Weekend, czyli sędzia Królikowski pisze

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Weekend, czyli sędzia Królikowski pisze

Postprzez censor » wtorek, 4 lutego 2020, 11:53

Też nie podzielam, jak wyżej Regis :| .
Jedynie chciałbym dotrzymać standardów, jakich sami chyba zawsze oczekiwaliśmy, tzn. poczekać na pisemne uzasadnienie, gdyż orzeczenia powinno oceniać się po uzasadnieniach.
Natomiast gdyby chcieć się teraz oprzeć na przekazach medialnych, to one prowadzą mnie do wniosku, że - nie jak pisał Geralt - składowi SN należą się podziękowania, ale raczej glosa krytyczna.
No i jeszcze dodam z uporem maniaka (już się na ten temat wypowiadałem), że nie istnieje coś takiego jak wykładnia orzeczenia, bo wykładnia to może być przepisów a nie orzeczeń. W orzeczeniu można dokonywać wykładni, orzeczenie może być swego rodzaju instrumentem (środkiem do dokonania) wykładni; co najwyzej tak.
A już na pewno nie ma wykładni "youtuberskiej" :roll: tak ostatnio przez niektórych lansowanej i wychwalanej. :/:
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Geralt » wtorek, 4 lutego 2020, 12:00

regis napisał(a):robisz się geralt wykładnią dla sądów..nie przymierzając jak SN <luzik> :D
choć ostatniego zdania (z art.... Za rozsądne rozstrzygnięcie w tym zakresie Składowi SN należy się podziękowanie.) nie podzielam

Pozostanę przy swoim zdaniu <luzik>

W zakresie powszechnych, co jest dla mnie osobiście najważniejsze, jest to rozsądne połączenie wymogów wynikających z TSUE i pragmatyki zmierzającej do niewywracania systemu.

To, że jest to rozumiane opacznie to inna rzecz.

Natomiast niezakwestionowanie samych nominacji, całkowita ochrona przeszłych orzeczeń i prawie całkowita wyroków przyszłych - to duży postęp w stosunku do oczekiwań "ruchu oporu".

Jasne, że z takiego kompromisowego rozstrzygnięcia nikt nie będzie w pełni zadowolony. Ale to dobry punkt wyjścia, gdyby ktoś chciał sensownie tę wojnę zakończyć.
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez regis » wtorek, 4 lutego 2020, 12:10

zostajemy przy swoim
co jest wartością <luzik> tego forum
jasne że są w uchwale +( ważność orzeczeń do 23.01,brak automatyzmu kwestionowania etc) ale jednocześnie mimo twojej wykładni i małego prawdopodobieństwa skutecznego podważenia wyroków (podzielam ) to nadal kto ma to robić,ile tego będzie(trzeba jednak wniosek rozpoznać etc) i wiele problemów których SN nie rozstrzygnął..np statusu sędziów (niby są ale co to za sędziowie bez orzekania)…...i wiele innych a tego jak już(czy się zgadzam z SN czy nie) oczekiwałem ..inaczej to połowiczne rozstrzygnięcie
ale to nie na ten wątek
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 4 lutego 2020, 20:40

przyklepali możliwy dil
i dali opcję na uspokojenie przy poszanowaniu pobudzonych do działania
jak na ten skład raczej dużo ktoś osiągnął
nie wiem tylko jak zabezpieczenie suwerenności jest to wmontowane (chyba opcją na dalsze uregulowanie systemu w przyszłości)
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Geralt » wtorek, 4 lutego 2020, 22:41

regis napisał(a):zostajemy przy swoim
co jest wartością <luzik> tego forum
jasne że są w uchwale +( ważność orzeczeń do 23.01,brak automatyzmu kwestionowania etc) ale jednocześnie mimo twojej wykładni i małego prawdopodobieństwa skutecznego podważenia wyroków (podzielam ) to nadal kto ma to robić,ile tego będzie(trzeba jednak wniosek rozpoznać etc) i wiele problemów których SN nie rozstrzygnął..np statusu sędziów (niby są ale co to za sędziowie bez orzekania)…...i wiele innych a tego jak już(czy się zgadzam z SN czy nie) oczekiwałem ..inaczej to połowiczne rozstrzygnięcie
ale to nie na ten wątek

Nie przeczę, że są słabości tego orzeczenia. Stwarza one pewne potencjalne niebezpieczeństwo. Ale w porównaniu z oczekiwaniami bomby atomowej było to dla mnie jednak znacząco pozytywne zaskoczenie.

