwyżki dla ekipy sądowej dobrej zmiany. Nowa propozycja resortu sprawiedliwości
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 10:02

już na starcie artykuł "ukierunkowuje tytułem" :/:

Podwyżki dla zaufanych ludzi Ziobry

tymczasem gdy się wczytać to :

1/faktycznie podnoszone są(mają być ) widełki-dolne i górne dodatku ale nie oznacza to "automatycznej" podwyżki bo podejrzewam że większość delegowanych ma gdzieś pośrodku i tak dalej będzie miała. <luzik> .a jeśli ktoś dostanie "górkę" to będą to raczej jednostkowe przypadki i wtedy można to zanalizować i się oburzać lub nie

2/porządkuje dodatki np. prezesów w zależności od wielkości sądów, etatów orzeczniczych bo dotąd było to raczej uznaniowe a chyba oczywistym jest że np. PSO Wwa to nie to samo co PSO w Suwałkach np
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 10:21

regis napisał(a):już na starcie artykuł "ukierunkowuje tytułem" :/:

Podwyżki dla zaufanych ludzi Ziobry

tymczasem gdy się wczytać to :

1/faktycznie podnoszone są(mają być ) widełki-dolne i górne dodatku ale nie oznacza to "automatycznej" podwyżki bo podejrzewam że większość delegowanych ma gdzieś pośrodku i tak dalej będzie miała. <luzik> .a jeśli ktoś dostanie "górkę" to będą to raczej jednostkowe przypadki i wtedy można to zanalizować i się oburzać lub nie

2/porządkuje dodatki np. prezesów w zależności od wielkości sądów, etatów orzeczniczych bo dotąd było to raczej uznaniowe a chyba oczywistym jest że np. PSO Wwa to nie to samo co PSO w Suwałkach np
Myślę, że powinno to iść w kierunku likwidacji widełek i ścisłego określenia, że np PSO na 200 sędziów ma X a PSO na 20 sędziów Y.

Podobnie powinno być w przypadku innych funkcji, ale też wynagrodzeń w innych kategoriach np sekretarz powinien mieć takie same stawki niezależnie od szczebla sądu i miejsca w kraju.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez rosan » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:17

mnie to się zdaje,że za funkcję to przysługuje dodatek,zgodnie z usp,a może już zmienili?
...I ta myśl niech pocieszy, że w istocie eiπ + 1 = 0.
rosan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:53

Geralt napisał(a):Myślę, że powinno to iść w kierunku likwidacji widełek i ścisłego określenia, że np PSO na 200 sędziów ma X a PSO na 20 sędziów Y.

Podobnie powinno być w przypadku innych funkcji, ale też wynagrodzeń w innych kategoriach np sekretarz powinien mieć takie same stawki niezależnie od szczebla sądu i miejsca w kraju.

do przemyślenia (sztywne dodatki) tylko czasem <mysli> mogłoby prowadzić do "niesprawiedliwości" bo PSO jest kilkudziesięciu i jednak jest spora rozpiętość w ilości podległych mu ilościach nie tylko sędziów ale i urzędników, ilości SR w okręgu,ilości wydziałów w SO ,ilości viceprezesów(co go odciążają lub nie) etc

widełki pozwalają jednak wsiąść pod uwagę więcej okoliczności niż tylko liczba sędziów w okręgu
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Johnson » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:25

Skoro prezes wykonuje pracę za która mu płacą co do zasady (czyli sędziowską) w mniejszym wymiarze czasy pracy to za co ma mieć dodatek. Wynagrodzeniem za pracę prezesa powinno być to co dostaje za to co nie sądzi. Analogicznie PW.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez regis » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:57

