W dniach 22 lutego - 1 marca br. po raz kolejny obchodzony jest w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Sieć pomocy ofiarom przestępstw". Obecnie trwają prace międzyresortowego powołanego przez Prezesa Rady Ministrów Zespołu ds. Opracowania Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw. Prace te mają m.in. doprowadzić do powstania systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem tak, aby ofiara na każdym etapie po zdarzeniu była objęta stosownym wsparciem, przez różnego rodzaju podmioty.
Jedną z form obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw są zorganizowane przede wszystkim w sądach rejonowych dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów czy aplikantów kuratorskich. Wyznaczone osoby udzielają w miarę możliwości szczegółowych informacji odnośnie regulacji prawnych oraz praw osób pokrzywdzonych przestępstwem. W roku bieżącym zwrócono jednak uwagę, aby Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw nie był dodatkową możliwością uzyskania bezpłatnej porady prawnej. Dlatego też w trakcie dyżurów wyznaczone osoby udzielają porad i wyjaśnień jedynie osobom pokrzywdzonym, a nie wszystkim zainteresowanym, którzy będą chcieli dowiedzieć się np. o toku swojej sprawy.
I bardzo ładnie, medialnie.......