Z drugiej strony jest to pewien punkt wyjścia do dalszych działań o charakterze kompromisowym. A raczej mógłby być, bo specjalnie woli kompromisu nie widać, choćby na przykładzie dzisiejszych wydarzeń. Obowiązuje teoria wojny totalnej. Wszystko albo nic. Całkowite znisczenie przeciwnika.

To oczywiście długofalowo jest bez sensu. Zapewne uda się siłowo stłumić (lub znacząco ograniczyć) ruch oporu, ale cóż z tego dobrego wyniknie w perspektywie kilku czy kilkunastu lat ??

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » wtorek, 4 lutego 2020, 22:48

ale skoro bazowali na TSUE, czy mogli wobec historii iść dalej
jednak jest na taki kompromis ze wskazaniem szali - jednak stare
więc jeszcze będzie siłowanie
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » wtorek, 4 lutego 2020, 22:50

Włóczykij napisał(a):przyklepali możliwy dil
i dali opcję na uspokojenie przy poszanowaniu pobudzonych do działania
jak na ten skład raczej dużo ktoś osiągnął

Zgadza się.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez censor » wtorek, 4 lutego 2020, 23:44

Geralt napisał(a):jest to pewien punkt wyjścia do dalszych działań o charakterze kompromisowym
Sprecyzujmy o jaki kompromis chodzi. Bo - tłumacząc z polskiego na nasze - to wygląda tak.
Sejm: uchwaliliśmy ustawę o SN z ID, macie ją stosować, obowiązuje i kropka.
SN (stary): mamy w nosie waszą ustawę, ID jest chyba tylko w waszej wyobraźni, naszym panem jest TSUE.

No to jak, kompromis będzie polegał na tym, że co drugie orzeczenie ID będzie ważne a co drugie nie? :roll:
Ostatnio edytowano środa, 5 lutego 2020, 00:09 przez censor, łącznie edytowano 1 raz
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Dreed » wtorek, 4 lutego 2020, 23:50

Tak mały off top - w dzisiejszym programie przypomniano nam jakimi przywilejami finanswymi się cieszymy i tak sobie myślę czy to zbieg okoliczności czy znajdzie się może źródło finansowania kar pieniężnych jeśli zostaną nałożone... I przyznam, że wcale mnie ta perspektywa nie cieszy :(
Inna sprawa, że osobiście bym na miejscu rządzących tak zrobił. <stres>
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez regis » środa, 5 lutego 2020, 10:55

podzielam obawy Geralta ze szanse na kompromis są minimalne by nie powiedzieć żadne.. ale to nie tak ze SN(3 izby) wyciągnął rękę ku temu..a druga strona ją odtrąciła

pisałem już chyba na innym wątku że taką propozycję kompromisu (realnego) opisywał kiedyś s.Górski-w skrócie
niepodważanie statusu sędziów powołanych przez KRS i ich wyroków,dokończenie kadencji KRS i ew.wprowadzenie w nowej kadencji odmiennych zasad wyboru (przez sędziów w powszechnych wyborach) i ew. włączenie ID w struktury SN bez jej obecnej "nadzwyczajnej" pozycji
a co do uwag dreda
też obawiam się że nasze "przywileje"-pensje,waloryzacja,stan spoczynku,imunitet etc wkrótce mogą stać się przedmiotem rozgrywki politycznej ,oczywiście ze szkodą dla nas-sędziów <zalamka>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 5 lutego 2020, 11:07

Dreed napisał(a):Tak mały off top - w dzisiejszym programie przypomniano nam jakimi przywilejami finanswymi się cieszymy i tak sobie myślę czy to zbieg okoliczności czy znajdzie się może źródło finansowania kar pieniężnych jeśli zostaną nałożone... I przyznam, że wcale mnie ta perspektywa nie cieszy :(
Inna sprawa, że osobiście bym na miejscu rządzących tak zrobił. <stres>

Najsamprzód chciałbym zaznaczyć, że nie wszyscy sędziowie się cieszą takimi samymi przywilejami finansowymi - nie wszyscy mają dodatki za prezesurę, KRS, liczne komisje, etc.

Po drugie, to nie sędziowie doprowadzili do niezgodności prawa krajowego z prawem unijnym, więc oczekuję, że ewentualne kary wezmą na siebie politycy, którzy ponoszą za to odpowiedzialność.