Wtedy nie będzie prezesów <luzik>
Zapomniałeś też o czymś takim jak zwiększona odpowiedzialność
Zresztą nie znam żadnego szefa co robi tyle samo co mu podlegli +swoje
Szef(jakikolwiek) robi coś innego(w większości) nawet jeśli jest sędzią
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:16

regis napisał(a):Wtedy nie będzie prezesów <luzik>
Zapomniałeś też o czymś takim jak zwiększona odpowiedzialność
Zresztą nie znam żadnego szefa co robi tyle samo co mu podlegli +swoje
Szef(jakikolwiek) robi coś innego(w większości) nawet jeśli jest sędzią

jest to kwestia przyjęcia na siebie dodatkowej odpowiedzialności i stąd pełnienie funkcji zarządzającej jest związane z dodatkową odpłatnością jak świata światem
znowu jednak widać odejście od sedna, gdyż zarządzający miewają bardzo różne obciążenia w zakresie tego, co PW może robić i to głównie między nimi są rozbieżności, które nie są uwzględniane w wielkości przyznawanych dodatków
ale czy reformy coś zmieniły w stałych środowiskowych ansach na tle obciążeń ?
jeśli taki prezes wyższego rządu jest ok, to też nie tolerowałby obiboctwa prezesa sądu niższego rzędu, a tak było, a potem fałszywy płacz do faxów (ale przez to przynajmniej wiem, kto obstawia GW i jaka jest jej wiarygodność)
i tak bez końca
Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:23 przez Włóczykij, łącznie edytowano 1 raz

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:20

regis napisał(a):
Geralt napisał(a):Myślę, że powinno to iść w kierunku likwidacji widełek i ścisłego określenia, że np PSO na 200 sędziów ma X a PSO na 20 sędziów Y.

do przemyślenia (sztywne dodatki) tylko czasem <mysli> mogłoby prowadzić do "niesprawiedliwości" bo PSO jest kilkudziesięciu i jednak jest spora rozpiętość w ilości podległych mu ilościach nie tylko sędziów ale i urzędników, ilości SR w okręgu,ilości wydziałów w SO ,ilości viceprezesów(co go odciążają lub nie) etc

widełki pozwalają jednak wsiąść pod uwagę więcej okoliczności niż tylko liczba sędziów w okręgu

PR-owo nie ma opcji, by się z tego wytłumaczyć
a nie Pr-owo także - skoro ustala się wyższa granice widełek, to zakres w jakim się z nich skorzysta nie ma znaczenia

nie rozumiem tego etatu sędziego u prezydenta
owszem, można dostrzec plusy, ale jednak po zbilansowaniu uważam, że jednak lepiej by była rozdzielność
owszem może być osoba, która pełniłaby tam bardzo dobrą rolę, ale jakoś doświadczenie mnie nie przekonuje i zostaję przy przekonaniu, że nie powinno tam być etatu dla sędziego; niech każdy jest przy swoim, a i dla prezydenta tak będzie lepiej
ps. i w jednym z torów mantry - np. po co mi następny J. Gwizdak u prezydenta ....

357
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » wtorek, 1 września 2020, 09:24

regis napisał(a):

sorki za błąd <glupek> <zalamka>

a co do dodatków cd podzielam zdanie Geralta , iż im mniej "uznaniowości " a więcej obiektywnych, jasnych kryteriów tym lepiej
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 1 września 2020, 11:33

regis napisał(a):
regis napisał(a):

sorki za błąd <glupek> <zalamka>

a co do dodatków cd podzielam zdanie Geralta , iż im mniej "uznaniowości " a więcej obiektywnych, jasnych kryteriów tym lepiej

A propos:

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... wyzka.html

Zmiany w tym zakresie chwali Mariusz Królikowski, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, orzekający w Sądzie Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

– Każda zmiana, która ogranicza uznaniowość w określaniu wysokości dodatków, a wprowadza w to miejsce obiektywne kryteria, takie właśnie jak liczba stanowisk orzeczniczych w danym sądzie, jest zmianą dobrą – uważa sędzia Królikowski.

:D

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » wtorek, 1 września 2020, 12:12

Zamrożenie na poziomie z roku 2020 wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych - to jedno z założeń projektu ustawy okołobudżetowej na 2021 r., który został w piątek przekazany do konsultacji partnerom społecznym. Natomiast na poziomie z 2017 r. ma pozostać wskaźnik służący do ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, samorządowych, komunalnych itp.

https://www.prawo.pl/samorzad/zamrozeni ... 02710.html

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez marciano » wtorek, 1 września 2020, 16:39

regis napisał(a):Wtedy nie będzie prezesów <luzik>

Oj będą, będą. Niektórzy po prostu lubią być prezesami :mrgreen:
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » wtorek, 1 września 2020, 18:25

regis napisał(a):

To po co podnosić widełki? Zdaje się że w MS również...
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia strona

Powrót do Projekty