I mały off top: rozumiem, Dreedzie, że jak skazujesz kogoś za popełnienie przestępstwa, to oczekujesz od sekcji wykonania orzeczeń, że karę za skazanego wykona pokrzywdzony??
Ostatnio edytowano środa, 5 lutego 2020, 11:09 przez Hammurabi, łącznie edytowano 1 raz
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Geralt » środa, 5 lutego 2020, 11:08

regis napisał(a):podzielam obawy Geralta ze szanse na kompromis są minimalne by nie powiedzieć żadne.. ale to nie tak ze SN(3 izby) wyciągnął rękę ku temu..a druga strona ją odtrąciła

pisałem już chyba na innym wątku że taką propozycję kompromisu (realnego) opisywał kiedyś s.Górski-w skrócie
niepodważanie statusu sędziów powołanych przez KRS i ich wyroków,dokończenie kadencji KRS i ew.wprowadzenie w nowej kadencji odmiennych zasad wyboru (przez sędziów w powszechnych wyborach) i ew. włączenie ID w struktury SN bez jej obecnej "nadzwyczajnej" pozycji
a co do uwag dreda
też obawiam się że nasze "przywileje"-pensje,waloryzacja,stan spoczynku,imunitet etc wkrótce mogą stać się przedmiotem rozgrywki politycznej ,oczywiście ze szkodą dla nas-sędziów <zalamka>

Oczywiście propozycje s. Gorskiego podoba mi się bardziej.

SN zrobil moze nawet nie kro, tylko pół kroku w tym kierunku. I to tylko w zakresie powszechnych bo co do SSN to twardo się okopał.

Tym niemniej Regisie, od 2 lat mamy do czynienia z nieustanną eskalacją i coraz szybszym staczaniem się po równi pochyłej. Wszystko w stylu "stanowczo i konsekwentnie" - wiesz co mam na myśli.

Skoro więc pojawia się uchwała utrzymana jednak w innej konwencji, to trzeba ją ocenić pozytywnie. Nawet jeśli całokształt wygląda niestety coraz gorzej. :/:

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » środa, 5 lutego 2020, 11:10

regis napisał(a): też obawiam się że nasze "przywileje"-pensje,waloryzacja,stan spoczynku,imunitet etc wkrótce mogą stać się przedmiotem rozgrywki politycznej ,oczywiście ze szkodą dla nas-sędziów <zalamka>

i tu z płaszczykiem czy bez okrągło stołu spotkają się z przyzwoleniem strony politycznej, bo to wygodne

Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » środa, 5 lutego 2020, 11:13

Geralt napisał(a):
Oczywiście propozycje s. Gorskiego podoba mi się bardziej.

Skoro więc pojawia się uchwała utrzymana jednak w innej konwencji, to trzeba ją ocenić pozytywnie. Nawet jeśli całokształt wygląda niestety coraz gorzej. :/:

ad 1 <okok>
ad 2 bardzo umiarkowanie..... pozytywnie <luzik>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 10 lutego 2020, 23:23

Sędziowie bez togi

Ciąg dalszy o skutkach uchwały SN.

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/

W jutrzejszej wersji papierowej Rzepy szerszy tekst na ten temat.

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » wtorek, 11 lutego 2020, 12:08

Czas na spokój po burzy *

Dziś artykuł w wersji papierowej Rz.

Wersja elektroniczna na razie płatna:

https://archiwum.rp.pl/artykul/1421873- ... burzy.html

* Pamięci Romualda Lipko

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 12 lutego 2020, 12:02

Geralt napisał(a):Sędziowie bez togi

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/

Cóż, niuansowanie, Sądu Najwyższego, którego doświadczają niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego , dzięki uchwale składu 3 izb SN,jak na razie oparte na doniesieniach prasowych, zawieszone w sposób kategoryczny postanowieniem o zabezpieczeniu przez TK.
Niektórzy Sędziowie Sądu Najwyższego wyrazili swój pogląd,jednak jak się okazało , są rozbieżności co do jego trafnosci.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 12 lutego 2020, 12:28

Volver napisał(a):

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/ ... -bez-togi/

Cóż, niuansowanie, Sądu Najwyższego, którego doświadczają niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego , dzięki uchwale składu 3 izb SN,jak na razie oparte na doniesieniach prasowych, zawieszone w sposób kategoryczny postanowieniem o zabezpieczeniu przez TK.
Niektórzy Sędziowie Sądu Najwyższego wyrazili swój pogląd,jednak jak się okazało , są rozbieżności co do jego trafnosci.
Sytuacja jest niejasna to fakt.

Mi najbliżej jest do tezy s. Kozielewicza zarówno w zakresie zdania odrębnego jak i skutków uchwały.

Czyli - na razie uchwała wiąże wszystkie składy SN, wobec czego IKN robi słusznie a ID jednak niesłusznie.

Kwestia ta prawdopodobnie zostanie rozwiązana po wejściu w życie noweli grudniowej i po wyroku TK w sprawie pytania zakresowego.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 12 lutego 2020, 13:06

Geralt napisał(a):
Volver napisał(a):

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/ ... -bez-togi/

Mi najbliżej jest do tezy s. Kozielewicza zarówno w zakresie zdania odrębnego jak i skutków uchwały.

Czyli - na razie uchwała wiąże wszystkie składy SN, wobec czego IKN robi słusznie a ID jednak niesłusznie.

Kwestia ta prawdopodobnie zostanie rozwiązana po wejściu w życie noweli grudniowej i po wyroku TK w sprawie pytania zakresowego.

To co w takim razie z zabezpieczeniem TK-Izby SN mają ignorować je,a ewentualny ( pozytywny) wyrok TK już realizować- tak?
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 12 lutego 2020, 13:45

Volver napisał(a):
Geralt napisał(a):
Volver napisał(a):

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/

To co w takim razie z zabezpieczeniem TK-Izby SN mają ignorować je,a ewentualny ( pozytywny) wyrok TK już realizować- tak?
Zabezpieczenie TK bywało już ignorowane, choć w drugą stronę.

A poza tym z zabezpieczenia nie wynika zakaz czasowego wstrzymania się od orzekania.

A samo wstrzymywanie - o ile dobrze pamiętam Volverze brałeś udział w czymś podobnym 6 lat temu. Czyli możemy chyba zgodnie uznać, że jest to krok dopuszczalny do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 12 lutego 2020, 14:21

Geralt napisał(a):
Volver napisał(a):
Geralt napisał(a):
Volver napisał(a):

https://votumseparatum.home.blog/2020/0 ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/ ... -bez-togi/

Zabezpieczenie TK bywało już ignorowane, choć w drugą stronę.

A poza tym z zabezpieczenia nie wynika zakaz czasowego wstrzymania się od orzekania.

A samo wstrzymywanie - o ile dobrze pamiętam Volverze brałeś udział w czymś podobnym 6 lat temu. Czyli możemy chyba zgodnie uznać, że jest to krok dopuszczalny do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

raczej nie możemy sobie uznać ;) , bo nie było wtedy zabezpieczenia TK...a zatem.."mogłem" się stosować do "broni danej szerokim rzeszom sędziowskim przez SN" jak wszem i wobec głosił ówczesny gość Oddziału SSP Iustitia, Krystian M., przebywający wówczas na szkoleniu, które to rzesze nie skorzystały z tej możliwości , wybierając dobro obywateli, spokój orzeczniczy oraz spokój osobisty, nad kruczki prawne.Tyle ,że wtedy każda sprawę,z tych kilkuset które mi się odłożyły przez te sto kilkanaście dni, załatwiłem sam,po proteście i nikt nie ograniczał mi wpływu, ani go nie przerzucałem na innych sędziów.Dzisiaj- blokując procesy opiniowania,z powodów- jak widać po publikacji redaktora Biedronia, a wcześniej red.Siedleckiej, a jeszcze wcześniej z "ujawnień" poszczególnych sędziów, z przyczyn zupełnie zmyślonych i wydumanych, powoduje się,że obciążenie idzie na całą resztę-sędziów- po części sterroryzowaną niedopuszczalną narracją, pełną nienawiści, zmysleń, pomówień, i to niestety zapoczątkowana przez sędziów pewnego stowarzyszenia w stosunku do sędziów.Tak jakby stosowali zasadę , która dotknęła "małego Juję".(który dostał w kośc od mojego młodszego brata za to,że dostałem lanie w przedszkolu od starszego brata Juji.)
Zupełnie pozbawiona jest podstaw teza,że w Polsce orzekają zawiśli od władzy politycznej sędziowie.Było dość przykładów na to,że niezawisłość ta istnieje.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Geralt » poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:30

Mariusz Królikowski:

Czas na spokój po burzy

https://www.rp.pl/Rzecz-o-prawie/302109 ... burzy.html

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » czwartek, 27 lutego 2020, 15:48

Co prawda nie pisze, tylko mówi ;) I to dosyć krótko, ale mam nadzieję - treściwie:

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... sadow.html

(Rzadko się zdarza, żebym miał podobne zdanie z Krystianem, ale grudniowa nowela likwidująca de facto samorząd jest na tyle kiepska, że się zdarzyło...)

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Geralt » wtorek, 17 marca 2020, 10:44

Najwyższy porządek

Symetrystycznie.

Dzisiaj w wersji papierowej

https://archiwum.rp.pl/artykul/1424255- ... zadek.html

Geralt
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez regis » wtorek, 17 marca 2020, 19:53

<okok>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..